Завантаження...

hero

Торунь

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Торунь

Республіка Польща
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Торунь – місто, розташоване в північній частині Польщі, на річці Вісла. Його стародавня історична частина є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Також місто відоме як батьківщина знаменитого вченого епохи Відродження – Миколи Коперника.

Торунь вважається одним із найстаріших населених пунктів Польщі. Археологічні знахідки свідчать про те, що перші поселення на околицях виникли ще в 1100 р. до н. е. Поселення невеликого розміру існувало в період VII-XIII ст. У 1233 р. відбувається розширення і зведення фортеці. Заслуга в її утворенні належала лицарям Тевтонського ордену. У 1264-1411 рр. місто було включено до складу Ганзейського торгового союзу.

Через наступні поділи країни Торунь входив до складу Пруссії, а пізніше Німецької імперії. У 1918 р. відбулося відновлення незалежності Польщі, після чого він знову увійшов до її складу.

Місто добре збереглося в період Другої світової війни, йому вдалося уникнути руйнувань. Завдяки цьому Старе Місто залишилося в прекрасному стані і вважається одним із семи чудес Польщі.

Старий центр наповнений готичними будівлями з червоної цегли і нагадує Гданськ, але має більш тихою атмосферою. Важливою подією стало заснування університету Миколи Коперника в 1945 р., який визнано одним із найкращих вишів країни.

Розташування

Торунь розташований у нижній долині річки Вісла. Значна частина міської території, включно з історичним центром, зосередилася на її правому березі. Завдяки такому розташуванню населений пункт популярний серед любителів водного виду спорту. Останні прагнуть приїжджати в місто влітку.

У Торуні переважає вологий континентальний клімат, наближений до помірного. Зона, в якій розташоване місто, відома як морська або океанічна, що характеризується високою вологістю. У Торуні випадає значна кількість опадів навіть у найпосушливіший місяць. Літо в місті відносно прохолодне, зима м'яка, але вітряна.

Найкращий час для відвідування міста туристами – кінець весни, літо та початок осені. У липні-серпні температура підвищується вдень до +24°C, а вночі становить близько +13°C. Найхолодніші місяці – грудень і січень, коли денна температура встановлюється на рівні +1°C, а нічна знижується до -4°C.

Територія

Адміністративна структура міста передбачає поділ на 24 райони (dzielnica). Кожен із них наділений автономією, що поширюється на межі муніципального управління. Основні райони Торуня мають назви: Старе Місто, Барбарка, Белави, Бєляни, Бидгоське Передмістя, Черневіце, Хелмінське Передмістя, Глінки, Якубське Передмістя, Грембоцін-над-Струги, Кашчорек, Міранжинка, Катаржинка, Вжоси.

Історичні пам'ятки, включно з готичною архітектурою та культовими спорудами, зосереджені в Старому Місті. Решта районів наповнені переважно сучасними житловими будівлями та будівлями, що мають промислове значення.

Інфраструктура

У Торуні немає власного аеропорту, найближчі розташовані у Варшаві, Бидгощі та Гданську. Тут розташований великий залізничний вузол і місце перетину двох важливих транспортних ліній: Варшава - Бидгощ і Вроцлав - Ольштин. Ще дві лінії проходять у бік Мальборка і Серпця. У Торуні є три залізничні станції: Toruń Główny, Toruń Miasto і Toruń Wschodni.

Через Торунь прокладено європейський автомобільний маршрут E75. У місті розвинена мережа громадського транспорту, що включає п'ять трамвайних ліній і близько 40 автобусних маршрутів.

Приїхати до Торуня з Києва можна автобусом, що прямує через Варшаву, Лодзь. Інший варіант – дістатися автобусом до Кракова, і далі доїхати до міста регіональним транспортом.

Рівень безпеки

У Торуні досить низький рівень злочинності. Розкриття злочинів перебуває на високому рівні. На вулицях міста встановлено камери відеоспостереження, завдяки яким вдається своєчасно виявляти правопорушення. У Торуні працює велика кількість поліцейських, які стежать за порядком на вулицях. Гостям міста рекомендують дотримуватися загальних правил безпеки, що полягають в утриманні від прогулянок у нічний час, стеженні за збереженням особистих речей.

Ціни

Ціни в Торуні встановлюються залежно від сезонності. За бажання зняти номер у готелі на ніч подібна послуга обійдеться у 30-60€. Замовити обід на двох осіб у ресторані середнього рівня вдасться за 13-20€.

Вартість продуктів харчування в Торуні, як і в усій Польщі, нижча, ніж в інших країнах Європи:

  • хліб – 0,4-1€
  • молоко – 0,4-1€
  • упаковка яєць (12 шт.) – 1,2€.
  • м'ясо (яловичина) – 6,5€
  • фрукти та овочі – 0,4-1,5€

Вартість разового квитка на проїзд у громадському транспорті становить 0,4-1€. Щомісячний проїзний обійдеться у 13€.

Структура населення

Чисельність населення Торуня перевищує 202 тис. осіб. Основна його частина зосереджена на території, розташованій на правому березі річки Вісла. До найбільш густонаселених районів належать Рубінкове і На Скарпіє, де розташовані житлові масиви, зведені в 1970-х і 1980-х рр. У цих районах проживає близько 70 тис. осіб. Значний приріст чисельності населення відбувався у післявоєнний період, коли в місті стрімко розвивалася промисловість і будувалися багатоповерхові житлові будинки.

Переважна більшість жителів Торуня належить до двох християнських конфесій: католицизму і протестантизму.

Культура та пам'ятки

У Торуні відбуваються різноманітні культурні заходи. У травні організовують міжнародний театральний фестиваль "Контакт". Іншою щорічною подією, що запам'ятовується, є фестиваль BELLA SKYWAY, відвідавши який, можна ознайомитися з сучасними тенденціями в мистецтві та науці. Також у місті проводиться польський міжнародний кінофестиваль, де свої роботи представляють талановиті кінематографісти-початківці.

Підвищити свій культурний рівень можна, відвідавши Центр сучасності та науки, де представлені інтерактивні виставки, що демонструють наукові досягнення, а також відкриття Миколи Коперника. Також у Торуні можна відвідати планетарій, а вирушивши до сусіднього Півніце, відвідати обсерваторію, де розміщений радіотелескоп, який вважається найбільшим у східній частині Центральної Європи.

Парки

У Торуні знаходиться значна кількість зелених мальовничих зон для відпочинку. Для родин із дітьми стане знахідкою ботанічний сад, на території якого розташовано невеликий контактний зоопарк, де можна погодувати та погладити тварин.

Острів Kepa Bazarowa варто відвідати у весняний і літній час, коли збирається велика кількість птахів. Заповідник розташований практично в центрі міста, з його території відкривається гарний панорамний вид.

Міський або Бидгоський парк був заснований ще в 1817 р. і вважається найстарішим у Торуні. Його було закладено в англійському стилі та наповнено унікальними рослинами. Серед інших відомих парків міста варто згадати Tysiąclecia та Glazja.

Музеї та бібліотеки

Одним із найвідоміших музеїв Торуня є Будинок Миколи Коперника. Експозиція розміщена одразу у двох будівлях, що належать до середньовічного періоду. Одна з будівель перебувала у власності сімейства знаменитого вченого. Експонати присвячені як його діяльності, так і міській культурі Торуня XVI ст.

У музеї Торунського пряника представлено обладнання, що використовується для створення випічки, а також організовують майстер-класи. Відвідувачі зможуть самостійно приготувати пряники за старовинним рецептом і прикрасити їх глазур'ю.

Dom Legend Toruńskich – музей, у якому відбуваються інтерактивні екскурсії, що розповідають про легенди цього міста. Етнографічний музей просто неба розташований недалеко від Старого Міста, демонструє дерев'яні споруди XVIII-XIX ст. з оригінальним інтер'єром. Також у Торуні працюють близько десяти історичних музеїв.

У Торуні діє бібліотека, заснована одночасно з університетом Миколи Коперника. У місті діють дві публічні бібліотеки.

Театри

У Торуні працює кілька театрів, до яких належать драматичні, музичні, дитячі. Щороку на фестивалі "Контакт" можна побачити вистави, в яких задіяні артисти з різних країн.

Театр ляльок розташований у будівлі, яка є унікальною архітектурною пам'яткою. Він представляє дуже цікавий репертуар для дітей. Відвідавши Куявсько-Поморський музичний театр, можна насолодитися мюзиклами. Виступи симфонічного оркестру представлені в театрі з однойменною назвою.

Освіта та наука

Торунь славиться університетом Миколи Коперника, утвореним у 1945 р., де навчається понад 40 тис. студентів. Також у місті діє понад 10 вишів. У Торуні функціонує понад 30 початкових і 10 середніх шкіл. Однією з найстаріших у Польщі є I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, заснована на базі гімназії, відкритої ще 1568 р. У місті активно діє Торунське наукове товариство, засноване 1875 р.

Інші пам'ятки

Торунь має численні пам'ятки середньовічної архітектури, що належать до готичного стилю. Більшість будівель зосереджені в Старому Місті. Гостям Торуня обов'язково варто побачити Стару ратушу, відкриту 1274 р., яку було розширено й перебудовано в 1391-1399 рр. Серед культових споруд на особливу увагу заслуговують собор святих Іоана Євангелиста та Іоана Хрестителя, церква святої Марії, базиліка святого Якова. Усі ці храми були зведені в XIV ст.

Будинок у знаку Зірки, що належить до XVI ст., вирізняється фасадом, багато декорованим ліпниною. Історичною пам'яткою є руїни замку тевтонських лицарів XIII ст. Згаданий вище Будинок Миколи Коперника також збудований у готичному стилі в XV ст.

Телефони екстрених служб

  1. Екстрена допомога: 112
  2. Поліція: 997
  3. Пожежна служба: 998
  4. Швидка допомога: 999
  5. Посольство України: +48 22 621 39 79