Завантаження...

hero

Республіка Вірменія

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Республіка Вірменія

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Вірменія – це унікальна кавказька країна із самобутньою культурою та інтригуючою неповторною історією. Їй вдалося у первозданному вигляді зберегти свою релігію, звичаї та національні традиції, але водночас вийти на сучасний європейський рівень розвитку.

Тут знаходяться справді унікальні старовинні споруди, які відображають історію всієї світобудови. Наприклад, на території цієї країни розташовані одні з найдавніших православних монастирів на планеті. До одного з них веде найдовша у світі канатна дорога, прокладена багато століть тому, але ідеально збережена до наших днів.

Біля міста Єхегнадзор знаходиться одна з перших, побудованих на Кавказі виноробень. Тому, якщо є бажання зануритися в глибину століть і побачити в оригіналі, яким світ був тисячоліття тому, то, безсумнівно, варто відвідати Вірменію. Тим більше, що місцева влада активно розвиває туризм і робить усе можливе, щоб гостям тут було весело та комфортно – з 2001 р. відвідуваність Вірменії іноземними туристами збільшилася більш ніж у чотири рази.

Сюди з'їжджаються мандрівники з усього світу, а багато хто з них, побувавши одного разу, приїжджають і вдруге, і втретє. Ця країна захоплює і зачаровує своїми самобутніми архітектурними спорудами та пам'ятниками, унікальними ландшафтами, неповторною природою, а головне – добрими та гостинними людьми з величезною широтою щедрої душі.

Примітно, що всі ці незвичайні якості найдавнішої країни не заважають Вірменії бути однією з найрозвиненіших сучасних держав колишнього Радянського Союзу.

Три найбільш зручні та швидкі способи дістатися до Вірменії з Києва:

  1. Купити авіаквиток на прямий рейс на літак без пересадок Київ-Єреван – виліт з Борисполя, час у дорозі – 5 годин 53 хвилини. Купити квиток можна на сайті  skybooking.ua.
  2. Потягом через Харків та Тбілісі – маршрут займає близько 45 годин.
  3. На автобусі через Харків та Тбілісі – не найдешевший і найшвидший спосіб. Подорож триватиме дві доби.

Розташування

Територіально Вірменія розмістилася на півночі від Передньої Азії вздовж північно-східного боку Вірменського нагір'я. Хоча країна знаходиться між двома морями – Чорним та Каспійським, прямого виходу до цих вод її межі не мають. Зате, на відміну від багатьох сусідніх держав, вона може похвалитися величезною кількістю великих і маленьких озер – тут їх налічується більше сотні.

Загалом площа водних ресурсів країни оцінюється приблизно 40 тис. км2. Найбільше озеро Вірменії – Севан, воно також є найбільшим на Кавказі та одним із найбільших прісноводних високогірних водойм на планеті. Вірменія межує з такими країнами – Іран, Азербайджан, Туреччина та Грузія, на півночі та сході її прикриває гірська система Малого Кавказу. Крім того, гірські масиви – це основна частина території держави, а найвища точка – Арагац, розташована на висоті 4095 м над рівнем моря.

Вірменія – це неймовірно сонячна країна, тут дуже комфортний для життя сухий помірно-континентальний клімат, що ближче до півдня переходить у субтропіки. Влітку стовпчик термометра коливається від +25ºС до +30ºС, взимку ж рідко опускається нижче -5ºС. У різних регіонах температура навколишнього середовища може відрізнятися приблизно на 3-4ºС залежно від висоти розташування населеного пункту. На це впливає гірський ландшафт, циклони та мінливість опадів. На вершинах гір сніг лежить цілий рік, у містах він випадає не так часто. Однак тут навіть є свій гірськолижний сезон, який триває з листопада до квітня.

Структура населення

Етнічне формування Вірменії почалося ще в VIII-ІХ ст. до н. е. з різноплемінних груп, що жили на цих землях. Але суттєвий етнічний прорив та об'єднання місцевих жителів у самобутню націю почалося після приєднання Вірменії до Російської імперії. У період із 1926 по 1989 р. чисельність населення збільшилася більш ніж у чотири рази, багато в чому на це вплинули активні міграційні процеси.

Сьогодні на території країни проживає близько 3 млн осіб, серед них чоловіків – 46%, жінок – 54%, середній вік – 33 роки, а тривалість життя становить: 70 років – у представників чоловічої статі та приблизно 77 – у жіночої. У Вірменії дуже високий рівень письменності – 99,8%.

За національністю 98% жителів – це корінні вірмени, але також на території країни мешкають такі національні меншини – греки, українці, росіяни, курди, євреї та інші представники кавказьких народностей. Державна мова – вірменська.

У релігійному сенсі абсолютну більшість становлять представники Вірменської Апостольської Церкви, на другому місці знаходяться прихильники євангелистських християн, переважно це баптисти та п'ятидесятники, на третій позиції знаходиться синкретична релігія єзидів.

Віза

Для туристичної поїздки до Вірменії громадянам України віза не потрібна. Крім того, українці мають і особливий привілей – на відміну від низки кавказьких країн.  Перетинати кордон, подорожувати Вірменією або навіть жити тут вони можуть зі звичайним паспортом, оформляти закордонний паспорт необов'язково.

Рівень життя

Рівень життя у Вірменії оцінюється як середній, більшість населення – це бюджетники, які працюють на державу: лікарі, вчителі, чиновники, працівники комунальних служб. Приблизно 200-250 тис. працюють у сільському господарстві. Близько 500 тис. жителів, здебільшого чоловіків, вирушають на заробітки в багатші та розвиненіші країни – Туреччину, Польщу, Чехію, Словаччину та інші країни Європи. Жителі країни не голодують, але дозволити собі якусь розкіш, наприклад, особистий автомобіль, може далеко не кожна сім'я. Багато в чому така ситуація склалася через тривалий конфлікт у Нагірному Карабаху.

Мінімальний розмір заробітної плати країни становить близько 150$, середня зарплата – 200-250$. Рівень безробіття знаходиться на позначці 15,3%, що на 3% нижче, ніж у попередні роки. Прожитковий мінімум у 2022 р. становив приблизно 50$, мінімальна пенсія – 60$. У Вірменії немає обов'язкового медичного страхування для населення, але загалом рівень медичного обслуговування перебуває на відносно хорошому рівні.

Ціни

Ціни в кафе та ресторанах Вірменії відносно низькі порівняно з іншими туристичними країнами Кавказу. Наприклад, обід у кафетерії середнього класу в столиці держави коштуватиме приблизно 5-7$ з людини, вечеря у гарному ресторані з пляшкою вина коштуватиме близько 20-25$. Але при цьому треба враховувати, що порції у вірменських закладах громадського харчування завжди дуже щедрі. Вартість продуктів також не висока, при цьому на ринках ціни набагато нижчі, ніж у магазинах та супермаркетах:

  • ковбаса – 3,5$
  • яйця – 1,6$
  • сир – 3,9$
  • свинина – 4,15$
  • курка – 2$
  • картопля – 0,25$
  • яблука – 0,5$
  • цукор – 0,6$

Вартість одягу та взуття залежатиме від якості виробу, рівня магазину та його розташування – у столиці все, природно, дорожче. Але загалом пристойні джинси тут можна купити за 15-16$, стильну сукню – за 15-20$.

Кухня

Основу вірменської національної кухні становить виключно м'ясо – переважно рубана яловичина або баранина. Подають його разом із свіжими, фаршированими або тушкованими овочами. У свої страви вірменські кухарі дуже люблять додавати різні трави, спеції та навіть квіти – цих ароматних добавок тут існує понад 300 видів. Часом вони навіть служать не лише приправою, а подаються як окрема страва.

Найпопулярніша ж страва і гордість вірменської кухні – це шашлик, кожен кулінар маринує і готує м'ясо за своїм власним рецептом, який за давнім звичаєм передається з покоління в покоління. Роблять його практично з будь-якого м'яса – яловичини, свинини, баранини чи птиці. Але справжній вірменський королівський шашлик – хоровац – готується з чотирьох різних складових, кожна з них маринується у своєму особливому соусі.

Ціни на житло

Ціни на житло в країні, як і на решту благ, цілком доступні. Номери в готелях на всіх вірменських курортах цілком комфортабельні та доглянуті. У більшості закладів у вартість проживання входить як мінімум сніданок, порції якого не можуть не порадувати навіть самого голодного туриста. Наприклад, затишний номер у санаторії з безкоштовним сніданком та обідом коштуватиме від 30 до 40$, готель  "чотири зірки" – 70-90$ на добу за двох, тризірковий готель – 30-35$.

Вартість оренди житла у центрі столиці починається від 300$ на місяць, ближче до периферії – близько 150-170$, влітку комунальні послуги становлять приблизно 50$, узимку разом із опаленням – 90-100$.

Рівень безпеки

Незважаючи на відносно низьку якість життя, безробіття та середні зарплати, рівень безпеки в країні дуже високий. Вулицями Єревана, як і інших великих туристичних міст Вірменії, можна спокійно гуляти навіть уночі. Звичайно, іноді трапляються поодинокі випадки крадіжок, але це більше стосується кишенькових крадіжок, які притаманні абсолютно будь-якій країні світу. Поліція патрулює у всіх туристичних центрах та уважно стежить за порядком. Тому гостям країни потрібно лише бути уважними на дорогах, намагатися не залишати без нагляду свої особисті речі, і дотримуватися правил безпеки на воді під час купання в місцевих озерах.

Заборони

Особливих заборон пов'язаних із релігією чи кавказькими традиціями у Вірменії немає, але є інші виняткові правила, які рідко зустрінеш в інших туристичних країнах. Наприклад, у країні дуже суворо ставляться до куріння у громадських місцях та закритих приміщеннях – у готелі, у кафе чи ресторані. За це доведеться заплатити штраф, і простим попередженням тут не відбудешся. Також штрафують за куріння під час їзди на автомобілі.

Перебуваючи у Вірменії, треба пам'ятати про карабахський конфлікт – розмови на цю тему для місцевих жителів дуже неприємні. Категорично не можна фотографувати військові об'єкти. Якщо поліція помітить подібні дії, то обов'язково приведе в дільницю для подальшого з'ясування обставин. Пов'язана ця особливість з тією ж хворобливою для вірмен ситуацією в Нагірному Карабаху.

Інфраструктура

Вірменія – невелика країна, тому внутрішнього авіасполучення тут немає, але можна купити квиток на літак в іншу державу. Система міжнародного авіасполучення працює відмінно – в республіці є 8 великих аеропортів, що діють, причому три з них розташовані в столиці. Крім того, є кілька малих аеропортів, у містах – Капан, Мегрі, Джермук та Сісіан.

Усередині країни дуже зручно переміщатися потягами та автобусами, хоча вони тут і не дуже комфортабельні – незважаючи на літню спеку, кондиціонери, як правило, відсутні. Проте маршрути цих транспортних засобів часто дублюються, і тому у гостей країни ніколи не виникає проблем з тим, щоб купити квиток. Не потрібно підлаштовуватися під час відправлення або довго чекати на транспорт.

Залізнична система у Вірменії теж бажає кращого – поїзди тут не найновіші. Купити квиток в купе класу люкс практично неможливо, тому що вони є далеко не в кожному поїзді. Зате всі поїзди в будь-яких напрямках відправляються за розкладом, вартість проїзду невисока, а придбати квитки можна не виходячи з номера готелю – потрібно лише зайти на сайт Південно-Кавказької залізниці та забронювати місце.

Культура

Історично так склалося, що територія Вірменії була постійним плацдармом для протистоянь між великими давніми імперіями. Під час своїх походів цю місцевість перетинали представники різних войовничих держав. Рим, Візантія, Іран, монголи і араби постійно порушували спокій давніх вірменських поселень і переривали їх культурний розвиток, залишаючи після себе руїни. Але стійкі та сміливі корінні жителі, незважаючи на це, зуміли зберегти свої головні національні традиції, хоча частково вони й перемішалися із культурою західних та східних цивілізацій.

У культурі кожної народності є якийсь особливий неповторний елемент, який більше не зустрічається ніде у світі. Подібні складові відображають характер та самобутність кожної нації та країни. У Вірменії такою індивідуальною особливістю виступають хачкари чи хрест-пам'ятники. За старих часів вони встановлювалися на тих місцях, де згодом мала будуватися церква або монастир. Також їх зводили на знак перемоги у війні або на подяку Богу.

Ці пам'ятники виготовлялися різних форм та розмірів. Зараз їх можна зустріти на всій території сучасної Вірменії – хачкари є унікальною культурною спорудою та своєрідним національним символом держави.

Пам'ятки

Вся Вірменія – це суцільний музей просто неба, таку кількість визначних пам'яток складно знайти ще в будь-якій країні Кавказького регіону. Найвідоміші та найпопулярніші місця, рекомендовані для відвідування мандрівникам:

  1. Великий єреванський каскад – це величезна будова у вигляді безлічі кам'яних сходів, що піднімаються в гору. Каскад включає дивовижний парк і архітектурну споруду, які разом утворюють оригінальну композицію і з'єднують два окремі міські райони.
  2. Музей ім. Параджанова – знаменитий вірменський режисер театру та кіно, який ніколи не проживав на батьківщині, але заповідав їй усі свої картини, колажі та інсталяції. Колекція включає понад 600 робіт цього великого художника, тут також представлені його особисті речі та знаряддя мистецтва. Щоб відвідати це місце, до Вірменії з'їжджаються багато любителів кінематографу з усього світу.
  3. Фортеця Еребуні – з цієї визначної пам'ятки місцеві жителі рекомендують туристам розпочинати своє знайомство з Вірменією. Фортеця була споруджена ще в 782 р. до н. е., вона включає цілий комплекс різноманітних архітектурних споруд, що займають понад 100 га площі. Вважається, що саме з цієї фортеці почалося будівництво Єревана, так само як і всієї Вірменії.