Завантаження...

Вроцлав

Флаг Вроцлава

Прапор

Герб Вроцлава

Герб

location
51°06’36’’ пн. ш. 17°01’57’’ сх. д.
calendar
Статус: місто
watch
Адміністративний Центр: Нижньосілезьке воєводство
user
Площа: 592,9 км²
cup
Заснований у 1000 році
cup
Клімат: океанічний
cup
Годинний пояс: UTC +1:00, CET, UTC +2:00 влітку
cup
Населення: 672 929
cup
Телефонний код: +48 71

Інфраструктура

ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 2
ЖД Вокзал та авто
ok round benefit 3
Бари та ресторани
ok round benefit 4
Житло та готелі
ok round benefit 5
Лікарні
ok round benefit 6
Міський транспорт

Вроцлав

Про місто
Місцезнаходження
Територія
Інфраструктура
Рівень безпеки
Ціни
Структура населення
Культура та пам'ятки
Парки
Музеї та бібліотеки
Театри
Інші пам'ятки
Освіта та наука
Телефони екстрених служб

Вроцлав є древнім містом Польщі, заснованим чеським князем Вратиславом I. На території проживало плем'я слензян, що заснували поселення на Тумському Острові, яке заходиться на місці злиття трьох приток річки Одра. Перша згадка про місто датована 1000 р. У ній йдеться про перебування у місті вроцлавського єпископа. З кінця X ст. місто потрапило до польського володіння. Вроцлав постраждав внаслідок монгольської навали у 1241 р. За кілька століть місто потрапляло під володіння німців, чехів.

Сучасний Вроцлав є важливим польським центром культури, де можна відвідати безліч музеїв, театри, оперу. Завдяки тривалій історії існування у місті збереглося безліч зразків архітектури XVI-XIX ст. У місті розташовані почесні консульства Франції, Естонії, Казахстану, Литви, Латвії, України та інших країн. Вроцлав також залучає студентів завдяки кільком університетам (державним та приватним).

Площа Вроцлава складає 592,9 км2. Відстань до Києва – 950 км залізничними шляхами (22,5 години), 1156 км – автомобільними дорогами (22-24 години). Якщо потрібно купити квиток на поїзд до міста Вроцлав, скористайтесь допомогою сервісу SkyBooking. З ним можна купити квитки на літак або автобус, не виходячи з дому і не відволікаючись від важливих справ. Замовлення залізничних квитків можна оформити у будь-який час доби.

Вроцлав знаходиться в Нижній Сілезії, на північ від Судет. Цікавою особливістю є наявність 12 річкових островів, з яких головним є Тумський, що став відправною точкою у розвитку міста. Через Вроцлав протікає річка Одра разом із притоками (Олава, Відава, Шленза, Бистшиця).

Помірний континентальний клімат міста проявляється у відносно м'якій зимі та теплому літньому періоді. Середня температура в січні становить -0,7°C, у липні – +18,9°C. Абсолютний мінімум – -30°C, максимум – +37,4°C. Через Вроцлав проходить 117 мостів, що з'єднують береги Одри, а також є доступ до острова Тумського.

У місті проживає понад дві сотні видів птахів, 100 з яких гніздиться саме у Вроцлаві. Найпоширенішими видами є: горобці, голуби, синиці. Також часто зустрічаються ворони, сороки, галки, лебеді, дятли.

Перебуваючи на південному заході Польщі, з Вроцлава легко потрапити до Чехії та Німеччини будь-яким видом транспорту, включаючи літак. Купити авіаквитки онлайн ви зможете завдяки сервісу SkyBooking. Також доступні квитки на потяги Інтерсіті до Львова. Пасажиру потрібно лише вивчити розклад, вибрати дні поїздки, після чого оформити замовлення залізничних квитків.

Вроцлав був раніше розділений на п'ять дільниць (районів):

 1. Фабрична.
 2. Кшики.
 3. Старе місто.
 4. Середнє місто.
 5. Псяче поле.

З 1990 р. місто поділено на 48 осіллі (дільниці – нерівномірні за площею). Керує мер, а також міськрада, до якої входить 39 членів, які обираються мешканцями. Місто Вроцлав утворило навколо себе велику агломерацію, завдяки чому встановлені міцні економічні зв'язки з сусідніми містами та дрібнішими населеними пунктами. Вроцлавська асоціація агломерації включає 26 муніципалітетів. Населення агломерації становить понад 1,15 млн.

Вроцлав має розвинену мережу автомобільних доріг, а також велодоріжок – їх збудували вже 1200 км. У місті може орендувати велосипед будь-який турист чи містянин. Громадський транспорт представлено 99 автобусними маршрутами, 23 трамвайними напрямками (200 км). Працює кілька служб таксі, що дозволяють потрапити до будь-якого місця у місті.

Також у місті працює найбільший у Польщі вокзал, через який щорічно проходить 21,2 млн пасажирів. Через Вроцлав можна потрапити до Познані, Щецина, Відня, Праги. Аналогічно є можливість поїхати до Будапешта, Берліна, Львова, Києва, інших міст Європи. Зараз залізничні квитки онлайн ви зможете купити завдяки сервісу SkyBooking. Даний спосіб набагато кращий – у вас є можливість вибрати вагон, зручне місце заздалегідь. Також доступні автобусні квитки за вигідною ціною.

За 10 км від центру міста працює аеропорт Вроцлав-Коперник, звідки регулярно прямують літаки до інших міст Польщі, Німеччини, України, Чехії, а також за межі Європи. Пасажири мають можливість придбати авіаквитки в касах, онлайн.

Вроцлав є типовим європейським містом із великою кількістю людей у ​​центральній частині, тому рекомендації для туристів стандартні:

 • не тримайте цінних речей, грошей, документів у зовнішніх кишенях курток, сумок, рюкзаків. Не залишайте цінних речей у машині;
 • не гуляйте у віддалених районах міста у темний час доби;
 • користуйтеся лише обладнаними пішохідними переходами.

Індекс злочинності у місті – 28 (дуже низький), безпеки – 71 (дуже високий). Відповідні показники кращі, ніж у решті Польщі та інших країнах Європи. Вроцлав є безпечним для туристів з будь-якої країни світу, незалежно від релігійної приналежності та статі.

За хліб у Вроцлаві потрібно заплатити 0,84$, за 1,5-літрову пляшку води – 0,48$. Пиво місцевого розливу коштуватиме 0,76$ за пляшку (0,5 л). Імпортне пиво коштує 1,1$. Поїсти в ресторані можна за 6,5-15$ за три страви на людину. Похід у фастфуд обійдеться в 5-7$.

Ціни на одяг:

 • джинси – 71$
 • кросівки – 40-100$
 • шкіряне взуття – 55-110$
 • куртка (осінь/весна) – 60-130$

Квитки на поїзд обійдуться у 65$, залежно від класу вагона. Автобусом – до 80$. Початок поїздки в таксі обійдеться в 1,9$, а за кожен кілометр потрібно заплатити 0,83$. Вартість квитка в кіно – 4,5-7,5$. Ціна залежить від фільму, часу сеансу, ряду.

Станом на 2020 р., у Вроцлаві проживало близько 641 тис. людей. З них 342 тис. жінок, 299 тис. чоловіків. Кількість людей, що постійно проживають у місті, зараз перевищує рівень 1939 р. (піковий на той момент). Починаючи з 2011 р., кількість населення зростає приблизно на 0,1%. Відповідно до даних переписів населення, переважну більшість представляють поляки (близько 97%). Також у структурі населення представлені німці, українці, чехи, білоруси, євреї, греки.

Релігія у Вроцлаві:

 • католики – 93%;
 • православні – близько 1%;
 • свідки Єгови – 0,3%;
 • протестанти – 0,2%;
 • атеїсти – 3%;
 • інші релігії – 0,1%.

Статевий розподіл є типовим для європейського міста. Невелика перевага чоловічого населення в категорії 0-14 років (48 160 на 45 754 особи) нівелюється більшістю жінок від 15 і старше. Особливо це помітно в категорії від 75 років, де жінок практично вдвічі більше (33 920 на 18 095).

Район Старого міста у Вроцлаві входить до реєстру об'єктів культурної спадщини Польщі з 1994 р. Тут поєднуються зразки архітектури у стилі бароко та цегляної готики. Також представлені будівлі у неокласичному, грюндерському стилі. У місті велика кількість музеїв, театрів, куди можуть піти мешканці та гості Вроцлава.

У місті проживали відомі люди:

 1. Алоїз Альцгеймер. Німецький психіатр та невропатолог, на честь якого було названо хворобу.
 2. Дагмара Возняк. Фехтувальниця, яка виступала на Олімпіаді 2012 і 2016 рр.
 3. Матеуш Моравецький. Економіст, історик, прем'єр-міністр Польщі з 2017 р.

У 2016 р. Вроцлав було визнано світовою столицею літератури організацією ЮНЕСКО. Для туристів працюють річкові судна, з яких можна подивитися на історичну частину міста. Для таких цілей можна використовувати старі трамваї та автобуси з відкритим верхом. У Вроцлаві працює зоопарк (найстарший у Польщі – заснований у 1865 р.), де всі можуть ознайомитися з фауною Африки.

Вроцлав має безліч парків, найбільш значущими з яких є:

 1. Парк Щитницьких. Знаходиться на річці Одра на схід від Грюнвальдської площі. Площа парку – 1 км2, де розташувалися рідкісні види дерев. Відмінне місце для прогулянок та відпочинку.
 2. Південний парк. Місце з великою кількістю зелені, можливістю випити кави, поїсти морозиво. У парку встановлено пам'ятник Шопену.
 3. Парк ім. Коперника. Зелений простір з майданчиком, каруселлю, фонтаном. Тут можна побачити гірського гусака, золотого фазана та інших екзотичних птахів, що знаходяться усередині вольєру.

Рекомендуємо відвідати Університетський ботанічний сад, створений у 1811 р. У ньому можна побачити безліч рідкісних рослин (листяних та хвойних). Сад є історичною пам'яткою Вроцлава.

Перебуваючи у Вроцлаві, рекомендуємо відвідати:

 1. Національний музей. Тут виставляють предмети мистецтва, починаючи з XII ст. У колекціях зібрані картини художників із Польщі та інших країн Європи.
 2. Університетська бібліотека. Найважливіше книгосховище з художньою та науковою літературою. У період 1945-2020 рр. бібліотека знаходилася в готичній цегляній будівлі через значні руйнування, спричинені Другою світовою війною.
 3. Музей природної історії, що знаходиться у ботанічному саду. Заснований у 1814 р.
 4. Археологічний музей. Велика збірка артефактів до періоду Другої світової війни (включаючи зразки амуніції, зброї).

Найважливішими театрами у Вроцлаві є:

 1. Комедійний театр. Регулярні вистави на основі сценаріїв польських класиків та сучасних авторів
 2. Вроцлавська опера. Спочатку – міський театр, де на початку ХХ ст. почали здійснювати оперні постановки. Тут працювали такі люди, як Ріхард Штраус, Нікколо Паганіні, Ференц Ліст, Ріхард Вагнер.
 3. Ляльковий театр. Відкритий у 1946 р. в історичній будівлі у стилі необароко, яка використовувалася для зборів купців міста. З 2007 р. для містян та туристів працює "мобільна сцена" на базі мікроавтобуса.
 4. Театральні сцени іноді використовуються як концертні майданчики.

Перебуваючи у Вроцлаві, зверніть увагу на такі об'єкти:

 1. Вроцлавські гноми. Невеликі скульптури гномів, перші з яких встановлені у 2014 р. Кожен гном має свою історію, що описується на екскурсіях.
 2. Світломузичний фонтан. Один із найбільших у Європі. У темну пору конструкція підсвічується 800 ліхтарів. Взимку фонтан опускається під воду, а на його місці відкривається ковзанка.
 3. Вроцлавський університет. Навчальний заклад, історія якого розпочалася у 1702 р. У ньому навчається понад 40 тис. студентів із різних країн світу.
 4. Sky Tower. Комплекс із трьох будівель, в якому розміщені розважальні центри, офісні приміщення. Найвища споруда у місті.
 5. Собор Іоана Хрестителя. Готична церква на Тумському острові, яка після Другої світової війни була відбудована (на той момент було зруйновано 70% будівлі).
 6. Ринкова площа. Середньовічна площа, де переважає готична архітектура. Пройшла кілька реконструкцій, остання з яких зробила простір виключно пішохідним.

У місті Вроцлав працює кілька вишів, в яких навчається близько 135 тис. студентів з багатьох країн світу:

 1. Вроцлавський університет. Навчальний заклад, де вивчають хімію, біологію, філологію, історію, математику та комп'ютерні науки.
 2. Університет технологій. ВНЗ, де студенти можуть вивчати електроніку, інженерну справу, комп'ютерні науки, математику, оптику, фізику. Співробітники та студенти цього університету ведуть активне наукове життя з публікаціями та виступами на конференціях.
 3. Медичний університет. Заснований у 1950 р. Доступні факультети медицини, стоматології, фармакології.
 4. Економічний університет. Відкритий у 1947 р. як приватна бізнес-школа. Студенти вивчають економічні науки, менеджмент, туризм, фінанси, комп'ютерні науки.

Якщо ви плануєте їздити на навчання до одного з ВНЗ Вроцлава, скористайтесь послугами SkyBooking. Ви зможете придбати залізничні квитки онлайн. Ціни та розклад завжди узгоджуються з офіційним сайтом компанії Укрзалізниця. Також можна купити квитки на автобус, який доставить до будь-якого міста Польщі, України та іншої країни Європи.

 1. Загальний екстрений номер: 112
 2. Аварійна служба електромереж: 991
 3. Аварійна служба газу: 992
 4. Поліція: 997
 5. Пожежна охорона: 998
 6. Швидка медична служба: 999