Завантаження...

hero

Кам'янське

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Кам'янське

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Кам'янське – місто на південному сході України, адміністративний центр району Дніпропетровської області. Його назва, за однією з версій, походить від імені легендарного козака Камеона, за іншою пов'язана з дніпровськими порогами та найменуванням однієї зі скель (Запорізький Камінь).

Село Кам'янське, на місці якого згодом виникло і почало розвиватися місто, було засноване запорізькими козаками у складі Кодацької паланки. Перша згадка про нього датується 1750 р.

Наприкінці XIX ст. інвестори з Франції, Бельгії та Польщі збудували у селі залізоробний та залізопрокатний завод (майбутній Дніпровський металургійний завод). На початку XX ст. тут були облаштовані поселення для робітників та службовців підприємства. 1917 р. село набуває статусу міста і перейменовується на Кам'янський, а 1936 р. – на Дніпродзержинськ.

З 30-х рр. XX ст. тут були запущені заводи з виробництва вагонів, коксового вугілля, бетону, швейних виробів та підприємства хімічної промисловості. Індустріалізація міста активно відновилася після Другої світової війни. Було зведено та запущено гідроелектростанцію.

Нині у Дніпрі функціонує 47 великих промислових об'єктів. Більшу частину виробництва (61,8%) займає металургія, а на хімпром припадає ще 13,5%. Виробництво коксового вугілля і машинобудування – 16,4% і 4,2% відповідно.

В архітектурному плані сучасний вигляд міста був сформований переважно в 50-80-ті роки XX ст. Найбільш активно забудовувалася його частина на лівобережжі Дніпра. 2016 р. за рішенням Верховної Ради України місту повернули його назву Кам'янське.
 

Розташування

Кам'янське розташоване за 35 км від міста Дніпро в західному напрямку. Місто побудоване на обох берегах Кам'янського водосховища в середній течії річки Дніпро, утвореної внаслідок будівництва греблі Середньодніпровської ГЕС. У передмісті Кам'янського знаходиться ще один штучний водний об'єкт – Єлизаветівський котлован (неофіційна назва – Блакитне озеро) площею 200 тис. м2 та глибиною близько 20 м.

Територія міста знаходиться на стику Дніпровсько-Донецької западини та Українського кристалічного щита. Таке розташування визначає складний рельєф Кам'янського. Лівобережна частина населеного пункту прозташована на Придніпровській низовині з висотами не більше 65 м над рівнем моря.

Правий берег (Придніпровська височина), навпаки, характеризується хвилястою структурою ландшафту, великою кількістю балок та ярів. Рівень висот тут коливається в межах 80-180 м.

Кам'янське знаходиться у посушливій, помірно континентальній кліматичній зоні. Максимум дощів випадає у липні. Цей же місяць є найспекотнішим у році, із середньою температурою +28°C. Найбільш холодний – січень, із температурою від -1°C до -7°C.

Територія

Місто розділене на три адміністративні райони. Управління Кам'янським на загальноміському рівні здійснює міськрада, до складу якої входять 42 депутати, а районами – відповідні адміністрації.

Райони Кам'янського:

  1. Дніпровський район на заході лівого та правого берегів. До нього входять мікрорайони Лівий берег та Романкове, тут же розташовується гребля Середньодніпровської гідроелектростанції.
  2. Заводський район у центральній частині правобережжя. На його території розташовується історичний квартал (Козацьке поселення) та центр міста. Тут розміщується Дніпровський металургійний комбінат.
  3. На сході правого берега розташований район Південний, до складу якого входять мікрорайон Соцмістечко та селище міського типу Карнаухівка.

Інфраструктура

Через Кам'янське проходить автотраса національного значення Н08, що з'єднує його з Дніпром, та регіональні автомагістралі. Громадський транспорт міста – переважно приватні мікроавтобуси, що курсують 16 маршрутами, а також комунальні автобуси (два маршрути). Крім того, чотирма лініями їздять трамваї.

У місті працює Центральний міжміський автовокзал та дві автостанції. Налагоджено автобусне сполучення з Києвом, Харковом, Дніпром, Полтавою та Запоріжжям. Також здійснюються рейси за прямим маршрутом без пересадок до Молдови (Кишинів).

Через місто прокладено Придніпровську залізницю. Потяги відходять від головного вокзалу, а також від чотирьох вантажо-пасажирських станцій. Перевезення до Києва здійснюються трьома залізничними поїздами з відправленням із Дніпра та двома – із Запоріжжя. В Одесу з Кам'янського можна виїхати без пересадок на двох поїздах з Дніпра, що є прохідними, і одному – з Харкова, до Львова – з Дніпра на шести поїздах поїздах і із Запоріжжя – на восьми.

Перевезення пасажирів водним транспортом здійснюються по Дніпру з міського порту.

Квитки до Кам'янського за низькими цінами пропонує сервіс SkyBooking. На сайті skybooking.ua можна купити авіаквитки на літаки, що прибувають до найближчого аеропорту в Дніпрі.

Перевагами бронювання та придбання проїзних документів на SkyBooking є швидке обслуговування клієнтів в автоматичному режимі із залученням спеціальної форми на сайті.  Фахівці сервісу здійснюють повний технічний супровід процесу купівлі квитків. На сайті є опція зворотного дзвінка.

Функціонал сервісу дозволяє вибрати оптимальні автобусні та залізничні маршрути, у тому числі з пересадками. При купівлі авіаквитків, надається можливість вибору аеропорту, дати відправлення та прибуття літака, прямих рейсів або перельотів з пересадками.

Рівень безпеки

За рік на території Кам'янського скоюється близько 879 злочинів із розрахунку на 100 тис. осіб населення. Цей показник нижчий за рівень загалом по Україні (1,1 тис. випадків) та по обласному центру – Дніпру (1,12 тис.).

Розподіл кількісного показника злочинності по районах на умовні 10 тис. населення: 76,6 – у Південному, 74,1 – у Дніпровському та 108,9 – у Заводському. Найбільш відносно безпечним в аспекті кримінальних проявів є Дніпровський район міста.

Останніми роками в місті спостерігається поступове зниження числа злочинів, у тому числі за найбільш поширеними — крадіжками майна та викраденням автомобілів. Правопорушення, спрямовані проти громадян, реєструються переважно на побутовому рівні, тобто для туристів та гостей міста воно є відносно безпечним.

Ціни

Споживчі ціни в Кам'янському можна вважати доступними для туристів та гостей міста із середнім статком. Витрати на харчування, проживання, транспорт і купівлю товарів першої необхідності у Кам'янському становлять близько 400$ за місяць. Пообідати в ресторані (на дві персони) можна за 13,5$, одному в недорогому кафе – за 3,57 $. Ціни на фастфуд також досить низькі. Вартість "перекусів" у закладі швидкого харчування становить в середньому 3,09$.

У магазинах та на ринках міста курятина продається за 3,04$, яловичина – за 5,03$, помідори та картопля – за 1,38$ і 0,34$ за кілограм відповідно.

Брендові джинси можна купити за 39,3$, кросівки – за 64,3$. Одна поїздка на громадському транспорті коштує дешево – близько 0,24$, на таксі – приблизно 0,4$ за кожен кілометр шляху.

Структура населення

Близько 84% населення Кам'янського є представниками української національності. Ще 15% належать до російської етнічної групи. На невеликі національні меншини припадає 1% – це білоруси, євреї, поляки, молдавани та кримські татари. Частка працездатного населення міста (від 15 до 59 років включно) становить до 62%, дітей до 14 років – 13,5%, решта містян перебуває у категорії старше 60 років.

На побутовому рівні поширені українська та російська мови. Переважна більшість людей сповідує православ'я. Крім того, Кам'янське є одним із центрів католицизму східної частини країни, тут функціонує парафія святого Миколая. Також працюють синагоги та релігійні центри єврейської громади.

Культура та пам'ятки

Традиційно культурним центром Кам'янського є Палац культури металургів, при якому 1958 р. було відкрито кінотеатр "Прометей". Саме у ньому було створено знаменитий хореографічний ансамбль "Дніпро", популярний не лише в Україні, а й у всьому світі. Також тут сформувалася капела професійних бандуристів.

У місті працюють мистецькі та музичні школи для дітей, студії естетичного виховання, театри, музеї, бібліотечні фонди. Політика влади Кам'янського спрямована зокрема на відродження та популяризацію традиційної культури та духовного середовища як українського народу, так і національних меншин.

У Кам'янському організовано проведення низки фестивалів історико-культурологічного характеру, у тому числі "Мамай-Fest" та "Класика сьогодні".

Парки

У Кам'янському є три великі парки, у тому числі один зі статусом пам'ятника садово-паркового мистецтва. Також облаштовано декоративний сад, розарій та кілька скверів.

Міські парки:

  1. Центральний парк культури та відпочинку, пам'ятник садово-паркового мистецтва місцевого значення. Розташовується на вулиці Шевченківській. Був створений у 1974 р. Там є алея фонтанів, які зроблені так, що струмені води пробиваються прямо з-під плитки покриття доріжок.
  2. Лівобережний парк. Створювався на початку вісімдесятих років XX ст. Позицінувався як зона сімейного відпочинку. Тут відкрито перший у місті аквапарк, працюють ресторани, запущено атракціони, у тому числі дитячий поїзд. Є й "куточок живої природи" – Пташиний двір.
  3. Парк Соцміста в однойменному мікрорайоні. Облаштовувався мешканцями прилеглих кварталів на недільниках у 1938-1939 рр. За цей період було посаджено тисячі дерев та кущів, розбито газони та клумби. 1939 р. тут додатково проклали алеї, збудували танцмайданчик та відкрили заводський клуб при підприємстві "ДніпроАзот".

Музеї та бібліотеки

У місті відкрито для відвідування три великі та 16 малих музеїв, у яких проходять виставки з історії та культури Кам'янського. Крім того, колекції музеїв включають твори образотворчого мистецтва та палеонтологічні зразки. Є експозиції, присвячені екології та розвитку промисловості міста. Працюють бібліотеки, включаючи одну централізовану.

Найбільші музеї та бібліотеки Кам'янського:

  1. Музей історії міста. Відкритий 1985 р. У ньому зберігається понад 90 тис. експонатів, зокрема етнографічні колекції, археологічні знахідки. Проводяться виставки боністики та нумізмантики, є картинна галерея.
  2. Міжшкільний екологічний музей. Працює з 1995 р. Його виставки включають понад 3 тис. експонатів, з яких близько двох сотень перебувають у Музейному фонді України. До послуг відвідувачів – п'ять залів із стародавніми скам'янілістю, колекціями метеликів, гербаріями тощо.
  3. Центральна міська бібліотека ім. Тараса Шевченка. Була заснована у 1934 р. Її фонд налічує 92 тис. друкованих видань з різних напрямів знань. При бібліотеці працюють три клуби для молоді та краєзнавче товариство.

Театри

У Кам'янському відкрито для глядачів один великий театр, а також кілька аматорських студій. На їх сценах демонструються як класичні п'єси, так і твори сучасних вітчизняних та закордонних авторів.

Найбільш популярні театри міста:

  1. Академічний музично-драматичний театр ім. Лесі Українки. Розташовується в будівлі, збудованій ще 1900 р. Працює з 1935 р., спочатку – як драматична сцена. 1937 р. отримав назву на честь Тараса Шевченка. У 2016 р. набув статусу академічного і своє сучасне найменування.
  2. Молодіжна студія "Десятий квартал", заснована 1995 р. в Будинку Школяра, при міському ліцеї №2. Репертуар орієнтований переважно на дітей та молодь, серед артистів – велика кількість студентів.
  3. Любительський театр "Інша сцена". Також демонструє вистави в основному для дитячої та юнацької аудиторії. Показує п'єси в комедійному та трагедійному жанрах.

Освіта та наука

У Кам'янському працює один вищий навчальний заклад та п'ять науково-дослідних інститутів, відкрито шість коледжів. Єдиним вишем міста є Дніпровський державний технічний університет. Був заснований у 1920 р. як робітничий технікум, що випускає інженерів у потребах металургійної галузі. 1930 р. він отримав статус інституту, 1993 р. – державного університету.

Факультети вишу:

  1. Металургійний.
  2. Економіки, менеджменту, соціології та філології.
  3. Електроніки та комп'ютерної техніки.
  4. Механічний.
  5. Енергетичний.

Інші пам'ятки

Популярні серед мешканців міста та туристів місця в Кам'янському – це старовинні споруди храмів, пам'ятки та пам'ятники, а також зелені зони.

Найвідоміші пам'ятки Кам'янського:

  1. Костел святого Миколая – зведений у 1897 р. римсько-католицький храм. Будувався для працівників підприємств Кам'янського, які прибули з Польщі. 1929 р. був закритий. Костел відновив роботу у 1991 р., тоді ж у ньому відслужили першу літургію. 1997 р. будівлю храму відреставрували за кошти Дніпровського металургійного комбінату.
  2. Скульптурна композиція "Голгофа" на Соборній площі. Являє собою найбільшу статую Ісуса Христа в Україні, відлиту з бронзи та розміщену на дев'ятиметровому залізному хресті. Пам'ятник встановлений на пагорбі заввишки понад 3 м.
  3. Розарій на вулиці Менделєєва. Закладено у 1975 р. на пропозицію архітектурного бюро заводу "ДніпроАзот". На його території виростають троянди, айстри, півонії, тюльпани та магнолії. Розарій є одним з найпопулярніших місць відпочинку та прогулянок мешканців Кам'янського та туристів.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Національна поліція: 102
  3. Міська лікарня швидкої медичної допомоги: 103
  4. Аварійна газова служба: 104