Завантаження...

hero

Нітра

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Нітра

Словацька Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Нітра – місто, розташоване в західній частині Словаччини, на березі однойменної річки. Є п'ятим за величиною і одним із найстаріших міст у країні.  

Перші поселення слов'ян у цьому місці виникли ще наприкінці V ст. У VII ст. територія була частиною держави Само. Згодом тут утворилося Нітранське князівство.

Перший запис про місто Нітра зустрічається в літописах у 828 р. Згідно з історичними відомостями, у 829-833 рр. відбулося освячення першої церкви. Відомо, що свого часу в місті зупинялися Кирило і Мефодій.

Після того як відбулося падіння Великої Моравії, Нітра була включена до складу Угорського Королівства. У 1248 р. населений пункт отримав статус вільного королівського міста. У ті часи Нітра вважалася одним із найбагатших угорських міст. Після населений пункт увійшов до складу нової Чехословаччини.

Зараз Нітра вважається одним із промислових центрів на заході країни. Раніше тут функціонували пивоварний і зерновий заводи, підприємства харчової промисловості. Зараз у місті є заводи з розливу вин і переробки пластмаси.

Розташування

Нітра розташована в долині однойменної річки. Висота над рівнем моря становить 190 м. Більша її частина зосереджена на Дунайській низовині, менша - на південних схилах гір Трибеч, біля підніжжя гори Зобор. У межах міста розміщується Національний природний заповідник Zoborská lesostep.

Клімат Нітри – вологий континентальний, передбачає чотири сезони. Це проявляється в значних температурних коливаннях, літо в місті спекотне, зима – холодна і сніжна. Територіально Нітра розташована в частині країни, яка вважається найтеплішою і найпосушливішою.

Територія

У Нітрі є поділ на райони і мікрорайони. Включає дев'ять районів, які носять такі назви: Чермань, Дражовці, Нижні Кршкани, Верхні Кршкани, Кінек, Паровскі Гров, Млинарці, Зобор, Старе Місто. Останнє являє собою історичний центр, у якому зосереджені основні архітектурні пам'ятки, що викликають інтерес туристів.

Також до складу міста входять чотири мікрорайони: Дели, Клокочина, Хренова, Паровці. Управління містом здійснює мер, якого обирають на чотири роки.

Інфраструктура

У Нітрі є власний аеродром, що зумовлено наявністю заводу, який виробляє надлегкі літаки Aeropro Eurofox. При цьому найближчий міжнародний аеропорт розташований у Братиславі.

У місті діє залізнична станція, що є частиною лінії між Нове Замки/Шурани та Пріевідза. Ще один вузол розташований на незначній відстані на північ від населеного пункту.

Нітра має розвинену мережу автобусних маршрутів, вони покривають усе місто і досягають сусідніх муніципалітетів. Також через Нітру проходить автомагістраль E58, що забезпечує сполучення з Братиславою, Трнавою та іншими містами країни.

Приїхати в Нітру з Києва можна, купивши квиток на автобус до Братислави. Зі столиці Словаччини до Нітри можна доїхати місцевим автобусом або поїздом.

Рівень безпеки

Нітра характеризується як місто з досить низьким рівнем злочинності. Тут вкрай рідко відбуваються пограбування, відсоток кишенькових крадіжок теж невеликий.

Гості міста відзначають лояльне і доброзичливе ставлення до іноземців з боку місцевих жителів, проте туристам рекомендують дотримуватися загальних правил безпеки. Великі грошові суми, документи варто зберігати в сейфі готелю. Якщо ви берете з собою на прогулянку цінні речі, носіть їх так, щоб ускладнити до них доступ зловмисників.

Автомобіль рекомендується паркувати тільки на стоянках з охороною. Також варто зазначити, що Словаччина посідає восьме місце серед країн, де найнебезпечніші дороги в Європі. За кермом слід дотримуватися обережності, особливо якщо ви здійснюєте поїздки в темний час доби.

Ціни

Рівень цін у Нітрі дещо нижчий порівняно з іншими містами Словаччини. Здійснити поїздку в це місто вдасться навіть із відносно невеликим бюджетом. Обід на двох осіб у ресторані середнього рівня обійдеться у 20-30€. Перекусити фастфудом вдасться за 4-5€.

Ціни на деякі продукти харчування:

 • молоко (1 л) – 0,5€
 • яловичина (1 кг) – 5€
 • куряче м'ясо (1 кг) – 3€
 • овочі, фрукти – 0,5-1,5€

Вартість разового квитка на проїзд у громадському транспорті становитиме близько 0,5€. Щомісячний проїзний, який є абонементом на всі види міського громадського транспорту, обійдеться у 16€.

Структура населення

Чисельність населення Нітри становить близько 77 тис. осіб. Що стосується етнічного складу, 95% місцевих жителів є словаками. До числа інших національностей належать:

 • угорці – 1,7%;
 • чехи – 0,7%;
 • цигани – 0,55%;
 • українці – 0,1%;
 • інші – 1,2%.

Католицизм сповідують близько 66% місцевих жителів. Парафіянами Євангелічної Церкви Аугсбурзького сповідання є 2,6% міського населення.

Культура та пам'ятки

У Нітрі відбуваються різноманітні культурні заходи, що дають змогу захопливо провести дозвілля. Влітку в місті проходить фестиваль "Смак Нітранського краю" або "Полунична Нітра". Відвідувачі можуть скуштувати кулінарні шедеври, до складу яких входить ягода. Також гості зможуть спробувати продукцію місцевих фермерів і ознайомитися з пропозиціями регіональних ресторанів.

У вересні в Нітрі проходить міжнародний театральний фестиваль, на якому виступають як словацькі та чеські трупи, так і європейські колективи. На заході представлені не тільки театральні постановки, але також відбувається демонстрація фільмів, читання прози і поетичних творів, організовується показ предметів образотворчого мистецтва.

Парки

У Нітрі є кілька зелених мальовничих локацій. Чудовим місцем для відпочинку дорослих і дітей є Mestský Park na Sihoti. На його території розташовані контактний міні-зоопарк, аквапарк, ігрові майданчики для дітей. Парк знаходиться поруч із річкою, а на його території є водойма з містком. Також можна відвідати ботанічний сад на території університету, де є озеро і невеличкий міні-зоопарк із козами та оленями.

Park Nitrianskych Osobnosti – зелена територія, на якій розташовані оригінальні скульптури, присвячені видатним історичним особистостям. Fitpark Nitra розташований поруч із торговим центром і дитячим ігровим майданчиком. Тут ви знайдете різні елементи для занять фітнесом просто неба. До числа інших відомих парків Нітри належать Nový park, Workout Park klokočina.

Музеї та бібліотеки

Доторкнутися до історичного минулого міста можна, відвідавши музей Нітранського регіону. До його колекції входять експонати, що належать до галузі археології, нумізматики, етнографії, зоології, геології.

На окрему увагу заслуговує виставка цінних артефактів, де демонструють 2200 предметів із золота і срібла. Галерея Нітри – головний художній музей міста, що демонструє унікальні твори мистецтва.

За бажання дізнатися більше про походження християнства в Словаччині варто відвідати музей Нітранської єпархії, розташований у Нітранському замку. Музей просто неба "Облога Лупка" дасть змогу підвищити культурний рівень і водночас здійснити прогулянку на свіжому повітрі. У музеї демонструють вигляд села періоду раннього середньовіччя.

Словацький сільськогосподарський музей є єдиним подібним у країні. Його експозиції розповідають про історію сільського господарства. У музеї єврейської культури можна більше дізнатися про історію цього народу та про Голокост.

У місті функціонують такі публічні бібліотеки: Regional Library Karola Kmeťka та Krajská Knižnica Karola Kmeťka V Nitre.

Театри

У Нітрі є два театри. Театр Андрія Багара був заснований у 1849 р. і названий на честь відомого актора. Тут показують постановки, що належать до різних жанрів. Багато з них відзначені щорічною премією DOSKY Awards.

Другим є Старий театр Кароля Спішака. Частина будівлі використовується для розміщення популярної художньої галереї The Foyer Gallery. Приміщення обох театрів використовуються для проведення міжнародного театрального фестивалю, який щорічно організовують у вересні.

Освіта та наука

У Нітрі розташовані два вищі навчальні заклади: університет Костянтина Філософа і Словацький сільськогосподарський університет. Обидва є досить значущими в сенсі досягнень науки. У них готують фахівців як із гуманітарних, суспільних і філологічних, так і з інженерних і точних наук.

Система початкової освіти представлена 14 державними та трьома початковими релігійними школами. До системи середньої освіти входять п'ять гімназій, п'ять професійно-технічних і вісім спеціалізованих шкіл. Також у Нітрі існує Об'єднана католицька школа.

Інші пам'ятки

Основні визначні пам'ятки зосереджені в Старому Місті. Однією з них є замок Нітри, зведений у XI ст. на місці форту, що існував тут раніше. Найстарішою частиною споруди є романська церква святого Еммерама. Замок містить елементи фортечних укріплень, побудованих у період середньовіччя. У XVIII ст. замок набув рис пізнього бароко.

У місті розташовані численні старовинні культові споруди. Найбільше запам'ятовується найстаріша церква святого Стефана, фундамент якої був закладений у IX ст., а решта елементів з'явилися в XI-XII ст.

На увагу туристів заслуговує піарістська церква святого Ладислава і прилеглий монастир, Дражовецька церква, зведена в ранньому романському стилі, Нітранська синагога, створена в 1908-1911 рр.

Телефони екстрених служб

 1. Екстрена допомога: 112
 2. Пожежна служба: 150
 3. Швидка допомога: 155
 4. Поліція: 158
 5. Посольство України: +421 259 202 816