Ісламська Республіка Іран
Загальна інформація
-
Столиця: Тегеран
-
Територія: 1 648 000 км²
-
Мова: перська
-
Валюта: іранський ріал
-
Населення: 86 758 304
-
Телефонний код: +98
-
Код країни: IR
Інфраструктура
Ісламська Республіка Іран
Про країну
Ісламська Республіка Іран (раніше – Персія) – держава в Західній Азії. Її сучасна назва походить від авестійського airyanam dahyunam – "країна аріїв".
Іранська державність є однією з найдавніших у світі. Першою країною на цій території став Елам у ІІІ тис. до н. е. Наприкінці VIII ст. до н. е. тут з'явилося Мідійське царство, після – імперія Ахеменідів. У 330 р. до н. е. територію було завойовано Олександром Македонським. У 652 р. держава була приєднана до Халіфату Омейядів.
У 962 р. на території Ірану з'являється тюркська держава Газневидов, в 1220 р. його захоплюють війська Чингісхана. Влада монголів зберігалася до середини XIV ст., коли контроль над країною встановив легендарний Тамерлан.
Деякі території Іран згодом втрачає після воєн із Російською імперією. 1918 р. державу беруть під свій протекторат британці. Суверенітет Ірану було відновлено лише 1942 р. 1979 р. в країні відбулася ісламська революція.
До сімдесятих років Іран був переважно аграрною країною. Зараз його економіка – одна з найрозвиненіших в Азії, за обсягом виробництва вона знаходиться на 18-й позиції у світовому рейтингу. Домінуюча частка експорту посідає на сировинні ресурси – до 80% усіх поставок. Іран має в своєму розпорядженні треті у світі за величиною поклади нафти.
Доходи від туристичної промисловості займають важливе місце в економіці. Фінансові надходження у цій сфері оцінюються у понад 2 млрд $ за рік. Для мусульман привабливими напрямками є священні місця, європейці ж приїжджають на екскурсії розкопками стародавніх міст та для ознайомлення з історичними пам'ятками.
З України до Ірану організовані чартерні авіатури, крім того, продають авіаквитки на регулярні рейси з Києва до аеропортів Тегерана та Машада без пересадок на нашому сайті skybooking.ua. Переліт за прямим маршрутом займає від чотирьох до шести годин.
Розташування
Іран знаходиться на заході азійського регіону. Його територія омивається водами Оманської та Перської заток на півдні, а також Каспійського моря на півночі. Країна має спільні кордони з Азербайджаном та Вірменією з північно-західного боку, на північному сході – з Туркменією, на сході – з Пакистаном та Афганістаном, на заході – з Іраком та Туреччиною.
Більшість іранської території перебуває на однойменному плато. Загалом ландшафт у країні – гірський. Найвища точка знаходиться на Ельбруському хребті – пік Демавенд (5,6 км). На сході переважають солончаки та пустелі. Великі рівнини зустрічаються лише у північній частині Каспію.
Річки в Ірані переважно невеликі, їх довжина не перевищує 1 тис. км. Найдовшою є Гільменд (1,15 тис. км). Дрібні річки, як і озера, влітку пересихають. Найбільшим озером є Урмія, його площа сягає 6 тис. км2.
Іран розташований в аридній та субтропічній кліматичних зонах. Остання характерна для каспійського узбережжя та районів північних лісів. Зимова температура тут рідко буває нижчою за нуль, середня позначка в літній сезон – +29°C. На заході, в гористій місцевості, навпаки, часті сильні снігопади взимку та інтенсивні вітри. У центрі та на сході клімат переважно посушливий, температура може перевищувати +38°C.
Структура населення
Значна частка населення відноситься до перської національності, за різними оцінками – це 36-61%. Ще однією великою групою є азербайджанці (16-40%). На курдів припадає 5-10%, талишів, мазендеранців та гільянців – 7%. В країні представлені такі нацменшини, як туркмени, тюрки, белуджі, лури, бахтіари та лаки.
Переважна частина населення перебуває у віці від 15 до 64 років (70,9%), на дітей до 14 років та людей віком від 65 років припадають відповідно 23,4% та 5,7% громадян.
Більшість іранців спілкуються фарсі (перською). Вона є державною. Нею розмовляють 55-65% мешканців країни. Ще однією великою мовною групою є азербайджанська (до 40%). На регіональному рівні поширені діалекти корінних народностей.
Іран – мусульманська держава. Частка громадян, які сповідують іслам, досягає 98%. Інші іранці прихильники таких релігій, як християнство, іудаїзм, зороастризм та бахаї.
Віза
Туристичну візу до Ірану видають мандрівникам після прибуття. Термін перебування у країні становить 30 діб. Оформлення в'їзних документів можливе лише в рамках авіатурів із пунктами прибуття літаків в аеропортах Тегеран, Кешм, Кіш, Мешхед, Ісфахан, Шираз та Тебріз.
Рівень життя
У середньому іранець заробляє за місяць 1075$. У цілому рівень оплати праці країни коливається від 266$ до 4722$ і вище. Реальна сума прожиткового мінімуму оцінюється у 435$. У країні досить високий показник безробіття, він досягає 8,9%.
В Ірані діє державна система медичного страхування. Для пенсіонерів, студентів та мешканців сільських населених пунктів запущено окремі програми. Загалом поліси оформлені у 90% громадян Ірану.
Ціни
Продукти харчування, одяг та інші споживчі товари в іранських магазинах коштують дешевше, ніж, наприклад, в американських, в 1,96 рази. Недорого обійдеться і відвідування закладів громадського харчування. Так, за обід у хорошому ресторані тут попросять 28$, у дешевому кафе – лише 4$. За 0,33 літра звичайної бутильованої води у місцевих барах потрібно заплатити 57 центів.
Ціни на продукти на іранських ринках цілком доступні. Буханець хліба коштуватиме 55 центів, літр молока – 91 цент. М'ясні вироби дорожчі – сосиски можна купити щонайменше за 16$ за кілограм.
Вартість одягу та взуття тут, навпаки, досить велика. Цінник на брендові кросівки досягає 204$, джинси – 53$, літня проста сукня – 47$.
Для економії під час виїздів у місто можна купити квиток на автобус за 36 центів, якщо купувати абонемент на місяць, то транспортні витрати становитимуть 13$. Кілометр проїзду на таксі коштує 36 центів, виклик машини – 48 центів.
Кухня
Іранська кухня – одна з найдавніших у світі. Національна гастрономія є самобутньою, проте вона включає й елементи кулінарії деяких інших народів, у тому числі азербайджанські, курдські, арабські та грецькі мотиви. Найбільш поширеними інгредієнтами м'ясних страв Ірану є баранина, телятина та яловичина. Найпопулярніший овоч – баклажан. Часто використовується суміш спецій адв'єх, її склад варіюється в залежності від регіону.
Національні страви Ірану:
- Фесенджан — кульки з м'яса в соусі з гранату та горіхів. Робляться з курятини чи баранини, іноді з риби. Як гарнір подаються плов або рис.
- Лавангін — суміш із цибулі, мелених горіхів та приправи з аличі з додаванням перцю. Їй начиняються курячі тушки чи риба.
- Абгушт — баранячий жир та м'ясо з томатами, картоплею та квасолею. Після поїдання бульйону, в якому відварювалися ці продукти, вони подрібнюються в пасту і намазуються на хліб.
- Долма – м'ясний фарш з рисом, загорнуті у виноградне листя.
- Куку – смажені яйця із зеленню, спеціями та горіхами. Страва нагадує омлет, подається із хлібом та рисом.
Ціни на житло
Вартість проживання в готелях Ірану є цілком доступною для українських туристів. Готель у середній ціновій категорії коштуватиме 26$ за номер на двох. У непопулярний сезон – з лютого до травня – розцінки падають аж до 17$ за добу. Номери в комфортних готелях класу чотирьох або п'яти зірок здають від 80$.
Ще більше заощадити на проживання можна, винайнявши однокімнатну квартиру подалі від центру міста – оренда коштуватиме 296$ за місяць. У престижних кварталах житло здається за 464$. Квартири у дві чи три кімнати пропонують за 714$ та 1100$ відповідно. Житлова нерухомість, виставлена на продаж, оцінюється у 1300-2400$ за м2.
Рівень безпеки
Ступінь безпеки туристів в Ірані визначається насамперед тим, наскільки обачно і обережно поводяться самі мандрівники. Українцям слід суворо дотримуватися низки правил, які дозволять їм не стати ціллю злочинців.
Рекомендації туристам щодо безпеки:
- Слід уникати відвідування прикордонних районів поряд з Афганістаном та Іраком, не варто мандрувати провінціями Сістан і Белуджистан.
- Тримати свої сумки поблизу транспорту, що проїжджає повз, може бути небезпечно – зловмисники іноді викрадають речі прямо через вікна автомобілів, що рухаються, або з мотоциклів.
- Не можна розмовляти з представниками поліції доти, доки вони не покажуть свої посвідчення особи чи продемонструють патрульний автомобіль. Є випадки шахрайства із використанням форми представників правопорядку.
- Потрібно користатися лише послугами офіційно зареєстрованого таксі, яке викликане через оператора. Сідаючи у випадково спійману нелегальну машину на вулиці, турист наражає себе на ризик пограбування.
Заборони
Іран є мусульманською державою, в ньому суворо шанують закони ісламу. Мандрівникам слід ретельно стежити за своєю поведінкою, одягатися відповідним чином та дотримуватися встановлених обмежень. Є низка заборон щодо питань державної безпеки.
Релігійні обмеження в Ірані:
- Заборонено вживати їжу, пити чи курити у громадських місцях під час Рамадану.
- Голови жінок на вулиці мають бути вкриті хусткою, допускаються лише спідниці до підлоги та штани. Чоловікам можна носити виключно штани та сорочки з довгим рукавом.
- Близькі стосунки чоловіків-немусульман із жінками, які сповідують іслам, заборонені на законодавчому рівні. При цьому покарання застосовується до обох сторін.
- У деяких готелях заборонено заселення в одному номері пар, які не одружені.
- Не дозволено вживати алкоголь та продукти харчування, що містять свинину. Ці обмеження поширюються на всіх іноземців, однак для місцевих жителів, які сповідують інші релігії, вони можуть бути пом'якшені.
Заборони, пов'язані з державною безпекою:
- не можна перебувати біля місць проведення протестних мітингів, як і фотографувати їх;
- заборонено фотографування військових та державні установи, а також низку інших об'єктів, які не є туристичними пам'ятками;
- використання ноутбука або планшета в громадських місцях може бути розцінене як шпигунство.
Інфраструктура
Транспортна інфраструктура Ірану найбільше розвинена у сегменті автомобільних доріг. У країні прокладено близько 178 тис. км магістралей, з них асфальтовано близько 118 тис. Основні види громадського транспорту в містах – автобуси, маршрутні та звичайні таксі.
Залізничних колій в Ірані налічується 13,2 тис. км, проте електрифікованих зовсім небагато, до 194 км. Найважливішими є такі магістралі, як Керман-Мешхед та Ісфахан-Шіраз. Обсяг перевезень приміськими поїздами за рік оцінюється в 4,5 млн пасажирів.
Легкорельсовий транспорт курсує переважно у містах – у шести з них працює метрополітен, крім того, у Мешхеді ходять трамваї, а в Кумі функціонує монорейка.
В Ірані налічується близько двох десятків великих морських портів, які обслуговують переважно нафтову галузь. Річне судноплавство, включаючи пасажирські перевезення, налагоджено лише на Каруні та Сефідруді, а також на озері Урміє.
У країні добре розвинене повітряне сполучення. Загалом в Ірані працює 321 аеродром. Найзавантаженішою аерогаванню є Мехрабад у Тегерані. Тут можна купити квитки на літаки до десятків країн світу, у тому числі на авіарейси за прямими маршрутами без пересадок. Найбільша авіакомпанія Iran Air забезпечує авіаперельоти до 54 аеропортів у 30 країнах. Оператор здійснює чартерні перевезення у преміальному сегменті та пропонує авіаквитки в бюджетній ціновій категорії.
Культура
Період формування та розвитку іранської культури налічує близько 2,5 тис. років. Коріння традицій та мистецтва країни йдуть у зороастризм. На сучасному етапі культура іранського народу є складним комплексом, в якому тісно переплелися догми ісламської епохи і домусульманського періоду.
Досить тривалий час вона займала панівне становище у близькосхідному та всьому середньоазіатському регіонах. Знання перської мови у суміжних державах було ознакою приналежності до інтелектуальної еліти протягом майже всього другого тисячоліття.
У період правління династії Сасанідів культурні аспекти життя в Ірані "експортувалися" до Китаю та Індії, безліч моментів, пов'язаних із життєвим укладом, перекочували до Римської імперії, країн Африки та Західної Європи. Іранці не так запозичували традиції сусідніх народів, як культивували поширення власних суспільних норм в інших країнах.
Пам'ятки
Унікальні природні та історичні пам'ятки Ірану дозволили зайняти йому заслужене місце серед привабливих у туристичному сенсі країн. Його клімат і ландшафт дають можливість займатися різними видами активного відпочинку – походами, пляжними розвагами та катанням на гірських лижах.
Найвідоміші пам'ятки країни:
- Площа Накш-е Джахан в Ісхафані, побудована на початку XII ст. Простір шириною 160 м оточений будинками сефевідської епохи.
- Іригаційні споруди Банд-е Кайсар споруджені римськими військовополоненими у III ст. Включають арочний міст і дамбу, побудовані відповідно до античних архітектурних канонів.
- Мечеть Джамі (Ісфахан). Її будівництво почалося 771 р. Є однією із найстаріших будівель такого типу в Ірані. Архітектурний стиль – "четверо айванів", тобто воріт, що розташовані навпроти один одного.
- Природний парк Шомаль біля каспійського узбережжя. Тут панує м'який клімат, ростуть густі тропічні ліси. Місцевість відокремлена від пустелі хребтами Ельбруса. У лісах водиться рідкісний передньоазіатський леопард.
- Печера Алі-садр. Знаходиться в шахрестані Кебудрахенг. Як найбільша водна печера у світі, вона приваблює величезну кількість туристів з усього світу.