Завантаження...

hero

Житомир

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Житомир

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Житомир є центром Житомирської області, заснований наприкінці ІХ ст. Названо місто на честь одного з княжих дружинників – Житомира, який відмовився служити князю Олегу. Житомир спочатку сховався у лісі, а потім оселився на скелі біля річок Тетерів та Кам'янка. Іншу версію походження назви міста висунуто чеським ученим Павлом Шафариком. На місці сучасного міста існувало древнє городище племені житичів, що входило до племінного союзу древлян.

Житомир перебував у складі Великого князівства Литовського після визволення з-під влади Золотої Орди. Також місто отримало Магдебурзьке право в 1444 р., що дало поштовх до подальшого розвитку торгівлі, ремесел. 1918 р. кілька тижнів у Житомирі перебував уряд УНР до остаточного захоплення більшовиками. Після закінчення Другої світової війни у ​​місті почала збільшуватися кількість населення, почали з'являтися  підприємства.

Площа Житомира – 65 км2. Відстань до Києва – 131 км автомобільними дорогами (до двох годин), 165 км – залізничними шляхами (3,5 години). Якщо потрібно купити автобусні квитки онлайн, скористайтесь сервісом SkyBooking. Також можна купити квиток на поїзд, літак, якщо немає можливості приїхати до каси.

Розташування

Житомир розташований на Східноєвропейській рівнині, півночі України. Саме місто розташоване у південній частині області. З усіх боків Житомир оточений лісами, давня частина міста знаходиться на трьох скелястих пагорбах (гори Охремова, Замкова, Петрівська) над річкою Кам'янка.

Через Житомир протікає кілька річок:

  • Тетерів;
  • Кам'янка;
  • Лісова;
  • Крошенка;
  • Польова Кам'янка;
  • Путятинка;
  • Довжик.

Частково збереглися русла рік Велика Путятинка, Вигадка, Рудня, Щенявка, Ставрівка. Місто розташоване в помірно-континентальному кліматичному поясі. Літо у Житомирі тепле, а зима – м'яка. Найхолодніший місяць – січень (середня температура становить -4,4°C), найтепліший місяць – липень (середня температура – ​​17,8°C).

Зручне розташування Житомира дозволило йому стати великим центром торгівлі та культури. Найбільш важливою частиною міста для туристів є південна – там є більшість пам'яток архітектури та інших місць, здатних зацікавити гостей.

Територія

У Житомирі у другій половині XX ст. виник розподіл на мікрорайони. Відповідно до нього місто ділилося на такі мікрорайони:

  • Східний;
  • Східний промузел;
  • Північний промузел;
  • ЗІЛ;
  • Хмільники;
  • БОС.

Також Житомир поділений на два великі райони: Богунський (північний захід) та Королівський (південний схід). У кожному з них знаходиться рада, що займається вирішенням питань, пов'язаних з розвитком міста. На території Королівського району є безліч пам'ятних місць, а також фабрика музичних інструментів, виші, бібліотеки.

Сервіс SkyBooking допоможе придбати залізничні квитки в зручний для вас вагон. Також є квитки на автобус. Вам потрібно тільки ознайомитися з розкладом, щоб обрати варіант, який буде краще.

Інфраструктура

Через Житомир проходять важливі траси:

  1. Е40 (Кале - Ріддер).
  2. E583 (Роман - Житомир).
  3. М03 (Київ - КПП "Довжанський").
  4. М06 (Київ - Чоп).
  5. М21 (Виступовичі - Могилів-Подільський).

У місті діють автобусні, тролейбусні та трамвайні маршрути, що дозволяють дістатися практично до будь-якої частини Житомира. З огляду на статус Житомира, тут працює три автостанції, з яких прямують автобуси в різні частини області, інші регіони України.

Через Житомир проходять важливі залізничні шляхи, що з'єднують зі столицею, великими містами на заході країни, а також Європою. Поступово відбувається електрифікація ділянок залізниці, якими раніше не проходили електропоїзди.

30 грудня 2015 р. Міжнародний аеропорт "Житомир" імені Сергія Корольова отримав сертифікат, що дозволило приймати регулярні авіарейси переважно з України та інших країн Європи. Придбати квиток на літак ви зможете завдяки сервісу SkyBooking, який пропонує актуальну вартість квитка та іншу інформацію, пов'язану з маршрутом. Авіаквитки можна оплатити через інтернет-банкінг. Також можна придбати квитки на потяг компанії Укрзалізниця (включаючи Інтерсіті).

Рівень безпеки

Житомир є безпечним для мешканців та туристів містом. На 10 тис. осіб населення скоюється приблизно десять злочинів, що нижче за середній показник по Україні. За 2020 р. рівень розкриття виріс на 50%. Якщо ви хочете відправитися до Житомира, дотримуйтеся стандартних заходів безпеки:

  • не гуляйте околицями міста у темний час доби;
  • гроші змінюйте краще лише у банках за офіційним курсом;
  • переходьте дорогу виключно у передбачених для цього місцях (особливо це стосується центру та частин міста зі жвавим рухом).

На багатьох об'єктах встановлені камери відеоспостереження, які забезпечують безпеку та допомагають розкривати злочини.

Ціни

Свіжий хліб у Житомирі обійдеться в 0,6-0,7$. Пляшка води – 0,25-0,8$ (мінеральна, солодка, залежно від об'єму: 0,5-2 л). За пляшку пива (0,33 л) потрібно заплатити 0,75$ (за українське) або 0,85$ (за імпортне). Обід, вечеря в ресторані обійдеться в 3,5-8$ з особи. Фастфуд – 4$ максимум. Квитки на автобус по місту коштують близько 0,25-0,3$.

Вартість квитка в кінотеатр – 2,4-3$. Ціна залежить від фільму, часу сеансу, ряду.

Купити залізничні квитки можна за 3,5$ (плацкартний вагон до Києва). Автобусні квитки до столиці коштуватимуть приблизно 4$.

Вартість одягу та взуття:

  • джинси – 33$
  • кросівки – 20-90$
  • шкіряне взуття – 30-90$
  • куртка (осінь, весна) – 35-100$

Структура населення

У Житомирі мешкає 261 тис. осіб, серед яких переважну більшість (94%) становлять українці. Також у місті проживає близько 3% росіян, інших народів – 3%. Мовний розподіл наступний:

  • виключно українською мовою користується 57% населення;
  • лише російська мова – 14%;
  • українською та російською однаково спілкується 28%.

Житомир був одним із центрів єврейської громади. Перед Першою світовою війною. Саме євреїв була найбільша частка населення – 42,4%. Після закінчення Другої світової війни чисельність цього народу зменшилася у Житомирі та регіоні. Нині їхня частка становить менш 1%.

Статевий розподіл є традиційним для міст України. Жінок у Житомирі – 53,5%, чоловіків – 46,5%. У віці до 14 років чоловічого населення трохи більше – 20 151 на 18 907 осіб. У діапазоні 15-64 року спостерігається помітна перевага жінок (105 087 на 93 150). У категорії 65 і старше абсолютна більшість за жінками – 21 299 на 11 071 чоловіків.

Культура та пам'ятки

Житомир є одним із найважливіших культурних центрів України, де розташовано безліч музеїв, театрів (серед них – два державного значення), бібліотек, архітектурних пам'яток. На території міста діють релігійні громади:

  • ПЦУ;
  • РПЦ;
  • РКЦ;
  • УГКЦ;
  • Церква "Воскресіння" євангельських християн-баптистів.

Також у Житомирі народилися та проживали відомі люди:

  1. Сергій Корольов. Вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, завдяки якому людина була відправлена ​​до космосу.
  2. Мирослав Попович. Філософ, професор, академік НАН України.
  3. Святослав Ріхтер. Відомий піаніст.
  4. Лесик Панасюк. Поет, перекладач, дизайнер.

У Житомирі можна спокійно поцікавитися у жителів міста, як пройти до тієї чи іншої визначної пам'ятки. Місцеві охоче розкажуть про пам'ятки в історичній частині міста. Щоб познайомитися з усією культурною різноманітністю, рекомендуємо скористатися сервісом SkyBooking для замовлення купівлі квитків. Розклад та ціни завжди узгоджуються з офіційним сайтом Укрзалізниці.

Парки

Найзначніші парки Житомира:

  1. Парк ім. Юрія Гагаріна. Місце для піших прогулянок серед величезної кількості дерев. На території працює вуличне кафе.
  2. Смоківський парк. Місце у передмісті Житомира, яке на цей час проходить етап оновлення та будівництва доріжок, інших об'єктів, що роблять прогулянки зручнішими.
  3. Парк "Замкова гора". Скеляста місцевість над річкою Кам'янка, де розташовані церкви, приміщення обласного краєзнавчого музею, магістрат. Хороше місце для відпочинку будь-якої пори року.

Також відкриті сквери: Корольова, Героїв Небесної сотні, Соборний, Короленка, Перемоги, Театральний.

Музеї та бібліотеки

У Житомирі діє багато музеїв та бібліотек, серед яких можна виділити:

  1. Історико-краєзнавчий музей. Комплекс, де зберігається та виставляється живопис, предмети старовини. Формально до складу музею входить кілька подібних установ у Житомирі та області.
  2. Меморіальний будинок-музей академіка Сергія Корольова. Квартира, де мешкав учений зі своєю сім'єю.
  3. Житомирська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олега Ольжича. Найбільше книгосховище області. На її базі працює Обласний краєзнавчий музей
  4. Обласна бібліотека для дітей – книгосховище та читальний зал, де можна ознайомитися із понад 140 тис. екземплярів літератури різних жанрів. Окрім книг, тут зберігаються аудіовізуальні матеріали на оптичних дисках.

Театри

Організувати дозвілля у Житомирі допоможуть кілька установ:

  1. Академічний український музично-драматичний театр ім. Івана Кочерги Головний театр області розташований у центрі міста. Тут відбуваються постановки за сценаріями українських класиків, а також різні фестивалі, концерти.
  2. Академічний обласний ляльковий театр. Знаходиться на вул. Михайлівській (центр міста). У репертуарі – дитячі казки, українська класика, постановки нових авторів
  3. Обласна філармонія ім. Святослава Ріхтера. Концертний майданчик для аматорів академічної музики. Тут виступають українські та закордонні колективи

Освіта та наука

Житомир, будучи обласним центром, став місцем розташування важливих вишів, до яких приїжджають навчатися з різних регіонів країни. До їх переліку входить:

  1. Житомирський державний університет ім. Івана Франка. Тут проходять навчання майбутні історики, природознавці, психологи, соціальні працівники, математики.
  2. Житомирський державний технологічний університет. Єдиний виш інженерно-технічного профілю у Житомирській області. У цьому закладі вивчається фізика, вища математика, машинобудування, автомобільне господарство.
  3. Житомирське музичне училище ім. Косівка. Тут викладається гра на фортепіано, гітарі, бандурі, баяні, акордеоні. Також вивчається управління оркестром, ансамблями.

Відділення Європейського університету. Приватний ВНЗ, де вивчається економіка, менеджмент, інформаційні системи, технології, право.

Житомирська філія Київського інституту бізнесу та технологій. Ще один приватний виш, де студенти можуть вивчати менеджмент, публічне управління, адміністрування, банківську справу, облік та багато інших спеціальностей.

Крім вишів III-IV рівня акредитації, у Житомирі працюють різні коледжі та технікуми, куди можна вступити після закінчення школи. Їздити на навчання можна автобусом або поїздом, на які квитки можна придбати завдяки сервісу SkyBooking вже зараз.

Інші пам'ятки

Перебуваючи у Житомирі, обов'язково відвідайте такі місця:

  1. Каскад фонтанів у Парку культури ім. Гагаріна. Знаходиться прямо на вході до парку. За каскадом розташовані оглядові майданчики та спуск до човнової станції на річці Тетерів.
  2. Кафедральний собор Святої Софії. Римсько-католицький храм, зведений у середині XVIII ст. Перед собором встановлено пам'ятник Папі Римському Івану Павлу II.
  3. Водонапірна вежа. Будівництво у стилі модерн, де здійснювалося очищення та подача води до інших будівель у місті. Також вежа застосовувалася як каланча пожежниками.
  4. Могила Бориса Тена. Пам'ятник національного значення, розташований на Смолянському цвинтарі.
  5. Костел святого Яна з Дуклі. Будівля у стилі неокласицизму та бароко. Іван Гонта, ватажок Коліївщини, ховався саме тут.

У місті є й інші пам'ятники відомим особам в Україні, Європі та інших країнах світу. До цього переліку входять пам'ятники Тарасові Шевченку, Іванові Франку, Сергію Корольову та людям, які прославили Житомир.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка медична допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104
  5. Служба ліфта: 15 86
  6. Диспетчерська служба водоканалу: 24 08 10
  7. Соціальна служба довіри: 15 50
  8. Служба довіри обленерго: 40 21 28