Завантаження...

hero

Вінниця

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Вінниця

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Вінниця — один з обласних центрів України, розташований на річці Південний Буг. Відносно невелике, але комфортне для життя, місто, яке було визнане таким уже шість разів. Вінниця відрізняється доглянутістю, великою кількістю парків, алей для прогулянок. У місті збереглося чимало архітектури ХІХ ст. За кожною спорудою ховається власна історія.

Територія, на якій розташовується місто, була заселена вуличами та тиверцями. Ці племена входили до складу Київської Русі. Пізніше вінницький край був частиною Галицько-Волинського князівства, Великого князівства Литовського. Зараз Вінниця постійно розвивається, дедалі більше набуває європейських рис. Це проявляється як в архітектурі та транспорті, так і в системі управління, способі життя.

Після проголошення незалежності України в 1991 р. Вінниця стала третім містом, де було піднято синьо-жовтий прапор. Кількість жителів міста постійно зростає – на цей момент воно знаходиться на 12-му місці в Україні. Площа Вінниці становить 113,2 км2. Відстань до Києва – 221 км залізничним транспортом, 265 км – автомобільними шляхами.

Дістатися з Вінниці до столиці можна за 2-4 години залежно від обраного виду перевезення та маршруту. Є можливість купити квиток на літак, автобус, поїзд прямим рейсом або з пересадками. У цьому допоможе сервіс SkyBooking: потрібно вибрати напрямок, вид транспорту та бажану дату поїздки, щоб оформити свій квиток.

Розташування

Місто розташоване в помірному кліматичному поясі. Вінниці властиво вологе, тривале, неспекотне літо та порівняно коротка зима. Найхолодніший місяць – січень (середньодобова температура становить – 5,8°С). Найтепліший місяць – липень (+18,3°С).

Як і в області, у Вінниці переважає хвилястий рівнинний рельєф. Є безліч річкових долин, ярів, балок. Територія міста є частиною Волинського-Подільського кристалічного масиву, де є велика кількість глини, піску, вапняку, мергелю. Унаслідок перемішування із залишками рослинності утворився чорнозем.

У центрі Вінниці, посеред Південного Бугу, розташований острів Кемпа (Фестивальний), який є частиною рекреаційної зони. Крім головної річки, є і малі (Дегтянчик, Дегтянець), до яких привертають увагу місцеві жителі для того, щоб покращити їхній стан через очищення та облагородження навколишньої місцевості.

Територія

В процесі розвитку міста утворилися такі райони:

  • Вишенька;
  • Замостя;
  • Тяжільов;
  • Академмістечко;
  • Пирогове;
  • Малі Хутори;
  • Сабаров;
  • Слов’янка;
  • ВПЗ;
  • Хутір Шевченка;
  • Корея;
  • Поділля;
  • Єрусалимка;
  • Свердловський масив;
  • Військове містечко;
  • Садки;
  • Крива;
  • Царське село;
  • Академічний;
  • Масложир.

Також планується приєднання до Вінниці селища Десна. Головна вулиця міста – Соборна, яка змінила кілька назв упродовж XX ст. Найбільше перейменувань топонімів припадає на 2015–2016 рр.: 135 вулиць, провулків, глухих кутів та проїздів. Це було зроблено під час декомунізації, яка дала змогу повернути історичні назви.

Інфраструктура

Маршрути автобусів охоплюють практично все місто, що дозволяє пересуватися між усіма районами, не вдаючись до послуг таксистів. Транспортний парк Вінниці складається з ЛАЗів, "Богданів", турецьких автобусів "Otocar Kent C CNG". Для того, щоб доїхати на околиці міста, іноді доводиться їхати з пересадками (з Вінниці до передмістя).

Популярними серед містян залишаються тролейбуси – дешеві поїздки, можна дістатися до пункту призначення без пересадок. Також у Вінниці працює вузькоколійний трамвай – частину транспорту доставлено із Цюріха (Швейцарія) для відновлення парку.

Річкові теплоходи "Ляля Ратушна", "Микола Пирогов" використовуються для екскурсійних турів Південним Бугом. Рейс триває близько двох годин в обидві сторони. Через залізничну станцію "Вінниця" проходить безліч приміських поїздів та далеких маршрутів. Вартість проїзду залежить від довжини, класу вагона, сезону.

Поступово розвивається мережа велосипедних доріжок у центральній частині міста. Згодом їх буде обладнано і в інших районах. У місцевому аеропорту розміщуються літаки, приймаються щоденні рейси до великих міст України, інших країн (переважно – Польща). Купити авіаквиток можна швидко завдяки сервісу SkyBooking. Літаки регулярно обслуговуються, гарантуючи безпеку пасажирів.

Рівень безпеки

У Вінниці (насамперед центральній частині) можна спокійно гуляти в будь-який час доби завдяки надійному забезпеченню правопорядку місцевою поліцією. Запобіжні заходи для туристів стандартні:

  • не тримати документи, гроші та цінні речі в готелі, внутрішніх кишенях;
  • не гуляти околицями міста в темний час доби;
  • не змінювати валюту в непристосованих для цього місцях.

У 2021 р. в місті було скоєно 3142 злочини, що на 369 тис. населення є добрим показником. Вінницею працюють камери, що фіксують перевищення швидкості транспортом. Додатково працює система "Безпечне місто", яка дає можливість співробітникам поліції припиняти правопорушення.

Ціни

За хліб потрібно заплатити приблизно 0,6$, пляшку пива – 0,75-0,85 $ (імпортне пиво можна купити за 1-1,2$). Їжа в ресторанах коштуватиме приблизно 8-10$ на людину. У фастфуді обід вимагатиме менших витрат – 3,54$ залежно від закладу та набору страв. Квиток на громадський транспорт коштує в межах 0,25-0,3$

Ціна в таксі – до 0,35$ за кілометр шляху. Авіаквиток до Вінниці з іншого українського міста коштуватиме приблизно 27$. Найдешевший квиток на поїзд у плацкартному вагоні з Києва до Вінниці коштуватиме від 7$. За проїзд автобусом потрібно заплатити також майже 7-8$ за місце.

Ціни на одяг у Вінниці також не дуже відрізняються:

  • джинси – приблизно 30$
  • пара кросівок (за фірмові, дешевше обійдуться моделі китайського виробництва) – до 60$
  • літнє плаття – до 40$
  • туфлі з натуральної шкіри – до 80$

Сходити в кіно можна в середньому за 3-4$ за сеанс на людину. Вартість квитка залежить від місця, часу сеансу та фільму.

Структура населення

Вінниця — найбільш густонаселене місто регіону, де проживає 369 тис. осіб (це число регулярно збільшується з 2001 р.). Національний склад із середини XX ст. помітно змінився на користь українців, частка яких становила 94% у 2017 р. У місті проживає лише 4% росіян, але в інші народності доводиться 1-2%. Мовне співвідношення виглядає так:

  • українську мову в повсякденному житті використовують 67 % населення міста;
  • російська – 13 %;
  • обидві мови однаково – 20%.

Статевий розподіл населення Вінниці мало відрізняється від інших великих міст – приблизно 54,4% становлять жінки. Якщо у віці до 14 років кількість осіб чоловічої та жіночої статі – приблизно рівна, то в діапазоні 15-64 роки спостерігається явна перевага жінок. Ще більший дисбаланс серед людей віком від 65 років – 27,8 тис. жінок на 15,65 тис. чоловіків. Народжуваність перевищує смертність (4122 народжені на 3641 померлих у 2014 році).

Культура та пам'ятки

Люди у Вінниці дуже доброзичливі та толерантні до особливостей культури інших регіонів. У мешканців міста можна спокійно питати про те, як пройти до тієї чи іншої визначної пам’ятки.

Також жителі міста відрізняються своїм потягом до творчості. Саме у Вінниці народився письменник Михайло Коцюбинський, який також відомий як голова організації "Просвіта" в Чернігові. Поет Василь Стус народився в селі Рахнівка Вінницької області. Пам’ятник на його честь встановлено в 2002 р. Віктор Бронюк, творець гурту "ТіК", також прожив частину свого життя у Вінниці.

Проїжджаючи в таксі або відвідуючи заклади громадського харчування, прийнято давати чайові співробітникам – 10-15% від суми в чеку. Навіть, якщо співробітники формально відмовлятимуться, можна залишити готівку, "забувши" її.

Парки

У Вінниці гості можуть відвідати кілька парків, серед яких найважливішими є:

  1. Центральний міський парк ім. Леонтовича (раніше – Горького). Тут регулярно відбуваються концерти та фестивалі. На вході можна сфотографуватися поряд зі знаком "I love Vinnytsia".
  2. Ботанічний сад "Поділля". Відмінне місце для прогулянок і знімків у теплу пору року, а також восени, коли все покривається жовтим листям.
  3. Парк ім. О.І. Ющенка. Особливістю парку є те, що він розташований на території обласної психоневрологічної лікарні. Тут можна побачити багато рідкісних порід дерев.

Це лише найважливіші серед парків. У місті є й інші подібні місця.

Музеї та бібліотеки

Для мешканців та гостей Вінниці працюють музеї та бібліотеки, серед яких слід виділити:

  1. Музей-садибу Пирогова. Комплекс із церквою-некрополем (у ній розташовано забальзамоване тіло вченого Миколи Пирогова), музеєм-аптекою. Інтер’єр приміщень відповідає XIX ст.
  2. Музей української марки на вул. Соборної. Унікальність цієї установи полягає в тому, що тут зберігаються рідкісні марки, деяким із яких понад сто років.
  3. Вінницьку обласну універсальну наукову бібліотеку. Найбільше книгосховище в регіоні. У фондах установи можна знайти понад мільйон документів 40 мовами світу. Крім книг, у бібліотеці є газети, аудіовізуальні та різноманітні електронні видання.
  4. Музей вінницького трамваю. Тут можна побачити форму, старі квитки, трамвайні вагони, що колись використовувалися для перевезення людей.

Рекомендується також відвідати художній та краєзнавчий музей, де відвідувачам пропонується ознайомитися з побутом різних епох.

Театри

Для мешканців та гостей Вінниці відкрито театри, філармонія:

  1. Міський (ім. М. Садовського), збудований у 1910 р. Музично-драматичний театр, де регулярно можна відвідати вистави українських та світових класиків.
  2. Вінницький академічний обласний ляльковий театр “Золотий ключик”. Майже 40 років у ньому пропрацював ляльковий майстер Володимир Шестак. З 1999 р. тут відбувається міжнародний фестиваль "Подільська лялька".
  3. Обласна філармонія. На її базі, починаючи з травня 1993 р., відбувається міжнародний музичний фестиваль класичної музики.
  4. У центральному парку також працює літній театр, де відбуваються постанови, концерти.

Освіта та наука

У Вінниці діють такі ВНЗ:

  1. Національний медичний університет ім. Пирогова. Один із найпрестижніших навчальних закладів України.
  2. Національний технічний університет (ВНТУ). Підготовка спеціалістів у галузі будівництва, машинобудування, транспорту.
  3. Європейський вуз. Філія недержавного ВНЗ, заснованого в Києві. Здійснюється підготовка економістів, психологів, хореографів, фахівців у галузі кібербезпеки та інших галузей.
  4. Училище культури та мистецтв (коледж). Навчає студентів музичного, театрального мистецтва в кількох напрямках.
  5. Державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського. ВНЗ, що займається історією, правознавчими науками, філософією, українською та іноземними мовами.
  6. Філія Київського Національного Університету Культури та Мистецтв.
  7. Тимчасово знаходиться Донецький національний університет ім. Василя Стуса.

Інші пам'ятки

Серед цікавих місць, куди можна сходити, вирізняється:

  1. Сквер імені "Бітлз". На цьому об’єкті встановлені фігури музикантів із металу, пластику, скла, ліхтарі, лавки, обладнана фотозона в стилі обкладинки альбому "Abbey Road".
  2. Світломузичний фонтан "Рошен". Струмені води підіймаються на висоту до 70 м. Світломузичне шоу починається з настанням темряви. Працює з квітня до кінця жовтня.
  3. Спасо-Преображенський собор. Будова в стилі бароко, зведена в 1624 за проєктом П. Фонтану. За комуністичного правління будівля використовувалася як зал для виконання музики на органі.
  4. Ставка Гітлера "Werwolf". Нацистський бункер, розташований за 6 км від Вінниці. Наземний і підземний комплекс, що включає телефонну станцію, басейн, їдальню, кабінети.
  5. Водонапірна вежа. Спочатку вона використовувалася пожежниками, але згодом була перетворена на житлове приміщення, а пізніше стала частиною краєзнавчого музею.

Кожну з перелічених визначних пам’яток рекомендується відвідати незалежно від віку та інтересів.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна охорона: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка медична допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104
  5. Аварійно-диспетчерська служба: 43 32 65
  6. Вінниця міськтеплоенерго: 51 31 70; 43 34 95
  7. Вінниця міськліфт: 57 74 20; 57 74 64