Завантаження...

hero

Золотоноша

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Золотоноша

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Золотоноша - місто в Черкаській області України. Воно є найбільшим з міст Лівобережної Черкащини, де буяють чорнобривці та зібрані давні легенди. Назву міста пов'язують з річкою Золотоношка, адже вона має піщане дно з шаром золотавої слюди. Проти сонця воно сяє, як золото. Існує одна легенда про цю річку, яка розповідає про татарську флотилію, що була навантажена даниною. Коли вона поверталася до Криму, здійнялася буря й великі хвилі ринули на неї. Глибока вода забрала собі всі скарби та човни. Коли все навкруги затихло, хвилями до берега почало прибивати золоті скарби. 

Золотоноша - місто з великою кількістю людей, які люблять його. Місцевим символом є чорнобривець. Ці квіти милують око тут аж до морозів. На території розташовані церкви, магазини, будівлі адміністрації, культурні заклади та багато іншого. Також тут розміщені 18 підприємств, тому туристам варто відвідати Золотоношу.

Дістатися до міста можна будь-яким транспортом: автомобілем, автобусом або ж залізницею. Поїхати звідси ви можете до Києва, Львова чи іншого міста - зручна інфраструктура цьому сприяє.

Місцеві жителі пропонують гостям міста прогулятися по нічних вулицях, адже кожна з них освітлена. Мешканці разом з місцевою владою працюють над проєктом “Золотоноша власними руками”, тому реалізують освітлення вулиць та провулків. За кілька останніх років було встановлено 2200 ліхтарів. А ще Золотоноша стає прекрасною у нічний час перед Новим роком, тому туристам варто побувати тут не тільки влітку, а й на зимові свята. 

Розташування

Місто розташоване на річці Золотоношка, яка є притокою Дніпра та належить до басейну Чорного моря. Від обласного центру, Черкас, всього 30 км. Воно знаходиться на перехресті національних автошляхів Н08 та Н16 та на залізничній станції Бахмач - Одеса. 

Розташована Золотоноша в сільськогосподарському районі та є різнопрофільною, адже тут знаходиться завод машинобудування та залізобетонних виробів. Основними підприємствами є комбінат хлібопродуктів, м'ясокомбінат, завод продтоварів, підприємства з перероблення с/г продукції та інші. В районі міста найпоширеніші ґрунти - малогумусні чорноземи. З усіх боків місто межує із Золотоніським районом. Золотоноша розташована на автомагістралі Київ-Кременчуг. 

Влітку тут тепло та місцями хмарно, а взимку дні морозні, сніжні та вітряні. Протягом року температура коливається від -8 до 27 градусів. Кращим періодом для відвідування міста є середина червня та до кінця серпня. Теплий сезон триває 3,6 місяця, з 18 травня по 7 вересня - максимальна середньодобова температура сягає понад 22 градуси. Найбільш спекотний місяць - липень. Холодний сезон триває 3,8 місяця, з 16 листопада по 11 березня, мінімальна середньодобова температура нижче 4 градусів. Найхолодніший місяць в році - січень.

Територія

Золотоноша - районний центр Золотоніського району Черкаської області. Тут знаходиться центр Золотоніської громади. Міська влада розташована за адресою Садовий проїзд, 8. Міський голова - Корпань Олексій Васильович. 

На території Золотоніського району створені 34 сільські ради, що об'єднують 61 населений пункт та підпорядковуються Золотоніській районній раді. Місто Золотоноша має обласне значення. 

На території міста працюють відділення ПриватБанку, Аваль, Ощадного банку та Укрінбанку. Для місцевих жителів працюють всі необхідні служби, за необхідності звернутися можна до адміністрації. 

Інфраструктура

Сьогодні дістатися до міста досить просто, адже воно розташоване на роздоріжжі двох великих магістралей: Київ - Дніпро, Черкаси - Чернігів. Також ви можете прибути сюди потягом: на залізничній станції Золотоноша I зупиняється транспорт далекого та приміського сполучення. 

У центрі міста розташована автостанція “Золотоноша-Центр”, яка має 2 платформи у протилежних напрямках. Звідси відправляються автобуси за 171 маршрутним напрямком. Перша платформа автостанції знаходиться на вулиці Шевченка, 98-А. З неї курсують автобуси до селищ району у київському напрямку та низки міст. До Києва з Золотоноші можна виїхати 5 разів на день. Також з цієї автостанції можна поїхати до Мінська, міст Польщі та на схід нашої країни. 

Друга платформа знаходиться на вулиці Шевченка, 175 А. Звідси курсують автобуси до Черкас, Світловодська, Чорнобая, Чигирина та інших міст і сіл району.

Якщо бажаєте їхати автомобілем до Золотоноші, то з Черкас відстань становить 35,5 км. Дорога в напрямку міста має хорошу якість, особливо зручно їхати черкаською дамбою. 

По місту курсують маршрутки та автобуси, тому дістатися до будь-якого куточка можна швидко та з комфортом. Таким чином місцеві їздять на роботу та навчання. Вартість проїзду у міському транспорті становить 0,25$.

Рівень безпеки

Золотоноша - затишне та спокійне місто. Безліч культурних пам'яток, визначних місць та розважальних закладів не дозволять сумувати навіть примхливому туристу. Місцеві жителі беруть активну участь в облаштуванні міста та підтримці його привабливого стану, тому за безпеку тут можна не хвилюватися. Можливі дрібні крадіжки, але трапляється рідко. 

Містяни чуйні та готові прийти на допомогу незнайомцям. У випадку крадіжки чи неприємної ситуації можна піти до поліційного відділку - там вам допоможуть розв'язати проблему. Поліція завжди слідкує за порядком у місті і діє згідно з законом.

Ціни

Ціни в Золотоноші знаходяться на середньому рівні. Закупитися продуктами тут можна в продуктових магазинах, супермаркетах, а також на ринку. За стандартний продуктовий кошик потрібно віддати від 25$. 

Відзначити свято чи просто поїсти можна в місцевих кафе та барах. Там лунає приємна музика та готують смачні українські, східноєвропейські страви, морепродукти та багато іншого. Залежно від вибраного місця коливається і цінник. Так, у закладах високого класу доведеться заплатити від 20$ за обід, а в інших можна поїсти за 9-10$.

Зупинитися в Золотоноші можна в комфортабельних готелях. За номер доведеться заплатити від 15$ - вартість залежить від преміальності закладу, розміру кімнати та додаткових умов. Ви можете орендувати квартиру на довгостроковий термін або подобово. До прикладу, проживання в 3-х кімнатній квартирі на місяць буде обходитися від 120$, а подобово доведеться заплатити від 15$.

Структура населення

У місті у 2022 році проживало 27 206 чоловік. За національністю розподіл населення за даними перепису 2001 року показав, що на території проживають українці, росіяни, вірмени, роми, білоруси, молдавани, євреї. Найбільший відсоток складають українці, тому основна мова тут - українська. Мовами інших національностей говорить невеликий відсоток людей. 

У Золотоноші працює три громади УПЦ МП, Греко-Католицька громада Зіслання Святого Духа, а з 2017 року діє храм ПЦУ на честь святителя Луки Кримського. На території міста працюють й молитовні будинки: релігійна громада “Християнська церква “Нове покоління”, незалежна місцева Церква Євангельських християн-баптистів. 

Жителі міста відвідують Українську православну церкву Успенський собор Свято-Троїцької парафії, що розташована на вулиці Шевченка, 64. Усі релігійні свята проходять тут згідно з чинними традиціями. Окремі групи людей розподілені за громадами, такими як адвентисти сьомого дня, християни-баптисти, протестанти, греко-католики. 

Культура та пам'ятки

Культурне життя в Золотоноші постійно розвивається. Для цього було утворено відділ культури в 1993 році. До його складу сьогодні входять:

  • будинок культури - вулиця Садовий проїзд, 4;
  • краєзнавчий музей - вулиця Черкаська, 20;
  • центр дозвілля молоді;
  • картинна галерея - вулиця Незалежності;
  • дитяча музична школа - вулиця Шевченка, 167.

Відомими культурними подіями в житті міста є його фестивалі. Так у серпні тут проходить фестиваль чорнобривців. Його програма складається з караоке, параду вишиванок, виставки робіт майстрів ужиткового мистецтва, фотозон, концерту, запашної козацької каші та іншого. Також в рамках цього фестивалю проводиться фестиваль патріотичної пісні. Його учасниками можуть бути діти та молодь до 18 років. За столом журі знаходяться народні та заслужені артисти, такі як Богдан Гнатюк, Анатолій Гнатюк, Ніна Мирвода. Тому туристам варто приїхати в Золотоношу в період проведення фестивалів.

В центрі міста біля меморіального парку збереглася будівля повітового театру. Сьогодні тут діє палац культури, але колись в театрі починала свою кар'єру Наталя Ужвій - народна артистка Української РСР. 

Головною архітектурною пам'яткою міста є Успенський собор, який був збудований у 1909 році. Деякі властивості цього великого православного храму роблять його схожим на мечеть мусульман. Одними з таких є приземкуваті бані, такі як в Блакитної мечеті в Стамбулі, якщо прибрати мінарети.

Парки

Місто може похвалитися не лише численними історичними пам'ятками, а й красою природи, парками та скверами. На вулицях Парковій та Барабашівській розкинувся Дендрологічний парк. Його площа сягає 8,7 га. 

На вулиці Шевченка знаходиться Меморіальний парк, який є пам'яткою садово-паркового мистецтва. Площа - 4 га. Парк охороняється, у ньому розміщений обеліск жертвам нацизму. 

По вулиці Скрипника розташований сквер декоративного садівництва площею 1,92 га. Влітку це улюблене місце відпочинку містян та прогулянок для малечі. Між величними деревами та яскравими квітниками розміщений ігровий майданчик. На території скверу знаходяться різні пам'ятники.

Музеї та бібліотеки

Золотоноша має культурно-просвітницький осередок на весь район - це краєзнавчий музей імені М.Ф. Пономаренка. Розташований він за адресою вулиця Черкаська, 20. Його було засновано в 1960 році. Сьогодні там діє 5 кімнат з різними експозиціями. Тут зберігаються 8357 одиниць основного та 5675 допоміжного фондів. Унікальними музейними експонатами є Священне Євангеліє, Мінея. Природничий відділ зберігає зуби мамонта, а історичний - предмети побуту, експонати з життя Т.Шевченка, Г. Сковороди. Часто в музеї проводяться виставки з нагоди визначних подій. Працівники закладу організовують зустрічі з відомими земляками.

Бібліотечна система складається з двох бібліотек, що на вулиці Шепелівська. 14-Д та Шевченка, 18. Ці два заклади обслуговують понад 1500 читачів. Бібліотекарі постійно проводять книжкові виставки, благодійні акції та різноманітні заходи для дітей, молоді та всіх читачів. 

Театри

На території міста був створений театр у 1897 році. Протягом своєї діяльності там побували з гастролями справжні зірки: Петро Саксаганський та Марія Заньковецька. У 1916 році до аматорського гуртка вступила Наталія Ужвій, яка за довге творче життя встигла зіграти понад 200 ролей на сцені. 

На початку 90-х років у Золотоноші з’явились дві установи: міський та районний будинки культури. Міський діє в колишньому кінотеатрі “Мир”, а районний - в театрі. Містяни й сьогодні можуть насолоджуватися грою талановитих артистів Золотоноші. Режисер аматорського театру Ольга Лада ставить захопливі вистави, де місцеві актори показують унікальну майстерність.

Освіта та наука

Нині в місті функціонують різні освітні заклади. Є дитячі садки, професійний ліцей, технікум ветеринарної медицини. Також в список навчальних осередків входять:

  • Школа-інтернат - вулиця Обухова, 39;
  • Спеціалізована школа інформаційних технологій - вулиця Миколаївська, 5.
  • Школа з поглибленим вивченням економіки та права - вулиця Черкаська, 12.
  • Гімназія імені Семена Скляренка - вулиця Черкаська, 54.
  • Технічна школа Укрзалізниці - вулиця Черкаська, 14.
  • міжшкільний навчально-виробничий комбінат - вулиця Садовий проїзд, 10.
  • Будинок бджоляра - вулиця Садовий проїзд, 10.

Всього в місті налічується 18 навчальних закладів. Молоде покоління повністю забезпечене гідними умовами здобуття середньої та професійної освіти. Навчання доступне для звичайних дітей та малечі з відхиленнями або вадами, тому на території міста в школах сформована інклюзивна форма навчання. Для цього розроблено спеціальні програми та плани, створюється позитивний клімат шкільного середовища. 

Інші пам'ятки

Золотоноша - місто, яке приємно здивує кожного гостя. Сьогодні тут зберігається безліч пам'яток архітектури, які неодмінно варто відвідати. На початку ХХ століття місто населяли євреї. Про це свідчать старовинні житлові будинки, а також синагога. В радянські часи вона була закрита. Сьогодні це пустка, що розташована в центрі міста. Йде процес руйнування.

У місті збереглися будинки колишніх адміністративних установ. Вони розташовані поряд з колишнім театром. У будинку земських повітових зборів зараз діє адміністрація. На цій вулиці також можна побачити будинок колишньої чоловічої гімназії. Вона була зведена ще у 1910 році і відрізняється типовим цегляним стилем споруди з бетонними напівколонами. Німці у 1943 році спалили будівлю, проте її реставрували. Сьогодні у її приміщеннях діє будинок творчості. 

Рухаючись вулицею Черкаською можна побачити будівлю, яка колись була жіночою гімназією, що збудована в 1902 році. Сьогодні тут школа залізничників. Варто прогулятися вулицями Золотоноші, адже тут можна побачити багато цікавих будівель, що були створені в XIX - XX столітті.

Телефони екстрених служб

101 - пожежна служба
102 - поліція
103 - швидка медична допомога
102 - аварійна служба газу.