Завантаження...

hero

Запоріжжя

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Запоріжжя

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Запоріжжя – українське місто, розташоване, як і столиця, на берегах річки Дніпро (найбільшої водної артерії України). Воно є одним з важливих адміністративних, економічних, промислових і навіть культурних центрів країни. Запоріжжя – відносно молоде місто, що з'явилося на українській мапі лише в 1921 р. Раніше це було місто Олександрівськ, засноване навколо Олександрівського форту, закладеного в ХVІІІ ст. (у 1770 р.).

Місто знамените, перш за все, як вотчина українських козаків, що жили в XVI ст. на острові Хортиця (адміністративна частина Запоріжжя). Це українське місто, просочене козацькою славою, дбайливо зберігає і з гордістю демонструє туристам та приїжджим всі історичні пам'ятки, пов'язані зі сміливим та волелюбним козацьким військом.

У Запоріжжі знаходиться великий річковий порт, через нього проходить багато вантажних залізничних колій. У місті розвинута металургійна (чорна і кольорова), а також хімічна і будівельна промисловості та машинобудування. Незважаючи на те, що Запоріжжя – промисловий центр, тут багато парків, зелених куточків і різноманітних цікавих місць, які заслуговують на те, щоб побачити їх своїми очима. У багатьох туристичних путівниках місто називають "столицею фонтанів", а значить,  варто купити квиток і прибути сюди. 

Розташування

Запоріжжя розташовується в південно-східній частині України. Ключова особливість його географії – досить високе (круте) ліве узбережжя. Це пояснюється тим, що  поблизу міста закінчується схил Українського щита. Його гранітна плита разом із піднесеним узбережжям виявилися ідеальними для облаштування міста та безлічі заводів на його території і поблизу. Спочатку в Запоріжжі було багато ярів, але поступово їх майже повністю засипали, сьогодні міський рельєф цілком комфортний для проживання і переміщення на транспорті та пішки.

Залишилася недоторканою тільки та частина яру, яка має історичне минуле, вона розташована на тому самому місці, де свого часу знаходилася Вознесенська церква (біля Центрального бульвару). У первозданному вигляді також збереглися балки на Хортиці, кожна з них має свою назву, історію та бурхливе, повне подій минуле. 

Запорізький клімат помірний континентальний, а значить, досить сухий. Протягом року тут близько 225 сонячних днів (це досить багато). Найхолодніші місяці – січень і лютий (може бути до -14ºС), а найбільш теплий (навіть спекотний) – серпень, коли стовпчик термометра піднімається до +32-35ºС. У рік випадає трохи менше 500 мм опадів, але вони нерівномірно розподілені по місяцях: навесні і восени дощів і снігу більше, ніж влітку і взимку.

Територія

Запоріжжя – місто обласного значення, його головою є мер, якого обирають кожні чотири роки. Адміністративно міська територія розділена на сім районів:

  1. Заводський (названий через скупчення заводів і фабрик).
  2. Хортицький (отримав назву через близькість до заповідника "Хортиця").
  3. Комунарський (назвався на честь заводу "Комунар", який перетворився в ЗАЗ – Запорізький автомобільний завод).
  4. Дніпровський (зветься так через близькість до ріки Дніпро).
  5. Олександрівський (старий район міста, що зберіг назву від м Олександрівська).
  6. Вознесенський (район отримав назву від Вознесенської церкви, розташованої на його території).
  7. Шевченківський (пов'язаний з пам'ятками, що мають відношення до Тараса Шевченка, зокрема, на його території знаходиться Шевченківський дуб).

До 2009 р. селище міського типу Тепличне було самостійною адміністративною одиницею, але потім за рішенням Запорізької обласної ради його приєднали до Шевченківського району.

Інфраструктура

Оскільки Запоріжжя – великий транспортний центр України, його інфраструктурі може позаздрити будь-яке інше місто (крім Києва). Міжнародний запорізький аеропорт вважається найбільшою "повітряною гаванню" південного сходу України. З нього щодня здійснюються прямі рейси (без пересадок) до багатьох європейських міст. Авіаквитки на літаки продаються в касі або через сайт аеропорту. Також їх можна купити в авіакасах (їх кілька в різних частинах міста) і навіть у туроператорів.

У місто можна також потрапити наземним транспортом: автобусами і потягами. Інформацію про маршрути й ціну квитків можна дізнатися  телефоном, на сайтах вокзалів або безпосередньо в касах.

У Запоріжжі відмінно налагоджена (дуже розгалужена) внутрішньоміська транспортна мережа. Їздять автобуси, тролейбуси і трамваї, які обслуговуються у двох трамвайних і тролейбусних депо. Щодо маршрутних автобусів, вони знаходяться у володінні 45 автотранспортних підприємств. У Запоріжжі. Є також річковий транспорт (перевезення здійснює ДП "Запорізький річковий порт"), який виконує шість приміських та один міський маршрут. На відміну від авіатранспорту, купити квитки на паром або річковий трамвай можна тільки в касі річкового вокзалу. Всі водні рейси – прямі, без пересадок. Як і в будь-якому іншому українському місті, в Запоріжжі можливо скористатися таксі або орендувати автомобіль.

Рівень безпеки

Незважаючи на те, що кілька десятиліть тому Запоріжжя було одним з найменш спокійних регіонів України, зараз в місті досить тихо та безпечно. Міська поліція патрулює вулиці, приділяючи особливу увагу Старому місту й іншим місцям скупчення туристів. В рамках програми "Безпечне місто" встановлені 264 відеокамери, які  цілодобово ведуть спостереження за головними вулицями та дорогами.

Всупереч поширеній думці, скупчення підприємств не зробило Запоріжжя екологічно небезпечним. Робота всіх заводів суворо контролюється на предмет можливого забруднення ними навколишнього середовища, а безліч парків та Хортиця стали своєрідним природним бар'єром, що захищає населення від шкідливих викидів виробництв. 

Ціни

Ціни в Запоріжжі не такі високі, як в Києві, але й не найнижчі по Україні. Наприклад, буханець хліба в магазині коштує приблизно 0,6$, за 1 л молока доведеться викласти 0,8$, а щоб купити пляшку вина (середнього цінового сегмента), знадобиться заплатити не менше 3-4$.

Щодо вартості житла, розцінки залежать від району міста, житлової площі та стану нерухомості. Подобово квартири здаються за 15-20$ в день, стільки ж обійдеться поселення в готелі. Як варіант, можна орендувати ліжко-місце в хостелі, віддавши за нього всього 4-5$. Купити квартиру в місті можна відносно недорого. Наприклад, "однушка" без ремонту обійдеться в 25 тис.$, хоча на первинному ринку нерухомості цінники близько 10 тис.$ і вище.

Структура населення

Запоріжжя – досить густо населене місто. Станом на поточний рік в ньому й по області проживає трохи більше 1,5 млн жителів. Жінок і чоловіків приблизно однакова кількість. Хоча на частку представниць слабкої статі припадає 52% всіх місцевих жителів (48%, відповідно, чоловіків).

Чисельність населення поступово зменшується, за рахунок низької народжуваності, а також збільшення смертності. У місті більше 20% осіб старше 60 років – регресивна структура населення (при якій переважають представники старшої вікової групи). На тисячу осіб рівень смертності становить 14,2%, в той час, як народжуваність – всього 9,2%. Для порівняння: у 2003 р. в Запоріжжі проживало 1,9 млн людей, а в 2022 р. їх число скоротилося майже на 300 тис. На сьогодні, в місті 39 довгожителів, вік яких перевалив за 100 років. З них 4 чоловіки і 35 представниць слабкої статі.

Вищу освіту мають трохи більше 20% корінних запорожців (22,6%), ще у 3% неповна вища освіта (бакалавр), а у третини населення (35,6%) середня професійна освіта.

Культура та пам'ятки

Територія сучасного Запоріжжя заселена з незапам'ятних часів. Перші стоянки людини датуються часом пізнього палеоліту. Сучасне місто дивним чином поєднує історичні пам'ятки різних періодів, будучи одночасно і промисловим вузлом, і культурно-історичним центром.

Переважна частина запорожців вважають себе продовжувачами роду козаків, пишаються своєю історією та предками. "Візитною карткою" Запоріжжя є острів Хортиця, де і розташовувалась козацька база – Запорізька Січ.

У місті досить тихо, затишно і зелено, несподівано добре поєднуються між собою різноманітні пам'ятники, що належать до різних періодів історії. У місті є пам'ятні місця, які асоціюються з Шевченком і Пушкіним, місцеві однаково добре ставляться до обох поетів.

Незважаючи на те, що населення Запоріжжя переважно російськомовне, місцеві вважають себе патріотами своєї країни. Проте, до культурних та соціальних відмінностей іноземців тут ставляться з розумінням і толерантністю. 

Парки

На території Запоріжжя кілька десятків парків і скверів. Крім Хортицького заповідника варто також відвідати:

  1. Дитячий ботанічний сад, закладений в позаминулому році, вже встиг відмінно себе зарекомендувати.
  2. Вознесенівський парк – один із центральних парків міста, де на свята проводяться різноманітні заходи. Затишне й тихе місце неподалік від міського центру.
  3. Центральний парк культури й відпочинку "Дубовий Гай" має значну територію і може похвалитися особливим затишком. У ньому панує атмосфера дикої природи й реалістичне відчуття, ніби до міста сотні кілометрів.

Також можна зазирнути в парк Перемоги, парк Металургів, сквер Прикордонників і парк Сагайдачного, названий ім'ям славного українського гетьмана.

Музеї та бібліотеки

Запоріжжя, безумовно, справить враження на любителів музеїв та бібліотек. У місті працює понад 10 музеїв і кілька великих бібліотечних установ. Автолюбителям стовідсотково сподобається Музей ретро-автомобілів, а тим, хто цікавиться зброєю, варто побувати в Музеї історії зброї. Найбільше роздолля в Запоріжжі, звичайно, для любителів історії, у них є відмінна можливість побувати на Хортиці, в Музеї історії козацтва, Музеї Дніпровської флотилії, Краєзнавчому музеї і в меморіально-туристичному комплексі "Скіфський стан".

Щодо бібліотек, основним науковим центром Запоріжжя є Обласна універсальна наукова бібліотека. Крім неї працює кілька дитячо-юнацьких бібліотек, а також вузькоспеціалізовані установи, як художня і технічна бібліотека для залізничників.

Театри

Запоріжжя точно припаде до смаку театралам. Тут більше 10 театрів, проте, найбільшу популярність завоювали:

  1. Театр ім. Магара, що успішно працює з 1929 р. Раніше це був так званий театр малих форм.
  2. Театр ляльок, заснований в 1939 р., завоював всеукраїнську популярність після вистави "Морозко" в 1970 р.
  3. Кінний театр почав працювати в 90-х роках минулого століття і швидко перетворився на "родзинку" міста.

У місті також працює Театр юного глядача, Театр-кабаре "Олександрівський повіт", Театр-лабораторія "Vie" (вважається найкрасивішою сучасною локацією міста) і навіть Театр танцю, що відкрився всього кілька десятків років тому.  

Освіта та наука

У Запоріжжі діє багато вишів, які готують бакалаврів і магістрів різних напрямків. До основних та найбільших відносять такі:

  1. Державний медичний університет, заснований в 1903 р., має 4-й рівень акредитації.
  2. Інститут економіки та інформаційних технологій, який був заснований в 1994 р.
  3. Національний університет, створений в 1930 р.
  4. Приватний університет, заснований в 1992 р.
  5. Національний університет "Запорізька політехніка", заснований в 1900 р. (один з найстаріших вишів міста).
  6. Запорізька філія університету сучасних знань, відкрита у 2002 р.
  7. Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія, що відкрила свої двері студентам у 1995 р.
  8. Економічний факультет Запорізького національного університету (самостійна установа), створена в 1989 р.

Навчальні заклади Запоріжжя приймають абітурієнтів не тільки свого міста, а й усієї України, а також із зарубіжжя. Для іноземців діють мовні курси та передбачена програма адаптації.

Інші пам'ятки

Запоріжжя впору називати "скринькою скарбів". Тут так багато пам'яток, що купивши квиток і прибувши в цю частину України, цілком можна розгубитися, не знаючи, де побувати в першу чергу. Тим, хто ще не визначився із вподобаннями та не обрав найбільш цікаве з усього асортименту різношерстих запорізьких "дивин", варто подивитися на ці місця:

  1. Запорізький дуб, що росте в селищі Верхня Хортиця. За переказами, саме під цим деревом козаки колись складали лист турецькому султану. Сьогодні дерево практично повністю засохло, але ще має кілька живих відростків.
  2. Історико-культурний комплекс "Запорізька Січ" – сучасна реконструкція козацької фортеці XVI-XVIII ст.  Цікаво, що даний об'єкт побудований на місці, де раніше знаходився форт козаків.
  3. Покровський собор датується XVIII ст. і є одним з найстаріших православних запорізьких храмів (до речі, католицька церква в Запоріжжі всього одна – собор Отця Бога Милосердного).
  4. Пам'ятник Андрію Первозванному встановлено в 2003 р. на площі поблизу однойменного храму.
  5. Годинник Закоханих або пам'ятник Загиблим годинникам знаходиться на бульв. Шевченка (навпроти будівлі мерії). Спочатку він повинен були стати міськими курантами (за задумом мера), але потім до нього додали музику і тепер раз на годину звучить уривок пісні "Коли весна прийде" (неофіційний міський гімн). Годинником закоханих його охрестили після того, як місцеві наречені стали фотографуватися біля нього.

Телефони екстрених служб

  1. Служба надзвичайних ситуацій: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка медична допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104