Завантаження...

hero

Цюрих

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Цюріх

Швейцарська Конфедерація
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Цюріх – місто, розташоване в північній частині Швейцарії, центр однойменних кантону і округу. Є найбільшим за кількістю жителів населеним пунктом країни.

Першою згадкою про місто вважається напис на камені "Митний пост Турикум», датований кінцем II ст. При цьому значення самого слова "Turicen" визначити неможливо. Передбачається, що воно походить від галльського імені "Tūros". Зміна назви міста на сучасну німецьку форму була зафіксована в VI ст. – Ziurichi, а з X ст. воно закріплюється в історичних документах як Zürich, Офіційно заснування міста датується 929 р.

Нині Цюріх – найдорожче місто світу (за ним йдуть Токіо та Женева), крім того, він лідирує у рейтингах територій із найкращою якістю життя. Має статус фінансового центру міжнародного рівня. У масштабах країни місто є найпотужнішим транспортним вузлом, у ньому розташовуються одні з найбільших у Швейцарії залізничний вокзал і аеропорт, що приймає літаки, які прямують за міжнародними рейсами. Придбати квиток із України до Цюріха можна за допомогою сервіса SkyBooking.

Цюрих – "центр тяжіння" для туристів, насамперед завдяки чудово впорядкованій старій частині міста та безлічі заходів культурного характеру, розвиненій інфраструктурі розваг.

Розташування

Місто розташоване біля північного кордону Цюріхського озера, біля витоку річки Ліммат, за три десятки кілометрів на північ від Альп. Оточений лісистими горами Утліберг та Цюріхберг, Ландшафт – горбистий з перепадами висот. Мінімальна висота над рівнем моря зафіксована в долині річки Ліммат (392 м), середня позначка міста становить 409 м. Найбільші пагорби – Цюріхберг, Кеферберг, Утліберг та Отлісберг.

Протяжність річки Ліммат сягає 36 км. Місто частково охоплюють води Цюріхського озера на площі 4,1 км2. Водний об'єкт має серпоподібну форму.

Цюріхський клімат є перехідною формою між європейським континентальним і океанічним. Переважає вологий і теплий атлантичний вітер, що формує помірніший клімат у порівнянні з тим, яким можуть характеризуватися ці широти. Зимовий період – теплий, а літо прохолодніше, ніж, наприклад, у Києві. Середня температура повітря у січні становить +0,3°C, у липні – на рівні +18,6°C, максимуми досягають +2,9°C та +24°C відповідно.

Територія

Спочатку адміністративні кордони Цюріха знаходилися у межах Старого міста. Починаючи з 1893 р. він почав розширюватися шляхом об'єднання з прилеглими муніципалітетами. Процес нарощування площі міста став інтенсивним у тому самому XIX ст.

Нині у ньому налічуються 12 районів. Більшість їх кордонів перебуває у початкових межах територій муніципалітетів, пізніше приєднаних до Цюріха. Управління міськими районами здійснюється радою громади, що має статус законодавчої влади Цюріха та радою міста (виконавча гілка).

Інфраструктура

Дорожня інфраструктура Цюріха тісно інтегрована у мережу швейцарських автомагістралей. Агломерація оточена кільцевою трасою для транспортного розвантаження міста. У самому Цюріху створено розвинену мережу громадського транспорту – автобусів, трамваїв, тролейбусів. Вона дозволяє легко вибрати найпростіший маршрут пересування та потрапити у потрібне місце без пересадок. Перевезення здійснюються у тому числі судами по озеру та річці, є фунікулери та канатна дорога.

Залізничний вузол забезпечує перевезення пасажирів та вантажів поїздами національними та міжнародними маршрутами. Місто управляє найбільшою мережею поїздів-експресів у країні. Квиток на такий експрес дає можливість доїхати до пункту призначення без пересадок.

Міжнародний аеропорт Цюріх – один із найбільших у країні. Поїздка до аерогавані від центру міста займає не більше 15 хвилин електричкою або ж на автомобільному транспорті, час на придбання авіаквитка – ще менше. Якість та швидкість обслуговування пасажирів та літаків, рівень безпеки – високі, що підтверджується шостою позицією аеропорту в рейтингу Skytrax. Авіаквитки в "повітряних воротах" міста пропонують великі перевізники: Helvetic, Edelweiss Air, Belair та Swiss.

Рівень безпеки

Цюріх – одне з найбезпечніших міст світу. За версією міжнародної консалтингової групи Mercer, за цим критерієм він займає з другого по четверте місця у світі разом із Гельсінкі та Берном. Число вбивств із розрахунку на 100 тис. населення коливається в межах 0,54-0,59. Загалом рівень злочинності у місті демонструє помірне зростання, при цьому залишаючись на дуже низьких відмітках. Безпечне переміщення вночі Цюріхом оцінюється в 79,76% – це високий показник, вдень – 90,96%. Кількість ДТП поступово зростає, кількість аварій на дорогах перевищує 4,5 тис. на рік.

Ціни

Статус одного з найдорожчих міст світу пов'язаний із високими цінами на товари та послуги. Так, літровий пакет молока коштує тут 1,75€, купити кілограм сиру можна за 29€, м'ясного асорті чи ковбаси – майже 40€, пляшку "Коли" – 4,3€. Обід у недорогому ресторані – 24€, у МакДональдсі – 14,6€.

Найдешевша жіноча сукня коштуватиме 51€, чоловіче шкіряне взуття – 170€, а за кросівки попоросять 105€. Місячний абонемент на автобус коштує 83€, ціна квитка на один рейс – 3,90€. Посадку в таксі потрібно сплатити у сумі 5,8€, за кожний кілометр – ще 4,9€.

Оренда однокімнатної або двокімнатної квартири в центрі обійдеться недешево – 1,93 тис.€ на місяць, трикімнатної – 3,55 тис.€. Вартість проживання в готелі від однієї до чотирьох зірок – 80-170€, у п'ятизірковому люксі – 2,7 тис.€ за добу. 1 м2 при покупці житлової нерухомості оцінюється в 16 тис.€.

Структура населення

Більшість населення – швейцарці (69,25%), найбільша національна меншість – німці (21,7%). Також у Цюріху проживають італійці, вихідці з інших країн Євросоюзу та Азії. Близько третини населення – іноземці. Вікові категорії: діти до 14 років – 15%, особи від 15 до 59 років – 58%, 60-89 років – 26% і старше 90 років – 1%.

Офіційна мова міста – швейцарський варіант німецької, нею спілкується 69,3% населення. На верхньонімецькій розмовляють 22,7%. Частка використання англійської в побуті становить 8,8%, італійської – 7,1%, французької – 4,5%. Боснійською, хорватською та сербською розмовляють 4,1% громадян, іспанською, португальською та албанською – 3,9%, 3,1% та 2,3% відповідно. П'ята частина мешканців Цюріха – двомовна.

Понад 33% населення є католиками, на протестантів припадає 32%, прихильників ісламу – 5,7%, православ'я – 12,5%, іншим формам християнства слідують 0,4%. Єврейські громади представлені 1,35% мешканців міста, прихильники інших релігій – 1,7%. Інші громадяни не належать до будь-яких конфесій або не розкривають своєї релігійної приналежності.

Культура та пам'ятки

Цюріх – визнаний міжнародний центр культури та мистецтва. Особливістю міста є те, наскільки гармонійно поєднуються традиції із перспективним мисленням. Культурні об'єкти практично не мають собі рівних за різноманітністю та багатством у всій Швейцарії.

Яскраві риси міста беруть свій початок із середньовіччя. У той час Цюрих був одним з небагатьох міських центрів Швейцарської Конфедерації. Зовнішній вигляд вулиць і церков втілює ключові образи епохи Реформації, а будівлі гільдій і в даний час зберігають історію ремесел і дизайну. У періоди обох Світових війн Цюріх став місцем, де збиралися художники та інші люди мистецтва з усієї Європи, які залишили свої будинки та переправилися до нейтральної Швейцарії.

У Цюріху зазвичай відчувається брак майданчиків для об'єктів культурної спрямованості, а кількість представників творчих професій досить велика. З метою усунення такого дисбалансу влада прямо заохочує реконструкцію колишніх промислових підприємств для проведення культурних заходів, а також роботи з реставрації історичних об'єктів.

Парки

У Цюріху близько 70 парків та зелених зон. У тому числі великі парки-музеї, і ботанічні сади, відкриті для вільного відвідування туристами.

Найпопулярніші парки міста:

 1. Рітер – найбільший та вражаючий ландшафтний сад. Знаходиться в районі Енге, біля Цюріхського озера.
 2. Плацшпіц, зелена зона трикутної форми поруч із залізничним вокзалом. На її майданчику розташований Національний музей.
 3. Бельвуар – один із найстаріших у всьому регіоні. У ньому є ірисовий сад, великі луки та басейни, безліч тихих куточків. Працює Університет парку, відкрито ресторан.
 4. Беккеранлаге знаходиться в центрі району Крайс, Місце зустрічі молоді, музикантів та гравців у настільний теніс.
 5. Ботанічний сад Цюріхського університету з тропічними та середземноморськими рослинами, квітучими альпійськими трояндами.

Музеї та бібліотеки

У місті працюють понад 500 музеїв та близько дюжини бібліотек. Найвідоміші з них:

 1. Швейцарський національний музей – найбільш відвідуваний у Цюріху. Виставка присвячена прогресу людства, починаючи з доісторичних часів і до сучасності.
 2. Музей грошей. Тут можна побачити як давню валюту з кісток, пір'я, так і сучасну, аж до біткоїнів.
 3. Художній музей Рітберга – єдиний у країні, присвячений неєвропейському мистецтву. На виставці є роботи митців з Америки, Африки, Азії та Океанії.
 4. Центральна бібліотека Цюріха. У ній зберігаються майже 5 млн документів, включаючи книги, фотографії та географічні карти.
 5. Бібліотека Швейцарського технологічного інституту. Пропонує літературу про технології та природничі науки.

Театри

У театрах Цюріха демонструються класичні спектаклі, оперети та артхаус, проводяться виставки та фестивалі. Найбільш відвідуваними сценами є:

 1. Цюріхський оперний театр – перший, збудований у місті. Головний майданчик для вагнерівських вистав.
 2. Шаушпільхаус, Один з найвідоміших серед німецькомовної аудиторії репертуар п'єс охоплює авторів від Стародавньої Греції і до сучасності.
 3. Театр на Ноймаркті входить до списку найстаріших. Його спрямованість – європейський авангард.
 4. Геснералее спеціалізується на експериментальних постановках німецькою мовою. Проводить концерти та вечірки.
 5. Плавучий театр Герцбараке, Швейцарська сцена з кабаре-програмою у стилі модерн, розміщена на величезному критому плоті-кораблі.

Освіта та наука

Цюріх має статус великого наукового центру Швейцарії. У ньому налічується 20 університетів та коледжів, у яких навчаються близько 70 тис. студентів.

Найпрестижніші виші Цюріха:

 1. Цюріхський університет. Один із найвідоміших німецькомовних вищих навчальних закладів. У ньому навчається 26 тис. студентів. Університет поділяється на 140 спеціальних інститутів, де читають лекції близько 2 тис. викладачів.
 2. Швейцарська вища технічна школа. Займає шосте місце серед найкращих університетів світу за версією Quacquarelli Symonds. У Швейцарії вважається найпрестижнішим вишем країни. Серед випускників та викладачів школи – 21 нобелівський лауреат, у тому числі й Альберт Ейнштен, який отримав цю нагороду у 1921 р.
 3. Інститут Юнга, заснований самим знаменитим фундатором аналітичної психології в 1948 р., який керував ним до своєї смерті у 1961 р. ВНЗ спеціалізується як на навчанні фахівців у галузі психології та психотерапії, так і на дослідницькій роботі.

Інші пам'ятки

Цюрих – це місце, де "зупинився час". Туристичні маршрути включають відвідування старовинних архітектурних споруд та унікальних природних об'єктів, що зберегли свій первозданний вигляд.

Знакові пам'ятки міста:

 1. Собор Гросмюнстер, Є найбільшим у Цюріху та однією з трьох найважливіших церков. Будівля храму реформатського періоду збудована у романському стилі.
 2. Церква святого Петра – найстаріша у місті. Примітна насамперед тим, що на ній встановлений найбільший у Європі годинник.
 3. Жіноче абатство Фраумюнстер із знаменитими вітражами Марка Шагала. Засновано у 853 р. Людовіком II Німецьким, побудовано для його дочки Хільдегарди.
 4. Липовий двір (Лінденхоф). Облаштований на горі майданчик, з якого відкривається панорамний вид на Цюріх. За часів Римської імперії служив митним пунктом.
 5. Центральна вулиця Банхофштрассе, З'явилася на місці знесених фортифікацій у ХІХ ст. На ній знаходиться найдорожча торгова площа в Європі.

Телефони екстрених служб

 1. Поліція: 117
 2. Пожежна служба: 118
 3. Швидка медична допомога та рятувальна служба: 144