Аеропорт Дубай
Загальна інформація
-
Країна: Об'єднані Арабські Емірати
-
Мiсто: Дубай
-
Розташування: район Аль-Гархуд
-
Тип аеропорту: міжнародного значення
-
Дата відкриття: 1960 рік
-
Оператор: Dubai Airports Company
-
Кількість терміналів: 3
-
Площа: 1400 га
-
Код ИАТА DXB
-
Код ИКАО OMDB
Інфраструктура
Аеропорт Дубай
Про аеропорт
Міжнародний аеропорт Дубай – це найбільший пасажирський повітряний порт не лише у державі, а й на всьому Аравійському півострові. Він знаходиться приблизно за 5 км від історичного центру міста. Щорічно тут здійснюють авіаперельоти понад 70 млн пасажирів, а також відправляють та приймають близько 3 млн вантажів. Загалом його будівництво коштувало державі понад 5 млрд$.
Це величезний комплекс, до якого після програми модернізації 2001 р. увійшли такі служби та послуги:
- два величезні термінали з сортування, прийому та відправлення вантажів;
- три термінали з обслуговування пасажирів, до яких входить три окремі сектори;
- масштабний розважальний та торговий центри;
- сучасний медичний центр;
- десятки ресторанів, бутиків та магазинів;
- готелі з басейнами та spa-центрами;
- спеціальний сервісний центр з ремонту авіатехніки.
Після реалізації програми оновлення та модернізації пропускна спроможність аеропорту суттєво зросла, і він щороку став обслуговувати вже понад 90 млн пасажирів. Але навіть до поліпшення 2001 р. він займав 10 місце у світі місце за завантаженістю та пасажиропотоком, і 6 місце за обсягом перевезення вантажів.
З аеропортом співпрацюють не лише великі світові авіакорпорації, а й багато бюджетних компаній, наприклад, Flydubai. Тому у пасажирів завжди є можливість купити як дорогі авіаквитки класу люкс, так і підібрати для себе більш дешеві варіанти за допомогою сервісу SkyBooking. З аеропортом також співпрацює мережа регіональних перевізників, а низка авіакомпаній використовують його як вторинний стикувальний вузол.
Історія аеропорту
Зведення аеропорту стартувало 1959 р. за прямим указом шейха ОАЕ. Підрядником виступила британська будівельна компанія. Офіційне урочисте відкриття припало на кінець 1960 р. Тоді повітряний порт складався лише з однієї невеликої будівлі аеровокзалу для пасажирів, а вантажоперевезення взагалі не виконувалося.
На території аеропорту було обладнано три відкриті стоянки для літаків та одну злітно-посадкову смугу. ЗПС була побудована на ущільненому за спеціальною технологією піску та мала довжину майже 2 км. Технічні характеристики смуги дозволяли їй приймати літаки розміром трохи більше, ніж невеликий близькомагістральний Дуглас.
1965 р. аеропорт покращили – побудували ще один термінал та оновили злітно-посадкову смугу, тепер це була повноцінна асфальтована ЗПС завдовжки 2,8 км. Також було зведено допоміжний елінг для ремонту та обслуговування повітряних суден та встановлено сучасне обладнання для більш точної навігації. Після цього аеропорт Дубай почав приймати великі реактивні лайнери типу Havilland Comet, з ним стали співпрацювати відомі світові авіакомпанії.
Чергове покращення припало на 1970 р. – було збільшено довжину злітно-посадкової смуги, завезено та встановлено нове технічне оснащення. На ВПП аеропорту стали здійснювати посадку найсучасніші пасажирські літаки типу Боїнг, істотно зросла кількість рейсів, що приймаються і відправляються, в рази збільшився пасажиропотік.
Наступним кроком стало розширення та модернізація будівель обслуговуючих терміналів. Оновлення знову було виконано у найкоротші терміни із залученням іноземних фахівців та використанням найсучасніших матеріалів та технологій. Завдяки цьому вже 1980 р. аеропорт отримав схвалення на офіційне членство у Міжнародній раді аеропортів, що дозволило йому вийти на найвищий рівень.
Розташування
Міжнародний аеропорт Дубай розташований за кілька кілометрів на південний схід від центру міста, можна дістатись кількома способами:
- На таксі. Щоб замовити машину, потрібно звернутися до одного із працівників аеропорту з бейджиком "May I Help You". Або ж самостійно пройти до місцевих офіційних таксомоторних служб, слідуючи за вказівниками. Ціна за поїздку до міста становить приблизно 30$: 0,5$ за 1 км і 6$ за посадку.
- На автобусі – вони ходять щодня з аеропорту до центру міста, а також відвозять пасажирів у понад 80 готелів. Автобус № 55 йде до станції метро – відправлення у нього щогодини, № 55А доставляє з аеропорту до автобусної станції, де можна пересісти на інший вид транспорту та доїхати до будь-якої зупинки міста. Придбати квиток можна безпосередньо у водія. Між 1 та 3 терміналами пасажири переміщуються на безкоштовному автобусі – відправлення кожні 20 хвилин цілодобово.
- З 1 та 3 терміналів прокладено лінії метро, якими курсують спеціальні потяги червоної лінії. Час їх роботи – з 5:50 до 00:00. Ціна квитка залежатиме від місця призначення.
- Трансфер – замовлення машини виконується заздалегідь перед прильотом, можна вибрати автомобіль за своїм смаком та потребами. Водій чекатиме у холі з іменною табличкою. Вартість трансферу завжди фіксована та обговорюється заздалегідь.
Термінали
На даний момент в аеропорту функціонує три обслуговуючі термінали для пасажирів, і ще один знаходиться на стадії розробки та проєктування. Окрема масштабна будівля обладнана під термінал для отримання та відправлення вантажів, є спеціальна VIP-зона та навіть окремий центр для зберігання та відправлення квітів.
- Термінал 1. Спочатку перший пасажирський термінал мав пропускну здатність не більше 30 млн пасажирів на рік. Але через постійне збільшення навантаження його площа була розширена на 29 нових посадкових виходів, і він почав пропускати вже понад 40 млн людей щорічно. Наразі термінал обслуговує близько 130 авіакомпаній, до нього входить 40 стійок паспортного контролю та понад 10 відділів із видачі багажу.
- Другий термінал складається з надземних і підземних приміщень. До нього включено 180 пунктів з реєстрації авіаквитків, є окремі комфортабельні зали для пасажирів, що подорожують квитками люкс і бізнес-класу. Також тут розташовані стандартні та елітні ресторани та величезний автомобільний паркінг на 3 тис. місць. Загальна площа торгових точок – магазинів, кафе становить понад 4800 м2. Основна робоча зона містить 12 контрольних пунктів для пасажирів з біометричними паспортами, 15 відділів з видачі багажу та 52 стійки імміграційного контролю.
- Конкорс С було засновано на початку 2000 р., до відкриття третього терміналу він виконував функцію головної зони обслуговування пасажирів. Зараз будівля функціонально відноситься до першого терміналу і з'єднується з ним 300-метровим підземним переходом. Для виходу на посадку в конкорсі C облаштовано 60 сучасних гейтів, серед яких 32 телескопічні трапи та 28 віддалених виходів. У ньому також розташовані кілька ресторанів, кімнати для відпочинку, п'ятизірковий готель, оздоровчий комплекс, бізнес-центр і величезний торгово-розважальний центр площею понад 5 км2.
- Третій термінал є окремим комплексом, до якого входять два самостійні конкорси - В і А. Конкорс В пов'язаний з третім терміналом спеціальною кілометровою системою переходів, в ньому обслуговуються тільки клієнти місцевої національної авіакомпанії. Зони прильоту та відправки людей мають кілька рівнів, до них входять 32 телетрапи, п'ять з яких здатні приймати величезні двопалубні турбореактивні літаки. У конкорсі А вихід на посадку забезпечують 20 гейтів. Щороку він обслуговує близько 16 млн людей.
- Термінал 4 ще тільки на стадії розробки, початок його будівництва очікується найближчими роками. Планується, що він стане доповненням для розширення третього чинного терміналу, внаслідок чого пропускна спроможність аеропорту суттєво збільшиться.
- Вантажний авіахаб аеропорту – це один із найбільших світових транзитних вузлів для авіаційних вантажоперевезень, саме він обслуговує провідні рейси до азіатських та африканських держав. У 2005 р. було розроблено спеціальний проєкт, який передбачає збільшення терміналу та будівництво нового комплексу Мега, який зможе обробляти понад 3 млн тонн вантажних авіаперевезень.
Карта аеропорту
Карта аеропорту Дубай
Готелі біля аеропорту
Після прильоту в Дубай гості країни найчастіше зупиняються в таких готелях:
- International Terminal Hotel – розташований на території повітряного порту. Відмінно підходить для транзитників, яким потрібно відпочити, поки вони чекають на наступний рейс. Це комфортний, але недорогий готель, до якого легко дістатися з будь-якого терміналу. Великий вибір номерів, оздоровчий клуб, басейн, фітнес-центр, ресторан.
- Mövenpick Grand Al Bustan – розташований за 1 км від аеропорту, таксі довезе за 5 хвилин. Комфортні та просторі номери, оптимальне співвідношення ціни та якості обслуговування, сніданок входить у вартість. Є відкритий басейн і 3 тенісні корти, spa-салон і фітнес-зал.
- Le Méridien Dubai Hotel & Conference Centre знаходиться в 1,5 км від аеропорту. Є як президентські номери класу люкс, і бюджетні варіанти. На території розташовано 18 ресторанів з кухнями різних країн світу, чотири басейни, безкоштовний Інтернет, spa та фітнес-центр. Надається безкоштовний трансфер.
Довідкові телефони
- Телефон дирекції: +971 4 224 55 55
- Телефон довідкової: +971 4 216 25 25
- Факс: +971 4224 51 39
- Для довідок про багаж: +971 600 570 006
Злітно-посадкова смуга
- 12L/30R – 4351 м. Покрытие: асфальт.
- 12R/30L – 4447 м. Покрытие: асфальт.