Ульм
Загальна інформація
-
Країна: Федеративна Республіка Німеччина
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: федеративна земля Баден-Вюртемберг
-
Площа: 118,69 км²
-
Заснований у 854 році
-
Клімат: океанічний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 126 949
-
Телефонний код: +49 731
Інфраструктура
Ульм
Про місто
Ульм – місто у ФРН. Знаходиться у землі Баден-Вюртемберг і є адміністративним центром району Альб-Дунай. Назва Ульма походить від індоєвропейського кореня "uel" або "el", що означає "поворот" або "річка" відповідно. Найменування міста пов'язане з його розташуванням на річках Блау та Дунай.
Вперше в історичних документах згадується як поселення в 854 р., проте його заснування датується лише 1181 р., коли Ульм набуває статусу імперського міста. Через нього проходили маршрути поїздок німецьких імператорів, тут було збудовано резиденції для мандрівних королівських осіб. Ульм став торговим і ремісничим містом, досягнувши свого економічного розквіту XV-XVI ст. за рахунок експорту тканин. На той момент він був другим за величиною містом Німеччини після Нюрнберга.
У 1803 р. Ульм входить до складу Баварії, в 1810 р. – Вюртембергського королівства, після чого втрачає частину своїх територій за Дунаєм, які згодом стали окремим містом Новим Ульмом. У другій половині ХІХ ст. Ульм – один із найважливіших промислових центрів півдня Німеччини. Під час Другої світової війни тут було знищено до 80% середньовічних будівель. Ульм у п'ятдесятих-шістдесятих роках був відбудований.
В даний час у ньому розташовуються штаб-квартири багатьох великих компаній, відкриті дослідницькі центри Nokia, Siemens та Mercedes-Benz. Місто привабливе для туристів, адже тут знаходиться низка знаменитих історичних пам'яток, у тому числі найвищий у світі Ульмський собор. Через Ульм проходять кілька далеких пішохідних маршрутів Півдня Німеччини, популярних серед мандрівників.
Розташування
Відстань до найближчих великих міст Мюнхена та Штутгарта – 120 та 70 км відповідно. Ульм розташований на горбистій рівнині, в оточенні лісових масивів, на передгір'ї північних Альп. Середня висота його території над рівнем моря становить 479 м.
Місто знаходиться в точці злиття річок Дунай, Іллер та Блау. Територія населеного пункту пролягає в основному лівим дунайським берегом, а на правому розташувалося його "місто-близнюк" – Новий Ульм. У місті – три великі (Оберер Ау, Мітлерер Ау, Пфулер) та кілька дрібних озер.
Клімат в Ульмі – океанічний, однак у порівнянні з іншими містами регіону Баден-Вюртемберг, холодніший. Цілий рік тут спостерігається мінлива хмарність, часто – тумани. Температура взимку складає в середньому -3°C, іноді, опускаючись до -10°C, влітку – близько +25°C та рідко перевищує +30°C. Найбільше дощів спостерігається у липні, а снігопадів – у грудні. Перший сніг випадає у листопаді, останній – у середині березня.
Територія
Адміністративну територію міста Ульма розподілено на 18 районів. Вони були значно укрупнені після реформи, що проводилася у сімдесятих роках XX ст. У кожному з районів засновано місцеву раду, на яку покладаються функції консультаційного органу при міськраді.
Райони Ульма:
- Бефінген;
- Вестштадт;
- Виблінген;
- Гегглінген;
- Гріммельфінген;
- Донауталь;
- Донауштеттен;
- Зефлінген;
- Лер;
- Мерінген;
- Остштадт;
- Ульм-Мітте;
- Унтервейлер;
- Еггінген;
- Езелсберг;
- Ейнзінген;
- Ермінген;
- Юнгінген.
Інфраструктура
Ульм розташовується на перетині двох великих автомагістралей – A8, яка з'єднує низку міст Південної Німеччини, Мюнхен та Штутгарт, та транснаціональної траси A7 з Північної до Південної Європи. Також через нього проходять дороги B10 від Пірмазенсу, B28 від Страсбурга та B311 від Донауешингена. Автобуси дального сполучення відправляються з міського вокзалу міжміськими маршрутами в Оберстдорф, Нюрнберг, Берлін і Мангейм, а міжнародними – в низку європейських країн, включаючи Україну.
В Ульмі працює головний залізничний вокзал з 12 магістральними шляхами, що обслуговує один з найбільших міжнародних маршрутів з Будапешта до Парижа, що проходить через території чотирьох країн. Перевезення до Відня, Парижа та Берліна здійснюються за прямими маршрутами. У місті також є три великі залізничні станції. Заміські рейси обслуговуються мережами S-Bahn.
В Ульмі працює великий річковий порт, який здійснює пасажирські та вантажні перевезення Дунаєм. У літній сезон із нього запускається пором, що працює на сонячних батареях.
У місті немає власного аеропорту. Найближчі міжнародні аеропорти розташовуються у Штутгарті та Мюнхені (відстань від Ульма – близько 80 та 160 км відповідно). Дістатися до них можна поїздом високошвидкісної магістралі або стандартною залізницею – за дві години. Крім того, налагоджено міжміське автобусне сполучення з цими аеропортами, зокрема експресами без пересадок.
Найближчі до Ульму регіональні аеропорти знаходяться в Меммінгемі (50 км) та у Фрідріхсхафені (100 км). Час у дорозі до них – близько години залізничним експресом прямим маршрутом або півтори години – з пересадками.
Українські туристи, що подорожують до Ульму, можуть купити дешеві квитки на поїзд або автобус з Києва та інших міст країни та назад на сервісі SkyBooking. Також тут можна придбати авіаквитки до найближчого до Ульма міжнародного аеропорту з посадкою літаків у Штутгарті чи Мюнхені.
SkyBooking вигідно відрізняється високою швидкістю обробки замовлень, що надходять. Також наші спеціалісти здійснюють повну технічну підтримку процесу купівлі квитків, при цьому зв'язок із клієнтами здійснюється із задіянням опції зворотного дзвінка.
Замовлення можна зробити як телефоном, так і за допомогою спеціальної форми на сайті. При цьому є можливість гнучкого вибору дат та вокзалів відправлення. При придбанні авіаквитків вказується оптимальний рейс, у тому числі з пересадками в аеропортах тих міст, які б хотіли попутно відвідати пасажири.
Рівень безпеки
За даними муніципальної поліції, Ульм є одним із найбільш безпечних у кримінальному відношенні міст Німеччини. Число злочинів за рік, із розрахунку на 100 тис. осіб, становить близько 4,2 тис. – це майже вдвічі менше, ніж у середньому по країні. Останні кілька років скорочується кількість правопорушень у громадських місцях. Кількість таких злочинів впала за п'ятирічку на 13%, також на 44% та 13% відповідно зменшилася кількість зазіхань на життя та здоров'я громадян.
За розрахунками аналітиків статистичного сервісу Numbeo, коефіцієнт безпеки осіб, які пересуваються Ульмом пішки вдень становить 89,28 зі 100 можливих, вночі – 68,13. За класифікацією агентства, ці показники вважаються дуже високими. Загалом індекс злочинності у місті вони оцінюють у 28,35 (низький), а рівень безпеки – у 71,65 (високий).
Ціни
Рівень вартості споживчих товарів в Ульмі нижчий, ніж у Берліні, на 15,94%, включаючи витрати на оренду житла або проживання в готелях. У порівнянні з київськими цінами, харчування в ресторанах міста коштує дорожче на 105,53%, а купівля продуктів харчування – на 75,3%. За один місяць, без урахування оренди житла, вартість проживання в Ульмі складає близько 795$.
За обід на двох осіб у ресторані потрібно заплатити в середньому 54,23$, в дешевому барі або кафе – 11,83$. Сир у магазинах Ульма пропонується за 12,23$, філе курки – 9,32$, яловичина – 8,87$, яблука – 2,33$ за кілограм. Ціни на одяг приблизно відповідають середнім у Європі – сукні Zara продаються за 33,28$, кросівки Nike можна купити за 72,72$.
Поїздка містом на автобусі або трамваї обійдеться в 2,47$ в один кінець, місячний абонемент коштує близько 64,14$. Таксі можна викликати за 2,71$, при цьому за кожен кілометр тариф становитиме ще 3,16$.
Структура населення
Левова частка постійного населення Ульма – німецької національності, до неї належать 85% містян. Найбільша діаспора у місті – турецька (3,78% громадян). В Ульмі також проживають італійці (1,59%), хорвати (1,23%), вихідці з Боснії та Герцеговини (1,21%) та румуни (1,04%). Жителі міста віком від 18 до 65 років становлять 65,28% населення, діти до 17 років включно – 16,29%, решта містян – старше 65 років.
Населення Ульма спілкується на швабському діалекті (алеманська група верхньонімецької мови), як і жителі Штутгарта та Тюбінгена. Інші мови – малопоширені, переважно серед нацменшин міста. У школах викладаються як іноземні англійська, французька, іспанська та італійська мови.
Близько 31% населення – прихильники Католицької Церкви, ще 21,5% – протестанти. На мусульман припадає 8,2% містян. Також у місті є православні християни, єговісти та представники інших релігій – вони становлять 5,2% населення Ульму. Решта мешканців позиціонує себе як атеїсти.
Культура та пам'ятки
Культура Ульма загалом є самобутньою, вона історично формувалася під впливом таких великих центрів, як Мюнхен і Штутгарт. Колосальний внесок у формування архітектурного образу міста зробила епоха бароко. В даний час Ульм є відправною точкою популярного 500-кілометрового культурного маршруту Верхньої Швабії, який називається туристами "в стилі бароко". Він починається від знаменитого Ульмського собору та пролягає у бік Боденського озера. Додаткові маршрути проходять у тому числі через Швейцарію та Австрію.
У самому Ульмі налічується велика кількість театрів, музеїв, галерей, культурних та просвітницьких закладів. Одним із найвідоміших центрів культурно-соціального призначення – Roxy. Тут влаштовуються вистави в жанрі кабаре, організовуються концерти та читання. У місті проводиться популярний наметовий фестиваль Ulmer Zelt – найтриваліший у Німеччині – із середини травня до червня. У рамках фестивалю виступають провідні світові музичні виконавці, а також показують дитячі спектаклі.
Найвпливовіша організація культурної галузі Ульма – асоціація Söflinger Vorstadtverein. Вона централізовано керує 26 клубами спортивної, музичної та вокальної спрямованості, займається популяризацією культури та мистецтва міста. Також в Ульмі відкрито карнавальне товариство GKG U/NU, яке координує проведення масштабних святкових заходів.
Парки
В Ульмі налічується понад десяток парків, садів та інших великих зелених зон. Більшість із них є традиційними місцями відпочинку містян та туристів.
Найбільш відомі парки міста:
- Фрідріхсау – найпопулярніший парк відпочинку у місті. Зелена зона була облаштована ще 1811 р. коштом вюртембергського короля Фрідріха І. У парку розташовуються три великі сади. Тут відкрито ярмаркову площу для фольклорних фестивалів та працює зоопарк.
- Ботанічний сад Ульмського університету площею 28 га. Один із найбільших подібних об'єктів в Німеччині. У ньому зібрані колекції рідкісних рослин, облаштовано кілька оранжерей та теплиць. Сад відкритий для вільного відвідування.
- Розарій на березі Дунаю, між двома мостами, званий також "перлина Ульма". Розбитий 1970 р., на місці невеликого саду біля міської стіни. На його території площею 3 тис. м2 ростуть троянди (близько 200 видів).
Музеї та бібліотеки
В Ульмі своїх відвідувачів запрошують два великих та кілька невеликих музеїв, а також сезонні виставки та галереї. У місті працює одна із найбільших публічних бібліотек Німеччини.
Головні музеї та бібліотеки:
- Музей Ульма, відкритий 1924 р. У ньому експонуються витвори мистецтва, археологічні знахідки, культурні та етнографічні експонати часів від сивої давнини до XX ст. Окремо представлені колекції ремісничих гільдій міста.
- Музей хліба. Заснований у 1955 р. Перший у світі подібний музей. На його виставках представлено близько 20 тис. експонатів, присвячених аграрним технологіям та ремеслу хлібовиготовлення, тематичні скульптури та картини, культові реліквії різних релігій, пов'язані з хлібом та зерном.
- Міська бібліотека, одна з найстаріших у світі. Її історія розпочалася у 1516 р. Нині у сховищах бібліотеки налічується 560 тис. книг, документів та інших матеріалів.
Театри
В Ульмі працює класичний Великий театр із драматичними, оперними та балетними сценами. Крім того, відкрито кілька малих приватних театрів та оркестрових майданчиків.
Відомі театри Ульма:
- Муніципальний театр – найбільший в Ульмі, розрахований на 815 глядачів. Почав працювати в 1641 р. Він є найстарішим муніципальним театром країни, проте розміщений у будівлі, збудованій вже у XX ст. На сценах театру демонструються музичні, драматичні та балетні вистави. Також концерти дає міський філармонічний оркестр.
- "Театр у жилетній кишені" – найстаріша сцена малого класу (всього 40 місць) регіону Баден-Вюртемберг, заснована в 1948 р. Тут виступає приватна трупа з експериментальними постановками.
- Театр Улюм – єдина на Півдні Німеччини турецькомовна сцена. Театр відкрито 1998 р. Його репертуар орієнтовано на турецьку діаспору. Деякі спектаклі грають і німецькою мовою.
Освіта та наука
В Ульмі працюють кілька невеликих університетів, зокрема приватних. В університетському містечку відкрито низку дослідницьких інститутів із прикладних напрямів.
Основні університети:
- Ульмський університет, працює з 1967 р. Тут викладаються природничі дисципліни, медицина, математика, технології та економіка. Один із найменших університетів у країні. Число студентів – близько 10 тис.
- Університет прикладних наук. Заснований у 1960 р. як інженерна школа. У ВНЗ проходять навчання студенти з усього світу у рамках міжнародних програм обміну.
- Університет комунікації та дизайну – приватний навчальний заклад. Кампуси розташовуються в Ульмі та Штутгарті. Основна спрямованість навчання – ЗМІ та комунікації. Ведеться підготовка студентів у потребах установ державного сектору.
Інші пам'ятки
Популярність Ульма серед туристів пов'язана з його багатою середньовічною архітектурою, що чудово збереглася: відновленими соборами, міськими укріпленнями та унікальними будинками.
Популярні пам'ятки міста:
- Ульмський собор – найвища у світі церковна будівля. Був закладений у XIV ст., будувався аж до XIX ст. за проєктом архітектурного майстра у готичному стилі Генріха Парлмера. Собор заввишки 162 м зведений з цегли, він є і найвищим будинком у світі, побудованим з цього матеріалу. Відвідувачі можуть піднятися до верхнього поверху вежі кам'яними гвинтовими сходами.
- Архітектурний комплекс абатства Виблінген, заснований у 1093 р. й існував до 1806 р. У різний час він використовувався як казарми і фортеці. У ХХІ ст. тут розмістили університетську лікарню та навчальний центр для медиків.
- "Кривий будиночок" або "Похилий будинок" – п'ятиповерхова будівля-готель у пізньому готичному стилі. Побудований у XIV ст. Його конструкція нахилена під кутом 10°. У будинку розміщувалися на нічліг капітани кораблів, що прибули до міста річкою Блау. Потрапити до будівлі можна було відразу з палуби завдяки тому, що судна могли пришвартуватися до нього впритул – це дозволяла похила форма споруди.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 112
- Швидка допомога: 112
- Телефон екстреної допомоги: 112
- Поліція: 110
- Посольство України: +4930 288 871 70