Завантаження...

hero

Дортмунд

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Дортмунд

Федеративна Республіка Німеччина
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Дортмунд – місто в Німеччині, в адміністративному окрузі Арнсберг Рурської області, біля Північного Рейн-Вестфалія. Найбільше місто у мегалополісі Рурської області. Його назва є видозміненим найменуванням від поєднання слів "tres" і "moenia" ("місто з трьома стінами"), у сучасному варіанті воно використовується з XIII ст.

Вперше згадка назви міста як Throtmanni зустрічається у документах, що датуються 880 р. Через 110 років йому надали право торгівлі. Аж до XI ст. поселення було по суті великим селом. У 1152 р. тут з'явилася резиденція Фрідріха Барбаросси, після чого місто набуває статусу імперського і входить до Ганзейської ліги. З середини XIV ст. Дортмунд є резиденцією купецького Вестфальського союзу. Після наполеонівського періоду, 1815 р., він входить до складу Пруссії, з 1871 р. – Німеччини.

З настанням епохи індустріалізації Дортмунд стає одним із найбільших промислових центрів країни, тут активно розвивалася гірничодобувна галузь, металургія та пивоваріння. Під час Другої світової війни місто зазнало масштабних руйнувань. Більшість архітектурних споруд у мирний час не відновлювалася, Дортмунд був практично перебудований у п'ятдесяті роки.

На сучасному етапі розвитку сталеливарна та вугільна промисловості у місті поступово поступаються місцем високотехнологічним галузям. У індексі інноваційних міст країни він посідає перше місце. Ключові сектори економіки, окрім виробництва та технологій, – це роздрібна торгівля, банківська справа та інфраструктура розваг. На сьогодні Дортмунд є одним з найпопулярніших туристичних напрямків землі Північний Рейн-Вестфалія.

Розташування

Дортмунд знаходиться у західній частині ФРН, у Рурській області. Його південна частина примикає до Ардайського гірського масиву. Місто розташоване на межі рівнинної та горбистій місцевостей, що визначає його рельєф зі значними перепадами висот. Найвища точка – гора Крузенберг (понад 250 м).

Місто знаходиться в середній течії річки Рур і Ленні, що впадає в нього, у верхньому – Емшера. Через його територію прокладено великий судноплавний канал Дортмунд-Емс. У Дортмунді є кілька великих озер, більшість яких розташована в заповіднику Беренбрух. Практично всі ці водосховища – неприродного походження, вони утворилися внаслідок просідання скельних порід через інтенсивне видобування корисних копалин.

Територія Дортмунда знаходиться у змішаній помірній кліматичній зоні – континентальній та океанічній. Для нього характерні в цілому прохолодне літо з температурою до +23°C і рідко – до +30°C, відносно м'яка зима з коливаннями температури в межах від -6°C до -5-10°C. Дощі йдуть практично упродовж усього року, у липні спостерігаються зливи, а сніг випадає переважно у грудні.

Територія

Дортмунд поділений на 12 округів, три з яких розташовані в центральній частині міста. У кожному окрузі обирається голова районної адміністрації, а також представник міської ради.

Округи Дортмунда:

  1. Інненштадт-Вест, Інненштадт-Норд та Інненштадт-Ост – центр міста.
  2. Аплербек.
  3. Бракель.
  4. Лютгендортмунд.
  5. Менгеді.
  6. Херді.
  7. Хомбрух.
  8. Хуккарді.
  9. Шарнхорст.
  10. Евінг.

Інфраструктура

Дортмунд – один із найважливіших транспортних вузлів Рурської області та вестфальського регіону. Через нього пролягають великі автомобільні та залізничні магістралі, є міжнародний аеропорт, крім того, каналом Дортмунд-Емс здійснюються перевезення до портів Північного моря.

Навколо міста прокладено кільцеву дорогу, що включає ділянки автобанів, що ведуть з Бремена до Кельна, з Оберхаузена до Берліна та з Дортмунда до Ашаффенбурга. Він пов'язаний із мережею автомагістралей національного значення через траси у напрямках Венло, Кампа, Лінтфорта, Аахена та Касселя. Через місто пролягають кілька велосипедних доріжок далекого прямування, зокрема швидкісний маршрут Radschnellweg Ruhr.

З центрального автовокзалу, одного з найбільших у Німеччині, відправляються автобуси міжміськими напрямками, у тому числі у Берлін, Гамбург і Мюнхен, а також двома десятками маршрутів – в інші європейські країни. Пасажирів поїздів обслуговують на головному залізничному вокзалі та 23 регіональних залізничних станціях. Центральний вокзал – третій за величиною серед усіх залізничних вузлів Німеччини, якими вирушають поїзди далекого прямування.

Перевезення всередині країни здійснюються у напрямках Берліна, Франкфурта-на-Майні та великих міст рейнсько-рурського регіону. Міжнародні відправлення забезпечують швидкісні поїзди Deutsche Bahn, TGV Thalys та ICE, переважно експреси, з прямими маршрутами без пересадок до Амстердама, Брюсселя та Парижа. Заміські залізничні перевезення обслуговують стандартні електропоїзди S-Bahn за чотирма маршрутами з пересадками або регіональними експресами. Обслуговуванням цих рейсів займається єдиний оператор Deutsche Bahn DB Regio.

У самому місті курсують автобуси 73 маршрутами. Запущено систему легкорейкового транспорту S-Bahn з 23 підземними та 59 наземними станціями по восьми лініях, що поєднує функції трамваїв і поїздів метрополітену. Додатково курсують вагони автоматичної підвісної монорейки H-Bahn на обмеженій кількості маршрутів.

Дортмундський порт, найбільший на європейському каналі Дортмунд-Емс, забезпечує перевезення до Папенбурга та Емсу. Переважно цим маршрутом доставляються вантажі. Регулярні пасажирські перевезення розвинені слабо, оператори суден пропонують круїзи та прогулянки, зокрема з виходом в акваторію Північного моря.

За 13 км на схід від Дортмунда розташований аеропорт. Він обслуговує як рейси Німеччиною (у міста Рурської області, Вестфалії), так і перельоти до більш ніж десятка європейських країн, включаючи прямі маршрути в Україну. Трансфер з аеропорту здійснюється автобусом-експресом від головного автовокзалу міста або ж поїздом з пересадкою на маршрутне таксі на залізничній станції. Авіаквитки на міжконтинентальні маршрути продаються тільки з посадкою на літак у найближчому аеропорту в Дюссельдорфі.

Доступні квитки на поїзди та автобуси до Дортмунда, або з нього, можна купити на сервісі SkyBooking. Також ми пропонуємо квитки на літаки, що прямують в аеропорт Дортмунда або, при виборі міжконтинентального маршруту, – Дюссельдорфа. Однією з головних переваг сервісу є швидке обслуговування клієнтів. Для них доступна опція зворотного дзвінка, здійснюється технічна підтримка процесу придбання квитків.

Сервіс SkyBooking надає можливість оптимального вибору із великої кількості можливих маршрутів. Для зручності покупців на сайті працює спеціальна автоматизована форма, що дозволяє швидко та комфортно вибрати вокзали відправлення та прибуття, дати подорожі та найбільш зручні рейси за тривалістю та протяжністю, з можливістю вказівки проміжних пунктів маршруту, які плануєте відвідати.

Рівень безпеки

Кількість злочинів усіх типів, які в середньому за рік відбуваються на території Дортмунда – 9,6 тис. на 100 тис. осіб, що на 15% вище, ніж у Німеччині. Проте індекс злочинності у глобальному безпековому рейтингу міста становить 49,88 зі 100 можливих – це помірний показник. Ступінь безпеки пішохода при пересуванні міськими вулицями вдень оцінюється в 69,91 – високий рівень, у нічний час – 38,03 (низький).

Ціни

Вартість споживчих товарів у Дортмунді приблизно така ж, як у Берліні і рівно вдвічі більша, ніж у Києві. За місяць орієнтовна сума витрат туриста на проживання в Дортмунді, без урахування витрат на готелі, становитиме близько 840$.

Заклади громадського харчування в місті досить доступні в ціновому відношенні. Обід у ресторані або в недорогому кафе обійдеться в 47,75$ і 11,46$ відповідно, дешевим фастфудом можна перекусити за 7,64$. Самостійна купівля продуктів харчування – ще більш економний варіант: кілограм курятини та яловичини коштує тут 6,42$ та 16,24$, ціна сиру – 11,84$. Купити джинси в середній ціновій категорії можна за 82,14$, плаття та класичне взуття – за 25,85$ і 103,47$ відповідно. Витрати на таксі становитимуть 1,81$ за кілометр шляху, а вартість поїздки автобусом – 2,86$.

Структура населення

Близько 87,3% населення Дортмунда – етнічні німці, на містян іноземного походження припадає 12,7% його мешканців. Представники національних меншин розселені містом вкрай нерівномірно – наприклад, у районах Аплербек і Бракель таких лише 5%, а окрузі Інненштадт-Норд – понад 55%. Найбільша діаспора в Дортмунді – турецька, значну частку представників національних меншин займають поляки та мешканці балканських країн.

На дітей віком до 18 років припадає 16% населення, старше 18 років і до 64 років – 63%, решта містян – старша. Незважаючи на великий прошарок національних меншин, частка використання ненімецьких мов у побуті мізерно мала. Іммігранти та їхні нащадки, особливо з європейських країн, бажають освоювати німецьку мову та максимально її використовувати навіть на побутовому рівні.

Християнами в Дортмунді є понад 64% населення, у тому числі 34,6% сповідують протестантизм. Крім того, 29,6% дотримуються католицтва. Також тут проживають представники юдаїзму (0,7%). Ще 6-8% містян – мусульмани.

Культура та пам'ятки

Витоки культури Дортмунда сягають у його багате минуле – торговельного, імперського і ганзейського міста, одного з промислових і релігійних центрів Німеччини, що швидко розвивається. Дортмунд, який пережив кілька війн, що буквально спустошили його, не раз відновлювався практично з чистого аркуша і знову набував статусу флагмана регіону в багатьох сферах своєї життєдіяльності.

Найяскравішим відображенням особливостей історії міста, менталітету його мешканців є проведення великої кількості найрізноманітніших традиційних та сучасних масових заходів – свят, конкурсів, ярмарків та фестивалів. Більшість із них – продукт сучасної культури, включаючи всесвітньо відомі фестивалі електронної музики Mayday та Juic's Beats. Для шанувальників театру організовано зустрічі у форматі Micro Festival, на які з'їжджаються представники сценічного мистецтва з багатьох країн.

Інтенсивна індустріалізація міста протягом усієї його історії не могла не залишити свій слід і в культурному житті Дортмунда – він є майданчиком для промислового фестивалю Extraschicht, у рамках якого глядачі відвідують музеї та старовинні заводи. Ще одним значущим заходом, який відображає минуле міста як торговельного центру регіону, є Різдвяна ярмарка. Її щорічно відвідують до 3 млн осіб.

Не оминули містяни увагою і далеке минуле Дортмунда – наприкінці травня щорічно проводиться фестиваль середньовіччя Volksgarten Mengede. Його програма передбачає не лише видовищні лицарські турніри, а й циркові вистави, виконання народних пісень професійними колективами.

Парки

Дортмунд вважається одним із "найзеленіших" міст землі Північний Рейн-Вестфалія. Традиція масово висаджувати дерева, облагороджувати парки, розбивати сквери зародилася ще в кінці XIX ст., коли по всій Рурській області були облаштовані Імператорські сади. Окрім рукотворних парків, у місті, в районах околиць, ростуть великі природні ліси.

Популярні міські парки:

  1. Вестфаленпарк – один із найбільших у Європі, популярний екскурсійний майданчик та місце для відпочинку. На його південному кордоні знаходиться долина річки Емшер. У парку розташований знаменитий Німецький розарій, що налічує близько 3 тис. видів цих квітів.
  2. Ботанічний сад Ромбергпарку створено на місці старого ландшафтного парку. На площі 68 га виростають близько 4,5 тис. видів дерев. Парк набув статусу державного пам'ятника-дендрарію у 2006 р.
  3. Фреденбаумпарк заснований у міському лісі Вестенхольц у 1880 р. У ньому проводяться популярні масові заходи, у тому числі середньовічний Фестиваль фентезі, а також Різдвяна ярмарка вогнів. У парку знаходиться відома визначна пам'ятка – найбільший у світі індіанський вігвам заввишки 35 м.

Музеї та бібліотеки

У місті налічується близько трьох десятків музеїв, присвячених,  класичному та сучасному мистецтву, кулінарії, історії освіти, техніці, судноплавству та фармацевтиці, цифровій культурі. Також у Дортмунді відкрито одну публічну та кілька університетських бібліотек.

Великі музеї та бібліотеки міста:

  1. Музей Оствалль з виставками сучасного мистецтва та модерну. Був закладений у сорокових роках. Тут експонуються картини, фотографії, скульптурні композиції XX ст., є велика колекція графіки – близько 2,5 тис. зразків.
  2. Музей мистецтва та історії культури включає витвори мистецтва всіх історичних періодів розвитку Дортмунда. На виставках представлені картини та скульптури, старовинні меблі. Окремо експонуються рідкісні геодезичні інструменти різних часів.
  3. Міська державна бібліотека – одна з найбільших у Німеччині. Її фонди налічують до мільйона документів, з яких у відкритому доступі зберігається близько 350 тис. матеріалів. Є відділ з рукописами та старовинними гравюрами.

Театри

У Дортмунді відкрито кілька театрів, переважно – невеликих приватних студій. У класичних муніципальних театрах демонструються різножанрові вистави – оперети, балет та зразки сучасної драматургії.

Відомі дортмундські театри:

  1. Міський театр, заснований у 1904 р. Один із найбільших у ФРН. Тут організовують сценічні драматичні вистави, концерти, балетні виступи, а також спектаклі, орієнтовані на молоду аудиторію.
  2. "Театр у депо". Творчий колектив розташований у будівлі колишнього трамвайного депо. Окрім основної діяльності, театр займається організацією фестивалів незалежних вистав. Спеціалізується переважно на навчанні та просуванні молодих акторів.
  3. Ганзейський театр Херде. Сценічний напрямок – музичні твори та виступи у жанрі кабаре. Театр проводить переважно гастрольні тури, влаштовує музичні вечори та практикує гостьові виступи акторів з інших колективів.

Освіта та наука

У місті відкрито шість університетів, а також 19 інших вищих освітніх та дослідницьких закладів. В них навчається близько 54 тис. студентів. Дортмунд входить до 10 університетських міст країни.

Головні університети міста:

  1. Технічний університет. У ньому здобувають освіту 30 тис. студентів за 80 навчальними програмами. Заклад традиційно займає високі позиції в рейтингах науково-дослідних організацій у сферах природничих наук.
  2. Університет прикладних наук – один із найбільших у землі Північний Рейн-Вестфалія вишів подібної спеціалізації. Тут працюють вісім факультетів, на яких близько 14,5 тис. студентів навчаються за курсами архітектури та дизайну, машинобудування, економіки та інформатики.
  3. Університет "Міжнародна школа менеджменту". Його дочірні кампуси розташовуються також у Берліні, Кельні, Штутгарті, Мюнхені та у Франкфурті-на-Майні. Університет відомий своєю розширеною програмою обміну студентами зі 190 вишами у всьому світі.

Інші пам'ятки

Сучасний архітектурний вигляд більшої частини Дортмунда був сформований в період з кінця XIX ст. і до тридцятих років XX ст. Влада міста часто бажала будувати нові будівлі та споруди, а не відновлювати старі після воєн чи пожеж.

Нині міський пейзаж є досить контрастним – у ньому співіснують старовинні будинки, стародавні собори поруч із ультрасучасними комплексами. Туристи нерідко мають можливість в тих самих кварталах ознайомитися зі знаменитими пам'ятками архітектури відразу кількох епох.

Головні визначні пам'ятки міста:

  1. Стара ратуша в стилі неоренесансу, побудована 1899 р. поряд з будинком колишнього міського управління, зведеного ще 1240 р. Будівлю було відновлено у післявоєнний період у спрощеному вигляді.
  2. Орлина вежа. Реконструйована споруда – частина міського фортечного муру на кордоні Старого міста. У шестиповерховій будівлі розміщується археологічний музей з оригінальною зброєю та обладунками XIV ст.
  3. Телевежа Florianturm 1959 р. в Вестфаленпарку. На той момент була найвищою спорудою країни (майже 220 м). Поруч із вежею розташовуються стадіон та виставковий комплекс.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна служба: 112
  2. Швидка допомога: 112
  3. Телефон екстреної допомоги: 112
  4. Поліція: 110
  5. Посольство України: +4 930 288 871 70