Завантаження...

hero

Бєльці

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Бєльці

Республіка Молдова
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Бєльці – місто і муніципалітет у Республіці Молдова. Знаходиться за 130 км від Кишинева і є другим за величиною в країні після столиці. Згідно з історичними відомостями, перше поселення на цій території з'явилося в 1421 р. Цю дату вважають часом заснування міста. Однак існує й інша думка, згідно з якою першою згадкою про населений пункт є жовтень 1620 р.

У 1711 р. поселення було спалено. Подальше відновлення відбулося після 1766 р., коли землі відійшли до монастиря та великих купців. На цій території почали будувати село Бєльці, яке згодом стало торговим містечком.

У 1818 р. Бєльцям було надано статус повітового міста, що сталося після переходу Бессарабії під контроль Російської імперії. Стрімкий розвиток населеного пункту стався після будівництва залізниці у 1894 р. Економіка міста продовжувала розвиватися і після приєднання Бессарабії до Румунії в 1918 р.

У радянський період Бєльці були значущим центром промисловості. Після проголошення незалежності Молдови в 1991 р. місто перенесло кризу в економіці. В останні роки Бєльці є промисловим і торговим центром країни.

Розташування

Бєльці розташовані в північній частині країни, у місці, де Реуцел впадає в Реут. Загальна довжина цих річок, що протікають на території міста, становить 17 км.

Тут переважає помірно-континентальний клімат. Зима триває недовго і характеризується м'якою погодою. У січні середня температура встановлюється на рівні +4°C. Влітку спостерігається спекотна погода, у липні середня температура становить +20,5°C. Основна кількість опадів випадає в теплу пору року.

Територія

Місто Бєльці набуло статусу муніципалітету 1994 р. Під час реформи, що відбулася 1998 р., було утворено Бєльцький повіт. У 2003 р. відбулася чергова реформа, внаслідок якої повіти було скасовано, і повернувся поділ на райони. Бєльцям знову було надано статус окремої адміністративної одиниці. Місто не входить до жодного з районів.

Центральна частина міста, де зосереджені основні визначні пам'ятки, відрізняється від інших районів, забудованих житловими та комерційними будівлями. Тут розташована велика пішохідна зона, що являє собою частину вулиці Індепенденцей.  

До складу муніципалітету Бєльці входять села Садове і Єлизавета. Управління здійснюється радою і примаром муніципалітету Бєльці.

Інфраструктура

У місті розташовано два аеропорти. Міжнародний аеропорт Бєльці-Лядовени вважається другим за величиною пасажирським у Молдові. Нині він обслуговує тільки нерегулярні чартерні перевезення. Іншим є аеропорт Бєльці-Місто, що розташований у районі автовокзалу, який обслуговує переважно внутрішні рейси.  

У місті розташований важливий залізничний вузол країни. Тут дві станції: Бєльці-Слободзея та Бєльці-Місто. Потяги курсують у напрямку до основних міст Молдови, також здійснюється міжнародні перевезення.

У Бєльцях передбачені такі види громадського транспорту як автобуси, тролейбуси, маршрутні таксі. Тролейбусні маршрути проходять через центральну частину міста і забезпечують зв'язок з усіма міськими вокзалами.

Рівень безпеки

Згідно зі статистичними даними, Бєльці перебувають на другому місці за рівнем злочинності після Кишинева. Молдова за цим показником є однією з провідних країн у Європі. Перебуваючи в Бєльцях, варто приділяти особливу увагу збереженню особистих речей. Великі суми грошей краще залишати в сейфі готелю. Документи та цінні речі рекомендується носити з собою так, щоб ускладнити до них доступ зловмисників. Автомобіль краще залишати на парковках, що охороняються.

Ціни

Рівень цін у Бєльцях відносно низький порівняно з іншими містами Європи. За бажання зняти номер у готелі на ніч це можна зробити за 25-100€. Середній рахунок у ресторані складе близько 15,5 €. Перекусити фастфудом можна за 6€.

Придбати деякі продукти харчування можна за такою вартістю:

 • молоко (1 л) – 0,75€
 • макарони (500 г) – 0,6€
 • курятина (1 кг) – 30€
 • яблука (1 кг) – 1€

Квиток на громадський транспорт можна придбати за вартістю близько 0,4€. Якщо ви пересуваєтеся на автомобілі, 1 л бензину коштуватиме 0,8€. Поїздка на таксі обійдеться у 2,5€.

Структура населення

Чисельність населення міста Бєльці перевищує 146 тис. осіб. У національному співвідношенні близько 56% становлять молдавани, 17% – українці, 15% – росіяни, 2,7% – румуни, 0,2% – болгари, по 0,1% припадає на гагаузів і циган. Інші національності становлять 1,4%. Російською мовою володіє близько 46% населення, молдавською – 28%, румунською – 15%, українською – 1%.

Згідно з даними перепису населення 1930 р., з 35 тис. осіб, які проживали в той період у місті, 20 тис. становили євреї. Їх значну кількість було знищено в період Другої світової війни. Інша частина представників цієї національності переїхала в інші країни.

Культура та пам'ятки

У Бєльцях спостерігається різноманітне культурне життя. У місті проводиться етнокультурний фестиваль "Єдність через різноманіття". На заході виступають колективи, що представляють єврейську, польську, українську та інші громади, асоціацію ромів.

Іншим значущим заходом є Міжнародний фестиваль молодих виконавців "Кришталевий лелека". У літній сезон виступи творчих колективів організовують на естраді, встановленій на вулиці Індепенденцей.

Парки

Бєльці – надзвичайно зелене місто. Центральний парк розташований у його історичній частині. Він належить до пам'яток цієї країни, взятих під охорону держави. На території парку розташована літня естрада, де відбуваються концерти. До числа місцевих визначних пам'яток, розташованих на території парку, належить католицький костел святих архангелів і пам'ятник Володимиру Висоцькому.

Іншою відомою природною пам'яткою міста є Маріїнський сквер. Це найстаріший парк, заснований ще в середині ХІХ ст. Прогулявшись його мальовничою територією, можна відпочити в одному з ресторанів чи кафе. У центральній частині парку встановлено альпійську гірку з водоспадом і скульптурною композицією, що зображає тварин і людей. Серед інших зелених локацій міста Бєльці варто згадати парк Перемоги, парк єпархії, де полюбляють проводити весільні фотосесії, сквер мікрорайону Ювілейний.

Музеї та бібліотеки

Ознайомитися з минулим міста Бєльці вдасться, відвідавши регіональний музей історії та етнографії. Він розташований в маєтку, зведеному в 30-х рр. XX ст., і зберігає близько 36 тис. експонатів, що належать до різних історичних епох. Багато з них було переміщено з музею Бойової Слави муніципалітету Бєльці, що існував раніше. На 9 Травня збирається експозиція, присвячена Другій світовій війні. Іншою значущою культурною установою міста Бєльці є картинна галерея ім. Антіоха Кантемира, в якій організовують виставки сучасних живописців.

Театри

У Бєльцях функціонує театр ім. Васіле Александрі. Початок його заснуванню поклало створення в 1957 р. молдавської трупи при Російському театрі. У 1990 р. вона переїхала в нову будівлю й отримала статус окремого театру. Тут можна подивитися вистави, представлені в класичному або сучасному стилях. До інших культурних закладів, що діють у Бєльцях, належать палац культури "Флакера", Центр культури та молоді, палац культури "Молодове".

Освіта та наука

Бєльці вважаються важливим освітнім центром Молдови. У місті розташований Бєльцький державний університет ім. Алеку Руссо, заснований у 1945 р. У виші діють факультети точних наук, економіки та довкілля, освіти та мистецтв, словесності, права та соціальних наук, функціонує наукова бібліотека. Також у місті діє ще 3 вищі навчальні заклади, 5 професійних училищ, коледжі, у яких можна здобути освіту за різними напрямами, художня школа, 11 гімназій, 13 теоретичних ліцеїв.

Інші пам'ятки

Багато визначних пам'яток у Бєльцях зосереджені на вулиці Індепенденцей, протяжність якої становить 1,2 км. Вона розташована в історичному центрі міста. У Бєльцях є безліч архітектурних релігійних споруд. На особливу увагу заслуговує церква святого Григорія Просвітителя, зведена в 1910-1914 рр. Храм, що сягає заввишки 16,8 м, побудований з бутового каменю і вапняку, характеризується гармонійними пропорціями.

До інших значущих релігійних споруд належать собор святого Миколая, збудований 1795 р., церква Різдва Богородиці, зведена 1884 р., церкви святих апостолів Петра і Павла, святих архангелів Михаїла та Гавриїла, що зводилися 90-ми роками.

У Бєльцях розташовано безліч пам'ятників, присвячених певним подіям і видатним особистостям. Серед них варто відзначити пам'ятники Алеку Руссо, Миколі Островському, Міхаю Емінеску, Володимиру Висоцькому, Стефану Великому.

Телефони екстрених служб

 1. Екстрена служба: 112
 2. Пожежна служба: 901
 3. Поліція: 902
 4. Швидка допомога: 903
 5. Аварійна газова служба: 904
 6. Посольство України в Молдові: +373 22 582 284
 7. Консульство України в Бєльцях: +373 231 66 508