Жіночі купе в Україні: комфорт для жінок у подорожах
Жіночі купе в Україні – експериментально-тестовий проєкт Укрзалізниці, запущений у 2023 р. Послуга виявилася актуальною та має попит серед жінок, що подорожують наодинці або з малими дітьми. Саме тому Укрзалізниця вирішила продовжити розширення переліку залізничних рейсів, на які можливо купити квитки до жіночого купе.
Жіночі вагони у світі та в Україні
Існування окремих купе для чоловіків та жінок не є чимось новим чи незвичайним. Жіночі вагони на нічних рейсах поїздів в Японії функціонують ще з 2000 р. Аналогічний залізничний функціонал доступний у Мексиці, Індії, Бразилії та країнах Близького Сходу.
У касах європейської залізниці можна без перешкод купити квитки до жіночого вагона. Окремі купе для чоловіків та жінок існують у сусідній Польщі. Зараз немає нічого неординарного у перейманні цього європейського (та не лише) досвіду Укрзалізницею, проте перші спроби в Україні не мали успіху.
Ще у 2010 р. Укрзалізниця вводила окремі чоловічі та жіночі купе на 12 поїздах, кожен з яких мав 1 "роздільний" вагон. Тоді послуга не набула попиту, а новація була сприйнята як дискримінація пасажирів.
Читайте також: Зимові канікули в Україні: найкращі гірськолижні курортиЖіночі купе Укрзалізниці: нові спроби на шляху до втілення задуму
До ідеї запровадження жіночих вагонів в Україні повернулися у 2020 р. Поштовхом до цього стала історія з нападом чоловіка у поїзді на жінку з дитиною. Згодом з’явилася петиція, в якій українки висловили бажання щодо наявності окремих купе у поїздах заради своєї безпеки. Було запропоновано виділити хоча б 1 вагон для жінок на рейси тривалістю понад 6 годин.
Влітку 2023 р. Укрзалізниця запровадила перші експериментально-тестові жіночі купе у 4-х поїздах. Для тестування нової послуги вибрали рейси далекого сполучення, на яких було зафіксовано найбільше скарг та випадків конфліктів серед жінок та чоловіків-пасажирів. Загалом Укрзалізниця тестує жіночі вагони як один з елементів посилення безпеки під час подорожі потягом.
Читайте також: Найкращі 5 місць для романтичного відпочинку в УкраїніПершими 4 напрямками стали Київ – Ужгород, Київ – Кривий Ріг, Харків – Ясіня, Дніпро – Трускавець. За останнім маршрутом жіночі купе виявилися найбільш популярними
У листопаді 2023 р. окремі вагони для жінок з’явилися у поїздах Одеса – Ясіня, Київ – Ужгород, Харків – Ужгород, Запоріжжя – Ужгород. З 1 серпня 2024 р. вони були також додані за наступними напрямками: Черкаси – Івано-Франківськ, Харків – Івано-Франківськ, Київ – Рахів, Запоріжжя – Ясіня.
Попереднє тестування довело, що жіночі купе в Україні мають попит та позитивні відгуки. За статистикою, лише за 4 місяці до них було продано 25 тисяч квитків, майже 90% з яких викупили заздалегідь. Середня заповнюваність жіночих вагонів на попередньому етапі склала 93%. Тому Укрзалізниця планує надалі поширювати їх і на інші поїзди далекого сполучення.
Хто та як може купити квитки до жіночого купе Укрзалізниці
Купити залізничні квитки до жіночих купе можна у застосунку Укрзалізниці. Вважають, що саме завдяки цьому мобільному функціоналу послуга набула особливої популярності. За попередніх спроб введення окремих купе для жінок покупка проїзних була доступна лише через касу. Наразі 3 з 4 залізничних квитків до будь-якого типу вагона продаються онлайн.
Жінки мають можливість самостійно вибрати та купити квиток до жіночого вагона. Для цього вже не потрібно стояти у касі та соромитися свого вибору, коли люди у черзі чують його. Подорожувати у жіночих купе Укрзалізниці можуть винятково жінки – як самотні, так і з дітьми (включаючи хлопчиків), яким ще немає 6 років. Квитки можна купити максимум за 20 днів до подорожі.
Вартість проїзду у жіночому та звичайному купе однакова. Загалом обидва типи майже нічим не відрізняються. Просто у першому випадку жінки отримують певну приватність та відчуття безпеки. У застосунку поїзди з інноваційними вагонами мають відповідну позначку.