Завантаження...

hero

Єна

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Єна

Федеративна Республіка Німеччина
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Єна – місто, розташоване на річці Заале, у землі Тюрингія, у східній частині Німеччини. Воно є другим за величиною в цій частині країни після Ерфурта. Єна славиться своїм університетом, відкритим ще в 1558 р.

Перші згадки про місто відносяться до 1182 р. Аж до XIX ст. воно залишалося маленьким населеним пунктом. Розвиток Єни як промислового центру почався з 1874 р., чому сприяло будівництво залізниці. У XX ст. місто мало важливе значення в індустрії країни, оскільки на його території діяло найбільше підприємство – оптичний комбінат Carl Zeiss. Після об'єднання Німеччини в 1990 р., промислове місто перетворилося на центр науки та освіти.

Економіка Єни побудована на дослідженнях. На території міста розташовано безліч інститутів і лабораторій. Провідною галуззю продовжує залишатися оптична промисловість, розвинені розробка програмного забезпечення, біотехнології. У місті розташований планетарій, обсерваторія. Також Єна відома як один із небагатьох невеликих населених пунктів країни, де розміщені висотні будівлі. Найвідомішою є офісна JenTower.

Розташування

Єна розташована у Східній Тюрингії, у середній частині долини річки Заале. Рельєф місцевості горбистий, характеризується крутими схилами по краях долини. На півночі від міста розташовані гори Гарц, на південному заході – Рудні гори, на південному сході – Тюрингенське нагір'я і Тюрингенський ліс. Таке розташування створює гарний природний ландшафт.

У Єні переважає вологий континентальний клімат, що характеризується теплим літом і відносно холодною зимою. Завдяки знаходженню міста в долині річки Заале температура повітря в ньому вища на 1-2°C, ніж на околицях, що розташовані на височинах.

Єна розташована в оточенні гір, що складаються з вапняку, наділеного здатністю утримувати тепло. Завдяки цьому вночі зберігається тепліша температура. Влітку в місті можна застати тропічні ночі, коли протягом доби температура не опускається нижче +20°C. Через це регіон заслужив другу назву – "Східна Тоскана".

Територія

Єна поділяється на 30 муніципальних районів (Ortsteile). До внутрішніх міських районів належать Центр, Норд, Венігенена, Захід, Кернберге, Зюд. Серед інших великих районів виділяють Лобеда і Вінцерла.

Решта районів Єни:

 • Cospeda;
 • Drackendorf;
 • Göschwitz;
 • Ilmnitz;
 • Isserstedt;
 • Lützeroda;
 • Мауа;
 • Münchenroda/Rem deroda;
 • Vierzehnheiligen;
 • Wöllnitz;
 • Ziegenhain;
 • Zwätzen та ін.

У внутрішніх районах міста можна побачити старовинну архітектуру. У решті зосереджені одноповерхові будівлі, більше характерні для сільської місцевості.

Інфраструктура

У Єні немає власного аеропорту, найближчими є Ерфурт-Ваймар і Лейпціг-Альтенбург. У місті діють п'ять залізничних станцій, що забезпечують пряме пасажирське сполучення з іншими містами Німеччини: Гамбургом, Лейпцігом, Берліном, Мюнхеном за допомогою швидкісних поїздів ICE і IC. При цьому в Єні відсутня центральна залізнична станція, що з'єднує всі лінії. У місті є дві гілки – Saal Railway, що функціонує в північно-південному напрямку, і Веймар-Гера – у західно-східному.

У Єні розвинена мережа автобусних маршрутів, що здійснюють регіональні перевезення. Трамвайна мережа пов'язує центр міста з основними районами. У місті популярні велосипеди, що зумовлено великою кількістю студентів.

Приїхати до Єни з Києва можна автобусом, що прямує через Варшаву та Берлін. Якщо ви віддаєте перевагу польотам літаком, можна дістатися автобусом до Кракова, і далі купити авіаквитки до Берліна. Зі столиці Німеччини до Єни легко дістатися місцевим автобусом або поїздом.

Рівень безпеки

У Єні досить низький рівень злочинності. За цим показником вона перебуває ближче до кінця у списку 80 міст із населенням понад 100 тис. осіб.

Місто є центром науки та освіти, завдяки чому в ньому проживають студенти з різних країн. Інциденти, пов'язані з проявом нетерпимості за расовими, етнічними, релігійними та іншими ознаками в Єні виникають дуже рідко.

Хоча місто доволі безпечне і комфортне для відвідування, намагайтеся знизити ризики, уникаючи прогулянок вночі на самоті. Слідкуйте за документами, коштами та цінними речами в багатолюдних місцях, носіть їх так, щоб ускладнити до них доступ зловмисників.

Ціни

Рівень цін у Єні трохи нижчий за середній у країні. За бажання зупинитися на ніч у готелі, номер можна зняти за вартістю від 55€ до 120€. У Єні є досить велика кількість закладів громадського харчування, що належать до різного рівня. Обід на одну людину в ресторані з помірними цінами обійдеться в 15-45€. У місті багато закладів, орієнтованих на студентів, де можна перекусити за 5-10€.

Вартість разового квитка на проїзд у громадському транспорті, що діє 2 години з моменту купівлі, становить до 3€. Єдиний квиток Deutschlandticket, який є абонементом на всі види місцевого громадського транспорту, коштує 49€ на місяць.

Структура населення

Демографічний бум у Єні спостерігався з 1900 р. Пік зростання стався в 1966 р., коли чисельність населення становила 108 тис. осіб. Після спостерігалося незначне зниження. Протягом останніх років кількість жителів Єни залишається стабільною і коливається в межах 100 тис. осіб. Багато в чому це зумовлено наявністю студентів, які реєструються в місті на час навчання.

Найбільшими групами мігрантів у Єні є китайці, українці, росіяни. Більша частина жителів Єни не релігійні, близько 16% становлять члени Євангеличної Церкви Центральної Німеччини, близько 7% – католики.

Культура та пам'ятки

Культурне життя в Єні надзвичайно багатогранне. У літній сезон у місті щорічно проводиться музичний фестиваль Kulturarena, який організовується перед місцевим театром. Захід триває чотири дні, протягом цього періоду чергуються покази фільмів, концерти, передбачена недільна дитяча програма.

Велика увага приділяється спорту. Як місцеві жителі, так і гості міста можуть вирушити у велоподорож по Заале-Радвег і Radweg Thüringer Städtekette. Обидві траси прокладені через основні туристичні пам'ятки.

Доторкнутися до культурного життя вдасться, відвідавши Єнську філармонію, у стінах якої діє найбільший симфонічний оркестр у Тюрингії. Тут проводяться камерні концерти, призначені як для дорослих, так і для дітей.

Парки

У Єні є багато зелених локацій для відпочинку. Великою популярністю користується парк Оберауе, що простягнувся вздовж річки Заале. Він умовно розділений на три частини. Народний парк обладнаний спортивними майданчиками, у ньому є озеро Шляйхер, у якому можна скупатися. У східній частині Разенмюленінзеля організовано скейт-парк і проводяться музичні заходи просто неба. У третій частині парку можна піднятися на оглядовий майданчик і помилуватися видом на річку. Серед інших відомих парків Єни варто згадати Фріденсберг, Лобеда Вест, Драккендорфер.

Музеї та бібліотеки

Доторкнутися до історичного минулого Єни і дізнатися про її подальший розвиток можна, відвідавши міський музей. Будинок Романтиків – будівля, що належала знаменитому філософу Йоагану Фіхте і займає три поверхи. Інтерес туристів викликають мармурові портрети письменників епохи Романтизму.

Музей оптики присвячений як особистості відомого інженера Карла Цейсса, так і унікальним експонатам, починаючи від мікроскопів до фотоапаратів.

Також у Єні розташовані дві бібліотеки – Центральна ім. Ернста Аббе та менша. Ернста Аббе та менша бібліотека, що є в Лобеде-Ост. У них є велике зібрання літератури.

Театри

Відвідавши Єнський театр, можна побачити захопливі театралізовані вистави. Крім того, в літній сезон театр використовують як майданчик для проведення різних фестивалів. У теплу погоду обладнується сцена просто неба.

Згідно з історичними відомостями, театр діяв у Єні вже в середні віки. Упродовж своєї історії він спеціалізувався не тільки на виставах, а й на виставках, концертах, фестивалях. Іншим відомим культурним закладом є Theater im Karton Jena.

Освіта та наука

Єна вважається університетським містом Німеччини, що зумовлено наявністю численних вишів, дослідницьких центрів та інститутів. Знамениті Єнський університет Фрідріха Шиллера та Єнський університет прикладних наук.

У вишах здійснюється навчання за всіма найважливішими науковими спеціальностями. Крім цього, в місті розташовані біотехнологічні фірми, діяльністю яких є фундаментальні дослідження, розробка медінструментів.

Інші пам'ятки

Основні визначні пам'ятки Єни зосереджені в центральній частині міста. До них належить стара ратуша XIII ст. з фахверковою вежею і годинником "Шнапханс". Також туристів приваблює церква святого Михаїла, зведена в готичному стилі. Під вівтарем розташований підземний хід, що веде до колишнього цистерціанського монастиря, який заслужив звання одного з семи чудес Єни. Під час прогулянки Ринковою площею можна побачити пам'ятник Йоганну-Фрідріху Великодушному, засновнику Єнського університету.

У центрі міста знаходяться залишки старовинної пам'ятки – фрагмент кріпосної стіни з пороховою вежею XIII-XIV ст. Сліди історії зберігає і будинок Фрідріха Шиллера – двоповерхова будівля та альтанка, де відбулася зустріч філософа з Гете.

Захоплення містян і туристів викликає JenTower – вежа циліндричної форми, зведена 1970 р., що досягає у висоту 159 м.

Телефони екстрених служб

 1. Поліція: 110
 2. Телефон екстреної допомоги: 112
 3. Посольство України: +49 30 288 87 128