Потяг чи Поїзд: що вважають правильним мовознавці
Що більше українців починають спілкуватися рідною мовою у повсякденному житті, то більше питань виникає стосовно правильності вживання тих чи інших слів. Не оминули суперечки і назв громадського транспорту. Наприклад, “поїзд” чи “потяг” — питання, яке турбує безліч людей, особливо тих, які часто подорожують залізничним транспортом. Спробуємо розібратися далі.
Особливості тлумачення слів
Згідно з визначенням тлумачного словника, ряд з’єднаних між собою залізничних вагонів, що рухаються за допомогою локомотива, називається поїздом. Схоже визначення зазначене і в правилах технологічної експлуатації залізниць України. В них поїзд — це кілька зчеплених вагонів, які мають один чи кілька активних локомотивів або моторних вагонів зі встановленими сигналами. Також поїздом є:
- локомотиви без вагонів;
- самохідні рухомі зчеплення вагонів;
- моторні вагони.
…лише тоді, коли вищезазначені відправляються на перегін. Саме тому в оголошеннях на залізничних станціях можна почути саме - Поїзд відправляється з 1 колії.
Читайте також: Зимові канікули в Україні: найкращі гірськолижні курортиВарто зауважити, що поїздом також називають декілька саней чи возів, які рухаються в одному напрямку. Тому потрібно бути обережним із визначеннями та розуміти можливі відмінності у тлумаченні висловлювань вашим співрозмовником. Що ж тоді називають потягом? Словник української мови дає такі варіанти пояснення:
- внутрішня потреба до певних дій чи перебування в конкретному місці;
- схильність до когось, яку неможливо перебороти;
- прагнення до чогось, яке виникає на підсвідомому та рівні інстинктів.
В позначення залізничного транспорту, своєю чергою, слово “Потяг” наразі не вживається. В такому значенні воно вважається застарілим та літературним. Однак мовознавці вважають, що воно є рівноправним синонімом слова “Поїзд”, тому вживання його в такому сенсі не буде помилкою.
Які ще є цікаві назви залізничного транспорту
Читайте також: Найкращі 5 місць для романтичного відпочинку в УкраїніВсім відомо, що українська — одна з найбагатших мов світу. Тому знайти синонім до того чи іншого слова нескладно. Так і поїзд називають по-різному, та навіть є варіації, які точно описують тип транспорту. Наприклад:
- Машина — застаріле значення, яке, на відміну від слова “потяг” зараз не використовують.
- Ешелон — транспорт спецпризначення з вагонами для пасажирів та вантажу.
- Маршрут — використовується як розмовне, позначає вантажний поїзд, який прямує до місця призначення без зміни складу.
Звісно, ці слова не є широковживаними та їх рідко можна почути в розмові або прочитати на залізничному вокзалі. Однак для збагачення власної мови варто їх запам’ятати.
Як правильно вживати слово “поїзд” у різних випадках
Хоча “Поїзд” і вважається правильним сучасним словом, в розмові, та й в оголошеннях на залізниці часто невірно будують речення з його використанням. Найрозповсюдженіше — “Продовжується посадка на поїзд”. Мовознавець зауважив, що таке вживання не є допустимим. Розберемо детальніше:
- “Продовжується” — слово, за допомогою якого правильно позначати дію, яка продовжує відбуватися з певної причини, наприклад, після перерви, або у зв’язку з певними факторами.
- “Триває” — правильне визначення для процесу, який відбувається протягом певного часового проміжку.
Тому коли ми говоримо про посадку на поїзд, яка відбувається, наприклад, з 10:00 до 10:20 без затримок — вірним буде формулювання “Триває посадка на поїзд”. Якщо ж з певних причин посадка відбуватиметься до 10:30 — “Посадка на поїзд продовжується”.
Тож завжди варто збагачувати свою мову та не поспішати з виправленнями свого співрозмовника. Адже якщо донині ви вважали слово “поїзд” русизмом — тепер переконалися, що це українське слово, яке прийшло на заміну застарілому “потяг”, яке в наш час може мати неоднозначні тлумачення.