Завантаження...

hero

Звягель

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Звягель

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Звягель – це чудове місто з дружелюбними людьми, неповторною атмосферою та чарівною природою, також це батьківщина відомої української поетеси – Лесі Українки. Тут чудово виходить відсторонитися і відпочити від міської метушні та проблем. Місту вже понад 750 років.

За цей період утворилося чимало цікавих місць, куди можна сходити у Звягелі. Безперечно, це місто є окрасою Житомирської області, яке потрібно побачити кожному туристу, який бажає вивчити красу української землі.

Багато туристів недооцінюють Житомирську область, проте тут є безліч місць, які зможуть здивувати кожного мандрівника. Природні та історичні пам'ятки переплітаються, створюючи чарівне місто Звягель.

Якщо ви бажаєте максимально швидко та комфортно дістатися до цього міста, то скористайтеся послугами Укрзалізниці. Ви можете дістатися найближчого адміністративного центру залізничними переїздами. Купуйте квитки на поїзд онлайн за найвигіднішою ціною через сервыс SkyBooking. Крім того, ви можете дістатися автобусом з міст України чи Європи.

Розташування

Звягель у 2022 р. повернув свою історичну назву.  Розташований у північно-західній частині області, при заплаві річки Смолки до Случі, правої притоки Горині. Вперше згадується в джерелах під 1256 р. як місто Возвягель.

Розвинувся як урбаністичний центр Звягель у XVI ст. за Великих князів Острозьких. Відстань до Києва – 218 км, до Львова – 312 км. Це великий транспортний центр. Через Звягель проходить міжнародна автотраса Київ - Львів - Чоп, державна автошлях Васьковичі - Порубне, а також автодороги обласного значення.

У Звягелі літо – довге, комфортне та місцями хмарне, а зими – довгі, морозні, снігові, вітряні та хмарні. Протягом року температура зазвичай знаходиться в межах -7°C +24°C і рідко опускається нижче -19°C або піднімається вище +30°C.

Територія

Звягельский район – район Житомирської області в Україні. Адміністративний центр – місто Звягель. До його складу увійшли 12 територіальних громад: Баранівська, Звягельська міські, Городницька, Довбиська, Ємільчинська селищні та Барашівська, Брониківська, Дубровська, Пищевська, Стріївська, Чижовська, Ярунська сільські територіальні громади.
 

Інфраструктура

У Звягелі розташований великий автовокзал. Ви можете купити квитки на автобус через сервіс SkyBooking в будь-яке необхідне вам місто і відправитися в поїздку або вивчити розклад. З міської автостанції можна доїхати до Житомира, Києва, Рівного, Луцька, Вінниці та багатьох інших міст. А ще – у будь-яку точку району. Всього працює 161 маршрут за 56 напрямками.

Також у Звягелі знаходиться великий залізничний вокзал. Потяги курсують у напрямках: київському, львівському, полтавському, ужгородському. Електричкою можна доїхати до багатьох прилеглих міст. Зі столиці час у поїздці займає від двох до чотирьох годин, залежно від поїзда. Якщо ви хочете купити залізничний квиток онлайн, то найзручніше зробити це через сервіс SkyBooking.

У місті також розвинена мережа громадського транспорту. У майже будь-який куточок можна без проблем дістатися автобусом або трамваєм.

Рівень безпеки

Якщо ви шукаєте безпечне місто з дружелюбними мешканцями, то Звягель підійде для вас ідеально. Місцеве населення завжди допоможе, якщо ви зіткнетеся з проблемами, проте важливо не нехтувати правилами власної безпеки.

Якщо порівнювати із попередніми роками, кількість скоєних злочинів у місті значно знизилася. У 2021 р. поліція Звягеля розкрила п'ять вбивств та два факти завдання тяжких тілесних ушкоджень зі смертельним наслідком. Загалом їх кількість на 10 тис. населення становить 163,4, серед яких 63,4 віднесено до категорії тяжких та особливо тяжких.

Ціни

Вартість життя у Звягелі – набагато нижча, ніж в інших містах України. Ви можете легко відпочити тут за 8$ на день. Загалом ціни на стандартні речі в місті такі:

  • житло – від 3$ до 70$ на день, залежно від місця розташування апартаментів та умов;
  • харчування – від 2$ до 20$ на день, залежно від місця, де ви хочете поїсти;
  • транспорт – містом ви можете проїхати на маршрутці, вартість якої – 0,3$, автобусом – 0,3$, трамваєм – 0,3$, таксі – від 1$.

Структура населення

Загалом на території міста проживає близько 55 тис. людей – представники понад двох десятків різних національностей. Найбільше на території міста мешкає українців. Значний відсоток становлять росіяни, поляки, білоруси та євреї. Серед інших етнічних груп – численні німці, чехи та вірмени. Відносно невелику кількість становлять молдавани, азербайджанці, татари, роми та грузини. Є представники багатьох інших національностей.

Згідно з переписом 2021 року, населення міста становило 55 тис. жителів, з яких своєю рідною мовою вважали: 89,37% – українську, 10,01% – російську, менше 1% – польську, німецьку, башкирську.

Більшість місцевих жителів відносять себе до християн, проте також зустрічаються буддисти і мусульмани.

Культура та пам'ятки

Звягель – одне із давніх міст України, яке 2022 р відзначило 760-річчя першої літописної згадки. У певні періоди своєї багатовікової історії місто мало різні найменування (Возягль, Звяголь, Звягель, Новоград-Волинський). Останню назву місто носило понад два століття.

Чому 1795 р. імператриця Катерина II змінила давню назву міста – невідомо, і це залишиться загадкою. Але те, що давня милозвучна назва "Звягель" постійно жила в пам'яті мешканців краю – правда. Назва "Звягель" читається у назвах вулиць, міської газети, футбольної команди, десятка місцевих товариств та приватних підприємств.

Багато таємниць ховає від нас історія. Історія походження назви "Звягель" (Возягль, Звяголь), як і історії більшості населених пунктів України, огорнута мороком легенд, переказів, домислів, а іноді – відвертих нісенітниць.

Найбільш популярна зараз легенда говорить про те, що колись річка Случ була глибоководною та судноплавною. Регулярно курсували нею судна, навантажені усіляким добром. Але в районі міста було багато порогів та підступних скель. Тому кораблі, що пропливали повз міста, часто терпіли аварії та тонули. Особливу небезпеку таїла річка у темний час доби та у туманні дні. Щоб попередити команду судна про небезпеку, місцеві жителі вночі били в дзвони. Від слів "дзвонити", "дзвін", "звягати" і походить назва Звягеля.

Парки

Найпопулярнішим у місті є Парк культури та відпочинку. У теплу пору року він ставав центром культурного та суспільного життя у місті. На початку липня 1952 р. тут відкрився Літній театр на 700 місць з добре обладнаною "естрадою" для виступів артистів, професійних, аматорських гуртків та демонстрації кінофільмів.

Приміщення театру вміщало глядачів удвічі більше, ніж зала будинку культури. На спортивних майданчиках парку відбулися товариські зустрічі волейболістів, баскетболістів, городошників, виступи легкоатлетів.

Окрім театру та танцювального майданчика, у парку працював читальний зал, тир, більярдна кімната настільних ігор, 1956 р. обладнано дитячий майданчик. Вечорами грав духовий оркестр. У літню спеку містяни любили відпочивати біля фонтану.

Вхід до міського парку прикрашала колонада, поблизу якої у 1960 р. планували збудувати пам'ятник Лесі Українці, але цей проєкт так і не був втілений у життя.

Музеї та бібліотеки

У місті знаходиться велика кількість музеїв та виставок:

  1. Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Звягелі, заснований у 1963 р. 25 лютого 1871 р. тут народилася і провела перші дитячі роки видатна поетеса Леся. У залах музею зберігається близько 100 унікальних речей, переданих із родини Драгоманових-Косачів.
  2. Музей родини Косачів – єдиний у світі, присвячений цій славній, неординарній родині, де народилася Леся Українка. У будинку, на місці якого знаходиться музей, народилася молодша сестра Лесі Ольга Косач-Кривінюк, перший біограф поетеси, хранитель архіву сім'ї.
  3. Краєзнавчий музей. Експозиція музею ґрунтується на матеріалах, зібраних краєзнавцями Житомирської області. Серед найцінніших експонатів – артефакти розкопок городища літописного міста Возвягля, матеріали періоду раннього слов'янства та Київської Русі. Гордістю експозиції є відреставрована глиняна посудина періоду "бронза - раннє залізо" (кінець ІІ - початок І тис. до н.е). Гордість музею – комплект жіночих прикрас знатної містянки, що датується початком Х ст.

Театри

Найпопулярнішим театром у місті Звягель є Народний аматорський Молодіжний театр Звягельского (Новоград-Волинського) МПК ім. Лесі Українки.

Молодіжний театральний колектив було створено у 1987 р. Гарольдом Уставицьким. 1988 р. його роботу продовжила талановитий організатор театральної справи Тетяна Єрмакова.

Першою виставою Молодіжний театр "Експеримент" привернув увагу підлітків та молоді до нового колективу. Тут з'явилися нові талановиті виконавці. Репертуар поповнили спектаклі "Зірка над дахом" Долгова, "Пепі Довга панчоха" Лінгрен, літературно-музичний спектакль "Вірність пам'яті".

2001 р. за творчі здобутки в аматорському театральному мистецтві Молодіжному театру присвоєно почесне звання "народний". За останні роки в репертуарі колективу з'явилося багато нових вистав, серед яких "Маленький принц" Екзюпері, "Дурисвитка" Кропивницького, "На перші шишки" Тогостороннього.

Багато акторів Молодіжного театру продовжили свій творчий шлях на професійних театральних підмурках України. Є й ті, хто залишився працювати в закладах культури Житомирської області. Сьогодні керує колективом велика шанувальниця та в минулому активна учасниця театрального колективу Людмила Гамма. "Молодіжний" впевнено прямує до нових творчих висот.

Освіта та наука

У Звягелі немає вищих навчальних закладів, проте тут є ціла низка професійних коледжів та училищ. Найпопулярнішим вважається Вище професійне училище. Його історія починалася з популяризації професії будівельника. Сьогодні її одержують близько 300 учнів. Викладачі та майстри виробничого навчання передають свій досвід учням, які здебільшого досконало опановують обрану професію.

Великим попитом серед учнів користується професія "столяр-будівельник, різьбяр по дереву та бересту". Вже понад 25 років училище готує кравців, а з 2000 р. у закладі учні опановують майстерність ручної та машинної вишивки. У народі кажуть, що зробити людину красивою можуть два майстри: один із них – кравець, а другий – перукар. Тому в училищі учні опановують професію перукаря (перукаря-модельєра), візажиста. У 2015 р. розпочато підготовку фахівців за професією "оператор комп'ютерного набору, соціальний працівник".

Інші пам'ятки

Місто Звягель – це справжнє джерело краси та культурних пам'яток, найбільш популярні з яких:

  1. Залізничний вокзал і міст. Звягель та його околиці прикрашають дореволюційні споруди залізничного призначення – міст через Случ у районі колишнього пивзаводу та приміщення на вулиці Вокзальна, 17. Відомо, що залізничний арковий міст у 1914-1915 рр. будували за якоюсь спеціальною технологією. Фактом є те, що арочний міст вистояв Першу світову, громадянську, та Другу світову війни та якимось загадковим чином уцілів.
  2. Комплекс поштової станції, пам'ятник Шевченку. Посеред площі біля автовокзалу є пам'ятник Кобзареві. Вибір місця обумовлений тим, що неподалік знаходиться комплекс поштової станції, пов'язаної з ім'ям поета. Як художник Археографічної комісії Київського університету, у 1846 р. молодий Шевченко вирушив у подорож Київською, Подільською та Волинською губерніями.
  3. Пішохідний міст – міст Патона. З оглядового майданчика фортеці чудово видно пішохідний міст через Случ. У світі порівняно небагато підвісних мостів, їм навіть дають імена. Не всі знають, що цьому – 40 років, і це унікальна конструкція. Він перший і, можливо, єдиний в Україні пішохідний міст на смуговій ванті, як знаменитий міст Патона у Києві.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка допомога: 103