Карлівка
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Полтавський район
-
Площа: 15,59 км²
-
Заснований у 1957 році
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 14 470
-
Телефонний код: +380 5346
Інфраструктура
Карлівка
Про місто
Карлівка - це невелике мальовниче містечко в Полтавській області України, знаходиться на правому березі річки Орчик, приблизно 50 км від обласного центру Полтави та 400 км від столиці, Києва. Площа міста складає 7915 га. Карлівка має довгу історію створення та становлення: у 1731 році документально підтверджена згадка про місто під його сучасною назвою. В категорію міст районного значення Карлівка переведена в 1957 році.
Попри невелику чисельність населення (близько 15 тисяч станом на 2017 рік), місто має розвинену аграрну та індустріальну сфери, адже на його території розташовані заводи з виробництва цукру, меблів, запасних частин до автомобілів. Всього на території містечка діє близько 18 підприємств.
Сьогодні розвиток сільського господарства, малого та середнього бізнесу є одним із пріоритетів міста. Місцеві вважають, що це принесе розвиток місту та може покращити життя людей.
У Карлівці активно розвиваються спортивні секції, а місцеві команди беруть участь у змаганнях на обласному рівні, популяризуючи спорт серед молоді.
Серед природних пам'яток міста особливо виділяється парк "Дуби черешчаті", що займає площу 3,5 га. Це ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташована на схід від залізничної станції Карлівка біля стадіону "Локомотив".
Розташування
Карлівка розміщена за 50 км від Полтави, біля річки Орчик. Кілька великих ставків знаходяться на території міста. Саме з них витікає річка Тагамлик. В цьому місці її витік досить звивистий, створює заболочені місцевості.
Через Карлівку проходять автомобільні шляхи Т1712, Т1722 і Р11 та залізнична магістраль Полтава-Лозова - вона ділить місто на дві частини: північну та південну. Вигідне географічне положення дозволяє швидко доїхати сюди та звідси до великих міст України. До обласного центру залізницею 47 км, автошляхами 53,3 км.
Рельєф міста помірний. Середня висота складає 125 м, мінімальна - 88 м, максимальна - 157 м.
У Карлівці літо тепле та місцями хмарне, взимку вітряно та хмарно. Протягом року температура сягає від -8 градусів до 27 градусів. Теплий сезон триває 3,7 місяця, з 18 травня по 8 вересня. Найбільш спекотний місяць в році - липень. Холодний сезон триває 3,8 місяця, з 16 листопада по 11 березня. Найхолодніший місяць в році - січень.
Територія
До 2020 року місто було адміністративним центром Карловського району, де разом з селами Іванівка, Соляна Балка входило до Карлівської міської ради. Наразі Карлівка входить до Полтавського району та є міською громадою. В її склад входять: Іванівка, Соляна Балка, Голобородьківське, Михайлівське, Тагамликівське,
Лип'янка, Бабайкове, Разумовка, Ясне, Максимівка, Володимирівка, Давидівка, Короленківка, Павловщина, Тарасівка, Попівка, Карлівка. Міська рада знаходиться за адресою м.Карлівка, вул. Полтавський шлях, 54.
Інфраструктура
Через місто проходить Південна залізниця. На лінії Полтава - Лозова розташована станція Карлівка, площа Привокзальна, 4. Станцію було відкрито в 1895 році. З того часу жителі могли відправитися до Полтави та в інші міста України. Тут зупиняються приміські електропоїзди, що прямують до станцій Полтава-Південна, Берестин та Лозова. Ще тут проходить один нічний швидкий потяг №126/125 сполученням Київ - Костянтинівка.
Відправитись в інші міста можна за допомогою автобусу. Для цього потрібно вирушити на вулицю Привокзальну, 1, де знаходиться автостанція. Вона працює не цілодобово. Є велика перерва між автобусами з 17:30 по 05:45. Розклад автобусів на сьогодні включає 34 автобуси та мікроавтобуси. Найбільш популярними напрямками є Полтава, Харків, Попівка, Климівка, Тарасівка, Чалівка, Варварівка, Розумівка. Всього через станцію проходить 14 унікальних маршрутів автотранспорту.
По місту курсують маршрутки та автобуси, тому дістатися до роботи чи навчального закладу досить просто. Вартість квитка - 0,20$.
Рівень безпеки
Життя у Карлівці досить безпечне. Проте часто поліція встановлює факти крадіжки, дрібного хуліганства, незаконного зберігання зброї, вживання наркотичних речовин. Туристам краще бути обачним у місті, не залишати без нагляду особисті речі.
У разі крадіжки чи інших проблем, краще відразу звернутися до поліцейського відділку або зателефонувати за номером 102. Поліція миттю реагує на всі заявки та по можливості допомагає кожному, хто потребує цього.
Ціни
Ціни на продуктовий кошик у Карлівці сягають від 15$. Сюди входять основні продукти харчування, такі як куряче філе, хліб, картопля, яблука. Вартість поїздки на міському транспорті 0,20$. Винайняти квартиру у місті обійдеться вам у 120 - 200$, але ціна залежить від ремонту та комфортабельності житла й від місця розташування. Купити дім чи квартиру у Карлівці можна, для цього треба мати від 20000$.
Зупинитися мандрівникові можна у готелі “Колос”, що на вул. Полтавський шлях, 70/2. Тут вам запропонують одномісні, двомісні, тримісні та чотиримісні номери з телевізорами, кондиціонерами, холодильниками та безкоштовним Wi-Fi. Кімнати просторі, чисті та затишні. Ціни за добу сягають від 12$ і вище.
Поїсти у місті можна в ресторанах та кафе-барах. Ціна за чек буде сягати від 10$ залежно від вибраного місця.
Структура населення
На території міста проживає близько 15 тисяч осіб - за даними перепису 2001 року. Це люди різної національності, проте найбільший відсоток складають українці - 94,45%, 4,55% - росіяни, 0,44% - білоруси, 0,12% - вірмени. Середній вік чоловіків у місті складає 38 років, а жінок - 44 роки. Від 1975 до 2015 року чисельність населення змінилася на -41%, що стало помітним явищем.
Основною мовою є українська, нею розмовляють 95,65% мешканців, російською - 3,97%, білоруською - 0,18%, вірменською - 0,06%, румунською - 0,03%, болгарською - 0,01%.
Усі храми релігійних громад Карлівського округу Полтавської Єпархії належать до УПЦ. Богослужіння проводяться на українській і на церковнослов'янській мовах, також на сербській, грузинській, румунській, польській та інших мовах діаспорних меншин. Мешканці відвідують православний храм, що знаходиться по вулиці Комсомольській, 3, також долучаються до церкви Адвентистів сьомого дня по вулиці Пархоменко, 4 та знаходять свою віру.
Культура та пам'ятки
Культурне життя Карлівки досить активне. На території міста діє будинок культури, який розташований по вулиці Полтавський шлях. У ньому постійно проводяться різноманітні заходи, такі як театралізовані мюзикли, вистави, конкурси та концерти. З метою зібрання коштів колектив будинку культури організовує благодійні концерти та ярмарки.
Про Велику Вітчизняну війну у місті нагадують численні пам'ятки. У центрі розташована братська могила радянських воїнів, а по вулиці Радевича знаходиться пам'ятний знак полеглим воїнам-землякам. Сюди можна принести квіти та вшанувати пам'ять. Не менш знаковим місцем в місті є пам'ятний знак Т.Г. Шевченку, що виконаний з рожевого граніту, дошка-габро з гравійованим портретом.
Парки
Карлівка має гарний парк “Дуби черешчаті”, який є ботанічною пам'яткою природи. Знайти її можна, відправившись на схід від залізничної станції Карлівка (біля стадіону “Локомотив”). Статус пам'ятки надано, щоб зберегти територію в 3,5 га з дубовими насадженнями. Тут зростає понад 70 екземплярів дубів черешчатих.
На східній околиці міста знаходиться ландшафтний заказник “Красноперівка” - ліс, який розкинувся з лівого берега річки та займає площу 317 га. Завданням заказника є збереження кленово-дубово-соснових насаджень з різноманітною флорою та фауною. Це осередок збереження рідкісних видів рослин та тварин.
Музеї та бібліотеки
Карлівський історично-краєзнавчий музей, що розташований на вулиці Полтавський шлях, 50, зберігає 6000 експонатів. Їх зібрали краєзнавці міст та сіл для відтворення історії Карлівщини. Увесь фонд розмістили у 14 залах окремого історичного приміщення у будинку культури. Експозиція знаходиться у фоє та 9 експозиційних та виставкових залах, де всі охочі можуть познайомитися з історією. У музеї постійно діє виставка писанок Заслуженого майстра народної творчості України Ніколаєвського І.О.
Діють на території міста й бібліотеки. Публічна бібліотека ім. А. Михайленка та бібліотека для дітей знаходяться по вулиці Полтавський шлях, 79. Тут не тільки можна взяти книги для читання, а й оглянути книжкові виставки, взяти участь у різноманітних заходах. Нещодавно колективом бібліотеки проведено вітальну акцію “Моє місто найкраще” до дня визволення міста від нацистських загарбників. Усі містяни мали змогу дізнатися цікаві факти з рідного краю, отримавши на згадку інформаційний буклет.
Театри
Усі театральні вистави проходять в міському будинку культури. Тут глядачі можуть спостерігати як комедійні, так і сумні сцени життя. Театральна студія “Антракт” постійно режисує виступи не тільки на тему сучасності, а й за мотивами відомих фільмів. До прикладу, мешканцям сподобався показ музичної вистави “За двома зайцями” за мотивами комедійної п'єси драматурга Михайла Старицького. Актори продемонстрували яскраві акторські здібності. Відвідати театр можна в Полтаві - там знаходиться академічний обласний театр ляльок, оперний театр, драматичний театр та багато інших.
Освіта та наука
Освітянська галузь в Карлівці та громаді направлена на стабільність, якість та здатність до інновацій. Робота педагогічних працівників основана на практичній реалізації завдань, щоб забезпечити перехід на нову структуру навчання, виховання творчих особистостей, свідомих громадян України. У місті працюють такі заклади освіти:
- Карлівський ліцей імені Ніни Герасименко - розташований на вулиці Гімназична, 1;
- середня загальноосвітня школа ім. Кізару - вулиця Полтавський шлях, 64;
- Карлівський ліцей №3 - вул. Промислова, 43.
- школа № 4 ім. Хоменка - вулиця Коцюбинського,43.
Будинок дитячої та юнацької творчості, що знаходиться по вулиці Полтавський шлях,65, відкриває свої двері для всіх талановитих мешканців міста. Завдяки його діяльності багато дітей зуміли проявити свою творчість та здібності. Колектив будинку творчості постійно організовує різноманітні заходи, як у власних залах, так і на території міста.
Охочі можуть відвідувати музичну школу, що знаходиться по вулиці Леніна, 68. Існують на території міста й кілька дошкільних закладів для найменших жителів.
Інші пам'ятки
Місто Карлівка має кілька пам'яток, які варто відвідати кожному туристу:
- парк “Дуби черешчаті” - ботанічна природна пам'ятка, розташована в межах міста біля стадіону “Локомотив”;
- Красноперівський ліс - ландшафтний заказник, де росте різноманітна флора та фауна.
Ці місця дуже цінуються місцевими жителями. Тут кожного дня прогулюються люди, наповнюються чистотою природи.
Місцеві рекомендують відвідати Карлівський історико-краєзнавчий музей, що розміщується в історичному будинку в центрі міста, навпроти центральної площі. Таким чином можна детально оглянути предмети буття минулих жителів та зрозуміти історію.
Популярним туристичним місцем також вважається Свято-Успенська церква, що на вулиці Комсомольська, 3. Ще варто відвідати парафію Святих апостолів Петра і Павла на вулиці Великотернівська.
Телефони екстрених служб
- Служба порятунку - 101, 112
- Поліція - 102
- Швидка допомога - 103
- Аварійна служба газу - 104