Завантаження...

hero

Штутгарт

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Штутгарт

Федеративна Республіка Німеччина
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Штутгарт – адміністративний центр однойменного регіону в Німеччині, столиця та найбільше місто регіону Баден-Вюртемберг. Один із найважливіших промислових та культурних центрів країни.

Був заснований 950 р. герцогом Швабії Людольфом. Назва міста походить від давньонімецького слова stuotgarten, що означає "кінний завод", оскільки спочатку поселення було створено з метою розведення бойових коней. Це знайшло своє відображення на гербі міста – на ньому зображено коня чорного кольору на жовтому тлі. Штутгарт переходить у володіння баденських маркграфів і в 1219 р. набуває статусу міста. Перша згадка про нього датується 1229 р.

У 1321 р. Штутгарт стає столицею графства Вюртемберг, 1520-1534 рр. – перебуває під окупацією Австрії. У 1806 р. місто визнається столицею Королівства Вюртемберг, у 1918 р. – однойменної народної держави. У 1846 р. Штутгарт – адміністративний центр та головне місто землі Баден-Вюртемберг.

Повне відновлення його інфраструктури після Другої світової війни завершилося в 1952 р. Тоді ж місто отримало звання німецької "колиски автомобілебудування". В даний час у Штутгарті розташовуються штаб-квартири та виробничі потужності Mercedes-Benz, Daimler та Porsche, а також Bosch. Він є одним із найбільших центрів інновацій у Європі. Також вважається містом із найвищим рівнем добробуту населення у всій Німеччині.

Штутгарт – центр тяжіння мандрівників. Його офіційний туристичний слоган – "Штутгарт пропонує більше". Тут проводиться, зокрема, всесвітньо відомий національний ярмарок відпочинку, кемпінгу та автомобільного туризму Caravan-Motor-Touristik.

Розташування

Штутгарт знаходиться на південному заході Німеччини. Його територія розташовується в горбистих долинах, утворених річками Неккар у східній його частині та її притоку Нессенбаха, що протягнувся через весь Штутгарт із північного сходу на південний захід. Води Несенбаха протікають через складну систему підземних колекторів.

У Штутгарті є п'ять великих озер, що утворилися внаслідок розробки кар'єрів. Найбільше з них – Макс-Ейт-Зеє площею понад 17 га, що має статус національного заповідника. Місто оточене густими лісами. Його південно-західна частина знаходиться на так званій "Висоті Бернхарта" – скельній геологічній освіті, найвища точка якої – 549 м над рівнем моря.

У місті переважає океанічний клімат із континентальним впливом. Погода в ньому схожа на ту, що спостерігається у Великій Британії або на півночі Франції. Зважаючи на розташування в долинній місцевості та щільну забудову міської території у Штутгарті цілий рік зберігається м'яка погода. Він захищений від холодних вітрів гірськими хребтами та лісовими масивами.

Дощі випадають у помірних обсягах, проте спостерігаються практично цілий рік. Зими – теплі, середня температура становить близько 0°C, дуже рідко може падати до -9°C. Влітку стовпчик термометра коливається біля позначки +24°C із нечастим підвищенням до +31°C.

Територія

Адміністративно Штутгарт розділений на п'ять внутрішніх (у центрі) та 18 зовнішніх округів, що примикають до його кордонів. Округи розбиті на 152 квартали. Управління кожним округом здійснюється відповідною радою з виборним керівником, міста загалом – мерією. У Штутгарті також розташовується ландтаг (земельний парламент) – орган самоврядування регіону Баден-Вюртемберг. Тут працюють державні департаменти землі.

Інфраструктура

Штутгарт – один із найбільш завантажених транспортних вузлів Європи з розвиненою інфраструктурою. Через місто прокладено автобани від Карлсруе до Мюнхена та від Зінгена до Вюрцбурга. Крім того, є швидкісна траса у південній частині міста та три великі автомагістралі, що пов'язують Штутгарт із його передмістями. Загалом тут облаштовано 11 швидкісних автошляхів, що ведуть до центральної частини міста. У Штутгарті побудовано велику кількість автомобільних тунелів, прокладених під пагорбами та жвавими перехрестями.

У місті відкрито дев'ять автостанцій, включаючи два великі вокзали. Автобуси прямують у приміські райони, великі міста Німеччини та міжнародними прямими маршрутами – у десятки європейських країн, включаючи Україну.

Пасажирські автобусні перевезення в самому Штутгарті здійснюються оператором Stuttgarter Straßenbahnen 56 маршрутами, крім того, кілька ліній обслуговують приватні компанії. Спеціально для туристів організовані автобусні тури CityTour Stuttgart внутрішньоміськими дорогами. Також обмеженою кількістю маршрутів курсують тролейбуси муніципального перевізника Esslingen am Neckar.

Легкорельсовий міський транспорт представлений поїздами Stadtbahn (S-Bahn, міська електричка), що прямують через підземні станції, розташовані переважно у центрі міста та його густонаселених кварталах. Крім того, у Штутгарті є єдина в Німеччині міська зубчаста залізниця Zahnradbahn. Налагоджено рух фунікулера у гірських районах Штутгарта (Standseilbahn).

Залізничні перевезення до віддалених передмість і в сусідні великі населені пункти також здійснюються поїздами S-Bahn. Міжміські та міжнародні відправлення – поїздами Intercity з пересадками на транзитних станціях та Intercity-Express, що прямують за прямими маршрутами. Залізничне сполучення Штутгарта організовано практично з усіма великими німецькими містами, налагоджено перевезення до Відня, Парижа та Цюріха. Всі потяги, як далекого сполучення, так і регіональні, проходять через головний вокзал Stuttgart Hauptbahnhof.

У Штутгарті на річці Неккар функціонує внутрішній порт – тримодальний вузол для перевалки вантажів, що доставляються залізничним та автомобільним транспортом. З доків порту організовано туристичні річкові круїзи Neckar-Käpt'n, щорічно з травня до жовтня.

У 13 км у південному напрямку від міста розташовується міжнародний аеропорт Штутгарта з пасажиропотоком майже 12 млн осіб на рік. Трансфер із нього здійснюється поїздами S-Bahn. Час у дорозі до аеропорту становить близько 30 хвилин.

Найдешевші квитки на автобуси або поїзди до Штутгарта з України та інших європейських країн в одну або обидві сторони можна купити за допомогою сервісу SkyBooking. На сайті також пропонуються авіаквитки на літаки до Штутгарта за низькою вартістю, в тому числі на прямі рейси без пересадок. Сервіс SkyBooking вигідно відрізняється високою швидкістю обслуговування клієнтів. Наші фахівці здійснюють повну технічну підтримку процесу придбання квитків до Штутгарта.

Автоматизована форма на сайті дає можливість швидко та комфортно вибрати оптимальні маршрути, вокзали відправлення або прибуття автобусів та поїздів, авіаквитки на рейси з пересадками у тих транзитних містах, які хотіли б відвідати мандрівники, або ж на літаки, що прямують лише за прямими маршрутами.

Рівень безпеки

Штутгарт входить до лідерів національного рейтингу найбезпечніших міст Німеччини. За рівнем зниження кількості злочинів за останні 20 років він посів третє місце у країні. Щороку у місті відбувається близько 8 тис. злочинів на 100 тис. населення – це загалом можна порівняти з загальнонімецькими показниками.

За підрахунками експертів агентства Numbeo, індекс безпеки у Штутгарті становить 68,88 зі 100 можливих балів, що відповідає високому рівню. Рівень злочинності – 31,12 (низький). Ступінь безпеки громадян при пішому пересуванні вулицями міста вдень оцінюється в 82,44 (дуже високо), вночі – 61,21 (високо).

Ціни

Вартість споживчих товарів у Штутгарті приблизно порівняна з цінами в середньому у ФРН. Витрати на продукти харчування, відвідування закладів громадського харчування та придбання одягу у місті нижче на 2,93%, ніж у Берліні та вище на 98,32%, ніж у Києві. У місяць витрати туристів, без урахування вартості проживання в готелях, оцінюють у 828$. Так, пообідати в ресторані середнього класу на двох коштуватиме 57,96$, в дешевому кафе це обійдеться в 11,59$. Ціна на чашку кави становить 2,97$, купити пляшку "Коли" можна за 2,77$.

У продовольчих магазинах міста кілограм яловичини продається за 13,45$, сиру – 12,73$, яблук – 2,12$. Одяг пропонується за середньоєвропейськими цінами: джинси від масових брендів коштують 75,02$, сукні – 30,91$. Виклик таксі тарифікується в Штутгарті за 2,9$ і додатково 1,74$ – за кілометр шляху. Квиток на автобуси пропонується в середньому за 2,66$.

Структура населення

Більшість жителів Штутгарта – німецької національності. На представників етнічних меншин припадає 38,6% – за цим критерієм місто посідає друге місце в країні після Франкфурта-на-Майні. У ньому проживають мігранти чи їхні нащадки з багатьох країн світу. Найбільші діаспори – турецька, грецька, італійська, хорватська та сербська (3,49%, 2,27%, 2,21%, 2,06% та 1,83% населення відповідно). Також у Штутгарті є румуни, боснійці, португальці, французи, поляки та австрійці.

На дітей віком до 17 років у Штутгарті припадає 15,41% містян, від 18 до 65 років – 66,45%, на представників старшого покоління – 18,12%. У місті поширеним є швабський діалект верхньонімецької мови. На ньому ж спілкуються і в інших містах центральної та південно-східної частини землі Баден-Вюртемберг. Інші мови використовують переважно мігранти і лише на побутовому рівні.

Близько 23% населення міста дотримується католицького віросповідання, до протестантів належить 26,57% віруючих, до ісламу – 9,36%. Інші жителі Штутгарта належать до представників інших релігійних течій або є атеїстами.

Культура та пам'ятки

Штутгарт – справжня культурна столиця Німеччини. Він – лідер рейтингу міст, складеного Гамбурзьким інститутом економічних досліджень спільно з Berenberg Bank, за критерієм кількості оперних та класичних театрів із розрахунку на кількість населення, а також один із флагманів фестивального життя країни.

За рік у місті проводяться до 80 фестивалів та інших масових культурних заходів найрізноманітнішої спрямованості. У Штутгарті працюють кілька великих культурних центрів, найвідомішим з яких є конгрес-зал Liederhalle, збудований у 1956 р. Тут організовані концерти класичної та сучасної музики, просвітницькі вечори та лекції, періодично проводять свята та вистави.

В силу давніх німецьких традицій у Штутгарті проводиться не менш масштабний, ніж мюнхенський "Октоберфест", ярмарок-фестиваль пива "Фольксфест". Також щороку, з листопада до кінця грудня, відкритий один із найстаріших у Європі різдвяний ярмарок з більш ніж 200 торговими майданчиками та 3,6 млн відвідувачів.

Літній фестиваль, який проводиться переважно в парках, приваблює мешканців Штутгарта та гостей міста шоу, що запам'ятовуються, та музичними виставами з місцевою кухнею. На початку липня у парку Кілесберг відкривається фестиваль ліхтарів із тисячами яскравих вогнів та феєрверків.

Парки

Незважаючи на статус великого промислового центру та столиці автопрому Німеччини, Штутгарт є "зеленим" містом з великою кількістю природних лісів, рукотворних парків, садів, переважно виноградних, маленьких і великих скверів. Особливо інтенсивно засаджено центральну частину міста – кілька парків тут фактично зливаються в один простір, названий городянами "зелена U" через те, що ця зона нагадує на карті згадану літеру за своєю формою.

Найпопулярніші парки Штутгарта:

  1. Розенштайн – найбільша у південно-західній частині зелена зона, оформлена у стилі англійського саду. Тут водяться зайці. Парку надано статус пам'ятника, що охороняється. Він був заснований в 1840 р. У парку знаходиться, в тому числі палац та 1830 будівлі.
  2. Кіллесбергпарк у районі Штутгарт-Норд. Був відкритий як виставка садівництва у 1939 р. на місці колишнього кар'єру. Через нього проходить старовинна вузькоколійна залізниця, тут же встановлені музейні тепловози та паровози. Саме у цьому парку проводиться щорічний фестиваль ліхтарів.
  3. Сади Хоенхайм у районі Плінінген – частина території кампусу Гогенгеймського університету. Стару частину парку було створено ще 1776 р. Нині тут виростають близько 3 тис. таксонів дерев. Також у парку встановлено багато скульптурних композицій, у тому числі старовинних, історія яких налічує до чотирьохсот років.

Музеї та бібліотеки

У Штутгарті відкрито п'ять із 11 музеїв державного значення на території Баден-Вюртемберг. Також працює багато бібліотек, архівів, фондів наукової, публічної та церковної літератури Німеччини та інших країн.

Великі музеї та бібліотеки:

  1. Музей Mercedes-Benz – одна з найбільших корпоративних виставок у світі. Це – найбільш відвідуваний музей міста. Він був відкритий у 2006 р. у спеціально збудованій будівлі у стилі хай-тек. Архітектурна споруда нагадує трилисник з атріумом у формі роторного двигуна. У колекціях музею – зразки автомобілів, різні експонати та медіаматеріали, присвячені 125-річній історії марки.
  2. Державний музей Вюртемберга у Старому замку Х ст. Тут представлені археологічні знахідки, а також витвори мистецтва середньовічного періоду. Експонати виставки охоплюють різні етапи давньої історії від кам'яного віку та до Римської імперії.
  3. Міська бібліотека. Була заснована 1901 р., тоді вона розташовувалася у будівлях старих казарм. У 2011 р. переведена в новий архітектурний комплекс Stadtbibliothek am Mailänder Platz, спроєктований корейськими архітекторами. У 2013 р. їй було надано статус "Бібліотека року" за версією Deutscher Bibliotheksverband.

Театри

Штутгарт лідирує серед інших великих міст Німеччини за кількістю театрів на певну кількість населення. Декілька його сцен навіть довелося об'єднати у більші театри з філіями та мобільними майданчиками.

Відомі театри Штутгарту:

  1. "Театральні сцени". Це об'єднаний театр із драматичним та комедійним відділеннями. До його репертуару входять класичні твори, сучасні п'єси та музичні постановки. На другій сцені ставлять переважно романтичні та бульварні комедії. За рік театр відвідують понад 200 тис. людей.
  2. Національний театр. Найбільший об'єднаний театр у світі – він поєднав оперну, балетну та драматичну сцени. Будівля філії-оперного театру Grosses Haus виявилася однією з небагатьох уцілілих у Другій світовій війні. Театр визнаний найкращим у Німеччині, Австрії та Швейцарії у 2006 р. Його оперне відділення посідало перше місце у національному рейтингу шість разів.
  3. Театр "Форум" – професійна приватна сцена у центрі міста. На ній виступають переважно професійні позаштатні актори, запрошені режисери та художники. Щосезону в театрі демонструють по три постановки. Раз на місяць тут організовують джазові концерти.

Освіта та наука

У Штутгарті відкрито чотири університети – два класичні, технічний та театрально-музичний. Крім того, працюють 12 інститутів, частина з них – не лише з освітніми, а й із дослідницькими програмами.

Престижні університети Штутгарта:

  1. Університет прикладних наук. Заснований у 1832 р. як центр підготовки архітекторів. З 1995 р. набув статусу вищої технічної школи. Нині тут відкрито факультети архітектури, дизайну, цивільного будівництва, фізики, економіки та геодезії.
  2. Гогенгеймський університет – найстаріший у місті. Розташований у будівлі Гогенгеймського палацу (округ Хоенхайм). Напрями навчання – сільськогосподарські та природничі науки, а також економіка. Був заснований 1818 р. як аграрна дослідницька школа. В університеті працюють одразу три музеї – сільського господарства, ветеринарії та історії.
  3. Штутгартський університет. Класичний державний виш. Визнаний одним із найкращих на міжнародному рівні у сфері технічних дисциплін, а саме автомобілебудування та аерокосмічних технологій. Входить до списку дев'яти найбільших німецьких технічних університетів. Був заснований у 1829 р. як школа наук та ремесел.

Інші пам'ятки

Незважаючи на статус високотехнологічного сучасного міста та промислового центру, Штутгарт, як і багато німецьких міст, є місцем зосередження великої кількості старовинних споруд, у тому числі церков, замків та палаців.

Популярні міські пам'ятки:

  1. Палац Солітіуд, побудований в стилі рококо. Спочатку зводився як мисливський замок на замовлення герцога Чарльза Юджіна. Будівництво було закінчено в 1769 р. Палац розташований прямо на на межі міста.
  2. Оглядова вежа Бургхольцхоф з цегли, побудована 1891 р. у римському стилі. З її оглядового майданчика відкривається мальовничий краєвид на східні райони міста та долину річки Неккар із 359-метрової висоти.
  3. Лютеранська церква світу. Її будівля була збудована у неороманському стилі. Храм освячено у 1892 р. Особливістю будівлі церкви є те, що вона була зруйнована під час Другої світової війни і при цьому вціліла лише вежа. При перебудові основну її частину було зведено з бетону, а стару вежу встановили заново.

Телефони екстрених служб

  1. Телефон екстреної допомоги: 112
  2. Поліція: 110
  3. Посольство України: +4930 288 871 70