Завантаження...

Сміла

Флаг Смелы

Прапор

Герб Смелы

Герб

location
49°12′42′′ пн. ш. 31°52′23′′ сх. д.
pin
Країна: Україна
calendar
Статус: районний центр
watch
Адміністративний Центр: Смілянський район
user
Площа: 39,85 км²
cup
Заснований у 1542 році
cup
Клімат: помірний континентальний
cup
Годинний пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
cup
Населення: 65 675
cup
Телефонний код: +380 4733

Інфраструктура

not ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 2
ЖД Вокзал та авто
ok round benefit 3
Бари та ресторани
ok round benefit 4
Житло та готелі
ok round benefit 5
Лікарні
ok round benefit 6
Міський транспорт

Сміла

Про місто
Місцезнаходження
Територія
Інфраструктура
Рівень безпеки
Ціни
Структура населення
Культура та пам'ятки
Парки
Музеї та бібліотеки
Театри
Інші пам'ятки
Освіта та наука
Телефони екстрених служб

Статус міста Сміла отримала в 1773 р., коли загони гайдамаків під проводом Максима Залізняка захопили поселення. Сміла отримала Магдебурзьке право, що дозволяло їй стати  окремим адміністративним суб'єктом. Хоча згадки про неї у письмових джерелах зустрічалися ще в 1552 р.

На сьогодні Сміла є адміністративним центром району. Як центр Смілянської міської громади, вона теж розвивається досить швидкими темпами. Тут превалюють машинобудування та металургія. Туристична галузь не надто розвинена, оскільки місто не може похвалитися великою кількістю цікавих туристичних об'єктів. Та все ж в кожному, навіть невеличкому містечку України, є особливі місця, які обов'язково варто відвідати, якщо ви вирішили вирушити в подорож.

Квитки на автобус і залізничні квитки до міста Сміла ви завжди можете придбати за допомогою сервісу SkyBooking. В будь-який час і в будь-якому місці вам також доступний розклад руху та інша важлива інформація, що надходить з офіційних сайтів перевізників та Укрзалізниці.

В залежності від вартості квитків, комфортабельності та швидкості руху, ви можете обрати транспорт, який найкраще вам підійде.

Сміла знаходиться не надто далеко від столиці, звідки відкриті дороги не тільки по Україні, а й за кордон, наприклад, до Європи. Ви можете купити квитки на літак або потяг Інтерсіті, який прямує з Києва. Авіаквитки також можна придбати за допомогою сервісу SkyBooking.

Сміла знаходиться зовсім поруч з обласним центром – Черкасами. До Києва – близько 180 км. Завдяки цьому місто розвивається, кількість населення та успішних підприємств зростає.

Сміла розташована над річкою Тясмин, яка є правою притокою Дніпра та простягається через дві області. Ця місцевість називається Придніпровською височиною. Вона має вигляд плато, що знижується у східному та південно-східному напрямках. Складається з вододілів пласкої форми та глибоких долин річок та балок. Річки в цій місцевості зазвичай з порогами та бистринами. Це пов'язано з виходом гірських порід на поверхню земної кори.

Клімат в місті, як і в усій області, помірно-континентальний. Зима не надто сувора, характерна для багатьох населених пунктів України. Часто бувають відлиги та дощі замість снігу. Літо – помірно спекотне, частіше засушливе, ніж вологе.

Місто Сміла поділене на мікрорайони. Їх нараховують десять:

 1. Поштовий.
 2. Машбуд.
 3. Гора.
 4. Гречківка.
 5. Мала Яблунівка.
 6. Богдана.
 7. РПЗ
 8. Кут.
 9. Загребля.
 10. Шевченка.

Центром міста є майдан Слави. Всього налічують понад 350 вулиць та маленьких провулків, а також два бульвари. Головними серед них є вулиці Уманська, Трипільська, Соборна, Незалежності, Перемоги та Героїв-Холодноярців.

У місті добре розвинена промисловість, працюють заводи, які виробляють товари, відомі по всій Україні та навіть за її межами. Спеціалізуються на різних галузях виробництва. Найвідоміші серед них:

 • "Славна" – завод, що випускає медичні засоби одноразового використання. До його асортименту належать інструменти для медичних маніпуляцій, комплекти одягу та операційний інвентар;
 • Смілянський електромеханічний завод – підприємство, виробляє та ремонтує тягові електричні машини. Раніше тут ремонтували рухомий склад залізниці, та згодом перейшли на тягові машини;
 • цукровий комбінат;
 • машинобудівний завод виготовляє машини для хлібопекарської, цукрової та олійної промисловості;
 • електроремонтний завод;
 • броварня;
 • швейна фабрика;
 • молоко-консервний завод;
 • меблева фабрика;
 • "Орізон-Навігація" – підприємство, яке випускає електронні пристрої, наприклад, елементи навігаційної системи "Глонас".
 • "Еліт" – компанія, що є другою після норвезької з виробництва морозива. У Смілі розташований один з її заводів.

Транспортне сполучення міста з іншими населеними пунктами району, області та країни добре налагоджено. Тут знаходиться найбільший вузол Укрзалізниці на Черкащині – станція ім. Тараса Шевченка. Автошлях, який проходить через Смілу, пролягає від Черкас до Брацлава. Його протяжність – 317 км.

У Смілянському районі, зокрема в районному центрі, рівень безпеки невисокий, порівняно з іншими населеними пунктами області та всієї України. Показник злочинності на 10 тис. осіб в Смілі – 207,8, що є найбільшим в області. Правоохоронні органи працюють над тим, щоб зменшити кількість кримінальних правопорушень, серед яких рецидивна та групова злочинність, а також злочини, в яких беруть участь неповнолітні.

На даний час відбувається координація роботи правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування для більш ефективної протидії злочинності.

Ціни на продукти, послуги та транспорт у місті Сміла майже не відрізняються від цін у всій Черкаській області.

Якщо ви віддаєте перевагу більш бюджетним варіантам житла, краще винайняти квартиру подобово. Це буде коштувати в середньому 500 грн. Якщо вподобали готель, ціни будуть коливатися в межах 700-1000 грн.

Вартість проїзду в громадському транспорті – 10 грн. Якщо ви плануєте їздити на таксі, це буде значно дорожче. Ціна посадки – від 20 до 50 грн у різних перевізників. Також оплачується кілометраж. В залежності від класу автомобіля, його комфортабельності ціни за кілометр змінюються від 12 до 25 грн.

Ціни на продукти харчування приблизно такі ж, як і по всій країні, а вартість середнього чека в різних закладах харчування – від 200 до 1000 грн.

Квитки до Сміли ви можете придбати за допомогою сервісу SkyBooking. Залізничні квитки онлайн в будь-який тип вагона та проїзні документи на автобус дуже просто придбати, знаходячись в будь-якому місці. Сайт завжди доступний для  пасажирів та тих, хто лише планує вирушити у подорож. Якщо ви хочете подорожувати далі по Україні або за кордон, на сайті можете купити квитки на літак, автобус або потяг.

Якщо порівнювати кількість населення жіночої та чоловічої статей, то виявиться, що жінок у Смілі більше, ніж чоловіків. Їх відсоткове співвідношення – 54% і 46%. У різних вікових категоріях цей показник дещо змінюється.

Середній вік населення – 43 роки, що на один рік менше за загальний показник у Черкаській області. Особи працездатного віку – 61%. Пенсіонери – 23,5%. Ще одна категорія – діти та підлітки – 15,5%.

На жаль, на цей час смертність перевищує народжуваність у 3,5 рази. До того ж спостерігається міграція населення в інші міста України та за кордон, наприклад, в Європу. Переважно це працездатне населення.

У Смілі більшість населення розмовляє українською мовою. Російська – на другому місці. До того ж останнім часом спостерігається тенденція до збільшення україномовної частки населення.

Хоча Сміла – місто, тут немає таких відомих культурних закладів, як у Черкасах, але є локальні культурні осередки, які розвиваються. Для дітей та юнацтва працюють такі навчально-розвивальні заклади, як школа мистецтв та музична школа, а також Будинок дитячої та юнацької творчості.

Також тут є будинок культури, в якому проводять різноманітні концерти та інші заходи, присвячені важливим подіям та святам.

Якщо ви бажаєте відвідати інші культурні заходи, можете поїхати до Черкас. Відстань невелика, час у дорозі залежить від того, який транспорт ви оберете: автобус чи залізницю.

Купити автобусні квитки онлайн та залізничні квитки ви можете за допомогою сервісу SkyBooking. Він дозволяє зробити це будь-коли та будь-де. Ви можете придбати автобусні чи залізничні квитки онлайн, перебуваючи в Смілі чи іншому місті та отримати їх на свою електронну пошту.

Сміла здається маленькою та непримітною, але вона завжди гостинна до відвідувачів і досить затишна. Тут дуже гарні парки, серед яких важливе місце займають парк культури та відпочинку та Нижній парк.

У першому багато статуй та клумб, а в глибині знаходиться фонтан. Також є дитячий майданчик та мотузковий парк.

У Нижньому багато невеличких озер, над якими височіють пішохідні мости, дуже популярні серед туристів.

Найповніша та багатогранна колекція історичної та культурної спадщини міста та району зібрана в Смілянському краєзнавчому музеї. Він знаходиться в самісінькому центрі, в будівлі, яка має багату історію та є помітним об'єктом архітектури, бо збудована в стилі провінційного модерну.

У приміщенні є три зали, в яких розміщені пам’ятки, пов’язані з колишніми власниками міста – графами Бобринськими, а також картографічні матеріали, що вважаються історичною спадщиною Смілянського району. Експонат, що привертає неабияку увагу відвідувачів – скринька зі скла і металу, що виготовлена італійськими ювелірами.

У місті Сміла проживає чимало поціновувачів театру. Тут уже понад десять років працює аматорський театр "Перевесло", що радує відвідувачів виставами на будь-який смак.

Колектив складається зі справжніх фанатів акторської майстерності, різних за професією та віком, але об'єднаних єдиною ідеєю – нести у світ прекрасне мистецтво. Учасники не тільки створюють вистави, але також самі виготовляють декорації та костюми.

Побачити професійну виставу можете, купивши квитки на автобус та поїхавши до Черкас, відвідати музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченка, обласну філармонію або театр ляльок.

Хоча туризм в місті Сміла розвинений погано, однак кожен може знайти тут куточки, які вразять справжньою українською красою. До списку найпопулярніших місць, які обов'язково варто відвідати в Смілі, належать:

 • Центральна набережна з живими квітами та зоною активного відпочинку "Галактика". Це місце полюбляють і діти, і дорослі;
 • пляж "Графське озеро". Тут є волейбольний майданчик, футбольне поле та місця для великого та настільного тенісу;
 • Малосмілянський кар'єр, де можна знайти місця для купання із по-справжньому чистою кришталевою водою;
 • інклюзивний дитячий майданчик, де є всі умови для гри дітей з особливими потребами.

Жителі міста та гості з задоволенням відвідують ці місця, тому що тут можна гарно відпочити та насолодитися чудовою природою Смілянщини.

Ви можете скористатися послугами Укрзалізниці, купити квитки на потяг звичайного класу або Інтерсіті, з вагонами на ваш смак. Кожен клієнт та пасажир має можливість переглянути розклад на нашому сайті та офіційному сайті залізниці.

Автобуси також їздять до Сміли з різних міст. Розклад і вартість квитка ви можете знайти на нашому сайті та купити проїзні документи.

Головними принципами, за якими працюють освітні заклади міста Сміла, є їх доступність та якість послуг, що вони надають. Тут добре розвинута система навчальних закладів для дітей різного віку.

У Смілі працюють 14 закладів для дошкільнят, а також 14 шкіл, серед яких є ліцей "Лідер", навчально-виховні комплекси, спеціальна та мистецька школи. Вони надають освіту як дітям основної групи, так і дітям з особливими потребами.

А ще в Смілі є промислово-економічний коледж та технологічно-фаховий коледж, який є першою ланкою отримання професії у галузі харчових технологій. На його базі працює філія Національного університету харчових технологій, де можна здобути фах заочно.

 1. Екстрена медична допомога: 103
 2. ДСНС: 101; 112
 3. Водолазна служба для пошуково-рятувальних робіт: 067 897 60 11
 4. Поліція: 102
 5. Служба газу: 104