Завантаження...

hero

Подгориця

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Подгориця

Чорногорія
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Подгориця – столиця Чорногорії, суворої гірської країни на Балканах. Муніципалітет Подгориці, названий на честь пагорба Гориця, що височіє над містом, є культурним, економічним та освітнім центром країни. Тут є чарівні місця, які здивують та порадують вас.

Чорногорія знаменита своїми приголомшливими краєвидами та захоплюючим 180-кілометровим узбережжям Адріатичного моря, але столиця, на жаль, ніколи не користується особливою любов'ю мандрівників. Сподіваємося, ця стаття покаже вам, що є багато цікавих речей, якими можна заповнити день або два та скласти цікавий маршрут на час вашого туристичного рейсу.

Розташування

Подгориця – найбільше місто Чорногорії та столиця країни. Тут розташовані найважливіші адміністративні, економічні та культурні установи балканської держави. Місто знаходиться на висоті 44,5 м.

Подгориця розташована на широкій рівнині при впаданні Зети в Морачу, приблизно за 15 км від Скадарського озера. Клімат тут середземноморський, із жарким сухим літом та м'якою зимою.

Велика кількість потоків підземних вод робить цей район відомим своєю здоровою питною водою. Річки Морача та Рибниця, які перетинають місто з півночі на південь та зі сходу на захід, становлять особливу цінність та красу природи.

Вапнякові русла річок, скельні уступи, печери та унікальні каньйони, якими течуть чисті та прозорі річки, з великою кількістю пляжів, порогів, закрутів і вир, надовго залишаються в пам'яті відвідувача. Подгориця також оточена пишними виноградниками, які називаються Чемовсько, Лешансько та Долянсько.

Територія

Подгориця поділена на кілька адміністративних районів, основні з яких описані нижче.

 1. Центр. Осердя міста – як історичне, так і культурне. Саме тут знаходиться більша частина інфраструктури – кафе, ресторанів, театрів та парків. Район обмежений бульваром Івана Црноєвича на півночі, бульваром святого Петра – на півдні, бульваром Станка Драгоєвіча – на заході та річкою Рибниця – на сході.
 2. Преко Мораче. Також цей район називається "Через річку Морача" через його особливе розташування. Квартал був збудований після Другоїсвітової війни.
 3. Крушевац та район Вектри. Це селище, яке вважається продовженням попереднього району. Квартал тягнеться від бульвара Революції та є адміністративним центром Чорногорії.
 4. Толоші. Це житловий район, де розташована основна частина багатоквартирних будинків. Якщо ви хочете орендувати будинок дешевше, то радимо придивитися до цього кварталу.

Інфраструктура

Подгориця має досить розвинену інфраструктуру та транспортну систему завдяки туристичній популярності місця.

Мережа доріг та автомагістралей має загальну довжину 7762 км. Це ставить Чорногорію на 41 місце у світовому рейтингу. Тут часто можна зустріти автобуси, оскільки саме цей вид транспорту є основним у місті. Головний вокзал для автобусів Подгориці знаходиться поруч із залізничним вокзалом за адресою: площа Голоотоцьких Зртава, 1. Щоб дістатися іншого краю міста, вам потрібно лише купити квиток в автокасі.

Також тут активно подорожують поїздами. Залізниця Подгориця - Бар є основою чорногорської залізничної системи. Вона має такі особливості, як віадук Мала - Рієка (найвищий залізничний віадук у світі) та тунель Созіна завдовжки 6,2 км (38 миль). Потяги InterCity (IC) сполучають Подгорицю та Бар. Місцеві поїзди обслуговують інші маршрути.

Також у Подгориці знаходиться і головний у Чорногорії аеропорт. Щодня сюди прилітають понад 50 літаків із різних країн. Тому, якщо вам необхідно відправитися прямо до столиці Чорногорії, то купіть авіаквиток і вирушайте на літаку без пересадок, адже це найзручніший і найшвидший спосіб.

Рівень безпеки

Подгориця – безпечне місто. Рівень злочинності тут досить низький, і, як туристу, вам слід турбуватися та пам'ятати лише про дрібні крадіжки у місцях, які часто відвідують туристи. В іншому чорногорці дуже доброзичливі. Шахрайство існує у Подгориці, як і в будь-якому туристичному напрямку. Будьте пильні в місцях масового скупчення людей і намагайтеся мінімально контактувати з незнайомими та підозрілими людьми.

Ціни

Середня вартість життя в Подгориці становить 671$, вона входить до 26 найдешевших міст світу, займає 6844-е місце з 9294 у глобальному списку та друге місце у Чорногорії.

Щодо харчування, то середня ціна ланчу у фастфуді складе 5$, а обід у ресторані коштуватиме 30$ на людину. Капучино у кав'ярні ви зможете купити за 1,5$, а їжу на весь день у супермаркеті на одного – за 10$.

Місцевий транспорт у Подгориці досить дешевий. Ви зможете купити прямий квиток на автобус за 1$, а на поїзд – за 3$.

Оренда житла в Подгориці вважається також дешевою – тут ви можете зняти квартиру на двох у хорошому районі всього за 350$. Ніч у готелі у столиці Чорногорії коштуватиме 30$.

Структура населення

Столиця Чорногорії, Подгориця – велике місто на узбережжі Адріатичного моря. Тут мешкає трохи більше 150 977 осіб. Зі зростаючим валовим внутрішнім продуктом (ВВП) на душу населення Чорногорія є досить розвиненою економікою. Але висока корупція негативно впливає на її економічне та політичне зростання, у тому числі є серйозною перешкодою для вступу до Європейського Союзу.

У 2021 р. близько 18,04% всього населення міста були у віці від 0 до 14 років, 66% склали люди віком від 15 до 66, основну частину становили мешканці віком від 67 років.

У Подгориці та Чорногорії загалом місцеві жителі вільно розмовляють російською мовою, тому сміливо купуйте авіаквиток у цей чудовий туристичний регіон.

Культура та пам'ятки

Подгориця – одне із найстаріших поселень у цій частині Балкан. Величезні природні багатства, виключно вдале геостратегічне положення та родючий ґрунт зумовили появу та розвиток поселення у ранній період доісторичної епохи. За свою довгу історію вона пережила і переживає великі події та удари. Назва міста змінювалася кілька разів: від Бірзімініуму та Алата в рабовласницькій системі, дофеодальній – Рибниця, до турецької Подгориці, коли вона прийняв ім'я Йосипа Броз Тіто, колишнього революціонера.

Як і більшість нинішніх балканських країн, територія, на якій розташована Подгориця, була поселенням ранніх іллірійських племен. Завдяки рідкісним античним записам вчені за допомогою сучасних археологічних досліджень сьогодні мають міркування про ранню історію Подгориці. Іллірійці, у той час організовані в племена, жили первісним способом життя, спочатку займаючись скотарством, а трохи пізніше – деякими іншими заняттями. Крім певної кількості заснованих міст, сьогодні назви областей, рік і гір походять від іллірійців.

У 90-ті роки ХХ ст., що принесли конфлікти на території колишньої СФРЮ, також був період застою у розвитку міста, але після закінчення воєн колишній Титоград (Подгориця) чітко орієнтувався на європейські стандарти існування. Останніми роками вигляд міста Подгориця швидко змінюється. Близько 170 тис. жителів столиці нині незалежної Чорногорії є свідками нового підходу до архітектури, модернізації міської інфраструктури та перетворення міста на новий європейський мегаполіс.

Парки

Якщо ви хочете відпочити від міської метушні та сонця, то обов'язково загляньте до цих чудових парків, які огорнуть вас прохолодою та свіжістю.

 1. Королівський парк у Подогориці – розташований на березі річки. Він зовсім новий – побудований лише близько 15 років тому і фінансувався урядом Азербайджану.
 2. Ректорат та університетський парк. Милий маленький лужок перед цим університетом. Тут ви можете оцінити колорит архітектури і прогулятися тінистими галявинами.
 3. Парк Лісова Гориця – це чудове місце, що примикає до міста, його планують повністю інтегрувати в структуру ЄС Natura 2000. Унікальні види сосен – лише одна з визначних пам'яток. Також є бігова доріжка довжиною 2,5 км та доріжки для велосипедних прогулянок. Тут ви можете насолодитися панорамним видом на місто.

Музеї та бібліотеки

Для любителів історії та стародавньої архітектури Подгориця стане чудовим місцем для подорожей. Тут зібрано величезну кількість музеїв, галерей та виставок, які варто відвідати всім, хто хоче дізнатися більше про Чорногорію.

 1. Національний Музей Чорногорії був створений у 1950 р., спочатку як центр колекціонування, а з 1961 р. він почав діяти як музей Батьківщини. Має дуже багаті володіння, які переконливо свідчать про важливі історичні процеси, культурні досягнення і традиційні цінності цієї галузі.
 2. За кілька десятків кілометрів від Подгориці знаходиться стародавнє місто Медун (Метеон), місце перебування іллірійського племені лабеатів, засноване в IV ст. до н. е. Біля підніжжя Медунського акрополя стоїть будинок, де жив Марко Мільянов Попович, видатний чорногорський герой і письменник. У 1971 р. був перетворений на меморіальний музей, присвячений цій важливій історичній особистості.
 3. Музей Подгориці зберігає експонати, що становлять художню та історичну цінність. Він розташований у будівлі колишнього Графічного інституту, збудованого після Другої світової війни. Включає археологічні, культурні, історичні, етнографічні та історичні колекції.

Театри

Навіть любителі мистецтва знайдуть тут розвагу за інтересами. Щоб культурно розвинутися та відчути колорит культури Підгориці, відвідайте концертний зал "Театр та спектаклі". Заснований у 1953 р. як Титоградський національний театр, Чорногорський національний театр є найвідомішим місцем у Подгориці. Розташований у самому центрі міста, неподалік парку Негоша, театр займає чільне місце на культурній сцені країни. Багато відомих і провідних національних акторів і артистів приєдналися до театру під час його створення, щоб просувати мистецтво в країні. Він включав створення численних перформансів в різних місцях. Сьогодні Чорногорський національний театр став популярним місцем, де можна насолодитися місцевим мистецтвом та театральними виставами.

Освіта та наука

Якщо ж ви маєте бажання мігрувати до Подгориці як студент, то рекомендуємо придивитися до наступних вищих навчальних закладів.

 1. Середземноморський університет Подгориці було засновано 30 травня 2006 р. як перший приватний університет у Чорногорії. За останнє десятиліття роботи перетворився на видатний вищий навчальний заклад, який реалізує свою викладацьку та наукову діяльність за допомогою дев'яти навчальних програм бакалаврату, десяти навчальних програм спеціалітету, одинадцяти програм магістратури та двох навчальних програм докторантури.
 2. Університет Чорногорії забезпечує більшу частину вищої освіти у колишній Югославії. Заснований у столиці країни у 1974 р. як Титоградський університет. Тут можна обрати спеціальність серед факультетів економіки, інженерії та права міста, а також інститути історії, сільського господарства, біологічних та медичних наук з Педагогічними коледжами у Нікішичі та Морськими дослідженнями у Которі. Зараз це найбільший ВНЗ у Чорногорії.

Інші пам'ятки

Подгориця – місто для тих, хто шукає щось незвичайне; щось нерозкрите. Поки скарби накопичуються на прибережних курортах, ви можете відкрити для себе справжню Чорногорію. З запахом смаженого м'яса, що розноситься повітрям, і птахами, що пурхають його вулицями, обрамленим деревами, столиця Чорногорії має справжню індивідуальність.

 1. Насолоджуйтесь спокоєм ранку в парку Негошев з видом на річку Морача. Розташований між трьома основними річками Подгориці, тому він є гарною відправною точкою для знайомства з містом. Прогуляйтеся між соснами до кафе посеред парку, де місцеві жителі замовляють міцну каву.
 2. Вежа з годинником стоїть високо і досі, незважаючи на жорстокі бомбардування Подгориці під час Другої світової війни. Це одна з небагатьох реліквій часів Османської імперії, тому вона є цікавим контрастом з сучасною архітектурою міста. Маючи висоту 16 м, також є добрим місцем зустрічі для пообіднього напою.
 3. Собор Воскресіння Христового – сербський православний храм, на будівництво якого пішло близько 20 років. Він вражаючий і незвичайний усередині та зовні. У той час як вежі та вищі рівні виконані з мармуру з хитромудрим різьбленням, рівень землі більше схожий на кам'яну стіну стародавнього міста.
 4. Запитайте будь-кого в Подгориці, де поїсти, і, швидше за все, вкажуть вам напрямок до Під Волату. Тут ви можете насолодитися гігантською порцією злочинно дешевої, смачної балканської їжі в одному з найрейтинговіших ресторанів міста. Він знаходиться в тіні знаменитої вежі з годинником.

Телефони екстрених служб

 1. Поліція: 122
 2. Швидка медична допомога: 124
 3. Пожежна служба: 123
 4. Посольство України у Чорногорії: +382 20 320 400