Мальдівська Республіка
Загальна інформація
-
Столиця: Мале
-
Територія: 297,8 км²
-
Мова: мальдівська
-
Валюта: руфія
-
Населення: 515 122
-
Телефонний код: +960
-
Код країни: MV
Інфраструктура
Мальдівська Республіка
Про країну
Мальдівська республіка – країна в Південній Азії, на атолах Аравійського моря. Її назва складається з індоєвропейського male ("підніматися") та санскритського divy, що означає "острів".
Перші цивілізації з'явилися на Мальдівах понад 2 тис. років тому – це були вихідці з Цейлону індоарії та дравіди. У V-VII ст. на островах оселилися перси та араби. З XII ст. держава згадується як султанат, а населення архіпелагу звертається до ісламу.
У 1558 р. частину території захоплюють португальці, в 1573 р. їх виганяє з Мальдів місцеве населення. У XVII ст. острови переходять під голландський протекторат. У 1796 р. встановлюється панування британців, в 1860 р. вони покидають Мальдіви після повстання корінних жителів. Англійці повертаються на острови 1887 р. за результатами переговорів з новою владою країни. Незалежність від Великобританії держава отримує лише 1965 р.
До 90-х років XX ст. Мальдіви досягли значного економічного зростання, інтенсивно залучалися приватні інвестиції у виробництво. Основні сфери промисловості – випуск одягу, кустарних виробів, сувенірів та човнів. Сільське господарство набуло слабкого розвитку.
В даний час економіка орієнтована на два головні напрямки – рибальство та туризм. Останній забезпечує до 28% ВВП. Бурхливе зростання туризму посідає на період початку сімдесятих років. Щороку в країну прибувають до півмільйона іноземців з метою відпочинку та розваг. Популярність регіону спричинена красою його природи, пляжів, чистим океанічним повітрям. Острови приваблюють любителів водних видів спорту: Мальдіви – одне з найкращих місць у світі для дайвінгу.
З України на Мальдіви перельоти здійснюються до аеропорту Велана (Мале), рейс триває до дев'яти годин. Купити квиток допоможе сервіс SkyBooking. Прямих маршрутів без пересадок немає: програми авіатурів передбачають захід літака в Мумбаї, Абу-Дабі чи Ер-Ріяд.
Розташування
Мальдіви знаходяться на екваторі, в центральному секторі північної частини Індійського океану, на 1,19 тис. островів, що входять до 26 атолів. До кордонів Шрі-Ланки та Індії морем — 700 і 340 км відповідно.
Територія країни – це коралові острови, що є вершинами давніх вулканів. Гори та пагорби відсутні, зустрічаються дюни. Перепади висот не перевищують одного метра, максимальна позначка над рівнем моря – 2,4 м. Зважаючи на мінімальний розмір островів, на них відсутні річки, але є маленькі озера.
Країна знаходиться в субекваторіальному мусонному кліматичному поясі. Сухий сезон триває з листопада та по березень, а у червні-серпні йдуть дощі. Температура повітря висока цілий рік, вона коливається в середньому діапазоні 24-30°C, мінімум був зареєстрований на рівні +17°C, максимум – +37°C.
Структура населення
Основне населення країни – мальдівці, пов'язаний із сингалами індоарійський народ, з домішком генів жителів близькосхідних, австронезійських, південноазіатських та африканських регіонів. У Куала-Лумпурі проживає також невелика кількість індійців, є пакистанці та араби. Раніше на островах знаходилося і тамільське населення, проте воно було поглинене мальдівцями.
Віковий розподіл мешканців:
- 21,05% – діти до 14 років;
- 22,41% – молодь 15-24 років;
- 47,08% – особи від 25 до 54 років;
- 5,14% та 4,32% – громадяни 55-64 років та старше 65 років відповідно.
Мальдівською офіційною та повсюдно поширеною мовою є дівехі. На ній розмовляють майже всі мешканці островів. Має спільне коріння зі стародавнім сингальським, писемність – арабська в'язь. Крім того, жителі спілкуються і англійською, що має статус другої офіційної мови.
Домінуюча релігія на Мальдівах – іслам суннітського штибу, її дотримуються 98,4% віруючих. Широке поширення мусульманської віри пов'язане як з історією країни, так і з вимогами законодавства. Відповідно до Конституції, громадянство країни може отримати лише прибічник ісламу.
Віза
Українці, які вирушають на Мальдіви, мають оформити візу за фактом прибуття до країни. Відповідний штамп проставляється у закордонний паспорт. Термін перебування не може перевищувати 30 діб. Крім закордонного паспорта, потрібне пред'явлення авіаквитка на зворотний рейс, ваучерів готелів та інших документів, що стосуються туристичного обслуговування.
Рівень життя
Заробітна плата середньостатистичного працівника на Мальдівах складає 1243$. Нижній поріг оплати праці становить 315$, верхній починається від 5553$. Прожитковий мінімум мальдівців на одну особу становить 749$. Рівень безробіття перебуває у межах середніх значень для азіатського регіону та сягає 6,4%.
У країні діє універсальна схема медичного страхування Aasandha, що повністю фінансується урядом. Вона передбачає надання медичної допомоги, у тому числі госпіталізацію, покриття витрат на фармацевтичні препарати та транспортування хворих. Туристам, які вирушають на Мальдіви, рекомендується оформляти повний міжнародний поліс медичного страхування.
Ціни
Купівля продуктів харчування, одягу, транспортні та інші витрати туристів на Мальдівах менше, ніж, наприклад, у США, в середньому в 1,24 рази. За буханець хліба тут потрібно заплатити 1,5$, кілограм рису та м'яса – 1,03$ та 6,88$ відповідно, ціна десятка яєць становить 1,52$. Яблука продають за 3$, банани – за 3,07$ за кілограм. Якщо обідати в найдешевшому кафе, то витрати становитимуть 4,79$, у ресторані рахунок досягне 34$.
Взуття коштуватиме недешево – за кросівки Nike попросять 72,27$, а ціна простої літньої сукні становить 41,34$. Посадковий тариф у таксі – 1,63$, кілометр проїзду коштує стільки ж. Для економії можна купити квиток на міський автобус за 1,3$, проїзні на місяць продають за 46,1$.
Кухня
Мальдівська національна кухня сформувалася під впливом арабських та індійських гастрономічних традицій. Найбільш популярними інгредієнтами місцевих рецептів є рис, риба та кокосові горіхи. Найчастіше як рибна страва використовується тунець, у тому числі сушений і свіжий. З напоїв жителі островів віддають перевагу зеленому чаю із цукром та молоком.
Традиційні страви на Мальдівах:
- тунець з рисом, перцем та різними соусами;
- масхуні – тунець з цибулею та кокосовим горіхом;
- хліб роші з рибним коктейлем, чилі, цибулею та лаймом;с
- суп із в'яленої прикопченої риби гарудіа;
- карі з гарбуза та баклажану з зеленими бананами. Святковий варіант цієї страви готується з курятини зі спеціями;
- десертні кокосові палички бонді.
Ціни на житло
Оренда квартир на Мальдівах досить дорога – це пояснюється великим попитом на житлову нерухомість із боку численних туристів. У центрі міста "однушка" коштуватиме за місяць 849$, у менш престижних кварталах – 569$. Якщо потрібна квартира з великою кількістю кімнат, то стартова ціна в цьому випадку досягне в середньому 1781$ і 1334$ відповідно. Висока вартість і житлової нерухомості, яка виставляється на продаж. За квадратний метр квартири у будинку в центральній частині міста доведеться заплатити 2717$, в інших районах ціна опуститься до 1817$.
Набагато зручнішим рішенням, але й більш накладним, ніж оренда квартири, є заселення в готель. За добу в дешевому хостелі потрібно віддати 23$, у готелях класу від двох до трьох зірок – 58-116$, за чотиризірковий номер – 194$, а за комфортабельний люкс уже 920$.
Рівень безпеки
Під час відпочинку на Мальдівах слід пам'ятати, що ступінь безпеки туристів більшою мірою пов'язаний з їхньою обережністю та раціональною поведінкою. У світовому рейтингу країна посідає 34 місце із 2485 злочинами на 100 тис. населення. Найчастіше зловмисники займаються крадіжками особистих речей та грошей відпочивальників на пляжах та в готелях. Цінності слід зберігати у надійних місцях.
Також потрібно пам'ятати про дотримання правил особистої безпеки через можливі незадовільні погодні умови на Мальдівах. Так, з травня по листопад тут панує сезон мусонів, для якого іноді характерні сильний вітер та зливи. Крім того, в акваторії можуть бути масштабні припливи. При погіршенні погоди слід утриматися від купання в морі та інших водних розваг.
Заборони
Мальдіви – країна з консервативними поглядами. Практично все населення сповідує іслам, і оскільки ця релігія визнана державною, відповідні обмеження для туристів запроваджуються на законодавчому рівні.
На островах заборонено вживати алкоголь, у яких розташовуються курортні зони. Навіть перевезення спиртних напоїв до інших регіонів не дозволяється. Вживання свинини також поза законом. Не можна провозити в країну та демонструвати продукцію, включаючи книги, що стосуються будь-якої іншої релігії, крім ісламу.
Одягатися, як і поводитися, слід дуже скромно. На островах, які не належать до курортних, потрібно прикривати одягом плечі. Не варто одягати обтягуючі шорти. Нудизм та загоряння топлес заборонені на всій території Мальдів.
Є й обмеження щодо охорони живої природи. Категорично забороняється вивіз із країни коралів та черепаших панцирів.
Інфраструктура
Мальдівська транспортна інфраструктура забезпечує перевезення переважно судами та авіацією. Залізничний і будь-який рейковий транспорт на островах відсутній, автомобільних доріг дуже мало, причому збудовані вони з коралів. Сукупна довжина автомагістралей — трохи більше 90 км, у тому числі дві третини припадають на Мале. Тільки у столиці є пасажирські автобуси, також у невеликій кількості вони курсують на штучному острові Хулхумале.
У Мале розташований і єдиний морський порт Мальдів. Основний флот – торговельні та вантажні кораблі. Водне сполучення між островами здійснюється пасажирськими судами, типовий представник яких – так званий доні, дизельний багатоцільовий катер. Для подорожей до віддалених островів використовуються судна вищого класу – ведис.
У країні знаходяться десять аеропортів, в обслуговуванні міжнародних авіарейсів зайняті три з них – Ган, Ханімаду і Велана. Статус національної має лише одна авіакомпанія – Maldivian, дочірня структура групи Island Aviation Services.
Оператор продає авіаквитки як на внутрішні чартерні рейси без пересадок на різні острови, так і на авіаперельоти за прямими міжнародними напрямками. Пропонуються в тому числі комплексні бюджетні рішення для туристів, наприклад, при покупці квитка за програмою авіатура вартість подорожі буде набагато нижчою. Внутрішні перевезення здійснюються також компанією Trans Maldivian Airways – вона експлуатує гідролітаки.
Культура
Територія Мальдів з давніх-давен була важливим районом на перетині торгових шляхів різних цивілізацій. У зв'язку з цим культура країни увібрала в себе риси традицій тих народів, які населили ці острови або ж тривалий час мали спільну історію. Свої унікальні риси привнесли до неї індійці, шрі-ланкійці, аравійці, малайзійці, індонезійці і навіть африканці. Життєвий уклад, мистецтво і світогляд цих народів значною мірою було покладено в основу власних традицій мальдівців, які зберегли при цьому свою ідентичність.
Одним із найяскравіших прикладів самобутньої культури островитян є їхні святкові танці – тара та бандія. Вони є груповою виставою під барабанний бій. В цілому ж населення Мальдів, особливо старше покоління, позиціонує себе як близьке у культурному аспекті до народів Північної Індії, включаючи любов до жанрового кінематографу та музики.
Чималу частку у культурі країни займає творчість майстрів. Їх складно перевершити в таких видах мистецтва, як різьблення по дереву, ткацтво та плетіння (особливо виготовлення циновок та килимків). Місцеві прикраси та сувеніри відрізняються високим рівнем виконання, у цьому сенсі складно підшукати якісь аналоги у традиційній прикладній творчості інших народів.
Пам'ятки
Мальдіви популярні серед туристів насамперед як регіон з безліччю найкрасивіших островів, ідеальних місць для купання та дайвінгу. Розвинена інфраструктура розваг, мальовничі океанічні пейзажі та унікальна історична архітектура роблять цю країну однією з найпривабливіших для подорожей.
Найголовніші пам'ятки на Мальдівах:
- П'ятнична мечеть (Мале), споруджена в 1658 р. за розпорядженням султана Ісканадара Першого. При будівництві будівлі використовувалися камені з коралів. Стіни розписані унікальним лаковим різьбленням. У 2008 р. мечеть номінувалася на статус об'єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
- Президентський палац у столиці країни. Будувався у XX ст. султаном Шамсуддіном як сімейний будинок. Після зміни політичного устрою на республіканський став резиденцією глави держави, в якому президент приймає почесних гостей. Будівля збудована у колоніальному стилі. Є однією з головних архітектурних пам'яток островів.
- Національний музей у Малі. Являє собою частину палацового комплексу, побудованого у XVII ст. Ця споруда – єдина, що збереглася в початковому вигляді після масштабної пожежі, що сталася в 1968 р. Виставки включають артефакти часів султанату, у тому числі вигравіруваний на стінах Коран. У колекції входять також і експонати доісламського періоду, королівські реліквії, монети та зброя.
- Сонячний острів Налагурайду. Відомий насамперед буйною тропічною рослинністю, особливо екзотичними квітами. На острові розташовані кілька великих пляжів. Для туристів пропонується низка водних розваг, включаючи дайвінг та сноркелінг.
- Банановий риф, названий так через свою форму. Тут багато скель та печер, величезна кількість химерних коралів під водою. Одне із найпопулярніших місць для дайверів. Завдяки кришталевій чистоті води чудова видимість зберігається на глибині до трьох десятків метрів. Основним видом розваг, окрім дайвінгу, на острові є катання на водних лижах.