Завантаження...

hero

Черкаси

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Черкаси

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Черкаси – обласний центр Черкаської області, що на річці Дніпро, біля Кременчуцького водосховища. Місто на правобережжі, що є економічним, науковим та культурним центром свого регіону. Як і більшість міст України, що з’явилися в середньовіччі, Черкаси мають власну передісторію, пов’язану із поселеннями давніх слов’ян. У період існування Великого князівства Литовського місто було важливим оборонним рубежем від нападів із півдня.

Одна із загадок, що стосуються міста, є походження його назви. Топонім "Черкаси", згідно з повідомленнями італійського посла Джованні Да Плано Карпіні, використовувався щодо самих українців сусідніми народами. Серед інших версій можна виділити тюркізм "чирі киші", що означає "люди сили". Також дослідники зазначають, що назва може мати праслов’янське походження ("черкати межу"). Пояснюється це розташуванням на межі Змієвих валів.

Зараз у місті Черкаси працює хімічний завод "Азот", який виготовляє мінеральні добрива. Також тут було відкрито перший завод "Богдан", де здійснюється збирання легкових автомобілів, автобусів. Площа Черкас становить 75 км2. Відстань до Києва залежить від обраного транспорту. Автомобільнми дорогами – 189 км (3,5 години – автобусом), залізницею – 242 км (4,5 години). Сервіс SkyBooking допоможе купити квиток на поїзд, літак чи автобус онлайн.

Розташування

Черкаси знаходяться в помірному кліматичному поясі. Особливості мікроклімату обумовлені розташуванням біля Кременчуцького водосховища. Літо в місті тепле, а зима – відносно м’яка. Середньорічна температура становить +7,7°C, мінімальна – у січні (-5,9°C), максимальна – у липні (+32,8°C). Середня швидкість вітру – 4,5 м/с (січень), 3,1 м/с (липень). Середня кількість днів з опадами на рік – 135, більшість припадає на грудень.

Більша частина Черкас знаходиться на рівнині, але історичне місто відрізняється наявністю великої кількості ярів у Соснівці. Замкова гора – один зі знакових об’єктів, що має історичне значення. В’їзд із північного сходу автомобільною дорогою та поїздом можна здійснити через Черкаську дамбу – міст, завдовжки 13 км, що сполучає два береги Дніпра на ділянці з Кременчуцьким водосховищем.

Саме у зв’язку з утворенням водосховища пов’язана найбільша зміна території біля Черкас та області. Для заповнення водою сховища було затоплено 212 населених пунктів, серед яких місто Новогеоргіївськ, яке було на кордоні сучасної Черкаської області.

Територія

Адміністративний поділ міста Черкаси передбачає два великі райони: Сосновський (переважно північна частина), Придніпровський (південь). Кожен із них має свою районну раду, де вирішуються економічні, політичні та соціальні питання. Обидва райони Черкас мають по сім мікрорайонів (перші сім – Сосновський, решта – Придніпровський):

  • Центр;
  • Соснівка;
  • Південно-Західний;
  • Луначарський;
  • Дахнівка;
  • Хімселище;
  • Поляна;
  • Сєдова;
  • 700-річчя;
  • Дніпровський;
  • Митниця;
  • Радгосп;
  • Яблуневий;
  • Портовий;
  • Промислове.

На Соснівський район припадає більша частина культурних об’єктів, навчальних закладів та адміністративних будівель. Також до нього включено селище Оршанець, що розташовуєтся в безпосередній близькості до Черкас.

Інфраструктура

На цей момент у місті діє 27-28 автобусних маршрутів (кількість постійно змінюється), що охоплюють усі важливі райони, куди не можна дістатися пішки. Через Черкаси проходить траса національного значення "Золотоноша - Умань" (Н16), а також "Канів - Кременчук" (Р10). Сервіс SkyBooking допоможе купити автобусні квитки онлайн для комфортної подорожі.

Тролейбусний парк Черкас (45-50 одиниць) щоденно обслуговує 14 маршрутів. Працюють не лише пасажирські, а й вантажні тролейбуси. У місті функціонує 34 служби таксі, які займаються пасажирськими та дрібними вантажними перевезеннями. Черкаський залізничний вокзал є важливою станцією, якою проходять потяги з України. Для пасажирів працює зал очікування, аптека, готель, кафе. Придбати квитки на поїзд можна прямо в касі. Заплановано відкриття маршруту Інтерсіті з достатньою кількістю вагонів для всіх охочих. Залізничні квитки можна придбати онлайн або в касі на вокзалі.

Міжнародний аеропорт Черкаси на даний момент переважно обслуговує внутрішні рейси Україною. Сервіс SkyBooking допоможе придбати авіаквитки. Вам потрібно лише вибрати потрібний рейс із розкладу та оформити замовлення.

Рівень безпеки

У центральній частині Черкас турист може спокійно гуляти незалежно від часу. Поліція постійно патрулює місто. Вуличне освітлення працює в будь-яку пору року. Рекомендації для гостей Черкас стандартні:

  • гроші, документи та цінні речі слід тримати у внутрішніх кишенях, важкодоступних відділеннях сумок;
  • не слід довіряти "мінялам" валюти. Курс – невигідний, ризик отримати фальшиві купюри – високий;
  • не відвідуйте віддалені райони міста, якщо там нікого не знаєте.

За 2021 р. у місті зареєстровано 8338 кримінальних правопорушень, що на 270 тис. осіб є прийнятним показником. Найбільша частка злочинів – проти власності. Саме тому не ігноруйте перелічені запобіжні заходи.

Ціни

За хліб у Черкасах потрібно заплатити 0,55-0,6$. Пляшка пива обійдеться в 0,86-0,88$ (за місцеве та імпортне). Відвідування ресторану, у середньому, вимагатиме 7$ з особи при замовленні трьох страв. У ресторані швидкого харчування потрібно залишити приблизно 3,3$ за обід. Квиток на громадський транспорт коштує 0,22$.

Вартість поїздки в таксі – 1,4$ (початок поїздки), 0,2$ – за кілометр, 3,3 $ – за годину очікування. Ціна квитка на літак варіюється в межах 25-30$, залежно від напрямку. У плацкартному вагоні поїзда із Черкас до Києва можна проїхати за 5,5-7$. Приблизно стільки коштуватиме подорож на автобусі до столиці.

Ціни на одяг у Черкасах:

  • джинси – до 35$
  • кросівки – до 67$
  • літня сукня – 29$
  • шкіряне взуття – до 68$

Похід у кіно коштуватиме 2,4-3$ за сеанс на людину. Вартість квитка залежить від ряду, фільму, часу сеансу.

Структура населення

Черкаси – найбільш густонаселене місто області. Населення – неповні 270 тис. осіб (кількість повільно зменшується з 1990 р.). З кінця існування СРСР національний склад змінився на користь українців – 83,4% загальної чисельності, росіян – 13,1%, євреїв – 0,5%.

Мовне співвідношення на 2017 таке:

  • українську мову використовує 64% населення в повсякденному житті;
  • російська – 19%;
  • обидві мови однаково – 15%.

Статевий розподіл Черкас – стандартний для України (53,6% жінок на 46,4% чоловіків). У діапазоні 0-14 років спостерігається невелика перевага кількості чоловічого населення, від 15 до 64 років – явний дисбаланс на користь жінок (111 361 на 96 872 особи). У старшій віковій категорії (від 65 років) чоловіків майже вдвічі менше – 25,6 тис. жінок на 13,85 тис. чоловіків. Смертність перевищує народжуваність: 4344 померлих на 1529 новонароджених.

Культура та пам'ятки

У Черкасах турист може спокійно спитати шлях до визначних пам’яток, ресторанів, вокзалу, інших місць. Це можна зробити українською, російською та англійською мовами. Як і інші обласні центри, Черкаси вирізняються великою кількістю культурних об’єктів. Тут працює 115 бібліотек, музеїв.

Серед відомих людей, які народилися чи жили в Черкасах, можна виділити:

  • Андрія Хливнюка, лідера гурту "Бумбокс";
  • Оксану Соколову, ведуча "Фактів тижня" на каналі ICTV;
  • Ірену Карпу, письменницю, журналістку.

Також із Черкасами було пов’язане життя та робота поета Василя Симоненка, політика та правозахисника В’ячеслава Чорновола. Богдан Хмельницький, гетьман, народився в Суботові та помер у Чигирині (Черкаська область). Поета Тараса Шевченка поховано в Каневі Черкаської області.

Перебуваючи в Черкасах, рекомендується залишати чайові таксі (при оплаті готівкою), ресторанах, готелях. Розмір чайових – 10-15 % від суми в чеку.

Парки

У Черкасах мешканці та гості міста мають можливість відвідати кілька парків, найважливішими з яких є:

  1. Сосновий бір. Найбільший парк, де можна відпочити на лаві біля фонтану, подивитися на Дніпро. Особливість – фейсвол, де назва міста складена із портретів жителів Черкас.
  2. Парк "Перемога". Ще одне місце для прогулянок, де є кілька штучних озер, пам’ятники солдатам. Працює зоопарк, де зібрані місцеві та екзотичні тварини. Можна розважитися на атракціонах.
  3. "Долина троянд". Парк розташований біля підніжжя меморіального комплексу "Пагорб Слави". Працює кілька фонтанів, облаштовані алеї з ліхтарями та лавами.

Музеї та бібліотеки

Для мешканців та гостей Черкас працюють:

  1. Черкаський обласний краєзнавчий музей. Головне сховище матеріалів та предметів, що належать до історії, культури, етнографії регіону. Один із найбільших краєзнавчих музеїв України.
  2. Музей "Кобзаря". Заклад, роботу якого буквально присвячено одній книзі. Тут зберігаються різні видання книги, включаючи її переклади мовами світу.
  3. Черкаський художній музей. Тут регулярно відбуваються виставки з класичними творами та сучасним мистецтвом.
  4. Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Тараса Шевченка. У цій установі зберігаються книги, періодичні видання.
  5. Працює центральна бібліотека ім. Лесі Українки, літературно-меморіальний музей ім. Василя Симоненка та багато інших подібних місць.
     

Театри

Організувати культурне дозвілля допоможуть:

  1. Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Шевченка. Тут регулярно відбуваються постанови за сценаріями класичних творів та сучасних авторів.
  2. Черкаський академічний театр ляльок. Крім постанов, на базі цього театру проходять тематичні міжнародні фестивалі.
  3. Черкаська обласна філармонія. Якщо ви любите концерти академічної та народної музики, вам сюди. Зал філармонії є одним із найбільших в Україні.
  4. Не забувайте про сучасні кінотеатри: "Салют", "Україна" та новий кінотеатр у ТРЦ "Дніпро".

Освіта та наука

У Черкасах вищу освіту можна здобути в державних та приватних вищих навчальних закладах. У місті працюють:

  1. Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького. Найбільший ВНЗ регіону, де здійснюється підготовка з 47 спеціальностей, серед яких психологія, філологія, хімія, фізкультура, історія.
  2. Черкаський інститут банківської справи. Філія Університету банківської справи Нацбанку України.
  3. Черкаська медична академія. Заклад займається підготовкою стоматологів, ортопедів, фармацевтів, медсестер, акушерів та інших фахівців.
  4. Черкаський державний технологічний університет. ВНЗ, що займається підготовкою будівельників, робототехніків, спеціалістів у галузі харчових, інформаційних, гуманітарних технологій.

Якщо ви або ваші діти планують вступ чи вже навчаються в одному з перерахованих закладів, у вас є можливість купити квитки онлайн на автобус або поїзд з допомогою сервісу SkyBooking. Можна купити квиток на літак, якщо потрібно потрапити швидко до столиці або іншої частини країни.

Інші пам'ятки

Прибувши в Черкаси, рекомендуємо відвідати такі місця:

  1. Храм Білого Лотосу. Один з найбільших у Європі буддистський храм, де вивчається тайський бокс. На екскурсії сюди пускають щонеділі.
  2. Свято-Троїцький собор. Головний храм ПЦУ в області. Поруч знаходиться стела на честь борців за волю України.
  3. Черкаська "Батьківщина-мати". Скульптура менших масштабів, ніж у Києві, але зі своєю особливістю. Раніше в руці статуї була вогненна чаша, де було справжнє полум’я. Наразі там встановлена ​​світлодіодна копія.
  4. Готель "Слов’янський". Ця будівля раніше мала вказану функцію, але зараз усередині розташовується відділення одного з банків Черкас.
  5. "Палац щастя". Особняк підприємця Щербини, де зараз знаходиться РАЦС. Відрізняється великою кількістю деталей на фасаді та всередині будівлі.
  6. Річковий порт. Можна подивитися на яхти, що пропливають, насолодитися краєвидом Дніпра ввечері. Об’єкт пройшов реконструкцію у 2011 р., тому в порту гуляють мешканці Черкас та гості міста.

Найкраще оформити замовлення залізничних квитків онлайн з допомогою сервісу SkyBooking, щоб приїхати до Черкас. Розклад та ціни синхронізуються з офіційним сайтом Укрзалізниці, тому ви отримуєте точні дані, щоб їздити, не переймаючись змінами. Квитки на автобус можна замовити з нашою допомогою.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка медична допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104
  5. Аварійна служба тепломережі: 54 32 86
  6. Аварійна служба водоканал: 37 35 33
  7. Травмпункт: 64 74 80
  8. Аварійна служба ліфтів: 54 10 41
  9. Аварійна служба телефонних ліній: 37 15 08