Республіка Казахстан
Загальна інформація
-
Столиця: Астана
-
Територія: 2 750 000 км²
-
Мова: казахська, російська
-
Валюта: тенге
-
Населення: 19 398 391
-
Телефонний код: +7
-
Код країни: KZ
Інфраструктура
Республіка Казахстан
Про країну
Республіка Казахстан не залишить байдужим жодного туриста, вже після першого відвідування сюди хочеться повертатися знову і знову, і щоразу відкривати для себе нові принади цього унікального краю. Країна вражає мандрівників пишнотою безкраїх степів і золотим блиском величних мечетей. Блакитні простори кришталево чистого озера Балхаш та ультрасучасні будівлі Астани, Великий стародавній Шовковий шлях та високотехнологічний космодром Байконур. Тут незвичайним чином поєдналися давня архітектура та сучасні технології, східні звичаї та західноєвропейський модернізм.
Такі абсолютно різні речі, розділені сотнями років та десятками різних епох, ідеально уживаються під одним небом і одночасно контрастують одна з одною. Цей дивовижний парадокс і є самобутньою основою Казахстану. Сьогодні країна надає мандрівникам безліч різноманітних варіантів для незабутнього відпочинку – пізнавальні екскурсії найдавнішими місцями планети, етнічний та екологічний туризм, лікування та оздоровлення, риболовля та полювання, і навіть альпінізм.
Як краще добиратися з України до Казахстану:
- Купити авіаквиток на літак. Але прямого авіарейсу без пересадок у цьому напрямку, на жаль, не існує. Можливі маршрути перельоту: Київ - Варшава - Астана – 14 годин 48 хвилин; Київ - Стамбул - Актобе – 11 годин 20 хвилин; Київ - Єреван - Алма-Ата – 15 годин 39 хвилин; Київ - Стамбул - Шимкент – 16 годин 23 хвилини.
- Купити квиток на автобус за маршрутом Київ - Борисоглібськ - Саратов - Уральськ, потім пересісти на поїзд до Астани.
- Поїздом без пересадки до Алмати через Полтаву, Харків, Волгоград та Астрахань.
Розташування
Казахстан – це найбільша з колишніх республік СРСР, а також дев'ята за площею країна земної кулі з найбагатшими природними ресурсами та унікальною природою. Тут мандрівникам відкривається незаймана природа, вражаючі рельєфи та пам'ятки старовини – пустелі, стародавні поселення та міста, що мають майже альпійські краєвиди.
Республіка Казахстан розташувалася у самому центрі Євразійського континенту, вздовж південного хребта Уральської гірської системи. Територіально Казахстан перебуває одразу на кількох землях – Європи, Сибіру та Середньої Азії, його межі сусідять із Росією, Китаєм, Узбекистаном, Киргизією та Туркменістаном.
У країни немає виходу до Світового океану, але вона омивається відразу двома внутрішньоконтинентальними морями – Каспійським та Аральським. Більше половини території держави – це степи та пустелі, а десята частина – гірські масиви. Казахстан дуже багатий на прісноводні ресурси – тут знаходиться понад 40 тис. дрібних озер, площею до 1 км2, і 21 величезне озеро, площею понад 100 км2.
Клімат у Казахстані сухий, різко континентальний. Головна кліматична особливість країни – суттєва різниця та різкі перепади температур між зимовим та літнім часом року. Повітря завжди сухе, на більшій частині території практично ніколи не буває опадів, зима, як правило, тривала і сувора, а літо спекотне і сонячне. Середня температура в літній період – +19ºС на півночі і до +35ºС на півдні, взимку вона опускається до -18ºС у північних регіонах і до -3ºС – у південних областях.
Структура населення
Населення сучасного Казахстану складається з декількох абсолютно несхожих за своєю культурою та способом життя народностей, але це ніяк не заважає їм дружно та узгоджено жити та розвивати свою державу. До етнічного складу республіки належать: 63% – казахи, 13,5% – росіяни, 3% – узбеки, 2,5% – українці, 1,5% – татари. Також на території країни проживають – німці, уйгури, китайці, монголи, молдавани, євреї та представники інших азіатських та кавказьких народностей.
Згідно з переписом 2021 р., в країні зареєстровано близько 20 млн людей, густота населення одна з найнижчих на планеті – 7 осіб на 1 км2. Жителі великих індустріальних міст становлять майже 60% загальної чисельності, решта 40% – селяни, які займаються виключно сільським господарством. Середня тривалість життя в Казахстані – 69 років, 64 роки – у чоловіків та 73 роки – у жінок.
Незважаючи на те, що офіційна мова в республіці казахська, нею вільно розмовляють лише 74% громадян, вміють писати і читати – 62%, тільки читати – 3%. Здебільшого ж місцеві жителі, незалежно від національності та етнічної групи, спілкуються російською мовою. Як показало опитування 2020 р., 94% добре розуміють російську мову, 85% вміють російською читати і писати, 3,5% – тільки читати.
Тут легко, без натяків на конфлікти співіснують представники абсолютно різних релігійних конфесій: 70% – мусульмани, 27% – послідовники християнської віри, а майже 3% – атеїсти.
Віза
Станом на 2022 р. громадянам України не потрібна віза для відвідування Казахстану, вони можуть в'їжджати, подорожувати, а за бажання навіть жити та працювати в республіці за звичайним українським паспортом. Однак у найближчі роки обстановка може змінитися, і навіть для туризму буде необхідно оформлення закордонного паспорта – зараз це питання знаходиться на стадії розгляду.
Рівень життя
На початку 2022 р. увага всього світу була прикута до Казахстану через масові протести, що стали результатом різкого підвищення ціни на газ. Однак, незважаючи на це, рівень життя в країні досить високий порівняно з іншими державами колишнього Радянського Союзу. Багато аналітиків вважають, що після розвалу СРСР Казахстан – це єдина країна, де життя населення не змінилося у гірший бік.
Нині мінімальна зарплата в країні відносно маленька – 140$, натомість середня чомусь непропорційно вища – 580$. Прожитковий мінімум у 2022 р. склав 84$, а мінімальна пенсія – 100$. На пенсію чоловіки виходять у 63 роки, а жінки у 60 років. Показник безробіття в країні відносно низький – трохи менше 5%. З 1 січня 2020 р. в республіці запроваджено систему обов'язкового медичного страхування, а сама медицина тут перебуває на гідному рівні.
Ціни
Вартість обіду в кафетерії середньої руки в Казахстані починається приблизно від 5,5$, романтична вечеря на двох із пляшкою вина у хорошому ресторані коштуватиме близько 25-30$. Перекус нашвидкоруч у закладі типу МакДональдса – 4-5$. Чашка кави та круасан на сніданок – 1-2$.
Орієнтовні ціни на продукти харчування в Казахстані:
- молоко – 0,7$
- хліб – 0,25$
- рис – 1$
- яйця – 0,95$
- сир – 4,5$
- куряче філе – 3,5$
- яловича вирізка – 5,25$
- картопля – 0,4$
- яблука – 1$
Джинси у фірмовому магазині коштуватимуть приблизно 40-50$, літня жіноча сукня – 35-40$, спортивні кросівки – 60-65$, якісне шкіряне взуття – 80-90$.
Кухня
Казахи люблять поїсти зі смаком і не поспішаючи. Історично так склалося, що майже будь-яка трапеза у них починається з молочних напоїв: кумису – молока кобили, шубата – молока верблюда чи тан-айрану – скислого коров'ячого молока. Жителі країни особливо люблять ці напої, тому що вони чудово втамовують спрагу і дуже корисні для здоров'я.
Майже всі свої популярні страви казахи готують у тандирі – особливій глиняній печі. Одне з найпоширеніших – бешбармак: шматки вареної яловичини у бульйоні зі шматочками тіста. Крім м'яса (баранини, яловичини та верблюжатини), у національній кухні дуже поширені рецепти страв з вареного тіста: макарони, локшина, вареники, лагман, галушки і нарин – локшина з тонкого листкового тіста зі шматочками м'яса. Примітно, що в давнину нарин готували і подавали до столу виключно на великі релігійні свята, і лише в тому випадку, якщо трапезувати сідали одні чоловіки.
Ціни на житло
Середня вартість готельного номера в тризірковому закладі столиці Казахстану коливається від 35$ до 70$ за добу, в інших містах ціни починаються від 25$. Проживання у бюджетному хостелі – 10-15$.
Орієнтовні ціни на оренду житла за місяць:
- однокімнатна квартира у центрі міста – 270$
- однокімнатна квартира на околиці – 190$
- квартира з 3 спальнями у центрі – 630$
- квартира із трьома спальнями на периферії – 370$
Вартість продажу житла в Казахстані:
- ціна за 1 м2 у центрі міста – 1100$
- ціна за 1 м2 у віддаленому районі – 730-750$
Рівень безпеки
У світовому безпековому рейтингу для туристів Казахстан знаходиться на 64 місці, показник індексу злочинності тут становить 54,03, а відповідний індекс безпеки – 45,89. У рейтингу безпеки країн СНД республіка посіла перше місце, вона є найнадійнішою в цьому відношенні, з найнижчим рівнем злочинності.
У всіх містах, незалежно від їхньої величини та чисельності населення, поліція суворо стежить за тим, щоб громадяни не порушували жодної букви закону. Тому туристи можуть почуватися тут цілком захищеними, і спокійно подорожувати та гуляти вулицями міст у будь-який час доби.
Заборони
Жодних особливих заборон у країні немає. Тут діють звичайні правила поведінки, прийняті у будь-якому цивілізованому суспільстві. Заборонено курити у кафе та ресторанах, а от у торгових центрах для цього обладнані спеціальні місця. Не можна розмовляти по мобільному телефону за кермом під час їзди автомобілем, не можна смітити, не прийнято кричати і бешкетувати в громадських місцях.
Алкоголь вільно продається у магазинах, проте місцеве населення до нього байдуже, тому й туристам не рекомендується зловживати міцними спиртними напоями. Єдине, що варто запам'ятати, Казахстан – більш мусульманська держава, і тут прийняті звичаї, характерні для цього віросповідання: із незнайомими заміжніми жінками на вулиці краще не знайомитися.
Інфраструктура
Муніципальний та приватний міський транспорт здебільшого представлений невеликими маршрутними таксі – мікроавтобусами на 12-15 місць, та звичайними рейсовими автобусами. У столиці держави до них ще додається електротранспорт – трамваї та тролейбуси.
Вартість проїзду в маршрутці від приватної компанії на порядок вища, ніж у муніципальному автобусі, зате вони їздять цілодобово і набагато частіше. Таксі є в кожному великому населеному пункті, але включати лічильники тут не прийнято, а в багатьох машинах вони взагалі відсутні. Тому вартість поїздки краще обговорювати заздалегідь, оскільки є велика ймовірність натрапити на недобросовісного водія, який не проґавить можливості скористатися незнанням туриста місцевих правил та звичаїв.
У країні добре розвинене залізничне сполучення – поїзди регулярно курсують не лише з міста до міста, а й за суворим графіком ходять за межі держави. Є в Казахстані кілька аеропортів, де можна купити квиток на літак практично в будь-яку точку світу.
Культура
Привітність та доброзичливість становлять одну з головних історичних особливостей казахського народу. Місцеві жителі завжди з радістю зустрічають гостей з інших країн, незалежно від їхніх культурних цінностей та віросповідання. Адже туризм приносить пристойний дохід до валового обороту країни. Гостинність можна відчути у будь-якому казахському домі – гостя обов'язково ситно нагодують, подавши до столу все найкраще, розважать і зроблять усе можливе, щоб йому було комфортно.
У Казахстані дуже багатий фольклор та чудові народні традиції. Національний одяг рясніє яскравими візерунками та різнокольоровими малюнками. Хоча в країні і не прийнято вживання алкоголю навіть у великі свята, місцеві жителі дуже люблять масштабні народні гуляння – з піснями та танцями. Тут часто проводяться різні фестивалі, виставки, ярмарки та концерти, особливо у туристичний сезон.
Історично вважається, що кожен чоловік, який поважає себе, повинен освоїти верхову їзду. Уміння триматися в сідлі – важлива складова життя кочівників, племена яких у давнину жили на цих землях і сформували сучасну культуру та побут країни.
Пам'ятки
Подорож до Казахстану залишає незабутні емоції, адже пам'яток та природної краси тут більш ніж достатньо. Але щоб встигнути оглянути хоча б основні з них, краще скласти програму відвідування заздалегідь:
- Курортна зона Медео – відома серед туристів та місцевого населення своїм унікальним поєднанням м'якого клімату, монументальних гірських хребтів та сучасних споруд для зайняття спортом. Тут же знаходиться оригінальна крижана ковзанка, обладнана високо в горах.
- Заілійська вершина Алатау – засніжена гірська вершина, яка двома грядами простяглася із заходу на схід між киргизьким озером Іссик-Куль та Алма-Атою. Це місце ідеально підійде для любителів екстриму – туристи приїжджають сюди для трекінгу гірськими стежками та прихованими ущелинами.
- Шимкент – одне з найбільших міст середньовічного Казахстану, розташоване на Великому Шовковому шляху. В екскурсію цією унікальною історичною місцевістю входить відвідування Національного музею, і Мавзолею Айші-Бібі – куди вже не одне століття здійснюють паломництво мусульмани з усіх сусідніх держав.