Завантаження...

hero

Полтава

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Полтава

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Полтава – мальовниче українське місто, з великою кількістю різноманітних пам'яток. Іванова гора, Успенський собор, музей-садиба Івана Котляревського, Біла альтанка, пам'ятник галушці – це лише неповний список того, що варто побачити на власні очі. Місцеві жителі кажуть, що Полтава – культурна столиця України, місто, в якому хочеться жити. На Полтавщині жили і творили Микола Гоголь, Іван Котляревський, Григорій Сковорода та інші видатні люди.

Тут багато цікавих місць на будь-який смак. Цінителям історії варто зазирнути до Краєзнавчого музею та музею авіації, любителі містики і таємниць прийдуть в захват, побачивши так званий Будинок чаклуна на вулиці Пушкіна. А ті, кому до смаку красиві пейзажі, можуть прогулятися по дендропарку. Полтава славиться галушками – стравою, яку прославив на весь світ український письменник Гоголь. У меню більшості місцевих ресторанів є даний смаколик, причому, в кожному закладі він готується по-своєму.

Словом, гостям Полтави точно не доведеться нудьгувати, скільки б часу вони не провели в місті. Тут є все для цікавого і приємного проведення часу: готелі та хостели, кафе і ресторани, маса пам'яток і, звичайно ж, особлива атмосфера, відчувши яку, з Полтави не захочеться їхати.

Розташування

Полтава знаходиться на північному сході України, на Придніпровській низовині (90-150 м вище рівня Світового океану). Її основна водна артерія – ріка Ворскла. Також є невеликі озера і ставки. Місцевість переважно рівнинна, за півтора кілометри від річки йде різкий спуск, правий берег Ворскли крутіший та вищий, ніж лівий.

Тут панує приємний, помірно-континентальний тип клімату, для якого характерна прохолодна (не дуже морозна) зима і тепле літо. Найхолодніший місяць року – січень, а найбільш спекотний – серпень.

Полтава має відмінну транспортну розв'язку, в місто легко потрапити з будь-якої точки України. В даному напрямку є регулярні, прямі (без пересадок) рейси з більшості великих українських міст. Шукати та купувати квитки зручно через SkyBooking.

З Києва до Полтави можна приїхати на поїзді (прибуття на залізничну станцію Полтава Київська) або на автобусі (прибуття на автостанцію АС-1). Місто віддалене від столиці приблизно на 300 км, які можливо подолати за чотири години.

З Харкова до Полтави ходять потяги (прибуття на жд станцію Полтава Київська) та автобуси (прибуття на автостанцію АС-1). З Одесою є автобусне та залізничне сполучення. Прямі автобусні рейси відправляються з автовокзалу АС-1, поїзди відходять від жд станції Полтава Південна.

По області курсують маршрутні автобуси у Кременчук, Горішні Плавні, Лубни, Гадяч та інші міста. Потрапити з обласного центру в будь-яке місто, селище чи село Полтавщини не проблематично.

За допомогою сервісу SkyBooking дуже легко та зручно шукати і купувати квитки в Полтаву і назад. Зручні фільтри сайту дозволяють знаходити всі можливі варіанти трансферу, порівнювати ціни різних компаній та купувати квитки максимально вигідно. Вартість рейсів у різних перевізників може істотно відрізнятися, тому економія на квитках буде досить суттєвою.

Територія

Полтава – адміністративний центр Полтавського району та Полтавської області. Місто має три мікрорайони:

  1. Шевченківський.
  2. Київський.
  3. Подільський.

Найбільшим за площею є Київський район (54,37 км2), найменшим – Подільський (2,99 км2).

До Полтавської агломерації належать такі села: Яківці (поділяються на Ближні та Дальні), Патлаївка, Макухівка, Терешки, Копили, Сім'янівка (Кротенки), Гожули, Рибці, Щербані, Розсошенці, Жуки, Івонченці, Затурине та Шмиглі.

Інфраструктура

Міський транспорт Полтави представлений маршрутними автобусами і тролейбусами. Любителі вільного, максимально комфортного пересування можуть скористатися послугами таксі (в місті є кілька таксомоторних служб) або взяти автомобіль в оренду.

Тролейбуси курсують з 6:00 до 23:00 щодня за дев'ятьма маршрутами. Найбільш завантаженим (і найпопулярнішим) вважається "Кільцевий". Міські автобуси їздять за 32 маршрутами і охоплюють ті райони міста, де немає тролейбусного сполучення  (наприклад, район Огнівка).

У місті діє дві автостанції. Більший автовокзал – АС-1 (на вул. Великотирнівська), обслуговує міжміські рейси (до Києва, Харкова, Дніпра, Одеси та ін.), АС-2 (на вул. Шевченка) приймає та відправляє автобуси по області (в Копили, Терешки, Мачухи та ін.).

У Полтаві працює два залізничні вокзали: Київський і Південний. Станція Полтава Південна розташовується в Подільському районі та обслуговує чотири напрямки: Ромодан, Люботин, Красноград і Кременчук. Це найстаріший і найбільший жд вокзал міста. Станція Полтава Київська знаходиться в Київському міському районі, через неї проходять міжміські та приміські поїзди. Також вона обслуговує вантажні рейси.

Рівень безпеки

Полтава – тихе, спокійне місто, його гості можуть не переживати про свою безпеку і  сконцентруватися на відпочинку, огляді визначних пам'яток та інших приємних справах. За останній рік знизився рівень злочинності і зросло розкриття (на 16%). Але не варто залишати особисті (цінні) речі без нагляду чи брати з собою на прогулянку велику суму готівки. Якщо виникне необхідність в обміні валюти, краще звернутися в банк або один із приватних обмінних пунктів (вони є в будь-якому районі міста), але не користуватися послугами так званих мінял.

Ціни

Полтаву навряд чи можна назвати дорогим містом. При розумному підході тут цілком реально не витрачати занадто багато на житло, харчування та інші потреби. Дешевше купувати продукти в мережевих супермаркетах і готувати самостійно. Наприклад, 1 л молока можна взяти за 0,9-1$, стільки ж доведеться заплатити за десяток яєць. Буханець білого хліба коштує 0,5-0,8$, а пляшка вина (середнього цінового сегменту) обійдеться в 2-2,5$.

Громадський транспорт відносно недорогий. За проїзд на маршрутному автобусі знадобиться заплатити 0,3$, квитки на тролейбуси коштують трохи дешевше. Що до житла, можна орендувати пристойну 1-кімнатну квартиру в спальному районі за 200$ в місяць, аналогічна нерухомість в самому "серці" міста обійдеться на 50-70$ дорожче. Тим, хто вирішить зупинитися в готелі, доведеться платити близько 30-60$ на добу (з одного постояльця).

Структура населення

У Полтаві проживає 279 593 осіб. Чисельність корінних жителів поступово знижується. Кількість полтавців щороку зменшується на 1-1,2%. Наприклад, у 2017 році кількість містян була більше 290 тисяч.

Полтаву населяють переважно українці, серед загального числа жителів на їх частку випадає 87%, інші 13% – це росіяни, поляки, євреї, молдавани, вірмени, грузини та ін. Більшість розмовляє українською мовою, другою за популярністю вважається російська.

Серед полтавців приблизно однакова кількість чоловіків та жінок. На частку представниць слабкої статі випадає 54%, чоловіків, відповідно, 46%. Середня тривалість життя чоловіків становить 64 роки, жінки, за статистикою, живуть на 11 років більше.

Більшість жителів сповідують християнство. Також і мусульмани, але їх кількість незначна. У місті діє єврейська громада (заснована в 1992 р.), члени якої сповідують юдаїзм.

Культура та пам'ятки

Полтава – один із культурних центрів України. Тут панує особлива атмосфера, яку можна відчути лише по прибуттю в місто.

Більшість місцевих жителів люблять своє місто і досить добре знають його історію. Полтавщина – справжній рай для любителів містики, тут є цікавий готичний будинок, над яким майже завжди кружляє зграя ворон, Також відома легенда про привида кадетського корпусу. 

Місцеві люди люблять і вміють веселитися, в місті регулярно проходять виставки, ярмарки, концерти і навіть покази фільмів під відкритим небом. Окремої уваги заслуговує фестиваль галушок  ("Галушка-фест").

Міський центр рясніє старовинними будівлями, прогулюючись по ньому, маєш відчуття перенесення в часі. Тут немає метушливості мегаполісів і швидкісного ритму великих промислових міст, життя тече неспішно та розмірено. Це один із секретів того, чому гості Полтави по поверненню додому неодмінно хочуть купити квиток на автобус або поїзд, щоб знову повернутися до цього дивовижного куточка України.

Парки

Полтава – зелене місто, багате на парки та сквери. Найбільшим міським парком є Корпусний сад (колись – Жовтневий парк та Олександрівський сад). Він розташований в центрі міста і вважається своєрідною "візитною карткою" Полтави. У центрі парку знаходиться монумент Слави  ("Орел"). Тим, хто хоче прогулятися по паркових зонах міста, варто також відвідати:

  • Павленківський парк;
  • Сонячний парк;
  • Парк Перемоги;
  • Парк Воїнів-афганців;

Ще одне улюблене місце полтавців та гостей міста – Каштанова алея (довжиною 1 км). Давні каштани, на жаль, не збереглися, кілька років тому алею засадили молодими деревами, які вже встигли розростися, зробивши алею такою ж затишною і тінистою, як раніше.

Музеї та бібліотеки

Полтава – справжній рай для інтелектуалів. Будівля Краєзнавчого музею є єдиною в місті, виконаною в стилі Українського модерну. Її хол химерно розписаний гербами колишніх губерній. "Родзинка" експозиції  – справжній скелет мамонта.

Не менший інтерес представляє музей-садиба Івана Котляревського, відкрита в 1969 р. (на честь 200-річчя його дня народження). Будинок створювали за малюнком Тараса Шевченка, у ньому знаходяться особисті речі письменника, його нагороди та перші книжкові видання його творів.

У Полтаві також працюють художній музей (галерея), музей дальньої авіації та музей поля Полтавської битви.

Центральний бібліотечний заклад Полтави – універсальна наукова бібліотека. У місті є медична бібліотека, а також кілька дитячих бібліотечних філій.

Театри

Багато полтавців вважають себе завзятими театралами. Вони регулярно відвідують академічний обласний музично-драматичний театр ім. Гоголя, що збирає повні зали на такі популярні вистави, як "Енеїда", "Ревізор", "Остання любов гетьмана" та інш. Маленьким непосидам подобаються вистави Полтавського театру ляльок, а цінителі музики обожнюють відвідувати обласну філармонію.

У Палаці дозвілля "Листопад" регулярно проходять концерти та виступи різних артистів, а "Villa Крокодила" стала сценою для місцевих музичних колективів.

Освіта та наука

У Полтаві є приватні та державні виші різного рівня акредитації. Національний університет "Полтавська політехніка", аграрна академія, медичний університет, юридичний інститут Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого та педагогічний університет ім. Короленка мають ІV рівень акредитації і є державними вищими навчальними закладами з бюджетною та контрактною формами навчання.

Серед приватних вишів – Полтавський інститут бізнесу, інститут економіки і права університету "Україна", університет економіки і торгівлі та ін. 

У місті є центр післядипломної освіти, студентами якого є не тільки дипломовані фахівці, а й старшокурсники, які бажають отримати дві суміжні спеціальності (наприклад, економіка і менеджмент). З 2015 р. працює дистанційний навчальний центр МАУП, який готує професіоналів за 11 напрямами (спеціальностями).

Інші пам'ятки

Полтаву можна вважати справжньою збіркою пам'яток. Тут є цікаві об'єкти на будь-який смак. Щоб правильно організувати туристичний маршрут, варто спочатку визначитися з тими локаціями,  які хочеться оглянути. Найбільшої уваги заслуговують:

  1. Монумент Слави – головний міський пам'ятник, встановлений в 1709 р. Це масивна чавунна колона, на верхівці якої знаходиться орел, що тримає в дзьобі вінок.
  2. Пам'ятник галушці – знак традиційної страви даного регіону. Він має вигляд величезної миски з 12 галушками і ложкою. Це один з відносно молодих міських монументів (встановлений в 2006 р. на честь річниці дня народження Гоголя).
  3. Біла альтанка – один з міських символів і предмет гордості багатьох полтавців. Це ротонда з колонами, побудована (у формі підкови) у 1909 р. і відновлена після Другої світової війни. З неї відкривається неймовірно красивий вид на місто. Увечері альтанка підсвічується та виглядає, без перебільшення, фантастично.

Любителі старовинної архітектури неодмінно оцінять Спаську церкву і будівлю кадетського корпусу, а ті, хто хоче весело провести час, можуть відвідати парк Перемоги, де працюють атракціони та кафе.

Телефони екстрених служб

  1. Диспетчер міськвиконкому з екстрених ситуацій): 1580
  2. Пожежна служба: 101
  3. Поліція: 102
  4. Швидка мед. допомога: 103
  5. Аварійна служба газу: 104
  6. Диспетчерська Полтаватепломережі (аварійні ситуації): +380 53 251 04 55