Байройт – німецьке місто, розташоване у регіоні Баварія, адміністративний центр округу Верхня Фраконія. Перші поселенці з'явилися тут на початку XII ст. Це були вихідці з інших районів Баварії. Вони займалися переважно видобутком деревини. З цим і пов'язана назва міста: вперше він згадується у 1194 р. як село Bayreuth ("баварська вирубка") – похідне від слів Bayren ("Баварія") і rodung ("вирубка").
У статусі міста Байройт згадується у 1232 р., його він здобув, імовірно, у період з 1200 по 1230 рр. До наших днів центральна частина міста зберегла свою типову для баварських поселень структуру: будівлю муніципалітету з церквою та замком на піднесенні. У 1248 р. місто перейшло у власність династії Гогенцоллернів. У 1421 р. він уперше був вказаний на географічній карті. Приблизно того ж періоду місто увійшло до складу князівства Кульмбах.
Поштовхом для розвитку Байройта стало перенесення в його територію резиденції маркграфа Кульмбаха в 1603 р. Тут було побудовано кілька замків і парків, які дійшли майже у незмінному вигляді донині. У 1769 р. Байройт анексований князівством Ансбах, у 1792-1810 рр. по черзі став провінцією Пруссії, Франції та Баварії. На початку XX ст. тут збудували першу електростанцію та кінотеатр.
У 1945 р. внаслідок бомбардувань у Байройті було зруйновано близько 4,5 тис. будинків, промислові об'єкти та громадські будівлі. Хоча значну кількість історичних споруд у післявоєнний період було знесено як такі, що не підлягають відновленню, життя в місті повернулося в нормальне русло вже через два роки.
В даний час більшість населення зайнята у сфері послуг, оскільки в місті розташовується велика кількість державних установ, шкіл, лікарень та банків. В "Атласі майбутнього" Німеччини Байройт займає 65 позицію, вважаючись одним з міст з великими перспективами в соціально-економічному плані.