Завантаження...

hero

Марсель

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Марсель

Французька Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Марсель – найбільше з міст Франції та столиця регіону Прованс.  Це один з найбільших портів Середземномор'я, що знаходиться на південному сході країни, на узбережжі Ліонської затоки.

Марсель вважається найбільш старовинним, а ще самим багатонаціональним регіоном Франції, для якого характерний "гарячий" південний темперамент, що виявляється не лише в місцевих жителях, але й в архітектурі. Мультикультурність, різношерстість і вічна жвавість – це те, що бачать люди, які вперше ступили на територію даного міста.

Історія цього мальовничого куточка Франції почалася близько 600 р. до н. е., коли дана територія була віддана у володіння греку на ім'я Протіс. Землі послужили подарунком на весілля і мали стати величезним володінням поміщика. Є й інша версія походження міста. Начебто ця місцевість сподобалася колоністам з Фокеї (сьогодні це місто Фоча в Туреччині), вони оселилися тут і назвали місцевість Массалія. Оскільки колоністи товаришували з римлянами, на місто не нападали, воно успішно росло і розширювалося.

У XV ст. на місці нинішнього Марселя активно вирувало життя, воно стало  значущим промисловим центром, а потім з'єдналося із Провансом і перетворилося на частину королівства Франція. Сьогодні цей французький регіон заслужено вважається "візитною карткою" країни та місцем, яке обов'язково варто відвідати.

Розташування

Марсель має дуже цікаве, можна навіть сказати незвичайне розташування. Місто знаходиться мов би ярусами на пагорбах уздовж берега. Ці пагорби служать природним бар'єром, що відокремлює даний регіон країни від решти території. Марсельський берег суцільно усіяний пляжами: Кобьер, де ла Баттрі, Прадо, де Лав та ін.

У безпосередній близькості від міста берегова лінія складається з так званих каланок – тихих скелястих бухт. Завдяки такій особливості рельєфу, тут ідеальні умови для парусного спорту, скелелазіння, дайвінгу та купання. Заради активного відпочинку, релаксуючого пляжінгу, а також огляду численних марсельських пам'яток до міста щорічно приїжджають не сотні, а тисячі туристів. 

У Марселі панує один з найсприятливіших (і таких, що добре переносяться людьми) типів клімату – середземноморський. Тут спекотне, сухе літо і м'яка, майже завжди безморозна зима. Цей регіон Франції не може поскаржитися на нестачу сонця, за статистичними спостереженнями, за рік буває не менше 2800 сонячних годин. Що до опадів, вони в Марселі випадають не так вже й часто, з 365 днів дощових буває не більше 80. Сніг якщо і йде, то далеко не щороку, до того ж, у відносно невеликій кількості.  

Територія

Поділ Марселя на округи відбувся в 1946 р., відтоді в місті є 16 адміністративных мікрорайонів, які не потрібно плутати з так званими відомчими округами, оскільки вони є іншим варіантом адміністративної класифікації по департаментах.

Адміністративні мікрорайони не мають назв, а лише порядкові номери. На всі 16 міських регіонів випадає 111 кварталів. Муніципальні округи розділені на 8 секторів, кожним з яких керує власна муніципальна рада. В цілому, міська адміністрація має 303 радника.

Тринадцятий, чотирнадцятий, п'ятнадцятий та шістнадцятий округи раніше були передмістями і звалися північними кварталами. Потім їх об'єднали в комуну і "влили" до міської інфраструктури.

Інфраструктура

Транспортній інфраструктурі Марселя можуть сміливо заздрити інші міста Франції (крім Парижа), в 30 км від міста знаходиться міжнародний аеропорт Марсель Прованс, що займає п'яте місце за пасажиропотоком у країні. Поруч працює невеликий вузловий аеропорт Ейр Франс. Купити авіаквитки на міжнародні рейси або повітряні маршрути літаків всередині країни можна в авіакасі, на сайті перевізника або за допомогою сервісу SkyBooking.

Трохи дешевше обійдеться дорога в Марсель наземним транспортом. У цей куточок Франції можливо дістатися швидкісними потягами зі Страсбурга, Парижа, Ліона, Ніцци, Женеви, Франкфурта, Брюсселя та інших великих міст. Також регулярно здійснюються нічні прямі рейси до Барселони і назад.

Зв'язок з усіма великими транспортними вузлами прямий, тобто, рейси виконуються  без пересадок. Уточнити ціну квитків (щоб зрозуміти, який варіант найбільш  дешевий) і придбати їх можливо в жд касах або на сайті вокзалу.

Громадський транспорт Марселя представлений парою гілок метрополітену, приблизно 80 маршрутними автобусами та трьома лініями трамваїв. Як місцеві жителі, так і туристи найчастіше для міських переміщень використовують метро, оскільки даний спосіб пересування найдешевший та найбільш зручний.

По Марселю можна переміщатися на автомобілі (особистому або взятому напрокат у місті), але набагато зручніше в цьому сенсі велосипед. Та й вартість прокату велосипеда куди менше, ніж плата за тимчасове користування машиною.

Рівень безпеки

Був час, коли Марсель вважали одним з найнебезпечніших міст Франції, але сьогодні місцеві органи правопорядку працюють настільки ефективно, що туристам і гостям міста, які купили квиток на поїзд чи літак в цей куточок Франції, можна безбоязно гуляти вулицями, відпочивати в парках, оглядати місцеві визначні пам'ятки і вбирати місцевий колорит.

Вуличні злодюжки й кишенькові крадії, звичайно, існують, тому, щоб уникнути неприємностей, варто носити при собі обмежену кількість готівки та стежити за сумочкою, гаманцем і смартфоном, не залишаючи їх без нагляду.

Ціни

Цінники Марселя, звичайно, вищі київських, але далеко не такі величезні, як можна припустити. У Парижі вартість товарів в рази вища. Наприклад, чашечка капучіно у вуличній ятці Марселя обійдеться приблизно в 2$, а місцеве пиво вдасться спробувати за 4,5$. У мережевих супермаркетах цілком прийнятні цінники (у порівнянні з українськими): за літр молока знадобиться заплатити 1$, стільки ж потрібно буде викласти і за буханець білого хліба, а десяток яєць обійдеться в три рази дорожче.

Що до житла, орендувати на місяць 1-кімнатну квартиру в спальному районі можна за 500$, подобове проживання обійдеться приблизно в 30$ на день. Купити нерухомість в Марселі не так вже й просто, за "однушку" на околиці міста доведеться викласти не менше 60 тис.$.

Структура населення

Марсель – друге за чисельністю населення французьке місто. На сьогодні там проживає трохи більше 850 тис. осіб. Щодо співвідношення чоловіків і жінок, то представників обох статей приблизно однакова кількість. Якщо точніше, у місті проживає 45,9% представників сильної статі і 54,1% жінок.

Варто сказати, Марсель – багатонаціональне і дуже різношерстне в культурному сенсі місто. Тут живуть не тільки французи (їх більшість), але й араби, коморці, італійці і навіть іспанці. Причому, всі вони прекрасно між собою уживаються і абсолютно не ворогують.

Третина жителів має середню спеціальну освіту (робітничу професію), дипломом магістра можуть похвалитися тільки 22,4% людей, які постійно проживають в Марселі. Трохи більше чверті жителів цього французького міста (точніше 27%) –  пенсіонери, на частку працюючого населення випадає майже 62%. Як і скрізь, тут є безробітні, але їх відносно мало – всього 8,2%.

Культура та пам'ятки

Марсель – місце змішування культур, темпераментів і менталітетів. Результатом такого різношерстого міксу стала певна веселість, позитив з легким нальотом авантюризму, характерного для більшості місцевих жителів, незалежно від їх статі, віку або соціального статусу.

У шанувальників Олександра Дюма є відмінний мотив, щоб купити квиток до Марселю, адже це місто – батьківщина графа Монте-Крісто і місце, де знаходився легендарний замок Іф. Саме з ним у багатьох асоціюється ця частина Франції. Це старовинне місто, що має багату, повну подій історію і безліч вельми цікавих, навіть незвичайних особливостей, які дозволяють відчути себе, немов "у іншому вимірі".

Навесні Марсель наповнений звучанням різноманітних мелодій, тут проходять музичні фестивалі, наприклад,  "Культура діаспор" і "Свята музика". Початок осені – улюблена пора туристів, адже саме тоді стартує один з найбільш незвичайних і захоплюючих французьких фестивалів "Південна Фієста".

Парки

Частина марсельських парків заслужено має статус кращих у світі, а не лише у Франції. Якщо на обхід всіх куточків природи цього французького міста немає часу, варто побувати тут:

  1. Парк Борелі, що знаходиться на пагорбі поблизу старого порту. На його місці в XVII ст. розбили сад, що потім перетворився в ботанічний сад і, нарешті, став парком (все це при різних власниках).
  2. Парк Палацу Лонгшан – одне з найкрасивіших місць Марселя, що являє  собою комплекс з музеїв, фонтану, замку і затишно облаштованої паркової зони, на якій всі ці цікавинки знаходяться.
  3. Парк "29éme Centenaire" – найпопулярніша локація для відпочинку у місцевих жителів. Примітно, що в парку є чотири сади з африканськими, французькими і двома східними тематиками.

Також варто зробити кілька знімків в парку "Прибережні сади", там маса по-справжньому красивих, затишних місцин.

Музеї та бібліотеки

Побувати в Марселі і не зазирнути хоча б у кілька місцевих музеїв – непростиме упущення. Наприклад, тут є музей фаянсу (музей Борелі), а також Прованський музей мистецтв і традицій (Регіональний музей), музей європейських і середземноморських цивілізацій. Тим, хто цікавиться історією, напевно сподобається музей історії Марселя і музей природної історії.

Головна (центральна) бібліотека Марселя – це Bibliothèque de l Alcazar. Як і всі  французькі бібліотеки, вона є скоріше книжковим центром, ніж бібліографічною інстанцією. Тут можна почитати щось на свій розсуд, погортати журнал, аба й просто "посидіти" в Інтернеті, завдяки безкоштовному Wi-Fi. Це справжній рай для тих, хто любить  затишок, спокій та доступність різноманітної інформації.

Театри

У Марселі більше 10 театрів, тому навіть найвибагливіші театрали зможуть знайти для себе щось цікаве. Найбільшої уваги заслуговують:

  • Оперний театр Марселя;
  • Концертний майданчик Le Dome "Купол";
  • Театр  "Бадабум".

Звичайно, найбільш значущим в цій трійці є Марсельський оперний театр, який з самого моменту появи став важливою та значущою пам'яткою міста. Марсельська опера з'явилася в XVII ст., а перша професійна трупа почала виступати через майже 100 років. Для неї був зведений Гранд театр.

Освіта та наука

У Марселі працює 12 вишів, що реалізують 132 навчальні програми за різними спеціальностями. Найбільшою популярністю серед абітурієнтів з Франції та інших країн користуються:

  1. Екс-Марсельський університет, що випускає фахівців у галузі економіки, права, управління, фінансів тощо.
  2. Бізнес-школа KEDGE, яка навчає за спеціальностями: економіка, управління бізнесом, маркетинг тощо.
  3. Марсель – Середземноморська школа мистецтв і дизайну, що готує фахівців образотворчого мистецтва, а також дизайнерів.
  4. Марсельська школа архітектури, яка готує фахівців у галузі архітектури та містобудування.
  5. Національна морська школа (Центр Марселя), що навчає фізиці, інженерії, морській техніці, морському транспорту і навіть морській архітектурі.
  6. Центральна школа Марселя, яка готує фахівців у галузі фізики, геодезії і картографії, комп'ютерної графіки тощо.

Давно й успішно працюють к Марселі університет Поля Сезанна, університет Провансу та інші освітні установи.

Інші пам'ятки

У Марселі так багато цікавих локацій, що перш, ніж їх оглядати, потрібно визначитися з маршрутом і зрозуміти, які місця найбільше хочеться побачити. До найбільш відвідуваних туристами об'єктів відносять:

  1. Старий порт, побудований ще в VI ст. до н.е. греками, які прибули на ці землі. Навколо порту утворилася колонія під назвою Массалія, яка надалі перетворилася в Марсель. Можна сказати, що це місце народження міста.
  2. Кафедральний собор Сен-Марі-Мажор, реконструйований самим Наполеоном Бонапартом на початку позаминулого століття. Спочатку він хотів знести старий храм і побудувати на його місці новий, але цьому чинили опір містяни. Зрештою, частина церкви все ж була розібрана, а до неї прибудували нову споруду.
  3. Замок Іф, популяризувався за рахунок двох персонажів – в'язня у залізній масці, а також Дантеса. Перший є реальною історичною особистістю, а ім'я другого укрите таємницею та легендами.

Цінителі старовинної архітектури обов'язково повинні побачити Тріумфальну арку Порт д'Екс та Марсельську ратушу, а тим, хто впевнений, що Франція – батьківщина моди, неодмінно потрібно зазирнути до Марсельського музею моди.

Телефони екстрених служб

  1. Поліція – 17
  2. Пожежна служба – 18
  3. Швидка медична допомога – 15
  4. Міська довідкова інформація – 118
  5. Загальноєвропейська довідкова – 112
  6. Посольство України у Франції – 331 43 06 07 37