Завантаження...

hero

Слов'янськ

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Слов'янськ

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Слов'янськ – місто у Краматорському районі Донецької області України, що є адміністративним центром Слов'янської міської громади. Часом заснування Слов'янська вважається 1645 р. У цей період було утворено прикордонний острог, призначений для захисту від кримських набігів. Поселення на той час було відоме під назвою Тор.

У 1664 р. виник перший державний солеварний завод, що сприяв економічному розвитку території. У 1676 р. було зведено фортецю Тор біля Торських озер. Поселення поруч із нею стало мати назву Соляне. У 1775 р. відбулося приєднання фортеці до відомства Бахмутської провінції Азовської губернії. Згодом солеваріння було припинено через конкуренцію, що виникла з видобутком астраханської та кримської солі.

У 1784 р. відбулося перейменування Тора на Словенськ. Йому було надано статус повітового міста Словенського повіту Катеринославського намісництва. У 1797 р., після проведення чергових адміністративних реформ, Слов'янськ став заштатним містом Слов'янської волості Ізюмського повіту. У 1869 р. було утворено залізничну станцію, що виникла на шляху прямування Південною залізницею. Згодом вона стала повноцінним залізничним вузлом. 

У період Другої світової війни Слов'янськ двічі перебував в окупації. 12 квітня 2014 року місто було захоплене російськими військами та членами терористичної організації "Народного ополчення Донбасу" і було включене до складу самопроголошеної так званої "Донецької Народної Республіки". Бойові дії в Слов'янську тривали три місяці, після чого він був звільнений і повернутий під контроль України.

Розташування

Слов'янськ розташований у північній частині Донецької області. Місто знаходиться в долині річки Казенний Торець, що є притокою Сіверського Дінця. На його території розміщені Торські солоні озера, що мають карстове походження. Найбільшими водоймами є озера Сліпне, Вейсове, Гаряче, Левадне, Червоне. Температура води в них у літній сезон сягає +24°C. Найвищою локацією міста вважається гора Карачун – 167,5 м.

У Слов'янську переважає помірний клімат, для якого характерне тепле і місцями хмарне літо, морозна, вітряна і сніжна зима. Протягом року температура повітря варіюється від -8°C до +28°C. Тривалість теплого сезону становить майже 4 місяці, а холодного – теж. Найспекотнішим є липень, а найхолоднішим – січень.

Територія

Слов'янськ складається з таких мікрорайонів: Мимівка (також відомий під назвою Залізничний №1), Хімік, Артема, Голубівка, Лісовий, Північний, Сонячний, Будмаш. Вулиця Центральна є головною в місті, на ній зосереджені основні визначні пам'ятки. 

У східній частині міста розташувався Славкурорт –популярне місце для відпочинку з розташованими на його території солоними озерами. До нього бажають їздити з усієї України. Для цього потрібно купити квиток на поїзд Інтерсіті або звичайний, що прямує до Харкова. Після цього пасажир може придбати квитки на автобус або поїзд до Слов'янська. Це можна зробити як у касі вокзалу, так і онлайн, за допомогою офіційних сайтів перевізників або сервісу SkyBooking. Для цього потрібно ознайомитися з розкладом транспорту та оплатити вартість квитка. Ви можете придбати як залізничні квитки онлайн, так і проїзний документ на автобус.

Інфраструктура

У Слов'янську є чотири залізничні станції. На головній з них знаходиться локомотивне і вагонне депо. Трьома іншими станціями є пасажирська і вантажна Слов'янський Курорт, вантажна ім. Кожушка і Слов'янськ-Гілка, яка наразі не використовується. Залізничні лінії прокладені до Лиману, Лозової, Краматорська. Зараз доїхати до Слов'янська можна, купивши залізничні квитки онлайн або в касах Укрзалізниці на Інтерсіті або інший тип поїзда, що прямує до Харкова. Після цього потрібно придбати залізничні квитки до Полтави. У цьому місті необхідно пересісти в поїзд, що вирушає до Краматорська і вийти на зупинці в Слов'янську. Для того, щоб купити квиток на поїзд у потрібному напрямку, слід ознайомитися з розкладом транспорту.

У Слов'янську прокладена автомагістраль Харків - Ростов М-03 E 40. Від неї бере початок національна магістраль Слов'янськ - Маріуполь. До Слов'янська курсують автобуси, що прямують від Харкова та міст Донецької області: Краматорська, Костянтинівки, Дружківки, Курахового. Від них можна доїхати, купивши автобусні квитки онлайн. Це зручно зробити за допомогою офіційних сайтів перевізників або сервісу SkyBooking.

Раніше для того, щоб приїхати з Європи, можна було купити квиток на літак, що прибуває в аеропорт Харкова. Далі потрібно було придбати квитки на автобус або залізничні квитки. Нині можна купити квитки на автобус, що прямує з Варшави до Покровська. Придбати авіаквитки в даному напрямку тимчасово не представляється можливим.

Рівень безпеки

До 2022 р. Слов'янськ був досить безпечним для життя містом. Правопорядок забезпечувався шляхом контролю за його дотриманням місцевою поліцією. Слов'янськ вважався досить популярним туристичним напрямком завдяки знаходженню на його території солоних озер із лікувальними грязями. Найбільш поширеними злочинами були кишенькові крадіжки в багатолюдних місцях, через що потрібно було приділяти увагу збереженню грошей і цінностей. Зараз у Слов'янську висока ймовірність обстрілів, через що краще не їздити в місто без нагальної необхідності.

Ціни

До початку 2022 р. у Слов'янську ціни відповідали середньому рівню по Україні. Нині вони встановлені на більш високому рівні. Наприклад, купити 1 кг свинини можна за вартістю, яка становить близько 4€, а буханець хліба – за 0,5-1€. Жіноча стрижка в перукарні обійдеться у близько 7,5€, а чоловіча – близько 5€. Вартість квитка на автобус, що прямує з Харкова до Слов'янська, становить близько 12,5€. Краще придбати автобусні квитки онлайн. Так пасажир зможе заощадити.

Структура населення

До початку 2022 р. чисельність населення в Слов'янську перевищувала 105 тис. осіб. У зв'язку з веденням у місті бойових дій значна кількість мешканців евакуювалися до Харкова, інших міст України або Європи.

За національним складом населення Слов'янська розподіляється так:

 • українці – 73,1%;
 • росіяни – 23,6%;
 • турки – 0,6%;
 • білоруси – 0,5%;
 • вірмени – 0,4%;
 • греки та цигани – по 0,2%;
 • азербайджанці – 0,1%.

Більша частина жителів Слов'янська сповідує православ'я. Також у Слов'янську існує єврейська громада, релігійні традиції цього народу підтримуються, попри відсутність синагоги.

Культура та пам'ятки

До 2022 р. у Слов'янську відбувалися різноманітні культурні заходи. Одним із прикладів є фестиваль "Соляний бум", у якому брали участь художники з різних регіонів України. У липні 2023 р. на території міста було реалізовано проєкт "Культурний фронт", метою якого було поліпшення психоемоційного стану жителів Донецької області. У заході була залучена концертна бригада Харківського національного академічного театру опери та балету, звучали українські пісні.

Парки

Найзнаменитіший парк міста має назву "Слов'янський курорт". На його території ростуть хвойні та листяні дерева, розташовані лікувальні соляні озера. Найвідомішими водоймами є Вейсове і Рапне. У парку розміщені три санаторії: "Донбас", "Ювілейний", "Слов'янський". До них можна приїхати з будь-якого міста України, для чого слід купити квиток на потяг або автобус. 

Для активного відпочинку призначений парк Шовковичний, де розташовані атракціони та спортивні тренажери. У літній сезон у парку відбуваються виступи місцевого джазового ансамблю "Імпровіз". Іншими відомими парками Слов'янська є Хімік, сквер "Мрія", Соборний сквер.

Музеї та бібліотеки

У місті є Слов'янський краєзнавчий музей, заснований 1970 р. Він розмістився в старому купецькому маєтку, який було зведено наприкінці XIX ст. Експозиція займає 11 залів і складається з наступних розділів: природи, давньої та нової історії, сучасності. У музеї міститься колекція кераміки, що включає понад 2 тис. експонатів і вважається однією з найбільших в області. Також при музеї функціонує бібліотека, до якої відкрито доступ для відвідувачів.

Крім того, у Слов'янську розташовані музей пожежної охорони та музей народознавства, дві картинні галереї, одна з яких отримала назву на честь відомого художника П. Кончаловського, який народився в цих місцях. У Слов'янську діє Центральна міська публічна бібліотека, розташована на Соборній площі.

Театри

У Слов'янську немає власних театрів. Для проведення культурних заходів на території міста функціонують такі заклади, як Палац культури залізничників, що згодом отримав назву "Центр культури та довкілля", Будинок культури та техніки ЗАТ "Бетонмаш", Будинок культури ВАТ "Слов'яжмаш". У них відбувалися виступи творчих колективів міста, організовували постановки труп, запрошених із Харківського театру ляльок, Харківського національного академічного театру опери та балету.

Освіта та наука

У місті розташований Слов'янський педагогічний університет, який вважається одним із найбільших серед подібних вишів в Україні. Іншими відомими навчальними закладами Слов'янська є технікум залізничного транспорту, хіміко-механічний, державний аграрний енергобудівельний технікуми, професійний машинобудівний і професійний художній ліцеї.

Інші пам'ятки

Одним із найпопулярніших місць серед жителів міста є Соборна площа. Вона отримала назву на згадку про собор Трійці Животворчої, який раніше розташовувався поруч із площею, але був знесений за радянських часів. У Слов'янську розташовано п'ять православних храмів, серед яких на особливу увагу заслуговує Олександро-Невський собор і Воскресенська церква.

Цікавими сучасними пам'ятками є мурали: картина "Квітучі руки" художника Олександра Брітцева, абстракція "Кристали солі" від Іллі Кудиненка, зображення козака на коні, стилізованого під місцеву символіку. Помилуватися панорамним краєвидом на все місто вийде з оглядових майданчиків. Один із них розташований у глиняному кар'єрі на під'їзді до мікрорайону Лісовий. Другий можна відвідати, піднявшись на гору Карачун. Також на височині розташована каплиця і меморіальний комплекс.

Телефони екстрених служб

 1. Пожежна частина: 101
 2. Поліція: 102
 3. Швидка допомога: 103
 4. Аварійна газова служба: 104
 5. Телефон екстреної допомоги: 112