Завантаження...

Йоганнесбург

Флаг Йоханнесбурга

Прапор

Герб Йоханнесбурга

Герб

location
26°12′16″ пд. ш. 28°02′44″ сх. д.
calendar
Статус: столиця провінції
watch
Адміністративний Центр: провінція Гаутенг
user
Площа: 1644,98 км²
cup
Заснований у 1886 році
cup
Клімат: субтропічний високогірний
cup
Годинний пояс: UTC+2:00
cup
Населення: 5 635 127
cup
Телефонний код: +2711

Інфраструктура

ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 2
ЖД Вокзал та авто
ok round benefit 3
Бари та ресторани
ok round benefit 4
Житло та готелі
ok round benefit 5
Лікарні
ok round benefit 6
Міський транспорт

Йоганнесбурґ

Про місто
Місцезнаходження
Територія
Інфраструктура
Рівень безпеки
Ціни
Структура населення
Культура та пам'ятки
Парки
Музеї та бібліотеки
Театри
Інші пам'ятки
Освіта та наука
Телефони екстрених служб

Йоганнесбурґ або Йоханбург, як називають його самі городяни – столиця провінції Гаутенг, це найрозвиненіше, цивілізоване та сучасне місто Африки. Ще він відомий у світі як Джобург, Йозі чи Йобург – такої різноманітності офіційних назв немає більше в жодного міста на планеті. Він вважається головним фінансовим, промисловим і транспортним центром всього континенту. Більшість жителів міста – чорношкірі, але на відміну від інших африканських країн та міст, тут мешкає і багато білого населення. Також відмінною особливістю Йоганнесбурга є той факт, що в ньому жодна мовна група не є домінантною, лише англійська – основна мова, що об'єднує всіх мешканців.

Незважаючи на спекотний африканський клімат, Йоганнесбург – один із найзеленіших населених пунктів планети. У місті налічується близько 6,5 млн дерев різних сортів та порід. Хоча місто і знаходиться на африканському континенті, засноване воно було білою людиною – близько 200 років тому сюди прибули старателі у пошуках золота. Багаті поклади та успішний видобуток цінного металу сприяв активному заселенню та розвитку міста.

Завдяки золотодобувачам колись пустельна місцевість швидко перетворилася на популярний і густонаселений район, буквально за кілька десятків років у не особливо комфортній для життя Африці виріс величезний мегаполіс нью-йоркського типу. Приплив населення стрімко зростав і незабаром молоде місто стало головним південноафриканським діловим центром. Сьогодні Йоганнесбург – дуже популярне туристичне місто Африки, в яке приїжджають мандрівники з усього світу, незважаючи на його кримінальну обстановку та погану репутацію.

Як дістатися з Києва до Йоганнесбурга:

  1. Купити квиток на авіарейс – виліт літака з аеропорту Борисполя, маршрут проходить через Бельгію, а звідти вже без пересадок прямим рейсом до Йоганнесбурга. Загальний час польоту – 16 годин.
  2. На автомобілі – досить довга подорож, загалом подорож займає близько семи днів. Маршрут проходить через Молдову, Румунію, Болгарію, Туреччину, Сирію, Ліван, Йорданію, Ізраїль, Єгипет і через весь Африканський континент.

Географічно місто розташоване в області гірського ланцюга Вітватерсранд – на висоті 1753 м над рівнем моря. Рельєф місцевості – плато, відоме у світі як Високий Велд, на півночі та заході місцевість більш горбиста, східна сторона – відносно пласка територія.

Йоганнесбург має дуже нестандартне для африканських міст прямокутне планування, яке ділить його на центральну частину, житловий сектор та невеликі периферійні міста-супутники. Більшість районів абсолютно не підходить для піших прогулянок, але тут є місця, де одночасно збираються тисячі туристів.

Хоча місто знаходиться в спекотній Африці, клімат тут цілком сприятливий, характеризується як морський і вдало підходить для подорожей у будь-яку пору року. Найтепліший період із грудня до лютого, температура в ці місяці коливається в межах +20-30°C. Найхолодніший період починається з настанням літа, коли стовпчик термометра падає до +10-12°C.

У центральній частині міста, або як її називають місцеві жителі на американський манер – даун-таун, розташовані бізнес-центри з офісами різних компаній, банки, фондові та товарні біржі, готелі та готельні комплекси. Однак багато з житлових будинків та інших будівель покинуто більше 20 років тому, немає електрики і каналізації. На місці затишних вуличних кафе та ресторанчиків влаштувалися галасливі нічні клуби та інші порочні заклади, де вільно продають наркотики – місцева поліція заплющує на це очі. Тому центр Йоганнесбурга – не найсприятливіше місце, і приваблює суто обмежене за інтересами коло туристів.

Як правило, гості міста селяться у передмісті, наприклад, у Сендтоні, де є багато безпечних та комфортних готелів. Також там розташовується великий готельно-торговельний центр із чудовими номерами, магазинами, бутіками та розкішними ресторанами.

Ще один популярний район серед місцевої молоді та туристів – колись індустріальний Мабоненґ. Сьогодні він заповнений барами, ресторанами, галереями, ринками та магазинами, і вважається одним із найбезпечніших місць Йоганнесбургу. Культурне серце колишнього мегаполісу – Ньютаун, тут знаходиться музей Африки, проводяться виставки та ярмарки.

Район Соуето колись був епіцентром боротьби з расовою дискримінацією, тут же мешкав і Нельсон Мандела. Більшість будівель і вулиць відремонтовані і приведені в належний стан, але безробіття, злидні і голод району все одно відразу впадають в очі. Здебільшого туристи відвідують це місце лише заради музеїв та його історичного минулого.

Найдешевший вид транспорту Йоганнесбурга – це метрополітен, виняткова особливість, невластива для африканських країн. Лінія метро проходить не тільки в межах самого міста, а й поєднує його центральні та інші райони з передмістям, а також сусідніми містами-супутниками. На поїзді метро можна швидко дістатися з будь-якої точки колишнього мегаполісу до найпопулярніших туристичних центрів, наприклад, Соуето або Преторія, а також до багатьох інших цікавих місць, що знаходяться вздовж гірського хребта Вітватерсранд.

Найзручніший спосіб пересування – на автомобілі, тим більше, що його оренда коштує відносно дешево. Система муніципального громадського транспорту розвинена слабко – переважно це маленькі мікроавтобуси, але вирушають вони не регулярно. Також по місту ходять рейсові автобуси, є мережа швидкісних автобусів, на яких без пересадки можна дістатися до приміських районів.

По передмісті можна пересуватися і потягом, рейковий транспорт проходить через центр Йоганнесбурга і сполучає його практично з усіма населеними пунктами Гаутенга. З центральної станції Парк відправляються потяги далекого прямування, наприклад, в Іст-Лондон, Кейптаун, Дурбан. В безпосередній близькості від міста знаходиться найбільший аеропорт в Південній Африці, тут можна купити авіаквитки на літак в будь-яку точку світу. Є біля міста і ще один другорядний аеропорт, називається – Великий центральний.

Рівень безпеки в Йоганнесбурзі дуже низький, щороку тут відбувається близько 5 тис. вбивств, більшість яких залишається нерозкритою. Звичайно, туристи потрапляють у цю статистику дуже рідко, як правило, жертвами стають виключно місцеві жителі, але все одно певний ризик є.

Необачні гості міста, які ігнорують рекомендації гідів, влади та поліції, нерідко наражаються на небезпеку. Здебільшого це стосується любителів гострих відчуттів, які приїжджають сюди, щоби погуляти по злачних місцях. Щоб убезпечити своє перебування, не слід виїжджати за межі туристичних центрів та відхилятися від складених туроператорами маршрутів.

Національна валюта в Йоганнесбурзі – ренд, але туристам купувати її не обов'язково, у всіх місцевих закладах більше вважають за краще розраховуватися американськими доларами. Ціна обіду в найдешевшій кафетерії починається від 6-7$, у закладах середнього класу – 10-15$, вечеря з вином у хорошому ресторані коштуватиме в середньому 40$. Перекусити в бургерній по типу Макдональдс обійдеться в 3-5$, чашка кави і круасан на сніданок - 1-2$.

Орієнтовні ціни на оренду житла в Йоганнесбурзі:

  1. Однокімнатна квартира – від 300 до 700$
  2. Двокімнатна квартира – від 500 до 1000$
  3. Великогабаритна трикімнатна квартира – від 800 до 1500$

Щоб придбати житло, потрібно заплатити:

  1. За однокімнатну квартиру – від 40 000$
  2. За двокімнатну – від 70 000 до 80 000$
  3. Ціни на трикімнатні квартири починаються від 100 000$

Ціна поїздки громадським транспортом, незалежно – метро, ​​автобус або маршрутка, в один бік становить близько 0,8$, на таксі від 4$, залежно від довжини маршруту. Орієнтовні ціни на проживання в готелях Йоганнесбургу за добу:

  • хостел – 54$
  • готель 3* – 65-70$
  • готель 4* – 100-120$
  • люксові 5-зіркові номери – від 250$

Незважаючи на дуже низький рівень життя і прямо протилежний йому високий рівень злочинності, Йоганнесбург так і залишився одним із найбільших міст у світі. Його населення налічує понад 5,5 млн людей, лише за минуле десятиліття кількість мешканців збільшилася майже на один мільйон.

Після перемоги чорношкірих у боротьбі за владу та управління містом відсоткове співвідношення за расовою та національною ознакою почало різко хилиться у бік корінного населення. Більшість білих покинули Йоганнесбург через суттєве зниження життя та відсутність перспектив розвитку кар'єри та бізнесу. Зараз у Йоганнесбурзі проживає лише 12% білих, а переважна більшість – це африканці, їх чисельність залишає близько 75%, 5% – вихідці з азіатських держав, та 8% – представники інших національностей.

Майже третина жителів говорить характерною для південної Африки мовою – нгуні, 25% – на сото, і приблизно 18% – англійською. Однак і багато корінних африканців, які проживають у місті, теж володіють англійською, хоч і не дуже добре. У Йоганнесбурзі дуже високий рівень безробіття – майже 75%, а більшість місцевого населення – безграмотні.

Мабуть, єдиним неприємним моментом історія міста була хоч і не дуже тривала, але жорстка расова дискримінація чорношкірого населення. Однак цей факт був цілком характерним для того часу, особливо з огляду на багатство тамтешніх земель. У гонитві за прибутком розвиненіші білі народності намагалися домінувати над примітивним місцевим населенням, яке складалося виключно з відокремлених племен.

Пройшло багато часу, перш ніж чорношкірі корінні жителі розпочали жорстоку боротьбу з расовою дискримінацією. Кровопролитне протистояння призвело до ув'язнення знаменитого політичного діяча та борця за свободу чорношкірих – Нельсона Мандели, а також не менш відомого захисника прав людини Махматма Ганді.

Проте сьогодні міжрасові чвари залишилися у минулому. Сучасний Йоганнесбург наочно уособлює східний символ інь-янь – білі та чорношкірі жителі міста просто помінялися місцями, але тепер вони живуть мирно та узгоджено. На жаль після того, як влада повністю перейшла до рук корінних африканців, розвиток Йохунесбурга сильно загальмувався, а рівень життя почав стрімко падати. Але все одно люди тут живуть набагато краще, ніж у інших країнах африканського континенту.

Найзначніші культурні заходи відбуваються у вересні – джазові та різножанрові фестивалі. Практично все літо проводяться виставки молодих художників та інші події, присвячені мистецтву. У січні починається масштабне святкування різдва – з ярмарками, концертами та вуличними театральними виставами.

Оскільки місто є одним із найзеленіших на планеті, тут розташовано безліч парків та заповідних зон. Найпопулярніші парки Йоганнесбурга:

  1. Голд Ріф Сіті – тематичний парк, розташований навколо найбільшої у місті шахти з видобутку золота. Окрім величезної кількості зелених насаджень, тут є різноманітні водні атракціони та гірки, кінотеатр та кілька ресторанів.
  2. Парк Крюгера – один із найбільших парків у світі та одне з найпопулярніших місць в Африці. Територія заповідника займає 19 тис. км2, тут у природних умовах мешкає сотні видів тварин та птахів.
  3. Національний парк Голден-Гейт-Хайлендс – заповідник розташований з північно-східної сторони міста, біля гірського масиву Малуті. Таку назву (Золоті ворота) парк отримав через своєрідне світіння гірських вершин, коли їх торкаються промені вранішнього сонця.

У Йоганнесбурзі, незважаючи на низький інтерес місцевого населення до історії, знаходиться досить багато різних музеїв:

  1. Музей воєнної історії – серед експонатів представлені зразки воєнної техніки. Головна гордість установи – німецький винищувач часів Другої світової війни "Мессершмітт", що зберігся в ідеальному стані.
  2. Національний музей Нельсона Мандели – головний музей міста, заради відвідування якого до Йоганнесбургу з'їжджаються представники чорношкірої раси з усього світу. Він знаходиться в Соуето, у будинку, де перший президент ПАР Нельсон Мандела жив зі своєю сім'єю у 90-х рр. Вся обстановка та предмети меблів збереглися у незміненому вигляді.
  3. Музей апартеїду – перший у своєму роді музей на тему расової сегрегації та дискримінації чорношкірого населення планети. Заснований у 2001 р., щоб показати світові, як громадяни ПАР боролися за свої права та свободи. Серед експонатів представлені фільми, фотографії та інші артефакти, які відображають людські страждання у період гноблення та апартеїду африканців.

Місцеві жителі дуже люблять театральні вистави та з радістю беруть у них участь, особливо молоде покоління міста. Зазвичай вистави у них відбуваються просто неба під час ярмарків та свят, але є і звичайні стаціонарні театральні установи:

  1. Цивільний театр у даун-тауні – головне культурне місце Йобурга та будинок балету. Включає в себе величезний театр та кілька невеликих залів. Тут ставиться багато міжнародних вистав, але є великий запас матеріалів від місцевих авторів.
  2. Південноафриканський театр "Ринок" – названий на честь індійського ринку, що був раніше на цьому місці. Це перший незалежний від апартеїду театр Південної Африки, де чорношкірі могли виконувати ролі та бути глядачами, не побоюючись расової дискримінації з боку білих.

Незважаючи на низький рівень життя та слабку інфраструктуру, в Йоганнесбурзі досить багато цікавих визначних пам'яток. Як і в багатьох африканських країнах, частина з них пов'язана із живою природою:

  1. Левовий розплідник – тут можна не лише поспостерігати за дикими тваринами, але навіть погратись із маленькими левенятами. Розплідник є чимось середнім між заповідником і контактним зоопарком, до нього включені дві окремі зони: з травоїдними та м'ясоїдними тваринами.
  2. Поселення Леседі – своєрідне село-музей, в якому туристи знайомляться з побутом та культурою диких африканських племен, що колись проживали на території сучасного Йоганнесбургу. Головна задумка засновників – розповісти світові про культуру та життєвий уклад корінних африканських народів.
  3. Озеро Зоопарк – мальовниче та романтичне місце, яке користується великою популярністю молодят під час весільної подорожі. Озеро було створено штучно в 1908 сім'єю американського банкіра Германа Екстейна – він особисто разом зі своєю дружиною і дітьми висадив тут близько 3 млн різноманітних рослин. Місце ідеально підходить для відпочинку, катання на човні, пікніків та заняття спортом.

Щоб здобути освіту, до Йоганнесбургу приїжджають студенти не лише з африканських країн, але й з інших континентів. У місті засновано цілу низку вищих навчальних закладів, найпопулярніші з них:

  1. Університет Вітватерсранда – знаходиться на другому місці в рейтингу найкращих вищих закладів ПАР та належить до 5% найкращих університетів у світі. Також входить до ТОП-300 найкращих світових навчальних закладів за якістю освіти. Студенти здобувають освіту в таких напрямках: медицина, менеджмент, мистецтво, гуманітарні та соціальні науки.
  2. Національний університет Йоганнесбургу – заснований у 2005 р., вважається дуже престижним ВНЗ серед місцевого населення та студентів з інших африканських країн. Будівля закладу розташована на території сучасного кампусу у центрі міста. Найпопулярніший напрямок – мистецтво та гуманітарні науки.
  3. Південноафриканський коледж прикладної психології – університет входить до двадцятки найкращих вищих навчальних закладів африканського континенту. Тут готують висококласних спеціалістів, чиї дипломи котируються у всіх країнах світу.
  • Поліція – 10-111
  • Швидка медична допомога – 10–177
  • Служба порятунку (МНС) – 112
  • Центр управління стихійними лихами – 012-848-4602