Завантаження...

hero

Тарту

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Тарту

Естонська Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Тарту розташований у південній частині Естонії і є адміністративним центром повіту Тартумаа. Місто вважається другим за чисельністю населення після Таллінна.

Відомо, що на цій території існувало стародавнє поселення ще в період V-VI ст., коли місцевість була відома під назвою Тарбату. Датою першої згадки про місто є 1030 р. Згідно з історичними відомостями князь Ярослав Мудрий заснував на даній території місто Юр'їв, через яке проходили важливі торгові шляхи.

Згодом упродовж своєї історії існування місто перебувало під владою новгородських князів, німецьких лицарів-мечоносців, було столицею Дерптського єпископства. У XVII ст. місто по черзі належало Швеції, Речі Посполитій, Росії. Під час російсько-шведської війни 1656 р. воно знову перейшло у володіння Швеції, а під час Північної війни 1704 р. взяте російськими військами. У зв'язку із заснуванням Імператорського Дерптського університету він стає важливим науковим центром.

У 1917 р. місто увійшло до складу Естонської Республіки, а в 1940 р. стало частиною ЕРСР. Тарту сильно постраждало унаслідок бомбардувань, які велися під час Другої світової війни. Нині місто є важливим логістичним центром країни, має досягнення в галузі електроніки та біотехнологій.

Розташування

Тарту розташоване на обох берегах річки Емайиги, на відстані 37 км від гирла річки в Чудсько-Псковську систему озер. Протяжність міста вздовж водойми становить 9 км. Таке місце розташування створює красиві природні пейзажі. Віддаленість Тарту від Таллінна – 185 км у напрямку від південного сходу естонської столиці.

Клімат Тарту характеризується як вологий континентальний. Тут спостерігається м'яка зима. Літо відносно прохолодне, але тепліше і займає більш тривалий період, ніж у Таллінні. Найтеплішим місяцем у році є липень (середньодобова температура – +19°C), найхолоднішим – лютий (середня температура – -4,5 °C). Найбільша кількість опадів випадає з травня по листопад. Найбільш дощовим місяцем вважається серпень.

Територія

Адміністративний поділ Тарту включає 17 районів. Основні визначні пам'ятки зосереджені в центральній частині міста – районі Кесклінн, площа якого становить 180 га і зосереджена на правому березі річки Емайиги. Найбільшим спальним районом Тарту є Аннелінн, що поділяється на два мікрорайони та займає площу 5,41 км². Він забудований переважно багатоквартирними будинками. Район Тяхтвере – колишня волость, приєднана до Тарту у 2017 р.

До решти районів міста належать Варіку, Ваксалі, Вееріку, Карлова, Іхасте, Маар'ямийза, Ропка, Рааді-Круусамяе, промисловий район Ропка, Рянілінн, Таммелінн, Супілінн, Юлеїїе, Яаамамийза.

Інфраструктура

У Тарту є однойменний аеропорт, з якого щодня здійснюються перельоти до Гельсінкі. Місто є важливим залізничним вузлом. З нього регулярно курсують поїзди до Таллінна та Валгу. Також у Тарту розвинене автобусне сполучення, яке діє як між містами, так і між країнами.

Тут функціонує розгалужена мережа автобусних маршрутів, що забезпечують сполучення між різними районами міста. Характерною особливістю міста є наявність паркувальних місць із безоплатним періодом, який становить від 15 до 120 хвилин. Вони розміщені навіть у надземних і підземних паркінгах.

Приїхати до Тарту з Києва можна, вирушивши автобусом, який прямує до Таллінна. Інший варіант – приїхати до Кракова, після чого здійснити переліт до столиці Естонії. З Таллінна до Тарту можна дістатися місцевим автобусом або поїздом.

Рівень безпеки

Тарту – місто з досить низьким рівнем злочинності. Воно вважається більш безпечним, ніж Таллінн. До числа поширених правопорушень належать кишенькові крадіжки, ймовірність яких особливо висока в багатолюдних місцях. З цією метою рекомендується дотримуватися загальних правил безпеки: носити гроші, документи та цінні речі так, щоб доступ зловмисників до них був ускладнений. Великі грошові суми варто залишати в сейфах готелю.

Під час пересування на автомобілі варто дотримуватися особливої обережності в період з 1 грудня до 1 березня. У цей час підвищується ймовірність виникнення ожеледиці.

Ціни

Рівень цін у Тарту дещо нижчий порівняно з іншими європейськими містами. Оренда номера в готелі становить 40-100€. Перекусити в недорогому закладі громадського харчування або фастфудом можна за 4-5€. Обід у ресторані середнього рівня на двох обійдеться в суму близько 30€.

Вартість деяких продуктів харчування встановлена на такому рівні:

  • молоко (1 л) – 0,45€
  • м'ясо (1 кг) – 7,5€
  • хліб (500 г) – 0,6€
  • фрукти, овочі – 0,25-1,5€

Односторонній квиток на місцевий громадський транспорт можна купити за вартістю 0,67€. Щомісячний проїзний обійдеться в 10€.

Структура населення

Чисельність населення Тарту перевищує 97 тис. осіб. Близько 80% місцевих жителів становлять естонці, 13% припадає на росіян. Частка українців становить 1,2%, фінів – 1%, білорусів, латишів, німців – по 0,3%. На інші національності припадає 3,8%.

Естонською мовою володіє 93% місцевих жителів. Російську мову знають близько 72% осіб, фінську – близько 8,5%, англійську – 36,5%, німецьку – 20%.

За конфесійним складом 14,8% населення сповідують лютеранство, 7,9% є православними, 77,3% жителів належать до інших віросповідань або належать до атеїстів.

Культура та пам'ятки

Тарту лідирує в Естонії за кількістю проведення фестивалів і свят. Щороку наприкінці квітня організовується фестиваль весняних днів, на якому влаштовують театралізовані вистави та виступи музичних колективів просто неба. Однією з найцікавіших традицій є змагання на власноруч збудованих човнах. Учасники пропливають на швидкість відстань 150 м.

Щороку в Dome Hill проводять Ніч співу, де будь-яка охоча людина може виконати фольклорний твір. Зимовий День танцю організовують 14 грудня, свято є частиною різдвяної програми. Учасники, одягнені в традиційні естонські костюми, виконують танцювальні номери на площі перед ратушею.

У другій половині липня проводиться Ганзейський ярмарок, де можна скуштувати місцеві делікатеси та придбати сувеніри у місцевих ремісників. Ягідний ярмарок організовується на початку вересня.

Парки

Тарту вражає великою кількістю зелених і мальовничих зон для відпочинку.  В саду Tartu Ülikooli Botaanikaaed висаджена величезна кількість різноманітних рослин, є мальовничі ставки та доглянуті прогулянкові стежки. Парк Toomemagi розташований на однойменному високому пагорбі, звідки відкривається гарний панорамний вид. За бажання влаштувати пікнік або здійснити велосипедну прогулянку варто відвідати парки Maksa Manor Park і Luunja Manor Park. Захопливі прогулянки можна здійснити пішохідними стежками Ahunapalu-Virvissaare, Ilmatsalu-Karevere, Emajoe-Suursoo, що ведуть до заповідників Kärevere Hoiuala, Keeri-Karijärve LKA.

Вирушивши в тематичний парк Aura Veekeskus, можна поплавати в басейнах, спуститися водними гірками, відвідати сауни й термальні зони.

Музеї та бібліотеки

У Тарту є багато цікавих музеїв, відвідавши які можна долучитися до культури цього міста. Tartu Ülikooli Muuseum, розташований у будівлі зруйнованого собору, завдяки чому характеризується особливою атмосферою. Відвідувачі можуть ознайомитися з історичними та інтерактивними експонатами. Відвідавши Tartu Ülikooli Loodusmuuseum, можна більше дізнатися про місцеву фауну і флору. У музеї Jääaja Keskus зосереджені експонати, що розповідають про льодовиковий період. Його візитною карткою є величезний мамонт. У музеї Eesti Lennundusmuuseum є експозиція, що включає цивільні та військові літальні апарати.

У Eesti Trüki- ja Paberimuuseum розповідається про папір та його виготовлення. Місцевий музей іграшок є єдиним на території Прибалтики та представляє старовинні експонати, які можна сфотографувати.  

Бібліотека Тартуського університету, заснована 1802 р., є найстарішою в країні. Її фонд складають 3,7 млн одиниць зберігання.

Театри

Численні театри Тарту забезпечують різноманітність культурного життя цього міста. На особливу увагу заслуговує музично-драматичний театр Ва́немуйне, заснований ще 1865 р., який став першим, де вистави відбувалися естонською мовою. На Співочому полі є амфітеатр, що вміщує 1 тис. глядачів, де можна насолодитися виставами на відкритому повітрі. Театральний будинок, що належить музею іграшок, розташований в історичному дерев'яному будинку XVIII ст.

До інших значущих культурних закладів належать Портовий театр, Тартуський Новий театр, театр Karlova.

Освіта та наука

У місті розташований Тартуський університет, який є одним із найбільш значущих вишів країни. Він має значну наукову базу, Естонський генний фонд, обсерваторію та інші допоміжні установи. Також у Татру є Естонський університет природничих наук і ще дев'ять вишів.

Науковий розвиток у місті забезпечує наявність Тартуського біотехнологічного парку, Естонського біоцентру, Тартуського наукового парку. Також у Татру розташований АХХАА – науково-освітній центр, який вважається найбільшим не тільки в країні, а й у всій Прибалтиці.

Інші пам'ятки

Тарту наповнений численними старовинними будівлями. Символом міста є Ратушна площа, що має нестандартне для західноєвропейських міст прямокутне планування. Викликає інтерес незвичайна будівля "Падучий Дім", який нахилився одразу після зведення, але був залишений в такому вигляді. Церква святого Яана –значуща культова споруда, яка зберігає майстерно оформлені теракотові статуї. Ще одним храмом, що запам'ятається, є Домський собор.

У Тарту розташовано багато пам'ятників, присвячених видатним людям або виконаних на іншу тематику. До числа найефектніших скульптур належать "Бронзова свиня", "Батько і син", "Студенти, що цілуються", "Волошка".

У місті є безліч цікавих садиб. Це маєтки Luunja Mõis і Luke Mõis з красивими парками, садиба Karlova Mõis, побудована в неоготичному стилі.

Телефони екстрених служб

  1. Екстрена служба: 112
  2. Поліцейська лінія дорожнього руху Естонії: 612 3000
  3. Посольство України: +372 601 5815