Румунія
Загальна інформація
-
Столиця: Бухарест
-
Територія: 238 397 км²
-
Мова: румунська
-
Валюта: румунський лей
-
Населення: 19 053 815
-
Телефонний код: +40
-
Код країни: RO
Інфраструктура
Румунія
Про країну
Для багатьох туристів Румунія досі залишається загадкою. Спойлер: "дарма"! Але тенденція така, що з кожним роком все більше людей відкривають для себе таку чудову країну. Вона зустрічає мандрівників красою незайманої природи, різноманіттям старовинних церков та унікальною історичною архітектурою. Це лише перше враження!
Варто присвятити вивченню румунських красот тиждень-другий, і приходить розуміння, що в країні є термальні води, гарні пляжі, чудові гірськолижні курорти і багато інших туристичних "смаколиків". Хтось навіть скаже, що Румунія дуже схожа на Україну, і цей "хтось" багато в чому має рацію. Є лише одна маленька поправка: румуни в ЄС з 2007 р., вони намагаються побудувати індустріальну державу і можуть похвалитися цілком потужною економікою.
В румунській глибинці зберігаються автентичні будівлі, а місцеві – яскраві і гостинні люди, з якими цікаво поспілкуватися.
Мандрівникам з України однозначно пощастило, оскільки Румунія перебуває на відстані витягнутої руки. Маршрут справді короткий. Прямий авіарейс із Києва до Бухаресту триває близько години. Це той випадок, коли шлях до аеропорту, реєстрація та посадка на борт займають більше часу, ніж власне авіапереліт із однієї країни до іншої, без пересадок. Залишається тільки купити квиток у SkyBooking та насолоджуватися відпочинком!
Розташування
Румунія знаходиться у південно-східній частині Європи. Відносно України – на півдні і трохи західніше. Окрім нашої країни, межує ще з Молдовою, Болгарією, Сербією та Угорщиною. До речі, авіатур перерахованими державами-сусідами – теж цікавий варіант!
Румунська територія багата на озера, пронизана малими і великими річками. У їх числі й могутній Дунай. Східний регіон омивається водами Чорного моря. Румунію географічно можна розділити на три сектора за ландшафтом. Центральна частина – гірська. Вона славиться Карпатами, а найвищою точкою країни є гора Молдовяну (трохи більше 2,5 км над рівнем моря). Інші дві частини – рівнинна і трохи горбиста. Кожна красива по-своєму і варта туристичної уваги.
Клімат – помірно-континентальний, але один регіон відрізняється від іншого. Наприклад, на рівнинній території взимку температура знаходиться в межах 0-5°C, але варто вам поїхати в гори, і відразу відчувається похолодання. Короткочасні мінімуми там сягають -30°C. Влітку середня температура – від +20°C до +25°C. Одним словом, клімат комфортний!
Структура населення
Порівняно з Україною, густота населення вища. На площу 238 тис. км2 (дев'ята за розміром у Європі) припадає трохи менше 20 млн жителів. Як і у більшості східноєвропейських країн, смертність перевищує народжуваність. Зменшенню населення також сприяє міграційний відтік. Румуни охоче користуються паспортами ЄС і їдуть до багатших країн. Середній вік громадянина становить 43 роки
Цікавий факт – цигани є єдиним етносом у Румунії, чисельність якого зростає. Щодо національної складової, то майже 90% населення – румуни. Друге місце за чисельністю у країні займають угорці (близько 6,5%). Офіційною мовою є румунська, але в деяких регіонах привілейована угорська.
Більшість румунів називають себе православними християнами. Приблизно 87% жителів відносять себе до Греко-католицької Церкви. На другому місці – протестанти. Їх близько 5%.
Віза
Українцям, які мають біометричний закордонний паспорт та подорожують як туристи, віза для поїздки до Румунії (член Європейського Союзу), не потрібна. Діє безвіз з можливістю безперервно перебувати в країні до 90 календарних днів. Для роботи чи навчання віза потрібна. Її вартість та швидкість оформлення залежить від різних факторів.
Рівень життя
Кількість авіаперельотів до країни збільшується, сервіс стрімко покращується. А місцеві Карпати взагалі називають "Другими Альпами", оскільки інвестиції, у тому числі іноземні, у гірськолижні курорти стабільно зростають.
Румуни живуть далеко не найбагатше за всіх у Європі, але в цілому точно не бідують. Мінімальна зарплата встановлена на рівні 545$/міс. Середня – близько 800 $/міс (вже після сплати податків). Це при прожитковому мінімумі у 302$. Рівень безробіття становить 5,7% (дані за 2022 р.). Усі громадяни Румунії мають право на безкоштовні медичні послуги у державних установах. Популярні приватні клініки. Лікування в них приблизно на 40-60% дешевше, ніж у середньому в ЄС.
Ціни
Вартість продовольчих товарів мало чим відрізняється від українських. Іноді продукти навіть дешевші:
- буханець хліба в середньому обійдеться в 0,52$
- літр молока – 0,92$
- кілограм яловичини – 6,31$
У закладах харчування теж все дуже демократично:
- ціна чашки ароматного капучино – 1,57$
- середня вартість пива на розлив – 1,21$
- стандартне меню в McDonalds – 4,38$
- хороша вечеря з напоями на двох у ресторані середнього рівня – 20-25$.
Одяг коштує не надто дешево, але цілком доступний. Наприклад:
- джинси у відомому брендовому магазині обійдуться в 40-60$ (ціна на одяг місцевих брендів у 1,5-2 рази менша);
- купити квиток в кіно – 6-7$ на особу;
- пограти годину в теніс на орендованому корті – 10-15$.
Кухня
Становлення румунської національної кухні відбувалося під впливом італійської, турецької, болгарської, тому вона різноманітна і передбачає використання "міжнародних" продуктів. Рибу румуни взагалі люблять, вживаючи її в копченому, смаженому, вареному та інших можливих видах. Найбільш популярна страва – риба під мандаринами. Варто спробувати!
До традиційних страв належить чорба – смачний густий суп. Найбільш поширеною вважається мамалига (специфічна кукурудзяна каша). На традиційному румунському столі обов'язково має лежати мелай (коржик). На десерт найчастіше подають плечинту – щось подібне до відомого всім хачапурі, готується з бринзою або сиром.
Ціни на житло
Вартість оренди житла значно поступається західноєвропейським "прайсам", тому середні ціни радують туристів. Орендувати квартиру (одна спальня) у центрі великого міста – 300$/міс. За кожну додаткову кімнату слід додавати приблизно 80-100$ до вартості. Якщо квартира на околиці міста – коштує близько 180-200$/міс.
Забронювати дешевий двомісний номер у бюджетному готелі Бухареста – 25-70$. Середня ціна номеру на двох – 150-170$. Розцінки на морських та гірськолижних курортах приблизно відповідають столичним. У приватних апартаментах за містом оренда житла коштує порівняно дешево. До речі, ціна 1м2 квартири (купівля) у центрі міста – 1300$.
Рівень безпеки
Кожен турист, вибираючи авіаквиток у ту чи іншу країну, думає про свою безпеку. З нею в Румунії все гаразд. У 2016 р. влада держави впритул зайнялася тероризмом і посилила закони. Прецедентів тероризму майже немає. Наприклад, кількість вбивств на 100 тис. населення становить 1,25 на рік. В Україні аналогічний показник – 9,2.
Туристів грабують у Румунії вкрай рідко. Звичайно, такі випадки бувають, але не настільки часто, щоб називати їх нормою. У сенсі шахрайства туристові загрожує хіба нечесність місцевих барменів та офіціантів. Вони люблять свідомо завищувати ціни, якщо бачать, що людина з іншої країни не надто вдивляється в чек.
Заборони
Румунські поліцейські практикують перевірку документів на вулиці у перехожих, тому бажано мати при собі паспорт. Любителям "політати на дроні" та поклацати фотоапаратом також варто бути уважними, адже у кожному місті є установи, які не дозволено знімати. Можна мати проблеми з місцевими органами правопорядку. Розпивання спиртних напоїв – лише у відведених для цього місцях.
При тісному контакті з місцевими незнайомцями, навіть якщо вони здаються вам надзвичайно доброзичливими, краще не починати розмови про релігію та політику. У країні існує напруженість щодо релігійної приналежності та територіального поділу земель між Румунією та Угорщиною.
Інфраструктура
З моменту входження до складу ЄС Румунія здійснила значний інфраструктурний стрибок. Найбільш стрімко розвивається Бухарест, який густо обростає новими торговими центрами та офісами міжнародних компаній. У столицю ведуть сучасні повітряні ворота – можна здійснити прямий авіарейс без пересадок із будь-якої країни Європи. Загалом у країні 14 аеропортів. Найближчий до України – у Бакеу.
Якщо ви вибираєте літак як транспорт для пересування, то в межі міста з бухарестського аеропорту можна дістатися місцевим експрес-автобусом або таксі. У Бухаресті є метро та наземний транспорт. Картка на 10 поїздок коштуватиме приблизно 4$. Зі столиці легко можна дістатися будь-якого місця держави, у тому числі головних гірськолижних курортів: Пояна-Брашов, Синаю.
Добре розвинена залізниця. Загальна довжина колій – близько 11 тис. км. Якість поїздів, на жаль, середня або навіть нижче, особливо, якщо брати найдешевший сегмент. Автомобільні дороги, за мірками ЄС, низької якості, але загалом непогано. Віньєтку, яка потрібна для проїзду платними автотрасами, можна купити на заправках або в торгових центрах.
Культура
Румунський народ замість щоденної метушні та постійної гонитви за славою віддає перевагу душевності та хорошому відпочинку після виснажливої роботи. Непідготовленому туристу місцеві жителі можуть здатися закритими і навіть трохи похмурими, але здебільшого за маскою непривітності ховаються добродушність та щедрість.
Якщо румуни відпочивають, то роблять це на славу. Завжди звучить традиційна музика, коріння якої має тисячолітню історію. Автентичні костюми та танці – обов'язкова частина розважальної програми, що випадає на День об'єднання Румунії та Свято весни Мерцишор (1 грудня та 1 березня відповідно), а також на інші національні свята.
Країною п'ять десятиліть правили комуністи. Це не може не позначатися на архітектурі, традиціях, поведінці представників старшого покоління. Але якщо відкинути всі забобони, то відразу ж відкривається зовсім інша Румунія – з колоритними дідусями на кінних возах, які розповідають легенди про Дракулу на місцевому діалекті, а в цей момент поряд проїжджає молодь на моноколесах. Румунія – безмежно різна. Тим цікава!
Пам'ятки
Немає ідеального рецепту відпочинку в цій країні. Кожен турист привозить звідти свої унікальні враження та рекомендації. Але є декілька пам'яток, про які говорять найбільше і заради яких можна сміливо купувати квиток:
- Палац парламенту у Бухаресті. Над створенням цієї величної споруди працювали десятки тисяч людей протягом п'яти років, а періодами навіть залучалася армія. Будівля є у Книзі рекордів Гіннеса як найбільша споруда державного значення у світі.
- Замок Дракули. Назва говорить сама за себе. Замок виконаний у готичному стилі та славиться містичною атмосферою.
- Карпати. У Румунії вони особливі. Нагадують Альпи. В них добре і взимку, і влітку. Серед місцевих жителів у горах можна зустріти багато колориту.
- Чорна Церква у Брашові. Вона захоплює дух – чудова як зовні, так і всередині, де є унікальна різноманітність турецьких килимів.
- Історичне місто Сібіу. Це саме той випадок, коли визначною пам'яткою є все містечко. Зокрема, його історичний центр. Він не схожий на середньостатистичні румунські селища. Переносить у атмосферу Західної Німеччини.