Завантаження...

hero

Кам'янець-Подільський

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Кам'янець-Подільський

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Кам'янець-Подільський – місто на заході України, у Хмельницькій області. Він є центром Кам'янець-Подільського району. Назва населеного пункту походить від східнослов'янського "кам'янець" ("камінь") та польського "podole" ("долина"), що пов'язано з особливостями ґрунтів та рельєфу в даній місцевості.

Перша згадка про місто, що спочатку отримало назву Кам'янець, датується 1364 р. За два роки до цього поселення було захоплене литовцями, які почали зміцнювати його територію фортецями та іншими спорудами фортифікації. У місті проживали три громади – руська, польсько-литовська та вірменська. З 1434 до 1793 р. Кам'янець входить до складу Польського воєводства і стає своєрідним "щитом" для захисту регіону від набігів татаро-монголів та інших завойовників зі сходу.

У середньовічний період він є великим центром ремесел та торгівлі, разом із Києвом та Львовом. 1672 р. окупований турками. 1793 р. приєднаний до Російської імперії. У 1918-1921 рр. у ньому розташовується штаб армії Української Народної Республіки.

1937 р. Кам'янець-Подільський стає адміністративним центром однойменної області, 1941 р. столиця регіону переноситься до Проскурова (Хмельницький). Проте до 1954 р. Хмельницька область називалася Кам'янець-Подільською. У місті розвинена машинобудівна, харчова та легка промисловість, працює багато підприємств з виробництва будматеріалів. Зараз Кам'янець-Подільський є значним центром освіти, культури та туризму західної частини України, він входить до Асоціації міст країни.

Розташування

Кам'янець-Подільський знаходиться у південній частині регіону, за 101 кілометр від обласного центру. Його територія розташована на Волинсько-Подільській височині, що визначає її рельєф – він характеризується горбистій місцевістю з великою кількістю ярів та перепадів висот.

Через місто протікає річка Смотрич, за 20 км від точки її впадання до Дністра. Річкове русло в західному районі міста утворює петлю зі скелястим каньйоном, на утвореному в результаті цього півострові розташовується Старе місто Кам'янець-Подільського.

Місто входить у зону помірно континентального клімату з тривалим теплим сезоном та морозними, сніговими зимами. Найспекотніший місяць у Кам'янці-Подільському – липень, середня температура в цей час становить +25°C, максимальна – на рівні +30°C. Середній температурний мінімум фіксується в січні – близько -6°C, іноді стовпчик термометра може опускатися до позначки -15°C. Максимальна кількість дощів припадає на червень, снігопадів – на січень.

Територія

Кам'янець-Подільський адміністративно поділяється на кілька мікрорайонів. Загальне управління населеним пунктом здійснює міська рада, будівля якої знаходиться на площі Відродження.

Мікрорайони Кам'янця-Подільського:

  1. Старе Місто – найдавніша частина міста. Сполучена мостом з мікрорайоном Новий План.
  2. Руські Маєтки – раніше були передмістям Кам'янця-Подільського. Розташовуються на півострові у вигині річки Смотрич.
  3. Польські Маєтки. З цього мікрорайону відкривається гарний краєвид на Старе місто та фортеця на північному заході.
  4. Біланівка на заході міста, біля Жовтневого мікрорайону.
  5. Новий План – центр Кам'янця-Подільського.
  6. Циганівка – північна частина мікрорайону Новий План, що займає вісім кварталів.
  7. Карвасари та Видрівка розташовуються вздовж правобережжя Смотрича.
  8. Підзамче – найзахідніший мікрорайон міста.
  9. Мікрорайон Селище – на півночі, між Нігінським та Хмельницьким шосе.
  10. Черемхи (Привокзальний район) – навколо залізничного вокзалу.
  11. Східний, біля заводу "Електрон". Примикає до мікрорайону Новий План.
  12. Селища цементного та цукрового заводів, сформовані свого часу навколо цих підприємств.
  13. Селище на сході від залізниці – раніше було частиною села Жовтневе.
  14. Жовтневий мікрорайон на північному заході міста.

Інфраструктура

Через Кам'янець-Подільський проходять дві великі автомагістралі – траса національного значення Н03 та автодорога Р48 до Білогір'я. Пасажирські перевезення в самому місті здійснюються переважно маршрутними мікроавтобусами, автобусами та звичайними таксі. Електротранспорт в Кам'янці-Подільському відсутній, регулярні пасажирські перевезення річкою також не здійснюються.

Автобуси з міського автовокзалу відправляються переважно у напрямках Львова, Хмельницького, Харкова, Одеси, в тому числі прохідні, з пересадками із Чернівців. Із залізничного вокзалу Кам'янця-Подільського налагоджено рух поїздів за прямими маршрутами до Києва, з пересадкою в самому місті є рейс з Чернівців до столиці країни.

Аеропорт Кам'янця-Подільського вже не працює як міжнародний, він використовується тільки як злітно-посадкова смуга для літаків малої авіації, регулярні та нерегулярні пасажирські рейси не приймаються.

Купити дешеві квитки на потяг або автобус до Кам'янця-Подільського в одну або обидві сторони можна за допомогою спеціалізованого сервісу SkyBooking. На сайті skybooking.ua запущено автоматизовану форму, в тому числі для придбання авіаквитків за низькими цінами на літаки в найближчому аеропорту Чернівців з пересадкою на автобус до Кам'янця-Подільського.

Також пропонуються квитки на залізничні та автобусні рейси з багатьох міст України, які прямують як за прямими маршрутами без пересадок, так і з зупинками у проміжних пунктах, які хотіли б відвідати пасажири. Сервіс SkyBooking здійснює повний супровід процедури купівлі авіаквитків, для зручності клієнтів є опція зворотного дзвінка.

Рівень безпеки

Місто Кам'янець-Подільський – досить безпечне для туристів. Рівень злочинності протягом року тут реєструється на позначці 340 випадків на 100 тис. населення. Для порівняння, в Україні загалом за рік скоюються до 1,1 тис. злочинів на 100 тис. осіб.

Рівень безпеки у розрізі можливих злочинів щодо громадян у Кам'янці-Подільському більш ніж утричі перевищує загальноукраїнський показник. Крім того, останніми роками правоохоронці міста фіксують зниження кількості злочинів проти особи приблизно в півтора рази.

Ціни

Ціни на харчові продукти та товари першої необхідності, транспортні послуги в Кам'янці-Подільському загалом можна назвати доступними, враховуючи те, що він є туристичним містом. У дешевому кафе вартість обіду на одну персону складає 3,25$, на двох у хорошому ресторані – 12,99$. Перекусити в МакДональдсі можна ще дешевше – за 2,71$.

  1. Купівля літра молока в продовольчому магазині коштуватиме 0,73$
  2.  Яйця – 2,14$
  3. Брендові чоловічі туфлі пропонуються в середньому за 70,7$
  4. Джинси американського або європейського виробництва – за 30,06$
  5. На разовий проїзд міським автобусом потрібно витратити близько 0,3$

Структура населення

Національна структура населення Кам'янця-Подільського досить однорідна, переважна її частина (91,2%) – українці. На росіян припадає ще 5,9%. Також у місті проживають представники польської, білоруської та єврейської національностей – 0,6%, 0,3% та 0,2% відповідно. Частка мешканців Кам'янця-Подільського віком до 14 років становить 12,6%, 15-24 роки – 16,3% та 25-44 роки – 33%. Містяни у віковій категорії 45-59 років становлять 21% населення, решта – старше 60 років.

Понад 90% мешканців міста спілкуються українською мовою, близько 7% – російською. Невеликі групи населення віддають перевагу польському та ідишу (0,1% і 0,02% відповідно). У Кам'янці-Подільському поширені подільські говірки південно-західних діалектів.

Більшість віруючого населення сповідує католицизм (римсько-католицька та греко-католицька єпархії), меншою мірою дотримуються українського та вірменського напрямів православ'я.

Культура та пам'ятки

Кам'янець-Подільський – один із провідних культурних центрів західної частини України. Його називають "містом семи культур" – у різні історичні періоди внесок у його розвиток зробили представники різних національностей. Втіленням історико-культурних концепцій міста насамперед є його самобутня архітектура. Особливе місце у ній займає район Старе Місто, рекомендований до включення до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

У Кам'янці-Подільському проводиться велика кількість масових культурних заходів різного спрямування. Йдеться зокрема про "Козацькі забави" та фестиваль вуличного мистецтва "Республіка". Також організовано музичні, драматичні та мистецькі конкурси. Щороку їхніми глядачами стають до 140 тис. туристів з України та зарубіжних країн. Багато будівель міста на честь фестивалів і конкурсів прикрашаються фресками із зображенням історичних та сучасних подій.

Парки

У Кам'янці-Подільському облаштовано багато зелених зон для відпочинку мешканців та гостей міста. Відкриті ботанічні сади та дендропарки, велика кількість скверів.

Головні парки Кам'янця-Подільського:

  1. Кам'янець-Подільський парк. Знаходиться на лівому березі річки Смотрич. Йому надано статус пам'ятника садово-паркового мистецтва. Також об'єкт включено до списку територій природно-заповідного фонду України. Парк був створений у 1886 р. У ньому налічується до 30 порід дерев, загальна площа – понад 13 га.
  2. Ботанічний сад Подільського університету є пам'яткою природи. Розташовується між вулицями Лесі Українки та Шевченка. Площа парку сягає 17,5 га. У ньому зростають понад 2,8 тис. видів рослин. Як територія для наукових досліджень він був визначений ще в 1930 р.
  3. Національний парк "Подільські Товтри". На території Кам'янця-Подільського знаходиться частина цієї заповідної зони, всередині якої розташовується Смотрицький каньйон – одне із "семи чудес Кам'янця". Тут росте 350 видів рослин, зокрема рідкісних. Через ущелину зведено кілька мостів.

Музеї та бібліотеки

У Кам'янці-Подільському для відвідувачів відкрито п'ять музеїв та великих виставкових залів, також працюють дев'ять бібліотек, у тому числі наукових та спеціалізованих.

Найбільші музеї та бібліотеки міста:

  1. Державний історичний музей-заповідник Внесено до міжнародного переліку музеїв зі світовим визнанням. В управлінні закладу знаходяться пам'ятники архітектури – будівлі Старого замку та ратуші, галерея мистецтв, археологічний відділ, споруда Вірменської криниці, виставкові зали та інформаційний центр. На базі музею проводяться театралізовані вистави, включаючи знамениту "Нічну екскурсію у Старій фортеці".
  2. Художній музей, колекція якого налічує понад 120 тис. творів мистецтва. На виставці представлені, зокрема, західноєвропейські полотна, починаючи з XVIII ст., роботи пензлів вітчизняних живописців (як історичні, і сучасні твори художників). Крім стаціонарних періодично організовуються тимчасові експозиції картин.
  3. Міська центральна бібліотека ім. Костя Солухи – найбільша у Кам'янці-Подільському. Працює з 1866 р. Її фонд налічує 105 тис. книг, документів та інших друкованих матеріалів. У бібліотеці проводиться загалом 250 заходів соціокультурного характеру – фестивалі, семінари, вікторини та скайп-конференції. Установа бере участь у конкурсах всеукраїнського масштабу, у тому числі "Європа очима молодих", "Писанкова країна" та "Дитячі історії про найголовніше".

Театри

У Кам'янці-Подільському немає професійних театрів. При міському Будинку культури виступає громадський Народний аматорський театр. Крім драматургії, у його репертуарі значаться також естрадні номери малої форми та поетичні декламації. У перспективі до програми театру планується додати вистави з мотивів народних обрядів. Окремо демонструються спектаклі з творів Тараса Шевченка спільно з ансамблем народного танцю "Кам'янчанка".

Освіта та наука

У місті відкрито для студентів десять вищих навчальних закладів, у тому числі два університети.

Університети Кам'янця-Подільського:

  1. Кам'янець-Подільський національний університет ім. Івана Огієнка. Заснований у 1918 р. З тридцятих років і до 1997 був педагогічним інститутом. З 1997 р. – педагогічний, з 2003 р. – державний, з 2008 р. – національний університет. Навчально-лабораторна база вишу налічує 12 корпусів, студенти здобувають освіту на десяти факультетах.
  2. Подільський державний університет, відкритий у 1919 р. як аграрний факультет Кам'янець-Подільського держуніверситету. 1921 р. реформується в сільськогосподарський інститут, 1995 р. – в академію, 2004 р. – в аграрно-технічний університет. Сучасний статус і назву набуває у 2020 р. В університеті налічуються чотири факультети та сім філій-коледжів. При ВНЗ відкрито ботанічний сад.

Інші пам'ятки

Кам'янець-Подільський – справжній центр туристичних визначних пам'яток. Тільки в історико-культурному заповіднику "Кам'янець" налічується 145 пам'яток історії та культури, у "Подільських товтрах", у межах міста, – ще дві сотні. Найбільшою популярністю серед туристів користуються старовинні фортеці, мости та бастіони Старого міста.

Найвизначніші міські пам'ятки:

  1. Старий замок – середньовічна фортеця. Існував ще за часів Київської Русі. Повністю перебудований литовцями у XIV ст. Був головним форпостом міста до XIX ст., коли втратив своє значення.
  2. Петро-Павлівський собор Римсько-Католицької Церкви. Має статус пам'ятки архітектури та культури. До храмового комплексу, крім собору, входять також дзвіниця, турецький мінарет та тріумфальні ворота. Будівля збудована у стилях бароко, ренесансу та готики.
  3. Ратуша в центральній частині міста, колишньої будівлі магістрату. Архітектурний пам'ятник стилів бароко та ренесансу. Побудована ближче до середини XIV ст. До будівлі примикає вежа, на якій у 1756 р. встановили дзвони, а більш ніж через сто років – годинник, який працює досі.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Міський відділ Національної поліції: 102
  3. Станція швидкої медичної допомоги: 103
  4. Аварійна газова служба: 104