Горішні Плавні
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Полтавська область
-
Площа: 7,73 км²
-
Заснований у 1960 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 49 854
-
Телефонний код: +38 05348
Інфраструктура
Горішні Плавні
Про місто
Горішні Плавні – місто у Кременчуцькому районі Полтавської області України. До 2020 р. мало статус міста обласного значення. Є одним із найважливіших промислових та сировинних центрів України. У ньому розташований один із найбільших рудних кар'єрів у Європі.
Перше поселення на місці нинішнього міста сягає далеко в історію, відомо про нього було ще у III-IV тис. до н. е. Через нього ще з часів бронзового віку було прокладено торгові шляхи.
У 1960 р. будували нинішні Горішні Плавні як селище для робітників, розгорнуте на базі Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. Містом селище стало в 1972 р., а в 1977 р. набуло статусу обласного значення.
На сьогодні у Горішніх Плавнях є різні заводи та фабрики, ферми та дрібні виробництва. Є найбільше агропідприємство, яке постачає продукцію не лише в міста України, а й у країни ближнього зарубіжжя.
У Горишніх Плавнях поєднується найкрасивіша сучасна архітектура з історичними пам'ятниками, що робить місто цікавим для тих, хто любить подорожувати Україною. Якщо ви збираєтеся відвідати цей самобутній край, краще купити квитки за допомогою нашого сервісу, де ви можете підібрати найвигідніші варіанти на заплановані дати.
Розташування
Місто розташоване в південній частині Полтавської області, на лівому березі Дніпра на Придніпровській низині, в зоні лісостепу та міжріччя Псла та Сухого Кобелячка. Має вдосталь дніпровських каналів, що утворюють лимани та острови. З трьох боків він оточений річками, а також великим відстійником.
Горішні Плавні стоять на Українському кристалічному щиті у межах Східноєвропейської платформи. Це визначає рівнинний ландшафт із покладами корисних копалин. Поруч знаходиться Кременчуцький залізорудний район, де добувають залізисті кварцити, граніт, мигматит, кварцит, мармур, кристалічний сланець.
Природно-рекреаційний потенціал міста включає мальовничі узбережжя та острови Дніпра, природні заказники "Заплави Псла" та "Лісові озера". Горішні Плавні – чудове місце для вихідних на природі. Можна купити квитки на автобус або залізничні квитки онлайн, щоб за кілька годин дістатися багатої полтавської природи.
Автобусні квитки онлайн, авіаквитки та залізничні квитки зручно купувати за допомогою сервісу SkyBooking. Наша база даних оновлюється згідно з інформацією з офіційних сайтів перевізників, у тому числі Укрзалізниці, тому у нас завжди можна купити квиток на літак чи поїзд Україною та Європою.
Територія
До складу міста входять прилеглі села – Базалуки, Дмитрівка, Колгоспна Гора, Кияшки, Солонці, Кузьменки та інші. Територія міста поділена на 16 мікрорайонів, а деякі вулиці одночасно входять до кількох із них:
- 1 та 2 – вул. Космонавтів, Гірників, Миру, Молодіжна, пров. Молодіжний;
- 3 та 3-А – вул. Миру, Гірників, Молодіжна, Добровольського;
- 4 – вул. Добровольського, просп. Героїв Дніпра, вул. Миру;
- 5 та 6 – просп. Героїв Дніпра, вул. Миру, Конституції, Добровольського, Портова;
- 9 та 10 – вул. Мира, Добровольського, Строни, Соборна, просп. Героїв Дніпра;
- 12 та 13 – вул. Миру, просп. Героїв Дніпра, вул. Конституції, Першопрохідців, Набережна;
- 15 та 15-А – просп. Героїв Дніпра, вул. Добровольського;
- Золотнішине;
- Піддубне;
- Низи.
Загальна площа міста становить майже 8 км2. Незважаючи на промислову спеціалізацію, Горішні Плавні – зелене та затишне місто. Житлові квартали перемежовуються скверами та парками. Міський транспорт забезпечує зручне сполучення між мікрорайонами.
Інфраструктура
За 12 км від міста проходить автомагістраль державного значення. Нею їздять міжміські автобуси. Можна побудувати маршрут із Полтави, Києва чи Харкова та купити автобусні квитки онлайн за допомогою сервісу SkyBooking.
Вузлова залізнична станція знаходиться в селищі Потоки, за 14 км від Горішніх Плавнів. Тут пасажири можуть купити квиток на поїзд чи приміську електричку. Місцевим мешканцям зручно їздити до Кременчука та Полтави, оскільки вартість квитків невисока, а тривалість поїздки складає всього кілька годин. Регулярний розклад залізничного транспорту дозволяє налагодити стабільний графік пересування по роботі чи навчанню.
За допомогою нашого сервісу можна купити квиток на потяг відповідного класу (швидкий, фірмовий, Інтерсіті), вибравши зручний вагон, а також купити квитки на автобус, який довезе від залізничного вокзалу до міста. На сайті представлена тільки актуальна інформація з офіційних сайтів автобусних перевізників та Укрзалізниці.
Містом зручно їздити на маршрутних автобусах або таксі. У річковому порту можна скористатися поромом або покататися теплоходом. Вартість квитків можна дізнатися у портовій касі.
Рівень безпеки
Горішні Плавні належать до міст із середнім рівнем безпеки. Тут трапляються кримінальні правопорушення різного типу, проте правоохоронні органи відстежують виконання правил дорожнього руху та порядку у місті. За потреби на вулиці виходять додаткові патрулі поліції.
Гості міста можуть відчувати себе в безпеці в центральних районах у денний та вечірній час доби. Цінні речі не варто залишати без нагляду у місцях великого скупчення людей (ринки, автостанція, вокзал). Гроші та документи зручніше тримати при собі чи в сейфі у готельному номері.
Ціни
Вартість проживання у Горішніх Плавнях не перевищує середніх показників по області. Стандартний номер у хорошому готелі зі сніданком можна зняти за 16-20$ за ніч. Перекусити вдень можна у фастфуді за 2-4$ або міському кафе – до 10$.
Зручний розклад поїздів до Полтави та Кременчука дозволить купити залізничні квитки за 16-18$ у купе. Поїздка у плацкартному вагоні обійдеться пасажиру вдвічі дешевше, а в поїзді Інтерсіті – близько 25-30$. Дістатися від вокзалу до міста можна на приміському автобусі за 30-60 хвилин.
Знайти залізничні квитки онлайн по Україні або купити квиток на літак до країн Європи легко на нашому сайті skybooking.com.ua, де зручно перевіряти зміну вартості залізничних, автобусних та авіаквитків, щоб вибрати найкращу пропозицію.
Структура населення
У місті мешкає понад 50 тис. людей. Близько 80% мешканців – українці. До 20% міського населення традиційно становили росіяни, але їхня кількість з роками знизилася. Серед етнічних груп Горішніх Плавнів представлені білоруси, німці, вірмени та молдавани, але частка кожної з них становить менше ніж 1% від загальної кількості мешканців.
Переважна кількість містян спілкується українською мовою (понад 77%). Друга за популярністю мова – російська.
Серед релігійного спрямування виділяється християнство православної гілки. Також у місті діють церква католиків, баптистів, адвентистів та Свідків Єгови.
Демографічна ситуація у місті – стабільна. Поступовий відтік молоді, який розпочався у 90-х рр. минулого століття було припинено на початку нового століття через активний розвиток міста. Поява нових робочих місць та урбанізація сприяли появі молодих сімей. Освітня, медична та рекреаційна інфраструктура міста позитивно впливають на формування структури місцевого населення.
Культура та пам'ятки
Жителі Горішніх Плавнів пишаються своєю історією та докладають зусиль для розвитку місцевої культури. У місті функціонують державні музична та художня школи для дітей, відкрито багато приватних студій, гуртків та спортивних секцій. З початку 80-х працює Палац культури та творчості, в якому регулярно відбуваються тематичні та показові концерти, виступи місцевих колективів.
Для дітей та дорослих відкриті клуби за інтересами – бально-спортивних танців, кінного спорту, туризму, військово-історичної реконструкції.
Щороку 24 квітня відзначають День Міста. На центральних вулицях організовують ярмарку, концерт, масові гуляння. У середині липня місто святкує День Металурга.
У місті регулярно проводять творчі фестивалі:
- "Дніпровська Хвиля" – юнацький конкурс для вокальних та хореографічних виконавців.
- "Дніпровські витязі" – спортивні змагання з середньовічного історичного бою.
- Літній фестиваль діджеїв.
- "Калинове літо на Дніпрі" – фольклорний фестиваль, який збирає понад 70 колективів з усього світу щороку.
- "Місто на мольберті" – художня виставка, присвячена місту.
Активне проведення часу містян сприяє їх духовному єднанню. На святах та ярмарках місцеві жителі разом підтримують міські традиції та розвивають національну культуру.
Парки
Горішні Плавні – зелене місто, де, незважаючи на його промислову спеціалізацію, найчистіше повітря в Україні. Велику територію тут займає ландшафтний заповідник "Лісові озера". Його територія простягається на кілька гектарів, охоплюючи лісисту місцевість та природні водоймища.
У межах міста місцеві жителі вважають за краще відпочивати у міському парку в самому центрі. Тут є густі ліси, доглянуті алеї з палісадниками, дитячі майданчики, а ще озеро, на березі якого можна насолоджуватися заходом сонця або ловити рибу на світанку.
Музеї та бібліотеки
У місті функціонує централізована бібліотечна система із п'ятьма відділеннями для дітей та дорослих. Тим, хто бажає познайомиться з містом у подробицях варто зазирнути до музеїв:
- Музей Полтавського гірничо-збагачувального комбінату – колекція із 200 експонатів, присвячених металургії міста та його незвичайній магнітній аномалії.
- Краєзнавчий музей – відкрито з 2000 р. і на прикладі 1500 артефактів оповідає історію зародження та розвитку міста, у подробицях розкриває особливості побуту та військового мистецтва місцевих жителів у минулому.
Дізнатися вартість квитків та години роботи музеїв можна на їхніх сторінках у соцмережах або на офіційному сайті міської ради. Експозиції будуть цікавими як гостям міста, так і місцевим жителям. Також у музеї регулярно проводять екскурсії для школярів.
Театри
У місті немає театру, проте приїжджають з усієї України аматорські та театральні трупи. Вистави відбуваються у Палаці культури та творчості. Працюють театральні студії для дітей, постанови яких проводять у школах.
Насолодитися новинками кінематографу можна у кінотеатрі "Прем'єра". Незважаючи на провінційність містечка, багато кінопрем'єр транслюють у його залах із невеликим запізненням від загальноукраїнської прем'єри.
Тим, хто сумує за повноцінною атмосферою театру, варто вирушити до Кременчука та його театру комедії "МО" або Полтави – до академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Миколи Гоголя.
Освіта та наука
Дошкільною освітою дітей у місті займається кілька спеціалізованих установ, після яких підростаюче покоління потрапляє до однієї із семи місцевих середніх загальноосвітніх шкіл.
Технічну освіту можна здобути у Вищому професійному гірничо-будівельному училищі.
Вищу освіту забезпечують два інститути:
- Політехнічний коледж Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського – поліпрофільне училище, в якому можна здобути як прикладну інженерну спеціальність, так і професію гуманітарного спрямовання.
- Полтавська місіонерська духовна семінарія УПЦ – релігійний навчальний заклад гуманітарного спрямування.
Наукова діяльність у місті розвивається у металургії та гірничо-будівельній справі при провадженнях та комбінатах. Розробки вчених стосуються вдосконалення процесів видобутку та переробки з корисними копалинами, зниження енергоємності машин, підвищення ефективності на кожному етапі виробничого циклу.
Інші пам'ятки
Саме місто є пам'яткою, оскільки з ним пов'язані метафізичні аномалії і міфи. На його території розташовано стародавній курган аріїв, на місці якого місцеві жителі спостерігали світіння. Нині тут височить православний храм.
Зробити пам'ятні фото можна біля таких визначних пам'яток:
- Меморіал "Вічно живим" – традиційна пам'ятка, присвячена героям-захисникам Другої світової війни.
- Свято-Миколаївський собор – витончений храм у ніжно-блакитних тонах із гострими шпилями на березі озера.
- Алея пам'яток казковим героям – роботи скульптора Олега Рябо.
- Кар'єр. З вершини можна спостерігати за роботою важкої техніки на його незвичайному "космічному" ландшафті.
Горішні Плавні відрізняється від більшості промислових міст своїми зеленими скверами, широкими проспектами та атмосферою благополуччя, що панує на вулицях.
Телефони екстрених служб
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Пожежна служба: 101