Завантаження...

hero

Путивль

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Путивль

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Путивль – місто, розташоване на північному сході України, у Конотопському районі Сумської області. Походження його назви достеменно невідоме. Передбачається, що населений пункт має ім'я свого засновника – Путимисла або його назва походить від слова "шлях", оскільки в давнину через місто пролягав важливий торговий маршрут.

Вперше Путивль згадується у писемних джерелах у 1146 р., хоча ця територія почала заселятися ще у IX ст. Місто відігравало важливу роль у регіоні як військова фортеця для захисту від набігів половців та один із транзитних пунктів знаменитого торгового шляху "із варягів у греки".

У середині XIV ст. Путивль входить у Литовське князівство, після 1500 року – до Московського царства. З 1721 р. він стає центром Путивльського повіту Російської імперії, а в 1926 – Конотопського округу УРСР. До 2020 р. був адміністративним центром Путивльського району.

У місті добре розвинена приладобудівна та харчова промисловість. Туризм має велике значення для його економіки – ще 1986 р. Путивль набув статусу історико-культурного заповідника. Мандрівників ваблять до міста насамперед зразки старовинної архітектури, насамперед – собори та монастирі. Крім того, тут відкрито декілька музеїв.

Розташування

Путивль знаходиться на правобережжі річки Сейм (притока Десни), за 96 км від Сум у північно-західному напрямку. У радіусі максимум 1,5 км від міста розташовано дев'ять сіл, у тому числі два – на лівому березі річки. У цій місцевості Сейм досить звивистий, річка утворює кілька лиманів, дрібних заболочених озер і станиць. Ландшафт міської території – горбиста рівнина з неглибокими балками та ярами. Найбільш різкі перепади висот спостерігаються у береговій зоні, де пагорби стрімко переходять у низини.

Путивль розташований у зоні вологого континентального клімату. Теплий сезон – тривалий. Середня температура з кінця весни і до початку осені знаходиться в межах +25°C, а її максимум рідко перевищує +31°C. Зима – морозна, з великою кількістю снігопадів і середньою температурою на рівні -12°C, що іноді опускається аж до -23°C. Сезон дощів припадає на період із середини травня до кінця липня, максимальний сніговий покрив реєструють у січні.
 

Територія

У Путивлі немає поділу на території та райони. Самоврядування здійснює Путивльська міськрада. До його складу входить голова та 30 депутатів. У період до 2020 р. в Путивлі була адміністрація Путивльського району, але повноваження згодом було скасовано після приєднання до Конотопського району.

Інфраструктура

Через Путивль проходять три автомобільні магістралі, що пов'язують місто з низкою населених пунктів області та інших регіонів. Безпосередньо в Путивлі громадський транспорт представлений лише автобусами, що курсують єдиним маршрутом у денний час, що охоплює основні підприємства та навчальні заклади міста. У місті працює автостанція. З неї автобуси відправляються 32 внутрішньообласними маршрутами, крім того, здійснюються прямі рейси до Рівного.

У місті немає залізничного вокзалу, станція з однойменною назвою розташована за 24 км від Путивля. Через неї прямують поїзди у напрямку Сум, Харкова, Івано-Франківська та Конотопу, а також деякими іншими маршрутами, але вже з пересадками. Найближчий аеропорт знаходиться лише в обласному центрі, за 99 км від Путивля, він обслуговує літаки, які здійснюють нерегулярні прямі рейси.

Придбати квитки на автобуси або поїзди до Путивля та його передмість в одну або обидві сторони можна за допомогою сервісу SkyBooking. Його головна перевага – це низька вартість квитків. Сервіс SkyBooking пропонує зокрема купити дешеві авіаквитки в аеропорт Сум, з якого можна дістатися без пересадок до Путивля автобусом.

Для клієнтів на сайті skybooking.ua працює спеціальна автоматизована форма, яка дає можливість обрати дати поїздки та бажані маршрути, у тому числі з пересадками у тих проміжних пунктах, які потрібно відвідати мандрівникам.

Також при купівлі авіаквитків можна ознайомитися зі списком аеропортів, що пропонуються, вказати оптимальні рейси, в тому числі без пересадок. Сервіс передбачає повний технічний супровід процесу придбання квитків. За потреби можна задіяти функцію зворотного дзвінка.

Рівень безпеки

Безпека у розрізі можливих кримінальних проявів проти містян та туристів у Путивлі забезпечується не лише органами поліції, а й добровільними дружинами. Останні патрулюють зелені зони міста, покинуті будови, заклади інфраструктури торгівлі та розваг. Робота правоохоронців контролюється атестаційною комісією, до якої також належать представники громадськості.

Для забезпечення власної безпеки, гостям міста, які беруть участь у турпоходах, слід скористатися послугами лише сертифікованих інструкторів. Особливо це стосується тих мандрівників, які вирушають у сплави на байдарках річкою Сейм із Путивля до озера Мутін. Дистанція цього маршруту перевищує 50 км.

Ціни

Хоча Путивль є одним із популярних туристичних міст регіону, споживчі ціни в ньому значно нижчі, ніж у Сумах. Зокрема, витрати у сегменті громадського харчування та вартість продуктів харчування у Путивлі менші, ніж в обласному центрі, приблизно на 20%. Так, обід у ресторані коштує до 13,5$, у дешевому закладі фастфуду – до 3,5$. Кілограм сиру в магазині продається максимум по 8,6$, ціна філе курки – 5,1$.

Джинси та кросівки американських та європейських брендів можна купити за 50,8$ та 81$ відповідно. Поїздка в автобусі коштує 0,2$, місячні проїзні продаються за 9,4$. Посадка в таксі тарифікується за 2,4$, а за кілометр шляху заплатите 0,4$.

Структура населення

Основні етнічні групи населення міста – це росіяни та українці, на них припадає 51% та 47% мешканців відповідно. До вікової групи дітей до 14 років входять 16% громадян, ще 39% – від 15 до 44 років та 21% – від 45 до 59 років включно. Старше покоління – від 60 років – це 24% населення.

У місті практично однаково поширені як українська, так і російська мови, при цьому на побутовому рівні найчастіше містяни бажають спілкуватися на особливому путивльском діалекті південноросійської говірки. Основні конфесії – православне та римсько-католицьке християнство. Крім того, у місті функціонують громади Церкви адвентистів сьомого дня та Свідків Єгови.

Культура та пам'ятки

Путивль – одне з найдавніших міст України. З давніх-давен його територія була заселена представниками різних народів і культур. У ньому налічується 44 об'єкти історико-культурної спадщини, включаючи музеї та собори. Для туристів організовано цілу низку екскурсійних маршрутів для ознайомлення з історичними та культурними пам'ятками Путивля.

Тут також проводяться численні фестивалі, присвячені культурі та мистецтву міста: "Стара фортеця", "Золоте латаття", "Від фольклору до авангарду". Також у Путивлі організовано унікальний різдвяний рок-фестиваль. Музичні колективи, які беруть у ньому участь, включають до свого репертуару композиції з біблійних мотивів, виконують українські народні пісні в сучасній обробці.

Парки

У Путивлі є один великий і кілька дрібних парків, а також скверів та інших зелених зон. Найпопулярнішим із них є парк в урочищі Городок, що має статус пам'ятника археології національного рівня.

У ньому споруджено пам'ятник Ярославні, дружині князя Ігоря. Саме в Путивлі, за легендою, вона оплакувала смерть свого чоловіка ("Плач Ярославни"). У парку розташовується вежа колишньої міської лазні та руїни стародавніх архітектурних споруд. Саме з цього урочища бере свій початок історія виникнення та подальшого розвитку Путивля.

Музеї та бібліотеки

У Путивлі та його передмістях відкрито кілька музеїв, виставки яких присвячені переважно історії та культурі сумського краю, а також функціонує публічна бібліотека.

Головні музеї та бібліотеки Путивля:

  1. Краєзнавчий музей, заснований у 1919 р. Розташовується в особняку поміщика Черепова. Колекція музею включає археологічні, етнографічні, збройові, нумізматичні експонати періоду з найдавніших часів і до 1945 р. Також демонструються твори образотворчого мистецтва, старовинні фотографії та документи.
  2. Музей "Спадщанський ліс" за 11 км від Путивля. Присвячений подіям Другої світової війни. Тут зібрано зразки зброї та фотографії тих часів, документи та матеріали про партизанський рух краю.
  3. Музей зброї та військової техніки, також розташований у Спадщанському лісі. У ньому демонструють військову техніку, випущену з тридцятих до вісімдесятих років XX ст. Колекція включає 33 експонати броньованих машин, артилерійського озброєння та засобів ППО.
  4. Путивльська публічна бібліотека знаходиться на вулиці Іоанна Путивльського. На її базі проводяться заходи просвітницького характеру. Організовано виставки "Словники – твої помічники" та тематичні експозиції на честь національних свят України. Відвідувачів бібліотеки запрошують на заняття з поглибленого вивчення української мови та літератури.

Театри

У Путивлі працює один театр – дитяча студія Drama kids. Спочатку на її сценах ставилися переважно моновистави та проводилися літературні вечори. Згодом репертуар був значно розширений, до нього включені уявлення за сюжетами популярних національних та зарубіжних казок. Театр бере участь у регіональних фестивалях та конкурсах. Також місто з гастролями у рамках акції "День театру в районі" відвідує Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії імені Михайла Щепкіна.

Освіта та наука

У Путивлі немає установ вищої освіти. Для учнів відкрито у тому числі коледж Сумського національного аграрного університету, педагогічний коледж, один професійний ліцей та художню школу.
 

Інші пам'ятки

Пам'ятки Путивля, популярні серед туристів – це, переважно, старовинні релігійні споруди та об'єкти, що належать до пам'яток археологічної спадщини.

Найвідоміші пам'ятки міста:

  1. Архітектурний комплекс Молчанського монастиря та храму Різдва Богородиці. Побудований у тридцяті роки XVII ст. Через 30 років ансамбль поповнився трапезним храмом, Спаською церквою та келіями. Комплекс є єдиним в Україні зразком архітектурної композиції, виконаної у стилі "вісімка на четверику".
  2. Спасо-Преображенський собор з каплицею, зведений на початку XVII ст. Через століття при ньому була побудована церква з дзвіницею. Хоча комплекс є взірцем російського архітектурного мистецтва того періоду, у його окремих елементах було знайдено риси традиційного оформлення в українському стилі.
  3. Городище з фундаментом Вознесенської церкви, час спорудження якої датується XII або XIII ст., виявленим під час розкопок, що проводилися у п'ятдесяті роки XX ст. Тут же знайдено залишки оборонних споруд XII ст.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101; +380 5442 5 52 69
  2. Путивльське відділення Національної поліції: 102; +380 5442 5 46 61
  3. Швидка медична допомога: 103, +380 5442 5 13 67
  4. Філія "Сумигазу": 104; +380 5442 5 16 98