Визначна пам'ятка Полтави - Біла альтанка
Біла альтанка - не просто пам'ятка, а "візитна картка" Полтави і одне з улюблених місць городян. Це арка з колонами, яка за формою нагадує підкову. Увечері вона підсвічується і стає фантастично красивою. Місцеві приходять сюди помилуватися міською панорамою, а гості міста роблять знімки на пам'ять про візит в цей мальовничий куточок України.
Альтанка знаходиться на Соборній площі. Добиратися до неї найзручніше з центру міста, прогулявшись пішки по вул. Соборності – одній з найстаріших та найбільш довгих міських вулиць.
Історія Білої альтанки
Біла альтанка розташована на краю обривистого схилу, на так званій Івановій горі. Це не гора в традиційному розумінні слова, а невелика височина над Ворсклою.
Читайте також: Екологічний туризм в Україні: парки та заповідникиПам'ятник був встановлений в 1909 р. на честь 200-річного ювілею Полтавської битви. Місце обрано не випадково, під час облоги Полтавської фортеці шведськими військами тут розташовувався Подільський Бастіон з укріпленнями сторожової вежі (що прикривала Полтаву). Разом із солдатами місцеві жителі хоробро відбивали напади шведів та здобули перемогу.
Не тільки місце, а й сама форма альтанки обрана не просто так. Існує легенда, що по прибуттю до Полтави кінь Петра I втратив підкову. Місцевий коваль підкував коня настільки швидко та якісно, що отримав від Петра I щедру винагороду. Сам же государ вирішив, що втрата підкови – знак, який передвіщає удачу. Саме тому альтанку побудували у формі напівдуги (як підкову).
Спочатку споруда була дерев'яною (встановлена в 1880-х роках), але вона не простояла довго. Ротонду захищали лише круті схили пагорба, на якому вона розташовувалася, земляні вали та частокіл. Незабаром на місці дерев'яної арки побудували масивну колонну конструкцію з цегли. Вона була повністю зруйнована під час Другої Світової Війни. Німецькі війська розібрали ротонду та влаштували на її місці артилерійський пункт спостереження.
У післявоєнні роки (точніше в 1954 р) було прийнято рішення про відновлення арки. Офіційно це вважалося реставрацією, але на ділі альтанку довелося відбудовувати заново (за образом і подобою колишньої). Тоді ж пам'ятник назвали Ротондою дружби народів. Правда, ця назва у полтавців так і не "прижилася", вони як і раніше звали конструкцію Білою альтанкою. Керував так званою реставрацією один з кращих міських архітекторів – Лев Вайнгорт. На арці була цитата з гімну УРСР, яку в 90-ті замінили словами І. П. Котляревського - відомого українського письменника, який жив і творив у Полтаві.
Читайте також: Путівник історичними замками та фортецями УкраїниОпис Білої альтанки
Біла альтанка - напівкругла колонада (з 8 колон) висотою 9 метрів. У 2009 році вона була обладнана світлодіодним підсвічуванням з чергуванням відтінків. Підсвічування арки включається разом з нічним міським освітленням.
Раз на годину під ротондою грає світло-звуковий ефект, який триває 15 хвилин. Він реалізований за проектом, який спеціально для Білої альтанки розроблений в Ліоні (Франція).
З арки відкривається чудовий вид на Поділ (мікрорайон Полтави), Хрестовоздвиженський монастир і на річку Ворскла. Вважається, що більше 11 століть тому на місці альтанки знаходився дитинець старовинного міста Лтава, яке з часом перетворився на Полтаву.
Біля Білої альтанки є меморіальний камінь, на якому викарбувано цитату з Іпатіївського літопису – історичного документа, в якому вперше згадано місто Полтава. У безпосередній близькості від ротонди знаходиться Успенський собор і музей-садиба І. П. Котляревського (побудована за малюнком Т.Г. Шевченка).
Оглянути всі ці пам'ятки й помилуватися Білою альтанкою – прекрасний привід для візиту до Полтави. Місто має відмінне транспортне сполучення. З Києва, Харкова, Дніпра, Одеси та інших великих міст є прямі (без пересадок) автобусні та залізничні рейси.
Купити квитки в Полтаву і з неї буквально в кілька кліків можна через сервіс SkyBooking. Зручна система навігації дозволяє швидко знайти і забронювати квитки на поїзд або автобус в бажаному напрямку за найвигіднішими цінами.