Завантаження...

hero

Валбжих

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Валбжих

Республіка Польща
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Валбжих – місто, розташоване в Польщі, яке є районним центром Валбжихського повіту. До періоду Другої світової війни воно мало іншу назву і було відоме як Вальденбург. Згідно з історичними даними спочатку на цій території було ранньосередньовічне поселення Лісогруд. Польські джерела говорять про існування маленького села в 1191 р. Це суперечить твердженням німецьких істориків, які вважають, що поселення було утворено в період між 1290 і 1293 рр.

Перша згадка про Вальденбург належить до 1305 р. Права міста були йому даровані близько 1400 р. До XIX ст. воно стало промисловим центром, що спеціалізується на видобутку вугілля. У 1742 р. місто захопило Прусське королівство під час Першої Сілезької війни. У 1871 р. воно відійшло до Німеччини й стало її частиною. Подальшому розвитку міста сприяло будівництво залізниці, що забезпечує зв'язок із Бреслау, який нині має назву Вроцлав.

Після Другої світової війни Вальденбург перейшов до складу Польщі та отримав нову назву Валбжих. Місто незначно постраждало під час військових дій, оскільки було важливим центром видобутку вугілля. У 1990-х рр. було ухвалено рішення про закриття вугільних шахт і заснування музею промисловості та технологій.

Розташування

Валбжих розташований у гірській місцевості, у центральній частині Судет. Місто розташоване на березі річки Пелчніци на території Валбжихської улоговини. Валбжих примітний тим, що його адміністративна межа прокладена природними зонами: річками, горами, долинами.

Клімат Валбжиха характеризується як передгірний. Тут протягом доби можуть відбуватися сильні коливання температури. У Валбжиху спостерігається значна кількість атмосферних опадів, їх середньорічна норма сягає 600 мм. Найчастіше дощі йдуть у липні, а найбільш посушливим місяцем є січень. Середньорічна температура становить близько +7°C. Вона досягає максимального значення в липні, коли перевищує +20°C. Найнижча температура спостерігається в січні й сягає -7°C.

Територія

У період 1975-1998 рр. місто належало до Валбжихського воєводства. Після адміністративної реформи з 1 січня 2003 р. йому було надано статус районного центру Валбжихського повіту.

До складу міста входять такі райони: Старий Здруй, Русинова, Білий Камінь, Ксіу, Пяскова-Гура, Понятув, Собеньчин, Подгуже II. Старий Здруй являє собою колишнє курортне містечко, на території якого є залізнична станція. Білий Камінь – один із найстаріших районів, де розташована історична пам'ятка – замок, побудований у період 1265-1266 рр. Також старовинні середньовічні укріплення існували в районі Ксіу.

Інфраструктура

Валбжих не має власного аеропорту. Найближчим до нього є Вроцлавський аеропорт ім. Коперника, з якого здійснюються міжнародні перельоти. У Валбжиху розташований залізничний вокзал, куди прибувають поїзди як із міст Польщі, так і з інших країн. Також користуються популярністю автобусні маршрути.

Приїхати до Валбжиха з Києва можна автобусом, який прямує до Вроцлава. Відстань між цими двома польськими містами становить 82 км, її можна подолати поїздом або автобусом.

Рівень безпеки

Валбжих є доволі безпечним містом, проте в ньому є район Пяскова-Гура, що характеризується підвищеною кримінальною обстановкою. Варто уникати перебування на його території у вечірній і нічний час. Також рекомендується дотримуватися загальних правил безпеки, перебуваючи в людних місцях і громадському транспорті. Необхідно дотримуватися таких запобіжних заходів: носити цінні речі, документи та гроші так, щоб до них було важко дістатися зловмисникам.

Ціни

Ціни у Валбжиху встановлені на доступному рівні порівняно з багатьма іншими європейськими містами. Орендувати номер у готелі вийде з урахуванням класифікації готелю за зірками, переліку послуг, які надає готель. Вартість варіюється в межах 35-75€. Пообідати удвох у ресторані середнього рівня вийде за 8-10€.

Вартість продуктів харчування у Валбжиху, як і в усій Польщі, нижча порівняно з іншими європейськими країнами:

 • упаковка яєць (12 шт.) – 1€
 • курячі грудки (1 кг) – 2€
 • яловичина (1 кг) – 4,5€
 • фрукти, овочі – 0,4-1€

Разовий проїзд у громадському транспорті коштуватиме 0,4€. Вартість щомісячного проїзного квитка становить 10€.

Структура населення

Чисельність населення Валбжиха перевищує 107 тис. осіб. Місто є другим після Вроцлава за цим показником у Нижньосілезькому воєводстві. Кількість жінок (53%) дещо перевищує кількість чоловіків (47%). За віковими групами населення Валбжиха розподіляється таким чином:

 • діти до 6 років – близько 10%;
 • підлітки від 7 до 17 років – близько 12%;
 • молодь від 18 до 29 років – близько 12%;
 • дорослі від 30 до 59 років – близько 43%;
 • літні, старші за 60 років – близько 19%;
 • довгожителі, старші за 80 років – близько 4%.

Кількість жителів Валбжиха, які мають вищу освіту, становить 22,6%, неповну вищу – 3% осіб, середню професійну – 35,6% жителів.

Культура та пам'ятки

Валбжих є місцем проведення цікавих культурних заходів. У вересні в місті організовують фестиваль театрів ляльок для дітей та молоді. На заході можна побачити цікаві вистави, почути читання сучасної драми

У перші дні травня у Валбжиху відбувається неймовірно барвистий фестиваль квітів і мистецтва в замку Ксенж. Наприкінці жовтня в місті організовують фестиваль смаків. Місцеві кафе та ресторани встановлюють акційні ціни на традиційні страви польської кухні. Шанувальники певних музичних напрямків зможуть відвідати концерти, які відбуваються у весняний і літній сезони.

Парки

Валбжих є зеленим мальовничим містом. На його території розбито сім парків. Найвідомішим із них вважається Ксенж, який розкинувся в околицях однойменного замку. Помилуватися видом на нього можна з оглядового майданчика. На території ландшафтного парку можна пройтися мальовничими алеями, засадженими віковими деревами.

Ще однією природною пам'яткою є Jan III Sobieski Park, розташований на височині. На його території розбито гарний квітник, є меморіальні камені та скульптури, обладнано дитячий ігровий майданчик, тенісні корти. Palmiarnia – парк, де вирощують пальми та інші екзотичні рослини. Територія розбита на кілька природних зон із переважанням тропічних рослин.

Музеї та бібліотеки

У Валбжиху знаходяться музеї з цікавими експонатами. Одним із найвідоміших є музей промисловості та технологій, розташований у старій шахті. Він був заснований на базі колишнього Валбжихського рудника. В експозиції є експонати, пов'язані з видобутком вугілля. У програму екскурсії включено спуск у шахту, проїзд під землею на вагонетці та огляд місцевих визначних пам'яток.

Історичну цінність представляє музей порцеляни, що знаходиться в палаці Альбертіхів. До колекції входять вироби з кераміки, картини, предмети декоративно-прикладного мистецтва. Колекція сілезької порцеляни налічує понад 10 тис. експонатів.

У місті розташовані публічні бібліотеки, до числа яких належать Library under Atlantami та Multimedialna Filia Biblioteczna - Podzamcze.

Театри

Відвідавши культурні заклади Валбжиха, можна побачити цікаві вистави в різних жанрах. Драматичний театр ім. Єжи Шанявського був заснований 1957 р. і брав участь у національних та міжнародних фестивалях і конкурсах. У Театрі ляльки та актора можна побачити вистави, призначені як для дорослих, так і для дітей. Також для маленьких глядачів організовує покази вистав театр "Іграшка".

Освіта та наука

Одним із наймолодших навчальних закладів у Валбжиху є Державне вище професійне училище Ангелус Сілезіус (PWSZ), засноване 1999 р. У Валбжиху є філія Вроцлавського технічного університету, який вважається одним із найбільших вищих навчальних закладів у Польщі. У ньому можна пройти навчання за спеціальностями електроніки, архітектури, інформатики та менеджменту, інженерної технології та іншими напрямами. У Валбжиху діють середні школи Ігнація Падеревського, Миколи Коперника, Хуго Коллонтая. У місті функціонує дослідницький центр Польської академії наук.

Інші пам'ятки

У Валбжиху є безліч цікавих місць. До їх числа належить найбільший міський храм – костел святих Ангелів-Охоронців. Інтер'єр церкви декорований мозаїкою, містить напис "Небесна брама", виконаний латинською мовою. Ще однією релігійною архітектурною пам'яткою є Святилище Скорботної Богоматері – храм, розташований у самому центрі міста. Церкву спочатку створювали як готичну, але потім перебудували в стилі бароко.

Замок Ксьонж є третім за величиною в Польщі. Він розташований на території мальовничого ландшафтного парку. На увагу заслуговують як зали замку з розкішними інтер'єрами, так і підземелля.

Унікальною природною пам'яткою є гора Борова, що вважається найвищою серед Валбжицьких височин. Другою за величиною є гора Хелмець, що має форму купола, обладнана оглядовим майданчиком.

Телефони екстрених служб

 1. Екстрена допомога: 112
 2. Поліція: 997
 3. Пожежна служба: 998
 4. Швидка допомога: 999
 5. Посольство України в Польщі: +48 22 621 39 79