Завантаження...

hero

Куп'янськ

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Куп'янськ

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Куп'янськ – місто, що розташоване в Харківській області України, є адміністративним центром району. Роком його заснування є 1655 рік, коли на цій території було утворено слободу Куп'янка. Населений пункт вважається важливим залізничним вузлом, що знаходиться в східній частині країни.

Статусу міста набув у 1779 р. Через рік Куп'янськ був включений до складу Воронезького намісництва. У 1797 р. він став частиною Слобідсько-Української губернії. Наприкінці XIX ст. населений пункт стає залізничним вузлом, що зумовлено прокладанням лінії Балашов - Харків.

У 1917-1919 рр. у Куп'янську велися активні бойові дії, пов'язані з революцією і громадянською війною. Після їх закінчення в місті здійснювалося будівництво промислових об'єктів, на його території виникли цукровий, маслоробний та інші заводи.

Під час Другої світової війни відбулася евакуація уряду УРСР спочатку з Києва до Харкова, а потім – до Куп'янська. У той період місто виконувало функцію третьої столиці України. У період відновлення населеного пункту після війни на його території з'явилися численні промислові підприємства.

Після того як було проголошено незалежність України, у населеному пункті було утворено митний пункт. Місто активно розвивалося. З 27 лютого 2022 р. Куп'янськ перебував у російській окупації. У період 10-18 вересня відбулося визволення міста військами України. Тут відновлюється мирне життя.

Розташування

Куп'янськ розташований у східній частині Харківської області і віддалений від Харкова на 116 км. Населений пункт розмістився на берегах річки Оскіл, у місці, де в неї впадає права притока – річка Куп'янка.

Для Куп'янська властивий помірний клімат, для якого характерне стійке спекотне літо і мінлива холодна зима. Середньорічна температура в місті становить близько +7,5°C. Річна кількість опадів розподіляється нерівномірно, в одні місяці вони можуть перевищувати середню норму, а в інші бути нижчими за неї.

Територія

Куп'янськ поділяється на дві частини, що зумовлено його розташуванням на берегах річки Оскіл. Місто має внутрішній адміністративний поділ на такі мікрорайони: Центр, селище Сахзаводу, м/р Ювілейний, Московка, Кучерівка, Заоскілля, Колонтаївка, Олівине, Курилівка, Подоли, р-н Промбуд-3, Західна, Довгалівка, Ківшарівка, Куп'янськ-Сортувальний, Куп'янськ-Вузловий. Останній є місцем розміщення однойменної залізничної станції для поїздів спеціального призначення.

Інфраструктура

Куп'янськ є великим залізничним вузлом завдяки знаходженню на території населеного пункту станції Куп'янськ-Вузловий. Станом на початок лютого 2022 р. через неї проходили поїзди сполученням Київ - Баку та Харків-Пасажирський - Баку. Крім того, зі станції вирушали приміські поїзди, що прямували до Гракова, Вовчанська, Моначинівки, Святогірська, Києва, Сватова, Ужгорода, Попасної, Лисичанська, Хмельницького, Жмеринки. У цих напрямках можна було придбати залізничні квитки онлайн або в касах вокзалів.

Зараз дістатися до Куп'янська можна з Харкова, купивши квитки на автобус. Останній відправляється з автовокзалу, розташованого поруч зі станцією метро Індустріальна. Купити квиток можна, ознайомившись із розкладом транспорту.

Рівень безпеки

Куп'янськ вважається доволі безпечним для життя містом. Дотримання правопорядку забезпечує міська поліція, яка по можливості запобігає порушенням закону. До числа найбільш часто скоєних злочинів належать кишенькові крадіжки, через що варто приділяти увагу збереженню коштів, документів і цінних речей при знаходженні в людних місцях. Зараз у Куп'янську тривають активні бойові дії, через що краще не відвідувати місто без потреби і не їздити до нього без нагальної необхідності.

Ціни

До лютого 2022 р. у місті встановилися ціни, що відповідають середньому рівню по країні, але набагато нижчі, ніж у Європі. Орендувати квартиру в місті можна було за вартістю 60-70€ на місяць. За бажання зупинитися на ніч у місцевому готелі це можна було зробити за 10-15€.

Ціни на ринку і в мережевих магазинах встановилися приблизно на однаковому рівні. Наприклад, вартість 1 л молока становить 0,8€, а буханки хліба – 0,5-1€. Заощадити можна, зупинивши вибір на акційних товарах. За бажання купити квитки на автобус, що прямує з Харкова до Куп'янська, це можна зробити за вартістю 5,8€.

Структура населення

Станом на 2022 р. населення Куп'янська становило понад 25 тис. осіб. Згідно зі статистичними даними населений пункт посідав 141 місце за чисельністю населення в Україні з 425 міст.

Більша частина містян є українцями, у меншому відсотковому співвідношенні представлені росіяни та інші національності. У переважній більшості жителі міста сповідують православ'я.

Культура та пам'ятки

На території Куп'янська є палац культури ім. В. Кошелєва, міський будинок культури. В. Кошелєва, міський будинок культури, у яких періодично організовувалися різні заходи. В останньому закладі виступав духовий оркестр. У будинку культури залізничників проводилися святкові та тематичні вечори, організовувалися концерти, масові народні гуляння, театралізовані вистави.

Популярність за межами Куп'янська здобув місцевий народний хор "Побратими". Спортивні заходи в місті проводилися на території чотирьох стадіонів: "Спартак", "Оскіл", "Локомотив", "Металург".

Парки

У Куп'янську розташований центральний міський парк культури і відпочинку, що користується особливою популярністю серед місцевих жителів у весняний і літній сезон. На його території діяли сім атракціонів, знаходилися кафе, танцювальні майданчики, тир для стрільби. Вечірньої пори відбувалися концерти місцевих художніх колективів, виступи вокально-інструментальних ансамблів і хореографічних студій. Крім цього в Куп'янську є ще два міські парки.

Музеї та бібліотеки

Куп'янський краєзнавчий музей було засновано 1972 р. Кількість його експонатів перевищувала 4 тис. До них належала цінна колекція археологічних знахідок, що відображають історію регіону, експозиція, присвячена періоду Другої світової війни. У музеї періодично проходили виставки місцевих майстрів декоративно-прикладного мистецтва. У 2023 р. музей був зруйнований російським обстрілом.

У будинку науки і техніки з 1992 р. функціонував Народний музей історії Куп'янського залізничного вузла. Понад 500 експонатів призначені для ознайомлення з історією Куп'янська-Вузлового.

У Куп'янську розміщені три міські бібліотеки, книжковий фонд яких становить понад 100 тис. примірників. До них належать літературні твори різної тематики, періодичні видання.

Театри

У Куп'янську немає театрів, але зосереджені інші культурні заклади. Виступи місцевих колективів можна було побачити в міському будинку культури, палаці культури ім. В. Кошелєва, будинку культури залізничників. У місті діяло 17 гуртків художньої самодіяльності та аматорського мистецтва. У літній і весняний сезон театралізовані вистави організовували в міському парку культури і відпочинку.

Освіта та наука

До освітніх закладів Куп'янська належать коледжі (автотранспортний і медичний), три гімназії та дев'ять загальноосвітніх шкіл, три музичні та дві спортивні школи, Куп'янський регіональний центр професійної освіти. Також на території міста діяла автошкола, після закінчення якої можна було отримати посвідчення на водіння автотранспортом потрібної категорії.

Інші пам'ятки

До числа культових архітектурних пам'яток Куп'янська належать Покровська церква і Микільський собор. У місті є унікальні пам'ятники – байбаку, який вважається своєрідним символом Куп'янська, воїнам-куп'янчанам, які загинули в період Другої світової війни, пам'ятник медсестрі, що став першим в Україні, видатним особистостям – Миколі Сядристому і Тарасу Шевченку.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна частина: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104
  5. Телефон екстреної допомоги: 112