Коростень
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто, районний центр
-
Адміністративний Центр: Коростенський район, Житомирська область
-
Площа: 42,31 км²
-
Заснований у 705 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 61 496
-
Телефонний код: +38 04142
Інфраструктура
Коростень
Про місто
Історія Коростеня починається далекого 705 року. За статусом місто перебуває в обласному підпорядкуванні Житомира. За однією з теорій назва Коростеня походить від імені бога сонця Корса, добре відомого в язичницькій релігії.
За весь час свого існування місто встигло обрости багатьма легендами, цікавими подіями та особливим колоритом. Коростень зміг пережити навали монголо-татар, баталії козаків, розкол Русі та підпорядкування Речі Посполитій.
Попри всі випробування, місто зуміло залишити за собою статус важливої адміністративної одиниці. Ці події залишили відбиток на культурній спадщині Коростеня. Тут дійсно є багато цікавих місць, рекомендованих для відвідування туристам.
Гостям міста буде цікаво подивитися численні музеї, бібліотеки, взяти участь у різноманітних фестивалях, серед яких найцікавішим вважається фестиваль дерунів. Цей захід припаде до смаку любителям національної кухні. Історичні пам'ятки допоможуть краще дізнатися про історію не тільки міста, а й цілого регіону.
Розташування
Місто знаходиться в обласному підпорядкуванні Житомира, на 87 км на північ від нього. Через Коростень протікає річка Уж. За площею місто займає 3385,1 га та вважається другим за величиною містом в Україні. Географічною зоною вважається Полісся. На честь міста названо відомі геологічні об'єкти:
- Коростенський плутон, який вважається одним із найбільших геологічних масивів у країні.
- Коростенсько-Житомирський ботанічний округ, який стоїть на першому місці за запасами лісових ресурсів в Україні.
Клімат у регіоні – помірний континентальний. Середня річна температура знаходиться в межах +6ºС. Середня кількість опадів на рік становить 500-600 мм, більшість яких припадає на літо. Середньорічна вологість повітря сягає 85%.
Територія
Місто немає традиційного поділу на адміністративні райони. Попри це, у місті є безліч мікрорайонів, частина з яких – це великі села, що входять до складу міста. Загальна кількість житлових будинків у комунальній власності складає 708 одиниць.
Інфраструктура Коростеня – досить розвинена та активно сприяє розвитку підприємництва. У місті функціонують банки, кредитні спілки, великі будівельні організації та інші підприємства.
До структурних підрозділів органів влади належить виконавчий комітет та міська рада. Житлово-комунальне господарство є важливою соціальною галуззю, що забезпечує населення міста, підприємства та організації всіма необхідними послугами. У цій сфері працює близько 5% всього працездатного населення.
Інфраструктура
Коростень знаходиться на перетині двох автотрас міжнародного значення, залізничної станції Коростень, яка має кілька напрямків залізничного руху поїздів у бік Сарани, Шепетівки, Києва, Житомира, Овруча.
Транспортна інфраструктура міста добре розвинена. У найдальші куточки міста безперебійно ходять автобуси, у п'яти напрямках ходить приміський залізничний транспорт, приватними підприємствами здійснюється доставка багажів.
У Коростені працює автовокзал та залізничний вокзал, замовити квитки на автобус чи поїзд можна недорого онлайн за допомогою сервісу SkyBooking. З недавнього часу транспортна сфера ще розширилася через упровадження паркувальних послуг.
Дістатись потрібного місця досить легко, навіть якщо в місті ви вперше. У SkyBooking ви можете дізнатися про всю необхідну інформацію щодо розкладу руху багатьох видів транспорту до міста.
Рівень безпеки
У Коростені за останній рік стався сплеск рівня злочинності: розбійних нападів, квартирних крадіжок та викрадень автомобілів. Згідно з оперативними даними, побільшало ДТП на дорогах міста.
Приїхавши в інше місто, важливо дотримуватись основних заходів особистої безпеки:
- не розмовляйте із незнайомими людьми;
- носіть документи, що засвідчують особу;
- не гуляйте наодинці в малолюдних місцях;
- намагайтеся не вступати у конфлікти з малознайомими людьми.
Ціни
У місті функціонує кілька продуктово-продовольчих ринків, найбільш популярним є Центральний. Тут можна придбати не лише харчові продукти, а й необхідний одяг чи предмети домашнього вжитку.
Ще одним популярним місцем для покупок вважається Привокзальний ринок, розташований неподалік залізничної станції Коростень. Тут можна знайти сир, молоко, сметану, фрукти та овочі за найпривабливішими цінами.
Ціни на харчові продукти в Коростені такі:
- молоко (1 л) – 0,95$
- хліб – 0,46$
- цукор (1 кг) – 0,92$
- рис (1 кг) – 1,62$
- макарони – 1,26$
- яйця (10 шт.) – 1,21$
- сир (200 гр) – 3,23$
- картопля (1 кг) – 0,56$
- пляшка пива – 1,13$
- пачка цигарок – 2,10$
Нещодавно жителі Коростеня уподобали речовий ринок міста, який у народі називають Циганським. В багатьох районах міста функціонують стихійні базарчики. У місті є велика кількість продуктових та продовольчих магазинів.
Структура населення
Населення Коростеня складає понад 65 тис. осіб, з них працездатні – 38,8 тис. осіб. Беруть активну участь у діяльності господарського комплексу 27 тис. Працездатного населення – 11 300 осіб, старшого віку – 15,6 особи.
За національністю жителі Коростеня переважно – українці. Також у місті проживають росіяни, білоруси, поляки, чехи та представники інших національностей. До розпаду СРСР у місті було багато євреїв, проте згодом більша їх частина емігрувала на історичну батьківщину.
З кожним роком кількість новонароджених у Коростені стабільно зростає. Це ознака покращення демографічної ситуації.
Культура та пам'ятки
Щоб побачити культурну красу цього міста, серед якої музеї, бібліотеки та постійні фестивалі, варто купити квиток до Коростеня. Все це робить відвідування міста цікавим та дивовижним. Найпопулярнішим заходом є фестиваль дерунів, який особливо сподобається поціновувачам народних гулянь.
Дозволять якнайкраще дізнатися історію міста понад сорок історичних пам'яток. Основною діяльністю закладів культури міста є забезпечення культурно-інформаційного життя населення. У них проводяться різноманітні заходи до святкувань значних подій. З традиційних можна відзначити:
- Свято Зустрічі Поліської Весни.
- Молодіжне шоу "Міс Літо".
- Дитячий конкурс "Міс Полісяночка".
- Фестиваль дерунів.
- Свято православної пісні "Ранкова зоря".
Якщо говорити про розвиток фізичної культури та спорту, то Коростень уже кілька років посідає провідні позиції серед міст Житомирщини. У місті функціонує два стадіони, фізкультурно-оздоровчий комплекс, 21 спортзал та близько 50 спортивних майданчиків.
Парки
Попри те, що Коростень неодноразово зазнав руйнації, в місті знайдуться цікаві місця для відвідування:
- Парк імені Островського на схилах гранітної скелі. Його розбили на тому місці, де свого часу був стародавній Іскоростень. На його місці зараз можна побачити дерев'яний макет укріплень стародавнього міста, пам'ятник князю Малу, пам'ятник княгині Ользі. На протилежній частині парку знаходиться пам'ятник Добрині Микитовичу та княгині Малуші, а також її синові, у майбутньому князю, Володимиру Великому.
- Місцеві пляжі річки Уж, де влітку обов'язково варто побувати. Тут можна не тільки поніжитися на сонечку, а й пострибати по камінню та купатися у чистій воді. Особливе задоволення можна отримати від переправи через підвісний вантовий міст.
Музеї та бібліотеки
Серед музеїв та бібліотек Коростеня можна відзначити такі:
- Краєзнавчий музей. Це одне з перших місць, яке зібрало докупи відомих діячів науки Никифора Дмитрука, Федора Козубовського, Костянтина Черв'яка. У роки Другої світової війни музей зазнав руйнації та був відкритий у новому вигляді лише в 1987 р.
- Самодіяльний етнографічний музей. Тут розміщений цілий поліський будинок ХVІІІ ст., де знаходиться все хатнє начиння тієї епохи. Музей дозволяє максимально точно відчути атмосферу того часу.
- Технічний музей у Локомотивному депо. Сюди їдуть за яскравими враженнями з усієї Європи.
Придбати квитки на автобус, купити квиток на літак, купити квиток на поїзд за вигідними цінами можна на офіційному сайті сервісу SkyBooking. Тут же можна подивитися розклад руху необхідного виду транспорту.
Театри
Поціновувачам театрального мистецтва радимо до відвідування такі місця:
- Кінотеатр Іскра. Тут можна отримати незабутні емоції від перегляду хорошого кіно та чудово провести час.
- Палац культури Зенковський, який було введено в експлуатацію у 1977 р. Сьогодні цей заклад є багатофункціональним, де працюють різноманітні гуртки та колективи.
- Братський центр культури. Він є одним із найактивніших культурних майданчиків. Тут проводиться велика кількість різноманітних заходів, спрямованих на проведення дозвілля гостей та мешканців міста.
Освіта та наука
Освітні потреби населення Коростеня можуть задовольнити у 15 навчальних закладах міста. Тут функціонує 13 загальноосвітніх шкіл, вечірня школа та приватна школа єврейської громади.
Навчальні заклади І-ІІІ рівнів акредитації:
- Консультативний пункт Житомирського інституту підприємництва та сучасних технологій. Спеціалізація: сучасні технології та економіка.
- Коростенський технічний коледж ВЗГ України. Спеціалізація: обслуговування та ремонт автомобілів та двигунів, обслуговування комп'ютерних та інтелектуальних систем та мереж, бухгалтерський облік.
- Професійно-технічне училище №16. Спеціалізація: електрозварювальник ручного зварювання, токар, слюсар механічно-складальних робіт, електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання, машиніст крана (кранівник), слюсар з ремонту контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, кравець.
Інші пам'ятки
Коростень відрізняється досить вигідним розташуванням. Місто знаходиться в безпосередній близькості до обласного центру – Житомира та за 150 км – від Києва. Насичений традиціями Коростень щороку проводить два головні фестивалі:
- Літературний "Просто так", що відбувається у другу суботу травня. Цей захід проходить вже понад 10 років та поєднує літературних авторів усіх жанрів. Захід активно підтримується Спілкою письменників України.
- Гастрономічний фестиваль дерунів, що проводиться у вересні. Ця подія привертає увагу до традицій національної кухні та давніх звичаїв. Гуляння проводяться біля пам'ятника Деруну. Прямо просто неба можна стати учасником майстер-класу з приготування дерунів, а також скуштувати неймовірно смачні пончики та інші ласощі.
Телефони екстрених служб
- МНС: 101
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Аварійна служба газу: 104