Завантаження...

Нур-Султан

Флаг, Нур-Султан

Прапор

Герб, Нур-Султан

Герб

location
51°08′50′′ пн. ш. 71°25′20′′ сх. д.
calendar
Статус: столиця
watch
Адміністративний Центр: Акмолінська область
user
Площа: 810,2 км²
cup
Заснований у 1830 році
cup
Клімат: вологий континентальний
cup
Годинний пояс: UTC+6:00
cup
Населення: 1 350 228
cup
Телефонний код: +7 7172

Інфраструктура

ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 2
ЖД Вокзал та авто
ok round benefit 3
Бари та ресторани
ok round benefit 4
Житло та готелі
ok round benefit 5
Лікарні
ok round benefit 6
Міський транспорт

Нур-Султан

Про місто
Місцезнаходження
Територія
Інфраструктура
Рівень безпеки
Ціни
Структура населення
Культура та пам'ятки
Парки
Музеї та бібліотеки
Театри
Інші пам'ятки
Освіта та наука
Телефони екстрених служб

Раніше столиця Казахстану не була над популярним туристичним напрямком ні серед європейців, ні серед мешканців решти світу. Але за останні два десятиліття ситуація стала активно змінюватися. Країна істотно піднялася в економічному сенсі, а назва її головного міста набула всесвітньої впізнаваності.

Всебічний розвиток Нур-Султана безпосередньо пов'язаний з отриманням столичного статусу. Сталося це 1997 р. Нова столиця почала вабити можливостями багатьох казахстанців та громадян інших країн центральної Азії. Буквально за десяток із лишком років Астана (саме така назва була до 2019 р.) перетворилася на місто-мільйонник із новітніми спорудами, високоякісною інфраструктурою та по-казахстанським міркам дуже високим рівнем життя!

Муніципальна влада активно співпрацювала і продовжує співпрацювати з відомими архітекторами. Як гриби після дощу, на території столиці виростають один скляний хмарочос за іншим, з'являються розкішні готелі та бізнес-центри найвищого класу. Ви запитаєте: чому варто купити авіаквиток на прямий рейс до Нур-Султану у SkyBooking і провести там тиждень-другий? Туристи, які побували там, з легкістю дадуть відповідь: заради цікавої архітектури у футуристичному стилі та знайомства з унікальною культурою, заради гостинності місцевих жителів та яскравих емоцій. Все обов'язково буде Нур-Султан!

Місто є частиною Акмолінської області. Це північний регіон Казахстану. Через столицю протікає річка Ішим, яка географічно поділяє столицю на правий та лівий береги. З правого боку переважно Старе місто, а з лівого – Нове, що характеризується великою кількістю висоток, державних установ та торгово-розважальних центрів.

Приїжджі насамперед відзначають постійний і досить сильний вітер, який за низької температури повітря буває дуже "їдким". Це зумовлено степовою рівниною, на якій стоїть місто. В основному під автомобільними дорогами та будинками місцевих жителів осадові породи – піщані суглинки. Якщо трохи виїхати за місто (близько 20-30 км), то можна зустріти мальовничі озера, як солоні, так і прісні.

Нур-Султанський клімат своєрідний! Влітку тут сухо і дуже спекотно, а взимку холодно і завжди лютий мороз. А ще вітер, пам'ятаєте? Але місцеві звикли. Для них серпневі +40°C та лютневі -30°C – норма, з якою треба просто змиритися. Щоб зробити столицю більш комфортною, влада пустила в хід проєкт створення "зеленого поясу" з дерев та інших насаджень по периметру міста.

Крім Нур-Султана до складу Акмолінської області входять ще три райони: Шортандінський, Аршалинський та Цілиноградський, зі складу якого у 2017 р. було переведено три незаселені масиви, загальною площею понад 8 тис. га.

Одна з ділянок щільно прилягала до території, що вже входить до складу столиці, на якій розташований міжнародний аеропорт. На двох інших розміщені Національний пантеон (південний напрямок) та новий міський цвинтар (північно-західний напрямок). З 2018 р. Нур-Султан офіційно поділено на чотири великі райони: Байконур, Алматинський, Сариаркінський, Есільський. Що цікаво, акім (тобто мер міста) за казахстанськими законами призначається президентом країни.

Якщо ви вже встигли купити авіаквиток на рейс без пересадок в Нур-Султан за допомогою нашого зручного сервісу SkyBooking, то, швидше за все, ваш літак приземлиться в головному міжнародному аеропорту, названому на честь Нурсултана Назарбаєва. Він приймає всі типи повітряних кораблів. Розташований за 15 км від столиці. У 2017 р. була його масштабна реконструкція і з того часу пасажиропотік становить понад 8 млн осіб на рік.

Головна залізнична компанія країни називається "Казахстан Темір Жоли". Її центральний офіс розташований у Нур-Султані, через який проходить більшість поїздів. У тому ж 2017 р. було зведено новий залізничний вокзал. Він став інфраструктурною окрасою міста.

Активно розвивається мережа автомобільних доріг – 2019 р. ознаменувався відкриттям нової кільцевої дороги. В автобусному парку міста аж 871 автобус, серед яких є електричні. Тролейбусна мережа мінімальна – лише один маршрут. Уряд неодноразово заявляв про перспективи будівництва нової легкорейкової трамвайної лінії. У 2017 р. стартувало будівництво естакад. У майбутньому ними має рухатися поїзд. Серед підлітків та молоді популярний Astana Bike – велопрокат, який є альтернативою громадському транспорту.

У Казахстані практично все вирішує одна людина – президент. Він насамперед зацікавлений, щоб столиця, яка є "обличчям країни", справляла приємне враження, тому безпеці приділяється дуже багато уваги. Офіційна статистика свідчить, що кожного року в Нур-Султані зменшується кількість вбивств, крадіжок та ДТП. Туристам там комфортно та практично нічого не загрожує.

На тлі тривалих мітингів проти влади на початку 2022 р. уряд країни посилив закони і направив більше сил на "боротьбу з загрозою тероризму". Якщо вірити соцопитуванням, які проводяться державними організаціями, більшість столичних жителів задоволені роботою правоохоронних органів.

Станом на березень 2022 р., незалежна оцінка рівня життя в Казахстані показує, що сім'ї з двох осіб із середнім рівнем потреб для комфортного життя потрібно 585€ на місяць. Середня вартість хорошого готельного номера – 48€. Якщо брати більш дешевий сегмент, то якість послуг слабка. Ціна на продукти:

 • молоко (1 л) – 0,66€
 • буханець свіжого хліба (0,5 кг) – 0,32€
 • місцевий твердий сир (1 кг) – 4,98€
 • куряча грудинка (1 кг) – 2,98€

Вартість оренди квартири в центрі Нур-Султана – близько 250-300€. Бензин дуже дешевий – лише 0,34€ за літр. Купити одноразовий квиток (без пересадок) на міський автобус – 0,27€. Ціна на громадське харчування радує туристів, адже смачно і ситно поїсти можна за скромні 5-6€.

Ще якихось 50 років тому Нур-Султан більше був схожим на провінційне містечко з парою сотень тисяч мешканців. Сьогодні у ньому живе понад 1 млн людей. За п'ять років (з 2017 до 2021) чисельність населення зросла більш ніж на 200 тис. людей. Це величезний стрибок. Лише третина всіх жителів столиці є її уродженцями. За статистикою, казахстанці досить рано одружуються. Середній вік – 24 роки. Для порівняння, у західноєвропейських країнах цей показник дорівнює приблизно 30.

У Нур-Султані найбільше етнічних казахів – майже 80%. На другому місці йдуть росіяни – близько 12%. Українців там теж відносно багато – приблизно 1,5%. Казахи, у переважній більшості, – віруючі люди. Серед релігій лідирує іслам. Кількість гарних мечетей вражає. У місті також багато православних храмів, у тому числі кафедральний собор, розрахований на 4 тис. парафіян – один з найбільших у регіоні.

Місцеві (старше покоління) майже не розмовляють англійською, зате добре знають російську. Столична молодь може порозумітися на "інгліші". Державною мовою вважається казахська.

Багато століть тому місцевість, де зараз стоїть Нур-Султан, була найпопулярнішим пунктом зупинки кочівників. Там перетиналися караванні шляхи. Сучасні археологічні розкопки доводять, що життя в тих місцях вирувало ще в епоху бронзи.

Культура казахів формувалася під впливом суворих умов безкрайнього степу. Одним із найпоширеніших місцевих символів є традиційна юрта. Це максимально практичний переносний будиночок. Він усе ще в побуті – переважно у сільській місцевості. Ви можете купити юрту на місцевому ринку, ось тільки навряд чи вдасться вмістити її в пасажирський літак.

У столиці часто відбуваються виставки прикладного народного мистецтва. Можна познайомитися із традиціями створення головних уборів, килимів, упряжі! Дуже колоритним для європейського погляду видається національний казахський одяг. Називається чапан – щось на зразок оксамитового халата (тільки не вимовляйте це слово, коли примірятимете) з поясом. Обов'язково спробуйте пограти на місцевих музичних інструментах – триструнній домбрі та смичковій кобизі. Казахська кухня – одна з найколоритніших у світі. Бешбармак, плов, ароматні коржики і ще багато всякої смакоти!

Територіальні особливості змушують міських управлінців облаштовувати комфортні зелені зони. Найкращі для відвідування:

 1. Президентський парк. Невеликий оазис серед бетонно-скляного царства. Парком приємно гуляти, насолоджуючись видами на місцеву річку та високі міські будинки.
 2. Парк Жеруйик. Розташований у Алматинському районі. Його люблять місцеві за завжди спокійну та доброзичливу атмосферу.
 3. Тріатлон-Парк. Призначений насамперед для спортивних містян та гостей столиці. Об'єднує найкращих місцевих тріатлоністів (як професіоналів, так і просто любителів активного дозвілля).

Якщо ви хочете глибше перейнятися нур-султанським культурним життям, то вам прямий шлях до кращих музеїв міста:

 1. Атамекен. Це музей просто неба, в якому представлені найвідоміші архітектурні пам'ятки міста в мініатюрі.
 2. Музей першого президента Республіки Казахстан. Ви ж пам'ятаєте, що ставлення до президента у казахів особливе? Цей музей – підтвердження і одночасно можливість для туриста дізнатися більше про місцеву історію.
 3. Музей майбутнього. Футуристична родзинка міста. Зали з експонатами переносять у атмосферу науково-фантастичних фільмів.
 4. Бібліотека першого президента Казахстану. Будівля зовні нагадує НЛО. Туди приходять не лише для читання книжок, а просто на екскурсію.

Так, до театральних світових столиць Нур-Султану ще треба рости, але якщо купити квиток до місцевого театру, то можна непогано провести час.

 1. Державний театр опери та балету. Здано в експлуатацію у 2013 р. Створення було ініційоване президентом країни. Є дуже технологічним, а в архітектурі простежуються національні мотиви.
 2. Театр ім. Куанишбаєва. Побудований у 90-х роках минулого сторіччя. Глядачі йдуть у цей театр, щоб насолодитися постановками за мотивами найкращих локальних та відомих у всьому світі творів.
 3. Астана-Балет. Символ нового міста. Стильна футуристична споруда привертає увагу туристів, а вистави радують поціновувачів балету.

Широкі вулиці, вражаючі проспекти, нова архітектура – Нур-Султан сам по собі – дуже неординарна пам'ятка, але є окремі локації з приставкою "вау". Наприклад:

 1. Мечеть Хазрет Султан. Традиційний ісламський будинок молитви, який одночасно вміщує до 10 тис. парафіян! У фасаді є легкі національні казахські вкраплення.
 2. Палац миру і згоди. Культурний центр столиці привертає увагу незвичайною формою, адже виглядає як величезна піраміда.
 3. Байтерек. Це оригінальна вежа заввишки понад 100 м. Вражаючий гігант, всередині якого є затишні кафешки і найкращий у місті оглядовий майданчик.
 4. Хан Шатир. Той рідкісний випадок, коли ТРЦ – одна з найцікавіших пам'яток. Має статус найбільшого намету у світі. Ні, це треба бачити!
 5. Бульвар Нуржол. Створено за проєктом японського архітектора Курокава. Масштабна пішохідна зона з цікавими видами та гідними кафе поблизу. Увечері все світиться навіть яскравіше, ніж у Нью-Йорку.
 6. Площа Незалежності. Чимось нагадує київський Майдан Незалежності, але наче він із майбутнього.
 7. ЕКСПО-2017. Дивовижна 100-метрова будівля у формі сфери. У просторих павільйонах постійно проводяться захоплюючі виставки та важливі з'їзди.

У Нур-Султан ха хорошим життям починають їхати ще з підліткового віку. Для багатьох місцевих абітурієнтів, а також школярів із сусідніх країн престижно вступити до одного з вишів казахстанської столиці:

 1. Казахська державна медична академія. Заснована у 60-х роках минулого сторіччя. Включає дев'ять факультетів. Серед викладацького складу переважно доктори наук або кандидати.
 2. Національний педагогічний університет ім. Абая. У 2028 р. виповниться 100 років, як ця популярна в країні освітня установа носить звання університету. На рахунку вишу багато випускників, які потім стали відомими у Казахстані особистостями.
 3. Національна академія музики. Її відкриття відбулося 1998 р. Як і належить у Казахстані, не обійшлося без покровительства Назарбаєва. Відома тим, що на її території щорічно проводять міжнародний музичний конкурс Shabyt-Inspiration.
 1. Кол-центр столичного акімату – 109
 2. Довідкова служба залізниці Казахстану – 105
 3. Протипожежна служба – 101
 4. Поліція – 102
 5. Швидка медична допомога – 103
 6. Аварійна газова служба – 104
 7. Рятувальники – 112
 8. Антикорупційне бюро – 1424
 9. Гаряча лінія українського посольства в Нур-Султані – +7 7012 286 678