Завантаження...

hero

Чернігів

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Чернігів

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Як описати Чернігів, якому понад 1300 років, кількома рядками? Одвічний конкурент Києва, славне місто, про отримання якого мріяли вельможні князі, литовці, поляки, росіяни й навіть кримські татари. Одне з найбільших міст Європи в ХІІІ ст.

Легенди про Чернігів пробуджували уяву всіх, хто їх чув далеко за межами країни. І сьогодні в кожному куточку України ви зустрінете в історії спогад чи епізод про це величне місто!

Однією з головних пам’яток усієї Чернігівської області є чарівна річка Десна. Дивовижна краса незайманої людиною природи приваблює мільйони туристів. Саме тому кожен має побувати в Чернігові бодай раз!

Тож ніяк не можна описати місто в кількох рядках. Його потрібно відвідати, оглядати та насолоджуватися! Ми гарантуємо, що подорож до невеликого, але повного дивовижної краси Чернігова не залишить нікого байдужим – ви закохаєтеся в це місто, його культуру та природу.

Ви можете поїхати до Чернігова із таких міст: Київ, Полтава, Одеса та Львів, без пересадок поїздом. Також ви можете купити квитки на рейс із пересадками за найдешевшою ціною – для цього вам знадобиться сервіс SkyBooking.

Розташування

Чернігів – найпівнічніше місто обласного значення в Україні. Він розташований на березі річки Десна. У сучасних межах Чернігівська область була утворена в 1932 р. За площею – 31,9 тис. км2. Чернігівська область – одна з найбільших в Україні, що займає 5 % її території.

Чернігівщина славиться величезною кількістю річок та озер. Загалом на її території налічується 1334 озера загальною площею водного дзеркала 6561,3 га. З них 26 великих озер (Деснянська Оболонь, Блакитні озера) загальною площею 9,16 км.

Вигідне економіко-географічне становище області визначається насамперед її прикордонним становищем. На сході та півдні область межує із Сумською, Полтавською та Київською областями України.

Територія

В адміністративному відношенні Чернігівська область ділиться на 22 райони, 3 міста обласного підпорядкування (Чернігів, Прилуки, Ніжин), 12 міст районного підпорядкування, 30 селищ міського типу, понад півтори тисячі сіл. Центр області – Чернігів, одне з найдавніших міст України.

До складу Чернігівської області входять 16 міст. Найбільшою популярністю для туристів користуються саме Чернігівський та Ніжинський райони. Якщо ви любите відпочинок на природі далеко від міського шуму, то рекомендуємо звернути увагу на Козелецький район Чернігівської області.

Інфраструктура

У місті Чернігів дуже розвинена промисловість. Тут працює велика кількість заводів, зокрема найвідоміший в Україні Чернігівський пивзавод. Місцеве населення також активно розвиває аграрну та сільськогосподарську сферу. У Чернігові також процвітає і військова діяльність, адже на території області знаходиться одне з найбільших військових міст – Десна.

У Чернігові відсутній аеропорт, тому місцеві жителі можуть вирушати з Києва. Ви можете скласти ідеальний маршрут, об’єднавши залізничну поїздку й авіарейс з аеропорту "Бориспіль" у будь-яку точку світу. Для цього замовляйте квитки з допомогою сервісу Skybooking.

Якщо ви бажаєте поїхати до Чернігова з будь-якого міста України, можете скористатися автобусними перевезеннями.

Рівень безпеки

Чернігів є одним із найбезпечніших міст в Україні. Місцеве населення вкрай спокійно та дружелюбно ставиться до туристів, з радістю їх приймає та допомагає. Звісно, вам варто дотримуватися елементарних правил власної безпеки, щоб уникнути крадіжки.

Порівняно з попередніми роками, статистика скоєних злочинів у місті значно знизилася. У 2021 р. поліція Чернігова розкрила всього вісім убивств та два факти завдання тяжких тілесних ушкоджень зі смертельним наслідком. А показник розкриття крадіжок збільшився на 3 %.

Ціни

Ціни на життя в Чернігові – набагато нижчі, ніж в інших містах України. Ви можете легко відпочити тут за 400 грн. на день. Загалом ціни на стандартні речі в Чернігові такі:

  • житло – від 150 до 2 тис. грн на день, залежно від місця розташування апартаментів та пропонованих умов;
  • харчування – від 100 до 500 грн на день, залежно від того, хочете ви обідати в ресторанах, їдальнях або готувати самостійно;
  • транспорт – містом ви можете проїхати на маршрутному таксі, вартість якого – 10 грн, на автобусі – 8 грн, трамваї – 8 грн, таксі – від 30 грн.

Структура населення

Станом на 1 квітня 2021 р., чисельність населення Чернігівської області склала 972,5 тис. осіб. З них, як повідомляє Головне управління статистики в області, 66% мешкало в місті. З початку року кількість мешканців зменшилася на 4,2 тис. осіб. Більшість людей, які живуть у місті, сповідують християнство.

У січні-березні 2022 р. на Чернігівщині з’явилося на світ 1331 немовля (655 хлопчиків та 676 дівчаток). На тисячу населення припадало п'ять новонароджених.

Дві третини дітей народжені містянами. Середній вік жінок, які стали мамами, становив 29 років. Упродовж січня-березня в області зареєстрували шлюб 844 подружні пари. Серед одружених уперше – 60% чоловіків і 57 % жінок. Середній вік нареченої становив 33 роки, нареченого – 36 років. З початку року в області померло 2573 чоловіки та 2734 жінки, середній вік яких 67 та 77 років відповідно.

Культура та пам'ятки

Чернігів є одним із найстаріших культурних міст Європи та слов’янських народів. Це найбільше місто Південної Русі та України, яку ми звикли бачити в сучасних кордонах. Упродовж багатьох століть він був другим містом Київської Русі, останньою сходинкою до Київського престолу, основним суперником Києва, а іноді – рівним за значимістю. У 1992 р. Чернігів відзначив своє 1300-річчя.

Археологічні розкопки свідчать про те, що Чернігів було засновано ще в VII ст. до н. е. Тоді місто було столицею князівства. За переказами міста Чернігова та польських хронік, першим князем Чернігова, нібито, був князь Черни, прах якого, за легендою, лежить у кургані "Чорна могила". Цей курган є одним із небагатьох курганів, що збереглися в колишньому з часів язичницької Русі.

Боротьба за Чернігів та Сіверську землю тривала впродовж усієї її історії, надто вже ласим шматочком була Чернігівщина з її основною річкою, красунею Десною.

Парки

Чернігів багатий на зелені насадження – парки, сади та алеї. Якщо ви любите прогулянки на природі, то ці місця – ідеальний вибір для вас.

  1. Парки на Десні. Описати всі місця, де на Десні можна відпочити, неможливо. Починаючи від північних кордонів України та до самого Києва таких місць – безліч. Серед найдоступніших – це безкоштовний міський пляж у м. Чернігові.
  2. Сквер імені Богдана Хмельницького. Дуже довгий час був у запустінні, але за останній рік кардинально змінився. Нові фонтани, тротуарна плитка, замість колишніх ям та вибоїн, багато лавок – тут є все для щастя.

Музеї та бібліотеки

Крім природних пам’яток Чернігів багатий і культурними пам’ятками. Тут є величезна кількість музеїв, галерей та виставок.

  1. Чернігівський історичний музей ім. Тарновського. Повністю передає історію міста завдяки унікальним експонатам та особливостям подання інформації екскурсоводами.
  2. Чернігівський воєнно-історичний музей, складається із трьох поверхів. На кожному поверсі – своя тематика. Включає роки Другої світової війни, та останніх подій в Україні 2014-2019 рр.
  3. Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського, заснований у вересні 1934 р. на честь 70-річчя від дня народження письменника. Наразі виставкова зала складається з меморіального будинку письменника, сучасної будівлі літературної експозиції та справжньої прикраси – меморіального саду Коцюбинських.

Театри

2016 р. Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченко відзначив 90-річчя заснування. Його історія – це шлях творчого становлення, час створення самобутньої мистецької індивідуальності.

Театр носить ім’я Кобзаря з народження, адже його було засновано в 1926 р. у м. Зинов’євськ (колишній Єлисаветград, згодом – Кіровоград, нині – Кропивницький) як пересувний Робсільтеатр імені Тараса Шевченка. 1933 р. Наркомат освіти УРСР відправив шевченківців у повному складі для обслуговування населення новоствореної Чернігівської області. На початку 1934 р. трупа набула статусу Чернігівського обласного державного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка.

Освіта та наука

У Чернігові є знаменитий вищий навчальний заклад – Чернігівська політехніка. Структура Національного університету "Чернігівська політехніка" включає сім навчально-наукових інститутів, два факультети, 33 кафедри, Центр перепідготовки та заочного навчання, аспірантуру та докторантуру, наукову бібліотеку, Бізнес-інноваційний центр, редакційно-видавничий відділ та розвинену мережу госпрозрахункових підрозділів. До складу університету входить Коледж економіки та технологій та Коледж транспорту та комп’ютерних технологій.

Університет включає такі факультети:

  1. Навчально-науковий інститут економіки.
  2. Навчально-науковий інститут менеджменту, харчових технологій та торгівлі.
  3. Навчально-науковий інститут бізнесу, природокористування та туризму.
  4. Навчально-науковий інститут електронних та інформаційних технологій.
  5. Навчально-науковий інститут механічної інженерії, технологій та транспорту.
  6. Навчально-науковий інститут архітектури, дизайну та будівництва.
  7. Навчально-науковий інститут права та соціальних технологій.
  8. Юридичний факультет.
  9. Факультет соціальних технологій оздоровлення та реабілітації.

Інші пам'ятки

Чернігів рясніє незвичайними місцями та пам’ятками, які обов’язково потрібно відвідати кожному туристу. Ось лише деякі з них:

  1. Чернігівський дитинець. Це найдавніша частина міста, його ще називають валом. За часів Київської Русі словом "дитинча" називалася найукріпленіша центральна частина стародавнього міста. Тут розміщувалася резиденція князя, палати бояр та вищого духовенства, а також дружина. Решта населення проживала за стінами фортеці, у зовнішньому місті. Чернігівський дитинець був добре укріплений ровами та високим земляним валом з огорожею. З того часу й називається "вал" або "дитинець".
  2. Тринадцяті гармати на валу. Гуляючи валом, ви неодмінно помітите гармати. 12 чавунних гармат поставлено на лафети в 1911 р. над схилом гори, де колись були зміцнення фортеці. За переказами, ці гармати подарував місту Петро I.
  3. Катерининська церква. Символ Чернігова видно ще далеко до в’їзду до міста. Перша церква, яка зустрічає гостей з київського напрямку.
  4. Церква Параскеви-п’ятниці. Понад сім століть прикрашає центральну частину стародавнього Чернігова ця кам’яна квітка – маленька церква на честь Параскеви-П’ятниці.
  5. Світломузичний фонтан – це сучасна, але не менш цікава пам’ятка. Така розвага є не в кожному місті, тому Чернігівські світломузичні фонтани приваблюють так багато туристів. Це романтичне місце.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102, 619 255
  3. Швидка медична допомога: 103