Аеропорт Відень-Швехат
Загальна інформація
-
Країна: Австрійська Республіка
-
Мiсто: Відень
-
Розташування: Швехат
-
Тип аеропорту: міжнародного значення
-
Дата відкриття: 1954 рік
-
Оператор: Flughafen Wien AG
-
Кількість терміналів: 4
-
Код ИАТА VIE
-
Код ИКАО LOWW
Інфраструктура
Аеропорт Відень-Швехат
Про аеропорт
Міжнародний аеропорт Відень-Швехат є найбільш завантаженим аеропортом в Австрії. Обслуговує 77 авіакомпаній. Рейси здійснюються за 217 напрямками до 68 країн. Максимальний пасажиропотік досягає позначки майже 32 млн осіб на рік. Більшість клієнтів користується послугами авіакомпанії Austrian Airlines – на неї припадає 48,4% перевезень. Займає четверту позицію в рейтингу пунктуальних аеропортів Європи і 20-ту – у світі.
Завантаження чартерних та регулярних відправлень у середньому становить 74,8%. Аеропорт забезпечує перельоти до країн Західної та Східної Європи, Близького Сходу охоплює розвинену мережу далекомагістральних маршрутів до азіатських, африканських та північноамериканських регіонів. Обслуговує значну кількість відправлень до міст Німеччини та Швейцарії. Загалом на рейси Західної Європи припадає більшість перевезень. Найбільш завантажені напрямки: Європа – Цюріх, Франкфурт, Лондон, Софія та Бухарест; Близький Схід – Доха, Тель-Авів та Дубай; Азія – Бангкок, Пекін та Тайбей.
Інфраструктура аеропорту Відня
В аерогавані побудовані дві залежні одна від одної злітно-посадкові смуги, що перетинаються. Контроль за посадкою та зльотом літаків здійснюється зі 109-метрової диспетчерської вежі, найвищої на території Європи.
Є комфортабельні зали очікування класів AIR Lounge, JET Lounge та Lounges. Клієнтам пропонують "шведський стіл" та безкоштовний Інтернет, масажні крісла, душ та зони для курців. Вхід до залів вільний для пасажирів, які купили квитки до першого та бізнес-класів, а також для учасників програм лояльності різних авіакомпаній. Для решти категорій клієнтів відвідування платне.
Для пасажирів запущено систему дистанційного придбання квитків, що дає можливість купити електронний квиток через Інтернет і роздрукувати його ще до прибуття в аеропорт. У кожному терміналі працюють автомати для самостійної реєстрації.
Історія аеропорту Відень-Швехат
Будівництво аеродрому було завершено 1938 р. на замовлення німецьких ВПС. Одразу ж запрацювала школа льотчиків-винищувачів. Частина аеродрому перейшла у користування авіазаводу Heinkel, після цього єдина злітно-посадкова смуга завдовжки 1,5 км була заасфальтована.
1945 р. аеродром зайняли британські війська. Об'єкт отримав назву RAF Schwechat і став базою Королівських ВПС. Паралельно аеродром використовувався і військовими структурами Франції. 1946 р. аеропорт почав обслуговувати цивільні перельоти. Першим комерційним оператором, який скористався послугами повітряних воріт Відень-Швехат, стала British European Airways, яка налагодила регулярні рейси до Відня. У п'ятдесятих роках управління аеропортом взяла на себе австрійська компанія Wiener Flughafenbetriebsgesellschaft. У 1954 р. обсяг пасажироперевезень досяг 53,7 тис. осіб.
У 1956-1960 рр. зведено нову будівлю терміналу (нині – № 2). На момент його запуску річний пасажирообіг досяг 409 тис. осіб. Транспортне сполучення з Віднем та іншими містами здійснювалося автобусами ÖBB. У сімдесяті роки збудовано підземну залізничну станцію. 1982 р. до аеропорту проклали східний автобан A4. З 1988 р. розпочалося розширення площі терміналів. Тоді ж пасажиропотік досяг позначки в 4,6 млн осіб, через рік їх кількість збільшилася ще на 400 тис. У 1992 р. зведені термінал 1 і торгова галерея, що примикає до нього.
У 2004 р. Відень-Швехат набув статусу головного логістичного хаба багатьох авіакомпаній. Він став одним з основних авіавузлів країни для забезпечення європейських та близькосхідних далекомагістральних перельотів. До 2011 р. пасажирообіг перевищив 22 млн У 2005 р. почав працювати західний кластер обслуговування і була побудована нова 109-метрова диспетчерська вежа, яка посіла четверте місце у світі за висотою після вишок у Бангкоку, Куала-Лумпурі та Атланті.
У 2006 р. відкрився VIP-термінал та запрацював центр підготовки пілотів компанії Lufthansa. У 2008 р. аерогавань визнана найкращою в Європі за версією World Airport Awards. У 2014 р. завершилося розширення залізничного вокзалу, запущено потяги далекого прямування. У 2017 р. кількість пасажирів уперше в історії аеропорту перевищила 24 млн.
Розташування
Основна частина аеропорту знаходиться в межах міста Швехат. Відстань до Відня – 18 км на південний схід. Транспортне сполучення зі столицею країни здійснюється автобаном A4 і дев'ятою державною трасою. Поряд із терміналами працює автостанція.
Автобуси оператора Blaguss курсують 14 разів на день із кінцевою зупинкою на Віденському міжнародному автовокзалі. Також запущені щогодинні рейси AIR-Liner, поїздка до міста займає близько 15 хвилин. Додатково платні автобуси від аеропорту виїжджають на маршрути всередині аерогавані кожні пів години, роблячи зупинки по периметру терміналу, в офісному секторі та біля представництв авіакомпаній.
Служби таксі працюють цілодобово. В аеропорту є відділення основних операторів прокату автомобілів. Відкритий Car Rental Center, до послуг пасажирів запропоновано каршеринговий сервіс Car2Go& DriveNow. Для орендованих машин відведено окремі майданчики на багатоповерховому паркуванні, на якому розміщені також станції для заряджання електромобілів. Для велосипедистів та пішоходів облаштовані доріжки, маршрут яких проходить до Відня через аеропорт. Працюють пункти прокату велосипедів.
Прямо в аерогавані знаходиться залізничний вокзал. Він розташований у двокілометровому підземному тунелі. Частота рейсів поїздів – кожні пів години. Додатково запущені перевезення у нічний час із двогодинними інтервалами. Час у дорозі до Відня становить від 20 хвилин до години. Також курсують швидкісні експреси City Airport Train за маршрутом від аерогавані до центру столиці, що доїжджають до пункту призначення за 16 хвилин.
Міжміські лінії обслуговуються поїздами Railjet із тридцятихвилинним інтервалом руху. Окрім Відня, вони доставляють пасажирів до південних та західних регіонів країни. Найдешевші перевезення за місцевими та далекими маршрутами здійснюють поїзди S-Bahn. Час руху цих поїздів до Відня становить близько 25 хвилин, відправлення – кожні пів години. Квитки на них пропонують деякі авіакомпанії у рамках спільних програм із залізничними перевізниками Rail & Fly та AIRail.
Термінали
В аеропорту працюють чотири термінали загального користування, окремий для VIP-персон, та п'ять залів для вильоту. Будівлі об'єднані між собою переходами, щоб скоротити час трансферу – на пересадку потрібно до пів години.
Кожен термінал складається з кількох рівнів. На підземному розташована залізнична станція. На нульовому рівні знаходиться зал прибуття, на поверсі над ним здійснюють контроль безпеки і розташовуються виходи до літаків. Другий рівень призначений для пасажирів, третій — для обслуговування клієнтів, що літають до країн, що не входять до Шенгенської зони.
Термінали аеропорту:
- Перший забезпечує перельоти перевізників, які не входять до складу Star Alliance, тут в зоні реєстрації знаходяться також стійки оформлення рейсів місцевих авіаліній. Із західного боку від кас розміщені магазини та виїзд на багатоповерхове паркування.
- Термінал 1А – додатковий до першого. Його було запущено у зв'язку з нарощуванням кількості пасажирів. Реєстрація здійснюється на бюджетні та чартерні перельоти.
- Термінал 2 – не призначений для обслуговування пасажирів, тут розташовані тільки зони огляду та видачі багажу, є перехід до виходів B, C і D.
- Третій термінал – найбільш завантажений. Через нього проходять до 60% пасажирів. Авіаквитки продають на 64 стійках у форматі "острівців», працює центральний пункт контролю безпеки. На даху комплексу – великий оглядовий майданчик, з якого відкривається огляд усього аеропорту.
- Окремий комплекс із VIP-терміналом призначений для обслуговування почесних гостей, державних діячів та інших осіб, для яких потрібно забезпечити підвищений рівень безпеки. Тут знаходиться центр управління авіації загального призначення.
До першого і другого терміналів примикають зали B, C і D, потрапити в які можна через пункт контролю. Тут же знаходиться майданчик з магазинами та кафе. Перейти в зони F та G можливо лише через третій термінал. Зали B, C, D, F та G об'єднані через ворота D та G, доставка пасажирів до них здійснюється пересадковим автобусом. Особи, які прибувають на пірси C і D, одержують багаж у зоні вильоту, F та G – на окремому поверсі терміналу.
На всіх пірсах є автоматичні системи зчитування авіаквитків для самостійної посадки. Рейси до країн Шенгенської зони або з них обслуговуються в залах B, C та F, за іншими напрямками – у D та G.
Карта аеропорту
Карта аеропорту Відень
Вузловий аеропорт
Аеропорт Відень-Швехат є вузловим для авіакомпаній:
- Austrian Airlines;
- Ryanair;
- Wizz Air;
- Korean Air Cargo.
Готелі біля аеропорту
Біля терміналів, за кілька хвилин ходьби від них, розташовані три готелі. Гостям надають номери різного рівня комфорту, від дешевих, у сегменті "економ", до комфортабельних "люксів".
Готелі біля аеропорту Відень-Швехат:
- MOXY Vienna Airport за 200 м від терміналів. Номери готелю пропонують в сегменті "три зірки", всі вони оснащені кондиціонерами і звуконепроникними вікнами, в кожному є ванна кімната. Надають безкоштовний доступ до Інтернету. У готелі працює фітнес-центр. Реєстрація клієнтів проводиться у цілодобовому режимі.
- Чотирьохзірковий NH Vienna Airport Conference Center розташований за 200 м від аеропорту. У готелі функціонують великий СПА-центр, парова лазня та тренажерний зал, бібліотека. Є конгрес-центри для проведення конференцій. Вранці подають сніданки у форматі "шведський стіл", також надають знижки у ресторані Mundo.
- Капсульний готель Resting Pods Zzzleepandgo Wien Airport знаходиться за три сотні метрів від аерогавані. До послуг клієнтів надають одномісні номери з кондиціонерами за низькими цінами.
Довідкові телефони
- Довідкова служба: +43 1 7007 22233
- Комутатор: +43 1 7007 0
- Пункт медичної допомоги: +43 1 7007 22245
- Поліція та служба безпеки: +43 1 7007 32933
- Митний відділ: +43 1 7007 31601
Адреса аеропорту
1300 Schwechat, Австрія.
Злітно-посадкова смуга
- 11/29 – 3500 м. Покриття: асфальт.
- 16/34 – 3600 м. Покриття: асфальт.