Погребище
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Погребищенської міської територіальної громади
-
Площа: 8.7 км²
-
Заснований у XII ст.
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 9 209
-
Телефонний код: +380 4346
Інфраструктура
Погребище
Про місто
Погребище - невелике містечко в Україні, що знаходиться у Вінницькій області. Раніше воно мало назву Рокитня. Перші згадки про нього були в 1148 році. Місто було зруйноване ордою в 1240-х роках, а із залишків - лише погреби по всій території. Відтоді його стали називати Погребищем, а ця назва дісталася й до сьогоднішніх днів.
За роки свого існування місто встигло побувати в складі Брацлавських володінь Подільської та Київської губернії. На його території проживали українці, поляки та євреї. Були тут дві православні церкви, синагога. Проте в роки Другої світової все знищено. Не залишилося навіть гарного маєтка, який можна роздивитися лише на малюнку Наполеона Орди. Залишається від тих часів польський цвинтар, де можна побачити залишки склепів та сліди від фундаменту старої католицької каплиці.
Сьогодні це адміністративний центр Погребищенської громади Вінницького району Вінницької області. До найближчої залізничної станції звідси 2 км: це Ржевуська станція, з якої можна відправитися в будь-яке місто в Україні. До обласного центру звідси залізницею 98 км, а автомобільними шляхами - 73,2 км.
У місті досить багато історичних споруд та місць, тому тут буде цікаво прогулятися. Стародавня архітектура так і навіює про минуле, захоплює загадками та невідомістю. Погребище - досить розвинуте місто з кількома навчальними закладами, готелями, де можна зупинитися, ресторанами та кафе зі смачною кухнею.
Розташування
Місто Погребище розкинулося на берегах річки Рось, яка є правою притокою Дніпра. На північній околиці міста знаходиться річка Смотруха.
Клімат тут помірний. Для цього містечка властите тривале неспекотне, досить вологе літо та коротка мяка зима. Середня температура січня складає 5,8 градусів, липня 18,3 градуси. Висота над рівнем моря 226 м. Погребищенська громада розташована у зоні лісостепу центральної частини північної області Придніпровської височини у північно-східній частині Вінницької області.
Природа сприяє розвитку сільського господарства та забезпечує гарні умови для відпочинку. Сьогодні місто приваблює спокійною атмосферою та природною красою, де поєднується історія та природа.
Погребище - місто, де є залізничні станції: Ржевуська та Погребище I. Є зупинний пункт Погребище II, проте він знаходиться за межами. Завдяки такому розташуванню дістатися до Вінниці чи інших міст України звідси досить легко. Відстань до столиці автошляхами 173 км, а до обласного центру - 73,2 км.
Територія
Територія міста займає 8,7 км² площі. Центр влади розташований по вулиці Б.Хмельницького, 110. Головою міської ради є Волинський Сергій Олександрович.
Утворення Погребищенської громади припадає на 2020 рік після постанови Верховної Ради України “Про утворення та ліквідацію районів”. Адміністративний центр знаходиться у Погребищі. У громаді 60 населених пунктів: 1 місто та 59 сіл. Центром є місто Погребище. Нині цю мальовничу частинку Вінницької області хочуть відвідати сотні туристів. Вона має давню історію, яка повязана з поселенням євреїв, яких розстріляли в роки Другої світової, з поляками, що населяли територію за часи Речі Посполитої.
Інфраструктура
Поїхати з міста можна автобусом - для цього варто дістатися автовокзалу, який знаходиться на вулиці Козацька, 1. Звідти до великих міст прямує щоденно зручний транспорт. Ціна за квиток до Києва складає близько 8$, а до Вінниці - майже 4$. Перший рейсовий автобус відправляється від автовокзалу о 05:15, а останній о 18:00. Загалом через автовокзал погребище проходить 70 маршрутів.
Вузловою станцією є Погребище I. Від неї розходяться два напрямки на Козятин та Жашків. До станції курсують приміські поїзди Козятин I - Погребище, Козятин I - Жашків, Козятин I - Христинівка.
Також в Погребищі розташована станція Ржевуська. Відстань між станціями Погребище I та Ржевуська складає 6 км. Ціна квитка складає 0,40$. Вартість проїзду електричкою буде залежати від відстані, а також області України. Через станцію Ржевуську їздять поїзди на Умань, Жашків, Козятин, Вінницю, Київ та інші міста. Тому місцевим жителям досить просто дістатися до найбільших міст, чим вони й користуються зазвичай.
Рівень безпеки
Погребище - доволі спокійне місто, тому рівень безпеки тут в межах норми. Є випадки крадіжок та хуліганства, проте за порядком слідкує поліція. У випадку, якщо у туриста виникають проблеми, він завжди може звернутися до відділку поліції. Там допоможуть розв'язати будь-яке питання.
Туристам немає приводу хвилюватися щодо своєї безпеки в місті, оскільки важливі речі можна залишити в готелі або взяти з собою. Місцеві жителі доволі приємні та спокійні - до них можна звернутися за допомогою в разі потреби. У випадку, якщо ви забудете речі в ресторані чи кафе, вам їх одразу намагатимуться повернути.
Ціни
Ціни в Погребищі помірні. Тут є де залишитися на ніч, поїсти та весело провести час. Туристи можуть зупинитися в готелі “Княжий двір”, що розташований на вулиці Тракторній, 56а. Ціни різняться залежно від комфортабельності номерів. Чистота та комфорт забезпечені.
Ви маєте змогу винайняти квартиру в Погребищі - для цього доведеться платити від 120$ залежно від варіанту. Якщо бажаєте купити житло в цьому місті - це буде коштувати від 10 000$.
Вартість продуктового кошика досить помірна. Відправитися на закупи можна в супермаркети або на місцевий ринок. Є в місті безліч продуктових крамниць та супермаркетів. За стандартний набір харчових продуктів доведеться заплатити від 15$.
Поїсти смачно можна в таких закладах, як кафе-бар, ресторан, піцерія. За обід ви можете заплатити від 5$, залежно від вибраного меню та закладу. Кухня смачна, переважають українські страви. Любителі суші можуть відправитися в піцерію для замовлення.
Структура населення
Станом на 1 січня 2013 року в Погребище проживало 9898 людей, а у 2022 році воно становило 9209 чоловік. Мешканців міста називають погребищани. Переважна більшість тут - українці. Невелику частку складають росіяни. Так розподілені й за мовами. Основна мова в місті - українська, проте є певний відсоток людей, які розмовляють на російській мові.
Раніше на цій території проживали поляки, євреї, проте з роками та різними подіями, основне населення тут залишається українізованим. В місті люди розмовляють українською мовою, яка поєднує в собі діалектні слова, схожі з буковинськими, волинськими та наддністрянськими.
Домінуючулю у Православї Вінничини залишається Українська Православна Церква. На території міста є православні храми, куди віряни можуть ходити на службу. Кожен має право дотримуватися своєї релігії. Є тут церква адвентистів Сьомого Дня, Дім молитви євангельських християн-баптистів та інші.
Культура та пам'ятки
Культурне життя у місті намагається йти в ногу з часом. На території Погребища діє будинок культури, що знаходиться по вулиці Київська, 39. Колектив активно бере участь у всіх конкурсах на районному та обласному рівні, організовує цікаві заходи для місцевих, влаштовує концертні програми та виступи. Погребищани можуть відвідувати спектаклі та концерти, брати участь в акціях, займатися рукоділлям.
Для культурного розвитку міста працює кінотеатр, який знаходиться в будинку культури, за адресою Київська, 39. Там можна подивитися сучасні фільми, вистави. Придбати квитки можна безпосередньо в касі приміщення або ж онлайн.
По місті можна зустріти кілька культурних та історичних пам'яток. До прикладу, тут збереглася частина маєтку Ржевуських, де народилася Евеліна Ганська, дружина Оноре де Бальзака. Він збудований разом з парком, який зараз носить назву Міський парк - знаходиться в центрі міста. Це своєрідна культурна памятка міста, про яку місцеві жителі часто розповідають туристам та гостям Погребище.
Парки
На території міста є парк, який побудував свого часу Адам Ржевуський. Він знаходиться в центрі поблизу водойми, тому є популярним місцем для місцевих. Парк колишньої садиби Ржевуських є пам'яткою архітектури місцевого значення. Сьогодні він має назву “Міський парк”, де можна побачити обеліск загиблим воїнам в Афганістані та інших гарячих точках.
Часто в парку можна зустріти місцевих, які відпочивають на лавках або прогулюються дорогою. По обидва боки ростуть високі дерева, які весною радують всіх зеленню, а восени створюють неймовірну красу з різнобарвним листям. У парку виходять гарні фото, тому молодь часто проводить тут час як вдень, так і вечорами.
Музеї та бібліотеки
У місті є районний краєзнавчий музей імені Н.А. Присяжнюк - це культурно-просвітницький осередок району. Знаходиться він за адресою вулиця Богдана Хмельницького, 102. В ньому є 4 зали, що розташовані у п’яти кімнатах.
Музей проводить активну роботу для місцевих жителів, молоді, гостей міста. Часто тут проводяться культурні заходи, урочисті події, тематичні зустрічі та вшанування до визначних дат.
Погребище має центральну районну бібліотеку, яка знаходиться по вулиці Кооперативна,32, дитячу бібліотеку на вулиці Базарна. Ці заклади залучають жителів до читання, участі в акціях та конкурсах. Постійно на базі бібліотек відбуваються публічні заходи, книжкові виставки та інформаційні огляди з метою розширення кругозору та знань в окремих областях.
Театри
Наразі театру в місті немає, проте на базі будинку культури діє кінотеатр, де можна подивитися вистави та фільми. На сцені часто можна спостерігати концертні програми та заходи з нагоди різноманітних дат. Участь беруть творчі колективи міста, солісти. 5 вересня 2024 року місцеві могли подивитися виставу “Конотопська відьма” за однойменною повістю Григорія Квітки-Основяненко у постановці Дмитра Рачковського.
Якщо бажаєте відвідати театр поблизу, тоді варто відправитися до Вінниці, де розташований обласний академічний український музично-драматичний театр імені М. Садовського, а також академічний обласний театр ляльок “Золотий ключик”.
Освіта та наука
Освіта в місті надається всім, починаючи з дошкільнят та закінчуючи молоддю. На території міста розташовані:
- Погребищенський ліцей 1 - заклад з дошкільним відділенням, початковою школою та гімназією, вулиця Богдана Хмельницького, 102;
- Погребищенський ліцей 2 - заклад з початковою школою та гімназією, вулиця Київська, 50-В;
- дошкільний навчальний заклад 3 “Дивосвіт” - вулиця Київська, 90 а;
- дошкільний навчальний заклад 2 - вулиця Чернеча, 72;
- дошкільний навчальний заклад 1 - вулиця Шевченка, 108;
- вище професійне училище 42 - вулиця Рокитна, 12;
- Погребищенський медичний коледж, вулиця П. Тичини, 70.
Є заклад позашкільної освіти “Погребищенський центр дитячої та юнацької творчості”, де можна проявити свою творчість та здібності, брати участь в концертах та виступах. Знаходиться він за адресою вулиця Богдана Хмельницького, 114. Дитячі та юнацькі колективи часто беруть участь у концертних програмах, організованих працівниками будинку культури.
Інші пам'ятки
Погребище порадує туристів своїми пам'ятками, яких на території міста є чимало. Окремої уваги заслуговують:
- маєток Ржевуських, розташований в місцевому парку, створений в кінці 18 століття;
- парафіяльний костел Непорочного Зачаття Діви Марії, якому близько 200 років - наразі триває його відновлення;
- будівля дореволюційної школи, старовинні корпуси цукрового заводу та кілька давніх будинків;
- польське кладовище з неоготичною брамою, кілька старовинних склепів - залишене після господарювання Речі Посполитої, воно навіює сум та страх у місцевих.
Погребищенський край пов'язаний з історичними подіями, цікавими особистостями, багатий на героїчні та трагічні сторінки. Відгомін тих віків втілений в пам'ятках архітектури, розташований по території міста та його околицях.
За 5 кілометрів від Погребища в селі Круподеринці знаходиться пам'ятник морякам, які загинули в Цусімському бою в 1896 році. В селі Новофастів, неподалік містечка розташована садиба Боровських, флігель, парк та млин 19 століття.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба - 101
- Поліція - 102
- Швидка допомога - 103
- Телефон екстреної допомоги - 112