Унгени
Загальна інформація
-
Країна: Республіка Молдова
-
Статус: муніципій
-
Адміністративний Центр: центр Унгенського району
-
Площа: 16,4 км²
-
Заснований у 1462 році
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 30 804
-
Телефонний код: + 373 236
Інфраструктура
Унгени
Про місто
Унгени - невелике місто Молдові, розташоване на березі річки Прут. Воно має багату історію, красиві краєвиди та безліч визначних пам'яток, завдяки яким приваблює туристів усього світу. Тут можна познайомитися з культурою та історією Молдови, відвідавши фортецю Унгени, зведену в 16 столітті, а також музей історії та культури. Насолодитися природою вдасться в парку "Дружба", розташованому в центрі міста. Придбати сувеніри та традиційні продукти харчування можна на ринку Унгена.
Туристу варто вирушати в Унгени навесні або влітку, щоб погода не стала на заваді прогулянкам і відвідуванню визначних пам'яток. У літню пору тут часто проводять фестивалі та інші культурні заходи, які дозволять ближче познайомитися з місцевими традиціями.
Не забудьте спробувати вино та сири, виготовлені в Унгенах. Це справжні делікатеси, яких ви не знайдете в жодному іншому місті світу. Традиційна кухня підкорює серця туристів, тому на час подорожі можна сміливо відмовитися від звичних для себе страв.
У цьому крихітному місті ви зможете перейнятися культурою Молдови та гарно провести час. Організувати поїздку можна за допомогою інтернет-ресурсів для пошуку та бронювання квитків. Вони надають можливість обрати зручний маршрут у будь-який час доби не виходячи з дому. Детальніше про місто та планування поїздки розповімо далі в цьому посібнику.
Розташування
Місто Унгени географічно розташовується в центральній і західній частинах Молдови, поблизу кордону з Румунією, за 107 км від Кишинева. Це один із найважливіших митних пунктів із не менш значущою прикордонною залізничною станцією. Мала площа міста (16,4 км²) пояснюється відсутністю сільськогосподарських угідь.
Через Центральне Молдавське нагір'я в Унгенах слизький рельєф. У місті помірно-континентальний клімат. Середньорічна температура повітря становить +9,5 градуса. Навіть у літню пору року тут не буває дуже спекотно. Середня температура в липні - +21 градус.
Західна частина Унгена розташована на березі Прута. Через місто протікають її притоки - річки Делія та Беілешть. В Унгенах також є озера - Делія, Чакир і Берешть. Неподалік населеного пункту розташовані 2 з 5 заповідника Молдови. У регіоні багата флора і фауна - 26,6% площі займають ліси. Тут розташовані найвищі пагорби та найглибші долини, що точно варте уваги туристів.
Територія
Унгени - не тільки адміністративний центр Унгенського району, а й муніципалітет з 1940 року. Цей статус отримують міста, які мають важливе економічне та культурне значення. Крім Унгена до складу району також входить місто Корнешти з селом Романівка у складі, 19 сіл та 59 населених пунктів, які входять до складу сіл.
Унгени - невелике місто, але в ньому процвітає харчова, легка та будівельна промисловість. Тут розвинені культурна та освітня сфери, а також система охорони здоров'я. Завдяки безлічі історичних і культурних пам'яток сюди часто приїжджають туристи з усього світу.
Інфраструктура
Через Унгени курсує безліч поїздів, які прямують на Румунію. Тут є 2 залізничні вокзали - приміський і прикордонний. Через місто прокладена автомобільна траса міжнародного значення E58. Тут часто зупиняються туристи, тому пошуки хорошого готелю не становитимуть труднощів. Містом регулярно курсує громадський транспорт, що вкрай зручно для відвідування різних визначних пам'яток та інших міст Молдови, таких як Бєльці.
Дістатися до Унгени з України можна поїздом або автобусом. Щоб забронювати квитки, варто скористатися спеціальними інтернет-сервісами. Досить вибрати вид транспорту, станцію відправлення і прибуття, і на сайті будуть представлені всі варіанти рейсів на різні дати. Сервіс автоматично розраховує вартість поїздки, виходячи з обраних параметрів. Можна порівняти пропозиції за цінами, часом у дорозі та іншими параметрами. Оплата квитка здійснюється за допомогою інтернет-банкінгу, що повністю позбавляє від необхідності відвідування вокзалу.
Рівень безпеки
Туристу, який збирається вирушити в Унгени, потрібно враховувати, що індекс злочинності в цьому місті досить високий - 68%. Це один із найбільших показників серед інших населених пунктів Молдови. При цьому піші денні прогулянки переважно не несуть небезпеки. Однак залишати цінні речі в машині або на видному місці в громадських закладах не варто. Будьте готові до того, що вас можуть пограбувати, якщо ви втратите пильність. Гуляти одному вночі теж не рекомендується. Імовірність зіткнутися з образами, зокрема заснованими на етнічному походженні або сексуальній орієнтації, досить висока.
Ціни
Без урахування вартості житла, за середнього рівня споживання для двох осіб в Унгенах на місяць знадобиться близько 500$. Підсумковий чек залежить від потреб і вподобань кожної людини. Наприклад, на їжу з McDonalds одному знадобиться близько 5,6$. Відвідування кафе або недорогого ресторану обійдеться в 7$. Обід або вечеря в ресторані середньої цінової категорії для двох - у 29$. Вартість продуктів у супермаркетах доступна. Ціни на стандартний продуктовий кошик:
- молоко (1 літр) - 1,2$;
- білий хліб - 0,45$;
- яйця (12 шт) - 2,10$;
- вода (1,5 літра) - 0,48$;
- куряче філе (1 кг) - 3,80$;
- картопля (1 кг) - 0,51$.
Ціни на готелі відрізняються обраним класом. У хостелі можна переночувати за 11$, у 3-зірковому готелі за 40$. Першокласний готель обійдеться приблизно в 90$. Оренда апартаментів з 1 кімнатою на місяць у центрі міста коштує близько 900$, за межами центру - 750$.
Способів пересування містом для туристів досить багато. Наприклад, компактний автомобіль можна орендувати за 55$. За квиток на громадський транспорт в один бік потрібно віддати близько 0,34$. Таксі коштує від 1,5$, плюс 0,28$ за кілометр.
Структура населення
Унгени посідають 7 місце в Молдові за чисельністю населення. Тут проживає 38400 осіб. Серед них понад 51% - жінки. Дітей віком до 14 років - 15%, 44% усього населення займають люди віком до 44 років. Середній вік жителя міста Унгени становить 39 років. На даний момент довгожителів (старше 100 років) не зареєстровано. Тривалість життя більша серед жіночої частини населення.
Переважно в Унгенах проживають корінні молдавани. Їхня частина становить 85%. Українців серед жителів міста 7,66%, росіян - 6,41%, болгар 0,19%, гагаузів 0,12%, поляків 0,04%. Частина, що залишилася, - люди інших національностей.
Для більшої частини жителів Унгена рідною мовою є молдавська. Її в повсякденному житті використовують усі городяни. Серед релігійних конфесій переважають православні християни. Інші релігії сповідує незначна кількість жителів.
Культура та пам'ятки
В Унгенах туристам обов'язково потрібно відвідати кілька важливих установ. Перша - Палац культури, розташований за адресою вул. Ніколаса Балеску, 9. Тут регулярно проводять різноманітні культурні заходи.
Музей історії та етнографії розташований на Румунській вулиці. Він славиться великою кількістю експонатів різних часів. Тут можна не тільки багато дізнатися про минуле, а й доторкнутися до пам'яток історії.
Щороку в місті проводять Національний фестиваль зимових звичаїв, де беруть участь колективи з усієї Молдови. Із серпня по вересень раз на кілька років організовують скульптурний табір, до якого запрошують найкращих скульпторів усіх країн світу. Традиційним заходом також є Національний ярмарок кераміки.
Для любителів історії тут теж знайдеться багато цікавого. Археологічні розкопки в Унгенах не проводилися. Лише завдяки поверхневому вивченню було знайдено сліди Кукутенської та Черняхівської культур, а також кістки мамонта третинного періоду. 12 курганів, розташованих у місті, досі повністю не вивчені.
Парки
Унгени славляться особливою красою природи. Мандрівникам, які з особливим трепетом ставляться до природи, варто відвідати парки цього міста:
- Французький - кам'яні та дерев'яні скульптури, знаменитий міст через річку Прут, спроектований 1876 року Гюстафом Ейфелем, а також Палац культури роблять це місце особливим. Розташований парк біля вулиці Ніколає Белческу.
- Маленький Клуж - парк, перейменований на честь румунського міста, з унікальними скульптурами, облаштованими доріжками для прогулянок і дитячими майданчиками. Потрапити сюди можна з вулиці Александру Космеску або Александру чел Бун.
Тут сподобається не лише дорослим, а й дітям. Якщо планувати подорож на теплу пору року, тут можна приємно провести вихідні та заглибитися в культуру Молдови.
Музеї та бібліотеки
Щоб ближче познайомитися з історією та традиціями Унгена і країни загалом, варто відвідати місцевий музей історії та етнографії (вулиця Ніколає Белческу, 9). Він налічує понад 4000 експонатів, серед яких і ті, що збереглися з епохи палеоліту. У місті також є бібліотеки:
- Думітру Морузі - вулиця Штефана чел Маре, 160;
- Дімітріє Кантемір - вулиця Міхай Емінеску, 41;
- дитяча бібліотека - вулиця Міхая Емінеску, 39.
Тут часто відбуваються виставки та інші заходи, де є можливість доторкнутися до культури Молдови. Багатий книжковий фонд стане справжньою знахідкою для поціновувачів літератури різних часів. У бібліотеках можна дізнатися більше і про історію міста, його розвиток і сучасне життя, познайомитися з роботами видатних письменників країни.
Театри
Усі культурні події в Унгенах відбуваються в Палаці культури за адресою вулиця Ніколає Белческу, 9 або Багатофункціональному культурному центрі "Регіна Марія", що на вулиці Міхая Вітязула, 93. Окремої будівлі для театрального мистецтва в місті не передбачено, тому вистави проводять періодично. Такі заходи збирають велику кількість глядачів, а про майбутню прем'єру можна дізнатися з афіш.
Освіта та наука
В Унгенах розвинена система освіти різних рівнів. Муніципалітет приймає учнів із найближчих сіл і міст. Серед навчальних закладів міста:
- 5 дошкільних закладів;
- 6 ліцеїв;
- 2 початкові та середні школи;
- школа-інтернат;
- 2 професійні училища;
- медичний коледж;
- музична та художня школи;
- 2 спортивні школи.
Навчальні заклади розташовуються в різних районах міста, чим забезпечується зручність для учнів. Дістатися до потрібного закладу можна громадським транспортом.
Інші пам'ятки
Історію міста та особливості його культури можна дізнатися, познайомившись із його визначними пам'ятками. Одними з найбільш відвідуваних туристами є:
- Залізничний міст Ейфеля біля Французького парку, зведений 1877 року через річку Прут. Французького інженера для проєктування запросив Департамент залізниць. І хоча міст був зруйнований під час Другої світової війни, його реконструювали і до нинішнього часу вважають важливою пам'яткою історії. Досі міст називають на честь всесвітньо відомого Гюстафа Ейфеля.
- Олександро-Невський Кафедральний Собор за адресою Націонале, 8, зведений 1905 року, став центром релігійного життя Унгена. Храм із великою історією вважається пам'яткою архітектури та приваблює до себе туристів.
- Заповідник "Буковий край" заснований 1992 року неподалік від Унгена на околицях села Старі Радени. Більша частина складається з лісів із 6 основними типами лісу, зокрема буком європейським, вік якого становить до 150 років.
У цих місцях можна побувати в будь-яку пору року. Варто заздалегідь спланувати поїздку всіма визначними місцями, щоб не проґавити можливість насолодитися красою природи та архітектури Молдови.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 901;
- Швидка допомога: 903;
- Телефон екстреної допомоги: 112;
- Поліція: 902;
- Посольство України: +373-22-58-22-84.