Завантаження...

hero

Республіка Кіпр

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Республіка Кіпр

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Республіка Кіпр – середньосхідна острівна держава. Вважається частиною Європи. Країна була названа, за різними версіями, від грецького слова κυπάρισσος ("кипарис") або шумерських zubar ("мідь") та kubar ("бронза") через багаті поклади металу.

Всю історію цю територія завойовували різні імперії. По черзі Кіпр захоплювався Олександром Македонським, державою Птолемеїв, Стародавнім Римом, був частиною Візантії. Англія після завоювання острова в XII ст. передала його французам, а з 1489 він увійшов до складу Венеціанської Республіки.

Наприкінці XVI ст. Кіпр займають турки, панування яких згодом тривало три століття. У 1878 р. він знову переходить до англійців. В результаті визвольної боротьби та розпаду колоніалізму республіка отримує незалежність у 1960 р. Острів поділений на грецький та турецький регіони.

Економіка республіки залежить від офшорних зарубіжних капіталів. Розвинуто промисловість та видобувний сектор. Туризм є однією з головних галузей – він забезпечує до 20% ВВП країни. У цій сфері працює 113 тис. громадян Кіпру. Обсяг туристичного потоку оцінюється в 4 млн осіб за рік.

Кіпрські пляжі є одними з найкращих у світі, їхня багата інфраструктура та екологічна чистота вважаються повністю відповідними вимогам Євросоюзу. Близькість острова до інших країн Середземномор'я дозволяє влаштовувати для туристів морські круїзи на розкішних лайнерах.

Час авіаперельоту на Кіпр з України невеликий – максимум три години, рейси здійснюються в основному за прямими маршрутами без пересадок з Києва та Львова, квитки на якы зручно прилбати за допомогою сервісу SkyBooking.

Розташування

Країна знаходиться на однойменному острові Середземного моря, на південній стороні від Туреччини, на західній – від Лівану та Сирії, на північній – від Ізраїлю, Палестини та Єгипту та на південно-східній – від Греції.

Ландшафт Кіпру досить контрастний. Переважна частина території зайнята гірськими утвореннями. На півночі знаходиться хребет Кіренія з піком Акроманда (1,02 км), на південному заході – ланцюг Троодос із річковими долинами та горою Олімп (1,95 км). Між ними розташувалася рівнина Месаорія, що переходить у прибережних районах у низовину. Сам берег переважно скелястий, але в деяких місцях є піщані пляжі.

Всі кіпрські річки маловодні та непостійні, їхня протяжність зазвичай не перевищує 70 км. Найдовша річка – Педіеос (100 км). У спекотні сезони річки меліють до струмка. Найбільшою водоймою є солоне озеро Лімасол площею 10,65 км2 на півострові Акротирі.

Кіпрський клімат – середземноморського типу, що характеризується сухим та спекотним літом, а також теплою вологою зимою. З листопада до квітня температура коливається в межах +17°C, у липні може досягати +38°C. Заморозки дуже рідкісні. Найбільш посушливі райони – узбережжя та долини, максимум дощів випадає лише у гірських регіонах.

Структура населення

Національний склад населення Кіпру не надто різноманітний. На греків припадають 98,8% жителів острова, нацменшини представлені переважно турками, вірменами і маронітами – 0,2%, 0,3% і 0,5% відповідно, решта етносів у сумі становить не більше 0,2%. Діти віком до 14 років – це 20,4% громадян, частка осіб віком від 15 до 64 років і старше досягає 68% і 11,6% відповідно.

Грецька є не лише офіційною, а й найбільш поширеною мовою. Нею розмовляє 80,89% населення. Турецьку повсюдно використовують на північній частині острова, проте вона, як і демографічні дані цього регіону, не включена до офіційної статистики республіки. На Кіпрі також поширені англійська, румунська, російська та болгарська мови (4,14%, 2,89%, 2,5% та 2,19% відповідно). Крім того, 1,08% представників національних меншин спілкуються філіппінською, 1,16% – арабською. Частка інших мов у сукупності становить 5%.

Близько 66% жителів острова сповідують православ'я, а на католиків припадає близько 3%. Вкрай мала кількість віруючих дотримується протестантизму та є прихильниками Вірменської Апостольської Церкви. Третина населення – прихильники ісламу, це переважно особи турецької національності в невизнаному регіоні. На інші конфесії припадає 4% населення.

Віза

Для мандрівників з України на Кіпрі діє право безвізового відвідування терміном до 90 діб, проте лише з туристичними цілями. Хоча країна є членом ЄС, вона не входить до Шенгенської зони, проте на її території діють такі послаблення.

Рівень життя

Середня зарплата кіпріота – 2160€ за місяць. Найнижчий рівень оплати праці зафіксований на рівні 550€, а максимум може перевищувати 9660€. Для однієї особи реальний розмір прожиткового мінімуму становить 719€. Рівень безробіття може коливатися залежно від економічної ситуації, у стабільні періоди він перебуває у межах трохи більше 5%, а серед представників молоді сягає майже 19%.

На Кіпрі запроваджено програми державного та приватного медичного страхування. Уряд фінансує лікування відповідно до категорій отримувачів допомоги – працюючих громадян, а також самозайнятих осіб та окремих груп держслужбовців.

Ціни

Ціни на основні види продуктів та одяг на Кіпрі цілком доступні як для туристичного регіону. Купівля одного кілограма сосисок і сиру обійдеться в середньому у 15€ і 6,1€, а помідори і банани продають за 2,2€ і 1,4€ відповідно. Нашвидкуруч перекусити у недорогому фастфуд-закладі цілком можна за 6,5€, якщо ж замовлено обід у ресторані, то за це доведеться заплатити вже 50€. Джинси Levis продають за 81€, за сезонну сукню попросять 38€.

Проїзд у громадському транспорті – досить економічний варіант: у містах Кіпру купити квиток на автобус можна за 1,5€, а проїзний відразу на місяць – за 40€. Поїздка на таксі значно дорожча, тільки за посадку в машину водій вимагатиме 5€, а за кілометр шляху – ще 1€.

Кухня

На формування традиційної кухні Кіпру вплинули кулінари Туреччини та Греції, частково свій внесок у нього внесли британці, північноєвропейські, азіатські народи та індійці. Також нерідкі запозичення в італійців, особливо це стосується приправ. Кухня характеризується рясним додаванням трав та спецій, хоча страви виходять загалом не надто гострими.

Головні страви на Кіпрі:

 1. Мезе – невеликі за обсягом закуски, часто з морепродуктів.
 2. Суала – аналог шашлику зі свинини, баранини чи курки. При приготуванні м'ясо не маринують, може додаватися йогурт.
 3. Тарамосалата – паштет, зроблений з копченої тріскової ікри з пюре з картоплі та хліба. Використовують у тому числі як соус.
 4. Мукентра – сочевиця з рисом, одна з найпопулярніших національних страв.
 5. Долмадес, звані ще як купепи – голубці з виноградним листям, змочені в лимонному соку. У ролі начинки зазвичай виступають рис, м'ясо та овочі.
 6. Сир халумі з козиного та овечого молока. Належить до твердих сортів, однак сам по собі м'який, з хрусткою скоринкою.
 7. Мусака – комплексне блюдо з баклажанів, томатів, фаршу та цибулі. Додають гриби та картоплю, а також сир.

Ціни на житло

Вартість оренди житла на Кіпрі цілком відповідає його статусу туристичного регіону. Квартири з однією кімнатою здають за 565-703€, двома та трьома – від 1070€ до 1360€. Ціни прямо залежать від району розташування будинку, в центральній частині оренда житла обійдеться набагато дорожче. Вартість квартир під час продажу також чимала: за квадратний метр вимагатимуть від 1400€ до 2000€.

Ціни на проживання у кіпрських готелях:

 1. Хостели з кімнатами на кілька людей дешеві – їх пропонують за 28€ на добу.
 2. За номер у готелі класу однієї або двох зірок доведеться заплатити 52-57€.
 3. Тризіркові готелі запрошують гостей за 82€.
 4. Цінник на номер готелю чотири-п'ять зірок досягає 118-176€.

Рівень безпеки

На Кіпрі рівень захисту туристів від можливих кримінальних проявів досить високий. Іноземці у країні рідко стають метою злочинців. За рік тут скоюються 1329 злочинів із розрахунку на 100 тис. осіб (49 місце у світі), а кількість правоохоронців досягає 338 на таку ж кількість населення (70 позиція у рейтингу).

Незважаючи на відносну безпеку перебування на Кіпрі, слід виконувати низку нескладних правил, які дозволять захистити самого туриста та його майно:

 1. Рекомендуємо тримати у надійних місцях документи, гроші та цінності.
 2. При керуванні автомобілем потрібно врахувати, що в країні діє лівосторонній рух, а рівень дотримання правил дорожнього руху місцевими водіями вкрай низький.
 3. Активний відпочинок має певні загрози, це стосується насамперед екстремальних розваг – катання на квадроциклах, водних лижах або дайвінгу.
 4. На пляжах слід звертати увагу на попереджувальні знаки щодо сильних хвиль чи відливів, також потрібно вибирати лише офіційні місця, дозволені для купання.

Заборони

На Кіпрі введено низку заборон, які стосуються, зокрема, туристів. Обмеження пов'язані з необхідністю забезпечення національної безпеки та охорони культурних цінностей.

Категорично заборонено фотографувати військові містечка та об'єкти, військовослужбовців та їх техніку. Обмеження поширюється навіть на ті випадки, коли вони потрапили до кадру випадково. Також не можна проводити зйомку в буферних зонах ООН. Не дозволено заходити на об'єкти військового призначення. Як правило, перед такими зонами є відповідні попереджувальні знаки англійською мовою.

При перетині кордону у зворотному напрямку не допускається вивезення археологічних зразків.

Інфраструктура

Транспортна інфраструктура Кіпру представлена переважно автомобільними дорогами. Сумарна довжина автомагістралей перевищує 20 тис. км, з яких понад 2 тис. – це багатосмугові траси. Експлуатацію залізниць було припинено ще на початку п'ятдесятих років минулого століття через нерентабельність. Головні морські порти розташовані в Ларнаку, Василікосі і Лімасолі. Торговий флот налічує 838 судна, проте 75% із них належать іншим країнам.

Працюють понад півтора десятки аеропортів, що обслуговують літаки кіпрських та іноземних компаній. Головним з них є Ларнака, в ньому продають квитки на левову частку перельотів у країні. Основна частина авіаквитків реалізується через провідного оператора – компанію Cyprus Airways (бренд групи Charlie Airlines). Її літаки вирушають до Європи та близькосхідних регіонів. Також у країні працює велика компанія Tus Airways, яка організовує дешеві авіатури без пересадок до Йорданії, Греції та Ізраїлю.

Міські та приміські перевезення пасажирів на Кіпрі здійснюються переважно автобусами. У Нікосії та інших населених пунктах додатково запущені безкоштовні рейси з частотою руху кожні пів години. Перевезення міжміськими напрямками здійснюються кілька разів на день, сполучення організоване переважно між великими містами.

Культура

Зародження та розвиток кіпрської культури у сучасному вигляді обумовлені насамперед унікальним географічним розташуванням острова. Він знаходиться на стику Європи, Африки та Азії. У ролі фундаменту культурного будівництва виступила цивілізація мікенських греків, а після них нашаровувалися елементи, привнесені фінікійцями, єгиптянами, римлянами, британцями та османами. Було створено цілу мозаїку з різноманітних традицій, канонів мистецтва та фольклору.

Сьогодні Кіпр є по суті величезним архітектурним музеєм під відкритим небом, в якому представлено все: від доісторичних поселень та грецьких храмів до римських маєтків та християнських базилік, монастирів та церков Візантії, замків хрестоносців та мусульманських мечетей, будівель часів британського колоніалізму. Більшість об'єктів внесено до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Історія залишила не лише матеріальний слід. Фольклор і традиційний життєвий устрій різних народів активно популяризуються і зараз – з їхніми елементами, що залишилися у незмінному вигляді, нерідко можна зустрітися не лише у невеликих селах, а й у деяких міських громадах.

Пам'ятки

Не тільки старовинна архітектура, музейні виставки старовини та інші пам'ятки історії роблять острів привабливим для туризму. Він відомий насамперед найкрасивішими пляжами та дивовижними природними локаціями.

П'ять визначних пам'яток Кіпру:

 1. Археологічний парк Пафосу. Являє собою музей просто неба біля гавані Като-Пафос. Велику площу об'єкту займають розкопки античного міста. Широко відомий римськими мозаїками, що добре збереглися. Тут розташовані руїни середньовічної фортеці Саранта-Колонес та храму Асклепія, зведеного ще у другому столітті.
 2. Морська скеля Афродіти (Петра-ту-Роміу) у Пафосі. Знаходиться у мальовничій місцевості, що у поєднанні з її легендарним походженням особливо приваблює туристів. Вважається, що саме на ній народилася богиня кохання. За іншою легендою, на пляжі, на якому розташована скеля, висаджувалися загони ахейців, що поверталися з Трої.
 3. Пляж Ніссі на курорті Айя-Напа. Його довжина становить пів кілометра. Розташований уздовж бухти, води якої відрізняються кришталевою чистотою. Розвинута інфраструктура розваг – тут влаштовують пінні вечірки, виступають діджеї, є майданчики для пляжного волейболу. Для бажаючих організовують водні лижі та віндсерфінг.
 4. Середньовічний замок на Колоссі за десять кілометрів від Лімасола. Побудований у XIII ст. кіпрським королем Гуго I де Лузіньяном. Тут жили лицарі-шпитальєри. Будівля є масивним триповерховим фортом з вапняку. Сучасний вигляд отримав у 1454 р. після реконструкції.
 5. Чоловічий православний монастир Кіккос, один з найвідоміших на Кіпрі. З'явився у XI ст., заснований імператором Візантії Олексієм I Комніним. Знаходиться на висоті понад кілометр над рівнем моря, в західному напрямку від гірського ланцюга Троодос. Включає споруди, побудовані в різні історичні періоди.