Варна
Загальна інформація
-
Країна: Республіка Болгарія
-
Статус: обласний центр
-
Адміністративний Центр: Варненська область
-
Площа: 238 км²
-
Заснований у 575 р. до н. е.
-
Клімат: вологий субтропічний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 332 686
-
Телефонний код: +359 052
Інфраструктура
Варна
Про місто
Варна – велике портове, курортне болгарське місто, що є центром, а заодно і культурною столицею країни. На сьогодні це найпопулярніший, найбільш відвідуваний і тому затребуваний болгарський курорт, для якого характерний приємний, корисний для здоров'я клімат, тепле, чисте море та маса різноманітних пам'яток. Ті, хто обирають даний куточок Болгарії для оздоровлення, вважають за краще купувати путівки в бальнеологічний санаторій Варни.
Це третє за величиною болгарське місто (на першому місці – Софія, на другому – Пловдив), яке місцеві з любов'ю звуть "літньою столицею", "приморською столицею". По суті, це центр курортної місцевості, багатий усім, що потрібно для приємного, незабутнього та в усіх сенсах корисного проведення часу.
Варну вважають наймолодшим, найбільш динамічним та жвавим регіоном Болгарії. У весняно-літній сезон тут буквально кипить життя у всьому його різноманітті. Втім, Варна хороша не тільки пляжами і морем, але й величезною кількістю різних пам'яток: музеїв, театрів, парків та інших цікавих локацій. Словом, жоден з тих, хто купив квиток у даному напрямку, не залишиться розчарованим відпочинком.
Розташування
Місто знаходиться в північно-східній частині Болгарії, в безпосередній близькості від кордону з Румунією (на узбережжі Чорного моря). На захід від Варни розтягнулося довге озеро, в яке впадає річка Провайска. Варна розташована на 43º'', як Ніцца, Владивосток та деякі інші міста.
Місто приблизно в 500 км віддалене від Софії, воно має форму підкови (по рельєфу Варненської затоки). Північніше даного регіону знаходиться такий відомий болгарський курорт, як Албена. Поруч з Варною приблизно на 20 км розтягнулися найчистіші піщані пляжі, які вже багато років вважаються ідеальним місцем для відпочинку. Вода в літній сезон прогрівається до +23-25ºС (така температура комфортна навіть маленьким дітям).
Клімат Варни – субтропічний, близький до середземноморського, а значить, тут досить спекотне, сухе літо і м'яка, волога зима. Морози, якщо й бувають, то вкрай рідко і недовго. Найменше опадів випадає у вересні. До речі, цей місяць вважається найкращим часом для візиту до Варни, оскільки температура повітря вдень тримається на рівні +25-27ºС, а вода не охолоджується менше +14ºС.
Територія
Адміністративно Варна поділена на п'ять частин – мікрорайонів:
- Приморський (Приморськи), що включає територію всесвітньо відомих курортів "Золоті піски" та "Святий Костянтин". Тут знаходиться п'ять вишів, два десятки шкіл і 22 дитячих садка.
- Одесос складається з історичного центру міста і кварталу "Христо Ботев". Тут багато історичних та архітектурних пам'яток, а також магазинів і театрів. Дана зона вважається комфортною як для відпочинку, так і для проживання.
- Младост – район, що займає північний захід Варни. Це місце скупчення супермаркетів і торгових центрів. А ще дана місцевість може похвалитися відмінним транспортним сполученням з центром міста.
- Владислав Варненчик (Владиславово) займає західну частину міста і є наймолодшим районом міста. Він отримав назву від парку-музею “Владислав Варенчик". Тут відмінно розвинена інфраструктура та прекрасне транспортне сполучення.
- Аспарухово – найбільш південна частина Варни, що займає протилежний берег Варненської затоки. Незважаючи на відмінну інфраструктуру, тут завжди мало туристів, оскільки з визначних пам'яток є тільки Аспарухинский парк та однойменний пляж.
Інфраструктура
Варна є великим транспортним, торговим і туристичним центром Болгарії, вона має відмінне сполучення зі столицею та іншими великими містами країни, а також із зарубіжжям. У 10 км від міського центру розташований великий аеропорт Аксаково. Це третій за величиною болгарський аеропорт, який є головною повітряною гаванню в літній сезон. З нього регулярно стартують прямі (без пересадок) рейси літаків до Пловдива, Софії, а також до більшості великих міст Європи. Аксаково успішно працює з 50-х років минулого століття і вважається важливим транспортним вузлом країни.
У Варну також можна прибути по землі, наприклад, поїздом на залізничний вокзал. Він називається "Варна ЖП Гара" (повна назва – "Централна железндорожна Гара Варна"). З нього прокладені прямі маршрути в усі великі болгарські міста, а також за кордон. Вартість квитків, їх наявність та час відправлення поїздів варто уточнювати в касі, на веб-сайті вокзалу або через сервіс SkyBooking (для будь-якого виду транспорту).
Вирішивши вирушити у поїздку або політ, варто заздалегідь купити квитки, оскільки у весняно-літній період дуже багато пасажирів і рейси у цьому напрямку буквально нарозхват.
Як варіант, до Варни можливо прибути автобусом на автовокзал, що біля торгового центру Grand Mall. Розклад маршрутів і вартість квитків на автобуси варто уточнювати в касі.
У Варну також можна потрапити по морю, діє пряме з'єднання зі Стамбулом, Батумі, Кавказом та ін.
Найбільш дешевим способом потрапити в Варну буде жд транспорт, істотно заощадити допоможуть електронні сервіси, що дозволяють бронювати квитки заздалегідь або брати їх за більш дешевими цінами.
Щодо громадського транспорту Варни, – це тролейбуси, автобуси і таксі, що курсують по всьому місту із завидною регулярністю. Тому дістатись будь-куди тут абсолютно не проблематично.
Рівень безпеки
Варна – досить безпечне місто. Оскільки воно давно стало культурним та туристичним центром, робота органів правопорядку тут налагоджена практично ідеально. Звичайно, не варто залишати гроші, смартфон або сумочку без нагляду, проте прогулятися в будь-якому мікрорайоні вдень або вночі можна цілком спокійно і без особливих тривог.
Болгарія може похвалитися досить низьким рівнем злочинності, тому приїжджим, якщо й варто чогось побоюватися, то хіба що дрібних крадіжок або обрахунків на ринку.
Ціни
Незважаючи на те, що Варна давно стала своєрідною "туристичною Меккою" Болгарії, вона має цілком доступні, прийнятні розцінки. Зокрема, харчуватися в місті можливо відносно недорого та якісно. Наприклад, за чашечку капучіно у вуличній ятці доведеться заплатити близько 1,1$, аналогічну вартість має й місцеве пиво. На буханець білого хліба знадобиться витратити не більше 0,5$, а за літр молока потрібно буде заплатити близько 1$.
Проживання в даному куточку сонячної Болгарії не потребує занадто великих витрат. Однокімнатні апартаменти на відстані 600 м від морського узбережжя коштують близько 500$ на місяць. Готель обійдеться трохи дорожче, а хостел, відповідно, дешевше. Що до придбання нерухомості, це завдання не з дешевих. За 1-кімнатну квартиру в спальному районі (не на околиці) знадобиться викласти не менше 50 тис.$.
Структура населення
Незважаючи на те, що Варна – культурна столиця Болгарії, дане місто навряд чи можна назвати численним. Сьогодні в ньому проживає трохи більше 332 тис. осіб. Складно сказати, чи буде кількість постійних жителів міста зростати, оскільки в різні роки число тих, хто проживає в цьому болгарському регіоні то збільшувалася, то зменшувалася. Наприклад, в 2017-2019 рр. спостерігався позитивним приріст населення Варни, а в 2020 і 2021 – спад.
Місто населяє приблизно однакова кількість чоловіків і жінок. На частку представників сильної статі випадає 47% населення, а жінок, відповідно, 53%.
Переважна більшість жителів Варни – болгари, другою за чисельністю національною групою є румуни, за ними слідують роми (цигани). Також у місті живуть росіяни, українці, поляки та представники інших національних меншин, які мирно сусідять між собою й об'єднані тим, що є корінним населенням великого болгарського курорту.
Культура та пам'ятки
Варну не дарма вважають одним з культурних центрів Болгарії. Тут панує своя, особлива атмосфера, пов'язана не лише з курортним життям, але і з давньою історією даного регіону. До речі, в історії навіть існує поняття "Варненської культури", що датується пізнім неолітом, тобто, 4650-3850 рр. до н. е.
У місті регулярно влаштовуються музичні концерти та заходи, багато з яких безкоштовні та відкриті для всіх бажаючих. Жителі цього курортного раю, переважно, миролюбні, добродушні і привітні люди, вони з задоволенням відповідають на розпитування туристів про те, куди краще сходити, де пообідати або в якому готелі зупинитися на нічліг.
Влітку у Варні багато приїжджих, але це не означає, що в осінньо-зимовий період місто "спить". Тут завжди пишно, з розмахом відзначають новорічні та різдвяні свята, тому в останні роки все більше туристів відвідує Варну саме в цю пору року. Вони хочуть заразитися загальними веселощами і очікуванням чогось чарівного, що буквально витає на вулицях.
Парки
Приморський парк – один із найвідоміших символів міста Варна. Його задумали створити ще в 1881 р., але реалізували це завдання трохи пізніше. Треба сказати, що проєкт виявився більш ніж вдалим. Сьогодні це місце – улюблена локація не тільки у місцевих, а й у переважної більшості туристів. Втім, це не єдиний затишний зелений куточок міста. Також уваги заслуговують:
- Ботанічний сад "Екопарк Варни", на 36 га якого росте більше трьох сотень видів рослин, кущів, чагарників, дерев і трав.
- Природний парк "Золоті піски", створений у 1915 р.
- Парк В'зраждане (Відродження) – найновіший, найбільш красивий парк міста.
- Парк Аспарухово, що розтягнувся вздовж морського узбережжя.
Музеї та бібліотеки
У Варні безліч музеїв, які справлять незабутнє враження на допитливих туристів і гостей міста. Тим, хто проявляє інтерес до історії, варто відвідати археологічний музей (а заодно прогулятися по затишному, тінистому скверу, в глибині якого він знаходиться). Особливої уваги в його експозиції заслуговує колекція золотих предметів, знайдена під час розкопок поблизу Варни.
Також варто зазирнути до музею Відродження (знаходиться в самому центрі міста), Музею історії Варни і до Римських терм, які є пам'яткою архітектури.
Найбільшим книжковим закладом є Публічна міська бібліотека. Любителі почитати книги або погортати періодику безумовно прийдуть у захват від її читальних залів. Також працює Бібліотека медичної літератури та загальноміський бібліотечний заклад.
Театри
Варну можна сміливо вважати осередком театральної майстерності. У місті з 1932 р. працює Драматичний театр "Стоян Б'чваров", який будували самі містяни. Тим, хто любить оперу, безумовно припаде до смаку міський Оперний театр, що відкрився у 1947 р. і радує глядачів класичним музичним репертуаром XVIII-XIX ст.
У приміщенні Військово-морського клубу розташувався продюсерський центр "Б'лгаран", що по суті, є одним з театрів Варни і демонструє твори сучасного мистецтва.
Маленьким непосидам точно сподобаються вистави Державного лялькового театру, що вважається одним із кращих у Болгарії. Примітно, що в його репертуарі є не тільки дитячі та підліткові, а й дорослі твори (переважно авангардні).
Освіта та наука
Варна – не тільки культурний, а й освітній центр Болгарії. У місті діє п'ять ВНЗ, що реалізують 97 навчальних програм різних напрямків.
Найбільший виш міста (і країни) – Технічний університет Варна. Це державна установа, яка займається не лише підготовкою фахівців, але і проведенням наукових досліджень з кораблебудування, морських технологій, водного транспорту, екології тощо. До речі, іноземних абітурієнтів приймають в даний виш без вступних іспитів.
Молоді люди, які бажають отримати економічну освіту, повинні вступати до економічного університету, який готує фахівців за 17 спеціальностями. Майбутні медики подають документи до медичного університету, а ті, хто бажають отримати престижну освіту, обирають майбутнім альма-матер Вільний університет ім. Чорноризця Хоробра - єдиний ВУЗ Болгарії, удостоєний спеціального знака якості, а також визнання в Європі.
Інші пам'ятки
У Варні чимало цікавих місць, здатних залишити незабутнє враження на туристів і гостей міста. Тим, хто приїхав сюди вперше, варто відвідати наступні місця:
- Аладжа – печерний монастирський комплекс XII ст., що є не тільки православною святинею, але й археологічною пам'яткою.
- Успенський храм – найбільший православний комплекс міста і його сакральне місце. Церква була побудована за часів визволення Болгарської держави від османів в кінці позаминулого століття.
- Кам'яний ліс – своєрідне природне явище в єдиній пустелі, що знаходиться на території Болгарії. Це майданчик, що складається з кам'яних колон, кожна з яких має висоту приблизно 7 м.
- Евксиноград – зразок палацово-паркового мистецтва французького стилю, що був літньою резиденцією Королівської сім'ї. Колись тут був монастир, а сьогодні палац є літньою резиденцією Президента держави.
Тим, хто втомився від архітектурних або історичних пам'яток, варто відвідати Акваріум Варни і помилуватися на численних морських мешканців, а також побувати в так званому парку розваг – найбільшої майданчику атракціонів Варни.
Телефони екстрених служб
- Швидка медична допомога: 150
- Поліція: 166
- Пожежна служба: 160
- Автомобільні події: 165
- Допомога на дорозі: 146
- Точний час: 180