Завантаження...

hero

Ясси

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Ясси

Румунія
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Ясси – місто в Румунії, яке є адміністративним центром Ясського жудеца. Має давню історію. Колись входило до ареалу культури Трипілля-Кукутень. Під час археологічних розкопок було виявлено артефакти, що свідчать про проживання на цій території фракійських і сарматських племен. Також є докази торгівлі між римлянами і даками.

У XIV ст. на території Ясс існувала значна руська громада. У XIV ст. тут проживали вірмени. У 1395 р. в Яссах було зведено вірменську церкву Святої Богородиці, що стала першим храмом у цьому поселенні.

Перша письмова згадка про місто датована 1408 р. У XV ст. відбувається зведення стін королівського двору Ясс. У період 1565-1862 рр. місту було надано статус столиці Молдавського князівства. У 1711 р. населений пункт став місцем присяги молдавського господаря Дмитра Кантемира на вірність Росії. Того ж року з ініціативи правителя було утворено Королівську Академію. Після завершення російсько-турецької війни у 1792 р. Ясси стали місцем розміщення російського консульства.

У XIX ст. відбувається стрімкий розвиток міста як культурного центру, у ньому було засновано безліч відповідних установ. У 1944 р. у місті проходили бої під час Яссько-Кишинівської операції, що призвело до його часткових руйнувань. Нині Ясси – один із головних центрів науки і культури в Румунії.

Розташування

Ясси мають унікальне географічне розташування. Місто розмістилося між долиною річки Жижія та Ясським хребтом. Історично це місце було перехрестям важливих торгових шляхів. Через місто протікає річка Бахлуй, яка є притокою річки Жижія.

Клімат Ясс характеризується як вологий континентальний, для якого властиве тепле літо. У цей сезон температура може досягати значення, що перевищує +35°С. Взимку переважає холодна погода, спостерігаються помірні снігопади. У нічний час температура може опускатися нижче позначки -15°С. Середньорічна кількість опадів становить близько 600 мм.

Територія

Місто поділяється на такі райони: Canta, Păcurari, Alexandru cel Bun, Mircea cel Bătrân, Galata, Nicolina, Frumoasa, CUG, Tătărași, Copou і Центр. Два останні вважаються найдорожчими для проживання. У Центрі зосереджені історичні пам'ятки. Населений пункт розташований на семи пагорбах, які носять назви Четецуя, Шорогарь, Копоу, Галата, Бучум-Пеун, Брязу, Репедя.

Інфраструктура

У Яссах розташований міжнародний аеропорт, який має таку саму назву, як і місто. Він вважається четвертим за завантаженістю в країні. Обслуговує як регулярні європейські та близькосхідні, так і внутрішні рейси.

У місті розвинене залізничне сполучення. Через нього проходять шляхи Ясси - Панчани, Ясси - Унгени і Ясси - Кишинів. Великий залізничний вокзал служить для забезпечення сполучення з усіма великими містами Румунії, а також із Кишиневом.

Через Ясси проходять автомагістралі E583/E85, Е58, DN National Roads. За допомогою автобусного сполучення здійснюється зв'язок міста з великою кількістю населених пунктів Румунії. Система місцевого громадського транспорту в Яссах представлена трамваями та автобусами.

Приїхати в Ясси з Києва можна, здійснивши переїзд автобусом до Кракова. Після цього можна перелетіти літаком до міжнародного аеропорту Ясси.

Рівень безпеки

У Яссах, як і в усій Румунії, досить низький рівень злочинності. До числа найпоширеніших правопорушень належать кишенькові крадіжки, що відбуваються в багатолюдних місцях і громадському транспорті. Зважаючи на це, варто дотримуватися загальних запобіжних заходів, переносячи цінні речі, гроші та документи так, щоб ускладнити до них доступ зловмисників. Великі грошові суми рекомендують залишати в сейфах готелів. Варто уникати прогулянок у нічний час, особливо перебуваючи в районах міста, віддалених від центру.

Ціни

За рівнем цін Ясси характеризуються більшою доступністю порівняно з багатьма іншими європейськими містами. За бажання зняти номер у готелі на ніч це можна буде зробити за вартістю близько 35-90€. Пообідати в недорогому ресторані або перекусити фастфудом можна за 3-4€. Обід на двох осіб у ресторані середнього рівня, що включає три страви, коштуватиме близько 15€.

Ціни на деякі продукти харчування:

  • молоко (1 л) – 0,7€
  • буханець білого хліба (500 г) – 0,4€
  • курячі грудки (1 кг) – 3€
  • яловича вирізка (1 кг) – 4€
  • овочі, фрукти (1 кг) – 0,4-0,8 €

Квиток на громадський транспорт можна купити за 0,35€. Щомісячний проїзний обійдеться в 11€.

Структура населення

Чисельність населення Ясс перевищує 270 тис. осіб. Місто є другим за цим показником у країні після Бухареста. Значну кількість жителів Ясс становлять студенти. Це зумовлено знаходженням у місті понад 10 університетів.

З XVIII ст. значну частину жителів Ясс становили євреї. Більша їхня кількість була депортована до Трансністрії в період Другої світової війни. Майже всі євреї, що залишилися, репатріювані до Ізраїля.

У релігійному співвідношенні православні християни становлять 92,5% населення. Католицизм сповідують 4,9%, інші релігійні групи становлять 2,6%.

Культура та пам'ятки

У місті проводять безліч культурних заходів. До них належить Міжнародний фестиваль літератури та перекладу, який проводиться щорічно. Education Festival, на якому організовують освітні та культурні заходи. Любителі кіно зможуть приділити увагу перегляду, якщо відвідають "Ніч румунських фільмів", де для огляду представлені як класичні, так і дебютні картини.

Різним музичним напрямкам присвячені фестивалі Afterhills, Rock'n'Iași та Rocanotherworld. Цікавим заходом є фестиваль повітроплавання та мистецтва Hangariada, який організовують щороку в травні.

Парки

Однією з найвідоміших природних пам'яток Ясс є парк Копоу. На його території росте багатовікове дерево – срібна липа Міхая Емінеску, що вважається своєрідним символом міста. Її вік налічує близько 500 років. Також у парку встановлено Обеліск із левами, який зведено на честь російського генерала Павла Кисельова.

Ботанічний сад Ясс став першим у Румунії і був заснований 1856 р. Його площа займає понад 100 га, на території міститься понад 10 тис. різновидів рослин.

Музеї та бібліотеки

За бажання дізнатися докладну інформацію про історію румунського краю варто відвідати музей, розташований у палаці культури. Також у цій будівлі розташована бібліотека Георга Асаки, художній музей, де міститься понад 8700 творів мистецтва, історичний музей Молдови, що містить приблизно 48 тис. експонатів, етнографічний музей Молдови, який володіє понад 13 тис. предметів побуту. У музеї науки і техніки можна ознайомитися з колекцією, що охоплює понад 11 200 експонатів, які розташовані в одному меморіальному будинку і п'яти окремих секціях.

У Яссах розташований музей Міхая Емінеску, присвячений творчості знаменитого поета, розташований у парку Копоу. За бажання більше дізнатися про світ природи варто відвідати музей, заснований 1834 р. Він містить понад 300 тис. експонатів, найбільшу цінність становлять колекції рептилій, комах, птахів, мінералів, рослин.

У місті є Центральна університетська бібліотека Міхая Емінеску, заснована в 1839 р. і відкрита в 1841 р. Вона вважається найстарішою в Румунії і зберігає унікальні історичні документи.

Театри

Долучитися до культурного життя міста можна, відвідавши Національний театр "Василь Александрі", зведений у період 1894-1896 рр. Викликає інтерес як фасад театру, що містить елементи неокласики, рококо і бароко, так і його репертуар.

Театр Лучаферул був спочатку заснований у 1949 р. як ляльковий. У 1987 р. він став театром для дітей та юнацтва. Щороку в жовтні в його будівлі організовують театральний фестиваль для юної публіки.

У культурному закладі "Ясси Атенеум", заснованому 1820 р., показують театралізовані вистави, проводять концерти і виставки. Студентський театр Людіка спеціалізується на виставах для юних глядачів. Також у Яссах можна побачити вистави в театрі Фікс і виступи Державного філармонійного оркестру Молдови.

Освіта та наука

У Яссах є понад 10 університетів. Найстарішим у Румунії вважається університет Александру Іоана Куза. До інших значущих вищих навчальних закладів належить технічний університет Георге Асачі, заснований на найдавніших інженерних традиціях у цій країні, університет медицини і фармації Григоре Т. Попа. Попа, Національний університет мистецтв Джорджа Енеску, у стінах якого можна здобути музичну та мистецьку освіту, університет сільськогосподарських наук і ветеринарної медицини Іона Іонеску де ла Бреда.

Щороку у квітні в Яссах відбувається фестиваль науки, який триває тиждень і організовується для учнів початкової школи та старших класів. Відвідувачі заходу можуть взяти безпосередню участь у наукових експериментах.

Інші пам'ятки

Однією з найбільш пам'ятних архітектурних споруд є палац культури, зведений у неоготичному стилі. Будівля занесена до списку пам'яток, що перебувають під охороною держави. Величне оформлення має храм Трьох Ієрархів, фасад якого прикрашений різноманітними візерунками. Інтер'єр церкви вражає розкішшю, стеля та стіни оздоблені позолоченими орнаментами.

Багато історичних міських будівель було зруйновано під час Другої світової війни. На їхньому місці виникли нові споруди. Так, навколо Старої ринкової площі було зведено споруди в стилі модерн. Заслуговує на увагу головна будівля університету Александру Іоана Куза, що поєднує в собі стилі бароко і неокласицизму. Усередині неї розташована зала Заблукалих Кроків, де представлені для огляду роботи художника Сабіна Белаца.

У Яссах є безліч унікальних культових споруд. Це кафедральний собор, зведений у стилі ренесансу, що містить елементи бароко, вірменська церква, що виникла в 1395 р., старий і новий католицькі собори, що з'явилися в 1782 р. і в 2005 р. відповідно, Велика синагога, яка є найстарішою в Румунії. Монастир Голія запам'ятовується своїми візантійськими фресками, дзвіницею і кутовими вежами. Знаходиться в оточенні високих стін.

Телефони екстрених служб

  1. Екстрена служба: 112
  2. Поліція: 955
  3. Посольство України в Румунії: +40 212 30 36 60