Суми
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: обласний центр
-
Адміністративний Центр: Сумська область
-
Площа: 95,38 км²
-
Заснований у 1652 році
-
Клімат: вологий континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 256 474
-
Телефонний код: +380 542
Інфраструктура
Суми
Про місто
Суми – обласний центр у північно-східній частині України. Найменування міста, за найпоширенішою версією, походить від назви сумок мисливців, знайдених у цій місцевості. Легенда знайшла своє втілення у гербі Сум – на ньому зображено три сумки чорного кольору з перев'язями.
Місто було засноване у 1652 р. як стихійне поселення. У 1658 р. на цьому місці козаками збудовано фортецю для захисту від набігів кримських татар. У ХІХ ст. Суми набули статусу великого регіонального торгового кластера. Місто стало адмінцентром Сумської області у 1939 р.
У період після Другої світової війни його економіка була відновлена. Запущено підприємства важкої та легкої промисловості, почав інтенсивно розвиватися харчопром. Зараз у Сумах на машинобудування припадає 63,4% обсягу виробництва, на хімічні підприємства – 11,5%, частка харчової промисловості – 3,8%.
Суми є привабливим містом для туристів. Це пов'язано насамперед із можливістю відвідування унікальних пам'яток історії та культури – церков, інших архітектурних споруд, включаючи старовинні будівлі заводів, розкішні садиби купців та інших знаменитих людей міста, які жили в минулому.
Розташування
Суми розташовані на північному сході України. Сусідні обласні центри – Полтава, Харків та Чернігів. Місто знаходиться на території Придніпровської низовини. Його рельєф – типовий лісостеповий, переважає рівнинна місцевість із невеликими перепадами висот.
Територіально Суми розташовуються на узбережжі річки Псел (притока Дніпра), у місці впадання в неї річки Сумки. В останню в межах міста впадають притоки Попадька і Стрілка. У місті, окрім кількох штучних гідрокар'єрів, є і природне озеро Чеха у Зарічному районі. Площа його акваторії становить 32 га, а максимальна позначка глибини – 14 м. Озеро та прилеглий парк із багатовіковими дубами є традиційним місцем відпочинку містян та туристів.
Клімат у місті – континентальний, що характеризується теплим літом і досить м'якою зимою. Середня температура повітря в літній період становить +24°C, у спекотні дні вона може перевищувати +30°C, у зимовий – близько -3°C. Максимальна кількість дощів припадає на липень, снігопадів – на лютий.
Територія
Адміністративно Суми поділені на два райони – Зарічний та Ковпаківський. Відповідно до рішення міської ради, прийнятого ще 2000 р., на їхній території немає представницьких органів, діють лише адміністрації. Більшість об'єктів, цікавих для туристів, знаходиться в межах Ковпаківського району.
У 2015 р. територія Сум була розширена згідно з постановою Верховної Ради України на 753,6 га шляхом приєднання земель Піщанської сільради та на 172,7 га – Червоненської сільради.
Інфраструктура
У Сумах налагоджено розвинене транспортне сполучення. У місті здійснюються пасажирські перевезення автобусами, маршрутними, а також звичайними таксі. Електротранспорт представлений тролейбусами. Автомобільні магістралі пов'язують Суми із Полтавською, Харківською, Чернігівською областями, а також з іншими регіонами країни.
Автобуси міжміськими напрямками із Сум відправляються з Центрального автовокзалу та з автостанції на Ковальському проїзді, в тому числі, за маршрутами без пересадок у напрямку Києва, Івано-Франківська, Дніпра, Львова, Хмельницького та Запоріжжя та до приміських населених пунктів.
У місті працює два залізничні вокзали. Центральний вокзал приймає та відправляє поїзди київськими, харківськими, полтавськими та іншими маршрутами, а за іншими напрямками – з пересадками. Залізничні перевезення до Києва та назад здійснюються трьома поїздами, у тому числі, по одному прямому маршруту та двом – з кінцевими станціями в Івано-Франківську.
Щоб доїхати до Львова із Сум, потрібно сісти в один із двох поїздів, які прямують також до Івано-Франківська. До Харкова відбувають два поїзди через Конотоп. Вокзал Суми-Товарний обслуговує заміські райони.
Сумський аеропорт приймає лише нерегулярні рейси (літаки Ту-134, Як-40 та Ан-24). Пропускна спроможність його терміналу не перевищує 100 пасажирів за годину.
Сервіс SkyBooking пропонує квитки на автобуси та поїзди, авіаквитки до Сум, в тому числі, за маршрутами без пересадок. Переваги придбання квитків на сайті skybooking.ua – це насамперед низька вартість, а також швидке обслуговування клієнтів в автоматичному режимі з можливістю зворотного дзвінка та повного технічного супроводу процесу купівлі.
Дешеві авіаквитки в одну та обидві сторони можна купити за допомогою спеціальної форми на сайті. При цьому пропонується вибір дати рейсів автобусів, поїздів і літаків, включаючи прямі маршрути або поїздки з пересадками та проміжних пунктів, які планується відвідати. Форма передбачає вибір залізничних вокзалів у містах відправлення та в самих Сумах.
Рівень безпеки
Суми вважаються відносно безпечним містом для відвідування у розрізі кримінальних проявів. Індекс злочинності становить 41,01. Для порівняння, для України цей показник досягає 46,4, таким чином у Сумах рівень злочинності нижчий, ніж у середньому по країні. В останні кілька років у місті спостерігається помірне зростання кількості злочинів.
Ступінь безпеки при пересуванні вулицями Сум пішки вдень становить 84,78 зі 100 можливих, у нічний – 47,83. По Україні ці показники оцінюються у 76,43 та 47,34 відповідно.
Ціни
Вартість споживчих товарів у Сумах нижча, ніж у середньому в Україні, на 15-20%. Якщо обід у ресторані середнього рівня коштуватиме приблизно 13,49$, то в дешевому кафе – 4,05$. Водночас ціни на фастфуд такі самі, як і по Україні – перекусити в таких закладах можна за 3,51$. Сир у магазинах та на ринках міста продається, в середньому, – 6,21$ за кілограм, картопля – 0,27$, яйця – 1$ за десяток.
Відносно доступним є і брендовий одяг. Джинси Levis пропонуються за 43,71$, сукні від Zara – 30,22$, кросівки Nike – 65,56$. Квиток на одну поїздку в громадському транспорті коштує 0,27$, а проїзний на один місяць – 8,77$. Ціна на таксі – в середньому, 0,22$ за 1 км шляху і посадкові 1,35 $.
Структура населення
Близько 92% мешканців Сум – української національності, ще 6% – росіяни. У місті також проживають білоруси, вірмени, молдавани та євреї. Середній вік містян становить 41 рік. Близько 17% населення – діти до 14 років, ще 26% – особи віком від 60 років, решта належить до вікової групи від 15 до 60 років включно.
Переважна більшість віруючих сповідує православне християнство, також є представники іудаїзму, католицизму та ісламу. Близько 69% населення спілкується рівною мірою російською та українською мовами, у тому числі на побутовому рівні. Ще 19% віддають перевагу лише українській та 11% – російській, на носіїв інших мов припадає 1% містян.
Культура та пам'ятки
Суми мають статус значущого культурного центру Слобожанщини. У місті працює багато театрів, музеїв, установ просвітницького спрямування та бібліотек. У Сумах часто проводяться загальноміські свята та організовуються культурні події. Серед них, знаменита театралізована вистава "Сумська масляна", конкурс художників для дітей імені М.Г. Лисенка, концерти духової музики "Сурми України".
Місто бере участь у Параді вишиванок, у його рамках організовані конкурси "Диво-птиця" та "Диво-писанка ". У Квітковому сквері в Сумах біля обласної наукової бібліотеки зведено арт-об'єкти, присвячені цим фестивалям.
Парки
У місті є багато парків різної спрямованості: для дозвілля дітей, культурних заходів та відпочинку дорослих. Також облаштовано об'єкти природно-заповідного фонду – ботанічні сади, дендропарки та пам'ятки паркового мистецтва.
Найбільш популярні парки міста:
- "Казка". Дитячий парк, створений у 1985 р. У ньому розташовуються атракціони, скульптури персонажів казок та моделі історичних фортець.
- Парк ім. І. Кожедуба на береговій лінії річки Псел. На його території працює стадіон "Ювілейний". На вході встановлено пам'ятник легендарному льотчику, зведений 2004 р., напередодні 350-річчя від дня заснування міста.
- Сумський дендропарк. Створений у 1935 р. та внесений до списку об'єктів природно-заповідного фонду області. Знаходиться на березі ставка у заплаві Стрілки. Його площа становить 21 г. Тут ростуть понад 130 видів дерев та чагарників. У парку працює наукова база досліджень рідкісних рослин.
Музеї та бібліотеки
Музеї в Сумах пропонують відвідувачам виставки на найрізноманітнішу тематику. Є як традиційні для багатьох міст експозиції, пов'язані з історією, культурою та мистецтвом, так і спеціалізовані, присвячені, зокрема, нумізматиці та навіть альпіністській справі. У місті функціонує єдина система бібліотек, розподілена на філії та окремі установи.
Головні музеї та бібліотеки Сум:
- Художній музей ім. М. Онацького. Відкритий 1920 р. Тут представлені колекції як українського, так і зарубіжного образотворчого мистецтва від ХVІ ст. до наших днів.
- Краєзнавчий музей – найбільше в регіоні зібрання матеріалів з археології, етнографії та історії Сумської області. Створений у 1920 р. як художньо-історична виставка.
- Обласна універсальна наукова бібліотека. Заснована на базі першої публічної бібліотеки міста, яка почала працювати ще 1860 р. Щороку в ній обслуговується понад 36 тис. відвідувачів. Сховище містить понад 578 тис. документів.
Театри
У місті функціонують три театри, репертуар яких орієнтований як на дорослих любителів класичних спектаклів, так і на дитячу аудиторію, а також на любителів музичного мистецтва.
Театри міста:
- Обласний театр для дітей та юнацтва. Був створений, як "Театр Корепанова", на початку ХХ ст. У 1975 р. був перетворений в обласний театр ляльок, через шість років набув сучасного статусу, а в 2021 р. отримав найменування "академічний".
- Національний академтеатр драми та музичної комедії імені М.С. Щепкіна. Заснований у Лубнах (Полтавська область) у 1933 р., у 1939 р. переїхав до Сум. У 1980 р. спеціально для театру було збудовано окрему будівлю.
- Обласна філармонія, розміщена в будівлі колишніх Дворянських зборів, збудованої наприкінці ХІХ ст. Архітектурні рішення цієї споруди унікальні – на його даху розташовуються три тригранні куполи зі шпилями. Тут розміщувалися музичний салон та театральний зал.
Освіта та наука
У Сумах працюють три самостійні університети – один класичний з великою кількістю напрямків навчання та два спеціалізовані, зайняті у підготовці студентів у сфері освіти та аграрної справи.
Університети Сум:
- Сумський державний університет. Спочатку був заснований як навчальний консультаційний пункт при машинобудівному заводі в 1948 р., надалі на його базі функціонували технічні училища. 1990 р. набув статусу фізико-технологічного інституту, а 1993 року – державного університету. Навчання проводиться за 55 спеціальностями, кількість студентів – близько 12 тис.
- Сумський державний педуніверситет імені О.С. Макаренко проводить навчання за 26 спеціальностями у сфері освіти. У ньому навчаються 8 тис. осіб. Попередники університету – вищі вчительські курси, організовані в 1924 р., і педагогічний інститут, що з'явився на їх базі в 1933 р. Сучасний статус і назву університет отримав у 1999 р.
- Сумський національний аграрний університет був заснований у 1977 р. як філія Харківського сільськогосподарського інституту. Статус університету виш здобув у 1997 р., а чотирма роками пізніше отримав найменування "національного". Нині у ньому навчаються майже 9 тис. студентів за 27 спеціальностями.
Інші пам'ятки
Сумські визначні пам'ятки є втіленням історії розвитку міста та його культурних особливостей. Особливо популярними серед туристів є споруди храмів, скульптурні композиції та відомі місця масового відпочинку.
Найвідоміші пам'ятки міста:
- Альтанка, збудована біля Сумського краєзнавчого музею. Зведена на початку ХХ ст. за рішенням власника земельної ділянки, цукрозаводчика Йосипа Ліщинського, на місці розвідувальної свердловини, пробуреної геологами у пошуках нафти. Архітектурні елементи альтанки включають символи трипільської культури, язичницькі знаки родючості та сонця, малюнки з мотивами іудаїзму та християнства. Щороку за традицією у альтанці грають військові духові оркестри.
- Православний Троїцький собор на однойменній вулиці. Будівля збудована у 1915 р. Освячення храму було заплановано роком раніше, однак через припинення фінансування з боку меценатів відкладено на невизначений термін. Воно відбулося лише у 1996 р., тоді ж церкву було відкрито для віруючих. Будівля собору є пам'яткою архітектури у стилі неокласицизму.
- Каскадний фонтан "Садко" на вулиці Соборній. Збудований у 1985 р.. Проєкт не передбачав встановлення скульптури легендарного билинного героя, її було поставлено на верхньому каскаді вже після закінчення основних робіт. Сам пам'ятник виготовлений у 1975 р. київськими скульпторами та спочатку призначався для куточка казкових персонажів на Покровській площі міста. У 2010 р. мармурові плити фонтану замінили на червоний граніт.
Телефони екстрених служб
- МНС: 101; +380 542 66 55 10
- Національна поліція: 102; +380542 66 7010
- Станція швидкої медичної допомоги: 103; +38 0542 22 11 98
- Диспетчер Сумигазу: 104; +380 542 70 30 04