Завантаження...

hero

Новгород-Сіверський

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Новгород-Сіверський

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Новгород-Сіверський – одне з найстаріших міст України. Він був заснований 989 р. Вперше у літописах його згадав Володимир Мономах, назвавши новим містом. Археологічні розкопки показали, що Новгород-Сіверський вже у Х ст. був сформованим містом. Містяни займалися землеробством, скотарством, торгівлею та різними ремеслами. Все це сприяло розвитку економіки та процвітанню. З іншого боку, місто було об'єктом для завоювання Російською імперією та Річчю Посполитою, які виборювали правління над ним. Новгород-Сіверський розвивається й донині. З 2014 р. він набув статусу міста районного значення.

Дістатися Новгорода-Сіверського можна автобусом або потягом. Найкраще купити автобусні квитки або залізничні квитки онлайн. SkyBooking синхронізується з офіційним сайтом Укрзалізниці, тому вся інформація щодо залізничних квитків завжди актуальна. Пасажири можуть вибрати тип поїзда (швидкісний чи фірмовий), вагон (люкс, купе чи плацкарт) та безпосередньо місце. Також ми є офіційними представниками багатьох компаній-перевізників, тому у нас ви можете купити автобусні квитки онлайн за кілька кліків. Крім того, ми пропонуємо пасажирам авіаквитки. Ви можете заздалегідь купити квиток на літак до країн Європи, Азії або Африки, якщо плануєте відпустку. Розклад будь-якого з цих видів транспорту та вартість квитка наведено в описі кожного рейсу.

Розташування

Новгород-Сіверський знаходиться за кілька кілометрів від кордону, в мальовничій місцевості на правому березі Десни в Чернігівській області. Відстань до Києва – трохи більше 300 км. Рельєф тут рівнинний, є багато зелених зон, які перетворили на парки та сквери для прогулянок та відпочинку.

Розташування міста дозволило йому стати важливим транспортним вузлом. Звідси регулярно вирушають автобуси до Києва, Чернігова та інших міст. Зі SkyBooking пасажири можуть купити автобусні квитки онлайн. Також тут можна купити залізничні квитки онлайн (вся інформація відповідає даним, наданим офіційним сайтом Укрзалізниці). Через Новгород-Сіверський проходить не так багато маршрутів, проте звідси легко дістатися столиці, де можна зробити пересадку в будь-якому напрямку. Наприклад, зі столиці можна вирушити до Одеси, Львова чи Харкова на Інтерсіті, тому краще купити квитки на поїзд заздалегідь та оформити одним замовленням.

Територія

Площа міста невелика і складає всього 11,81 км. Такий невеликий розмір не завадив набути статусу адміністративного центру району та однойменної міської громади, куди входять території:

  • Новгород-Сіверського району;
  • Коропського району:
  • Семенівського району;
  • місто Новгород-Сіверський.

До початку ХІІІ ст. це було князівство великих розмірів. Потім воно розпалося на дрібніші міста і стало легкою мішенню для загарбників. Переходячи від однієї держави до іншої, Новгород-Сіверський постійно змінював свої межі. В один період він стрімко розвивався і ріс, а в інший різко занепадав. Він завжди залишався стратегічно важливим пунктом. До сучасних розмірів він дійшов лише в кінці ХVIII ст.

Інфраструктура

Аеропорту в місті немає, проте ви можете купити квиток на літак з вильотом з аеропорту Бориспіль, який знаходиться за 330 км. З цього аеропорту здійснюють вильоти лоукости до Європи, а також є далекомагістральні рейси до різних частин світу. Дістатися до нього можна, якщо купити квитки на поїзд чи автобус. Проїзні документи на будь-який вид транспорту продаються на сайті skybooking.ua. Автобусні квитки, залізничні квитки (на звичайні поїзди та швидкісні Інтерсіті) та авіаквитки можна оформити у відповідному розділі.

Залізничний вокзал був повністю перебудований. Тепер це сучасна будівля, від якої регулярно відправляються різні поїзди. Їздити ними зручно та швидко. Розклад поїздів та вартість квитка в залежності від типу вагона ви можете переглянути в описі рейсу.

У розкладі можна знайти рейси як до невеликих населених пунктів, так і великих міст. У Новгороді-Сіверському також працює автостанція. Серед автобусів пасажири можуть знайти більшу різноманітність маршрутів, тому частіше вважають за краще їздити саме цим видом транспорту.

Громадський транспорт представлений автобусами. Якщо вам необхідно дістатися місця, де немає зупинки громадського транспорту, то завжди можна скористатися послугами таксі.

Рівень безпеки

Новгород-Сіверський – невелике промислове місто. Рівень злочинності тут низький. Це зумовлено активною роботою правоохоронних органів, які ретельно стежать за громадським порядком у місті. Завдяки цьому як туристи, так і жителі міста можуть почуватися тут у безпеці.

Незважаючи на низький рівень злочинності, важливо пам'ятати про загальні правила безпеки, особливо в незнайомому місті і в нічний час: уникати безлюдних і темних місць, самотніх прогулянок у нічний час і віддавати перевагу освітленим і жвавим вулицям.

Ціни

Ціни на житло у Новгороді-Сіверському помірні. Тут не часто бувають туристи, тож пропозицій оренди досить багато. З метою конкуренції ніхто не завищує вартості проживання.

Ціни на продукти не відрізняються від інших міст України. Є великі супермаркети з фіксованими цінами та ринки, де можна знайти свіжі овочі та фрукти, фермерську продукцію. При цьому ринкова вартість не завжди буде меншою, ніж у супермаркеті.

Вартість інших послуг індивідуальна. Все залежить від майстра та його професіоналізму. Якщо лікар чи фахівець у галузі краси затребуваний, то візит до нього коштуватиме дорожче за середні ціни по місту.

Структура населення

У 2022 р. населення становило 12 375 осіб. Це середній показник для міст такого розміру та адміністративного статусу. Проте слід зазначити, що приріст населення міста відбувається досить повільно. Це з тим, що сюди мало хто переїжджає. Більше того, малі перспективи кар'єрного зростання спонукають молодь виїжджати до великих міст, де набагато більше можливостей для самореалізації. Це впливає і на вікову структуру населення міста. Статистика показує, що людей середнього та похилого віку в Новгороді-Сіверському вже більше, ніж молоді. Ця тенденція поширена й у інших невеликих містах України.

Щодо національностей, то, незважаючи на те, що місто часто переходило від однієї країни до іншої, понад 90% мешканців становлять українці. Їхні предки населяли цю територію ще за часів князівств.

Культура та пам'ятки

Культура в Новгороді-Сіверському часто зазнавала впливу держави-правителя, проте місцевим жителям вдалося зберегти свої звичаї та традиції. У сучасному місті працює будинок культури, де відбуваються різноманітні концерти та конкурси. Також іноді там можна побачити вистави місцевого дитячого гуртка самодіяльності.

Усі новини міста та регіону висвітлюються у міській газеті, яка випускається щотижня. Тираж у неї невеликий, відповідає потребам населення. Крім того, до 2018 р. тут працювала місцева телерадіокомпанія. Потім її закрили, а на її базі створили обласну телерадіокомпанію.

Краєвиди Новгорода-Сіверського часто можна побачити у кінофільмах. На його вулицях знімалися сцени для радянського кінематографа, таких картин як: "Князь Ігор", "Тривожний місяць вересень" та "Такі високі гори". Також його можна взнати і в сучасних картинах. Наприклад, у серіалі "Балада про бомбера" або в фільмах "Поводир", "Сільський романс" та "Захисниця".

Парки

Найбільшим парком у місті є парк ім. Тараса Шевченка, якому надано статус пам'ятника садово-паркового мистецтва. Його заснували ще 1964 р. З того часу він тільки розвивається і перебуває під захистом місцевої влади. Загальна площа парку складає 10 га. Тут часто можна зустріти сім'ї з дітьми, які гуляють у тиші. Або ж містян, які віддають перевагу активному способу життя і катаються на велосипеді або бігають. Також у місті є іхтіологічний заказник "Кам'яна Гряда" та гідрологічна пам'ятка природи з відповідною назвою – "Джерело".

Музеї та бібліотеки

У Новгороді-Сіверському працює драматичний театр ім. Уралова. Він був створений 1905 р. колишнім студентом Московського університету А. Ассінгом. Його відрахували за участь у революції, проте це не завадило йому досягти успіху у мистецтві. Відвідавши безліч вистав у театрах, що вже відбулися, він точно знав, чого чекає глядач, купуючи квиток. До своєї трупи Ассінг запрошував молодих професійних артистів. Також до театру часто приїжджали на гастролі популярні актори. Одним із них став досвідчений драматург І. Уралов, чиїм ім'ям назвали театр. Незважаючи на великий внесок за життя у розвиток цього місця, такої честі він удостоївся лише посмертно.

Театри

Найпопулярнішим серед туристів став Новгород-Сіверський історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Ігоревім". Це цілий комплекс, що складається з кількох пам'яток історії, до якого належать 12 пам'яток архітектури. Один із них – безпосередньо музей. Його експозиції представлені різними варіантами літопису. Також є кілька його перекладів. Також можна побачити одяг, зброю та елементи побуту тих часів. До цього комплексу належить і краєзнавчий музей. У ньому представлені експонати, що розповідають історію розвитку міста та промисловості.

Освіта та наука

Перші навчальні збори проводились у місцевому монастирі. Потім почали відкриватися школи та Духовна семінарія. Нині ж у місті працює три загальноосвітні школи та дитячі садки. Є спортивна школа та гуртки юних техніків та натуралістів. Для тих, хто хоче здобути середню спеціалізовану освіту, є медичний коледж.

Вищого навчального закладу у місті немає, проте на базі місцевих шкіл відкрито філії кількох вишів. Один із них – Сумський державний університет. Сам інститут було засновано 1943 р. у місті Суми. З того часу його можливості значно зросли. Він пропонує абітурієнтам різні технічні та філологічні спеціальності. Крім Новгорода-Сіверського, філії відкриті ще більш ніж у 20 містах.

Також є філія Ніжинського державного університету. У ньому представлені гуманітарні факультети. Сам університет носить ім'я Миколи Гоголя, оскільки він був його студентом свого часу.

Інші пам'ятки

У місті багато цікавих об'єктів, які є великою історичною цінністю. Серед місцевих визначних пам'яток варто відзначити Спасо-Преображенський монастир. Він побудований у формі п'ятикутника і займає центральне місце в комплексі, побудованому в ХVІ-ХVІІІ ст. Будівля виконана у стилі класицизму. Також увагу привертає Успенський собор. Це яскравий представник козацького бароко. Трохи згодом його доповнили дзвіницею, з якою з'єднали тунелем.

Будинок Новгород-Сіверської земської управи – це класичний зразок провінційної неокласицистичної архітектури України кінця ХІХ ст. Він знаходиться на площі Князя Ігоря, продовжуючи траєкторію двох вулиць, що перетинаються. Будинок має рівну форму, симетричний, двоповерховий. Головний фасад прикрашають кутові ризаліти із трикутними фронтонами. Також є декоративні міжповерхові карнизи.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна охорона: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка медична допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104